Playgroup за развитие на българския в UK?

  • 1 532
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
sled kato nie maikite sme bulgarki ,ne mislia 4e imame isob6to niakakvo isvinenie dezata ni da ne govoriat .moje i da e trudno no ne nevusmojno.dezata sa inteligentni a i kato xodite do BG kak se rasbirat s babite Rolling Eyes...s drugite deza.pri men slu4aia mojebi e po lesen ,na6ia tatko e 4ujdenez no govori perfekten bulgarski,taka 4e nie v ka6ti govorim bulg.a v u-6te angl.i poniakoga ba6ta im estestveno sa6to im govori na angliiski.pri men problema e drug 4udia se koga da sapo4na goliamata mi da6teria da u4i da 4ete i pi6e na bulgarski.ne triabva da se predavame sa6toto opredeleno e ot sna4enie...
При теб наистина случаят е друг, та затова може би не би трябвало да ти е трудно да намериш обяснение защо на другите им е трудно... Особено, ако детето чува около себе си само английски - просто няма откъде да натрупа достатъчно български, а и стимул да го говори. Детето прекрасно знае, че майка му ще му отговори и ако говори на английски.

Трудно е дори и за родители-българи. Не всяко семейство може да си позволи достатъчно дълги престои в България, че да говорят достатъчно на български. Не е лесно...

# 16
  • Мнения: 1 363
Трудно е дори и за родители-българи. Не всяко семейство може да си позволи достатъчно дълги престои в България, че да говорят достатъчно на български. Не е лесно...

 Peace

# 17
  • Мнения: 720
opredeleno ima raslika dali i dvamata ili samo maikata naprimer govori samo bulg.niama spor tuka!mnogo e trudno da govori6 ot  glednata to4ka na drug sa6toto vseki ima raski4ni situazii i obstanovka....ob6toto javno e edno 4e ne e lesno.i vapreki vsi4ko naistina e tujno 4e mnogo bg maiki sa postaveni v tasi  situazia ,no v kraina smetka vseki se opravia kakto nameri sa dobre ...a i sa6to ne nau4ite tatkovzite malko na esika Simple Smile,as imam takiva posnati ,majet im rasbirat kato se govori i uspiavat da kajat niakoia duma...

# 18
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
opredeleno ima raslika dali i dvamata ili samo maikata naprimer govori samo bulg.niama spor tuka!mnogo e trudno da govori6 ot  glednata to4ka na drug sa6toto vseki ima raski4ni situazii i obstanovka....ob6toto javno e edno 4e ne e lesno.i vapreki vsi4ko naistina e tujno 4e mnogo bg maiki sa postaveni v tasi  situazia ,no v kraina smetka vseki se opravia kakto nameri sa dobre ...a i sa6to ne nau4ite tatkovzite malko na esika Simple Smile,as imam takiva posnati ,majet im rasbirat kato se govori i uspiavat da kajat niakoia duma...
Ами защото зависи от стимула... Ако семейството е поживяло малко в БГ или пък ходи за дълги периоди, съпружеското тяло има стимул да научи, а и често става спонтанно. Мъжът ми например твърди, че разбира темата на разговора на български, но никога не успяхме да седнем да учим с него, а и престоите стават все по-редки и по-къси...  ТУк пък има винаги толкова други неща да се свършат...  Rolling Eyes  Като се прибере от работа и е уморен, хич не му е до уроци по български. От една година си стои с "Добро утро", Благодаря, добре", Здрасти" и други такива. Е, научи "баница" и "тиквеник", щото ги обича, ама...  Joy

# 19
  • Мнения: 720
абе да ви питам тогава ...мами вие колко пъти си ходите до БГ ?питам за6тото забелязах по4ти вси4ки пи6ат 4е не е много 4есто,та през колко време и за по колко оставате?ние например отиваме поне 2 в годината-коледа и лятото(цялото),а понякога се полу4ават и 3 .на мен ли4но все ми липсва БГ като минат няколко мес.

# 20
  • Мнения: 720
..........и моя много оби4а баница Grinning,дори като се запознахме (преди много време)тои яде6е баниц hahahaа

# 21
  • Мнения: 1 363
Ние май на три години веднъж за по 10тина дена. Така се очертават нещата. Ето, сега дето се каних тази година да отидем, нещо везните натежават в друга посока. честно казано, прекалено ми е стресиращо всяко едно завърщане за да копнея за Бг. Мъчно ми е, но ако има как като турист да отида. На хотел, на море, на планина, да си почина. А не да прекарам в тичане и допълнителен стрес част от отпуската си. Confused

# 22
  • Мнения: 720
незнам ... Winkможеби за6тото аз съм от морето(варна Sunglasses)и направо си искарваме като на по4ивка,курорти,плаж,клуб4ета и наистина си по4иваме идеално...за6то така при вас :(miravmbd ??

# 23
  • Мнения: 1 363
С детето- нямам никаква помощ в Б-я. Всичко - от приготвянето на ядене-как се готви от ден за ден в Б-я? С голяма трудност, мъкнене с мен по задачи, мъкнене с мен на всякъде като моя сянка - по заведения, по срещи с приятели, не само ме изтощава физически, но и ментали. Дори и детска телевизия няма да се забаламоса за два часа.
Повече сама там не отивам. А с мъжа ми - ще стане още по стресиращо. България не е чайълд френдли държава, също така на хотел в родиня си град- не става да отидем.
Има много причини.
Липсват ми малкото приятели останали и майка ми, но не до такава степен за да се подложа на такъв мазохизъм  отново.

# 24
  • Мнения: 23
Nikole B, i nie ne si hodime chesto v BG, prichina e che ne vinagi mozem da otdelim pari za samoletni bileti i razhodi  tam v BG.

Inache mazat mi sashto ne uspiava da nauchi BG ezika ni tai kato se pribira mnogo izmoren ot rabota i vinagi ima neshto da se pravi.

Mira i az kato sam v BG sina mi e platno do men, maika mi raboti full time. Az inache kato sam v BG  hodia da se redia na opashki za zdarvnite zastrahovki, i pak sa mi gi obarkali sled 2-3 pati hodene. Inache obicham da si hodia, no dori s priatelka da se vidia to triabva da sam s malkia. Inache drugo neshto koeto e che triabva da prevezdam na maza mi vsichko ot BG na Eng, Eng-BG i posle obratno na vsichki okolo nas ot Eng na BG, ot BG-Eng i napravo otkacham, pone da mi se plashteshe za prevodacheskite uslugu.
 :tired:Na men mi e mnogo trudno da naucha sina si na bulgarski, che shtom semeitsva s dvama BG roditeli im e trudno, evala na nas s po edin, koito govori BG, a detsata hodiat na angliisko uchilishte. Tired

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 365
:tired:Na men mi e mnogo trudno da naucha sina si na bulgarski, che shtom semeitsva s dvama BG roditeli im e trudno, evala na nas s po edin, koito govori BG, a detsata hodiat na angliisko uchilishte. Tired
Peace това е много вярно! Ние говорим български в къщи и пак имаме проблеми  Rolling Eyes
Иначе за превеждането от теб и мъж ти зависи, просто не превеждаш, така и половинката ще започне да разбира по малко БГ. Две мои приятелки омъжени за англичани така правят, но самите мъже са се съгласили на това. Единият е започнал по малко да хваща БГ, над 10 години живеят заедно, а другият само от време на време подпитва, какво е казала жена му  Laughing Понякога стават недоразумения, майката даде една команда на БГ, бащата противоположната на английски  Crazy А имаме трето семейство познати, пак смесен брак, там мъжът сам седна и започна да учи български  Shocked жена му нямала време да го учи. Не е напреднал много, но като сме само българи знае достатъчно фрази, за да се включи в разговора, да ни заинтригува и после щем, не щем, всички продължаваме на англисйки  Twisted Evil
Ходенето до БГ е трудна работа, особенно ако работиш и имаш ученик. NICOLE, ти как успяваш да се вместиш във ваканциите на децата, толкова са разпокъсани? Аз за една седмица не бих си правила труда да пътувам до БГ Embarassed

# 26
  • Мнения: 1 363
КАто се заговрихме за англичани учещи българи. Един колега направо ме хвърли в духовата музика днес. Ходил е преди години в БГ да кара ски, още по комунистическо време.
Днес тръгна да ми пише на кирилица разни изречения и то даже граматически коректни #Crazy #Crazy #Crazy

от къде стимул- няма около него българи,-е аз де, ама аз съм нова. Няма имоти, не е ходил от години.... освен да крие, че е имал бг любовница Laughing

Още не мога да се освестя. Пълен шаш Crazy

# 27
  • Мнения: 720
мери,обикновено пятуваме през големите ваканции,коледни и летни,ето сега пак имат близо 3 седмици-достатъ4но за едно гости.незнам просто определено не мога да свикна с тука6ния на4ин на живот,в БГ живота е по весел ,поне във варна така го усе6там. Simple Smileсега сме запо4нали и бизнес там и е въможно като му доиде времето мислим да се върнем .а и моите деца посредно6т да ги вдигна 6те тръгнат за БГ.Абе хоумсик сме явно доста Simple Smile
 

# 28
  • Мнения: 23
Nicole, и аз съм така. Носталгията се засилва с времето при мен, колкото повече сам тук, толкова повече си мисля за България. Незнам как да се излекувам от мисъл за родината вече.
Спомена от приятели там, училище и въобще от всичко си го мисля, но явно не трябва защото е минало, незнам. Имам приятелка българка тук, която съвсем не говори за България, а е от години тук и не и се връща, незнам явно при всеки чувството е различно.

# 29
  • Мнения: 720
diny,явно ти ме разбира6 как са 4увствам Hugи при мен колкото пове4е време минава толкова пове4е искам маи да се връ6там,ако поне тук в англия живеехме в браитън или някаде там до морето сигурно 6те6е да ми е по интересно и по леко.и аз имам  много добра приятелка която е тук от 12-13год.и дори не си е оти6ла 1 път за толкова години та явно е разли4на настроиката при вси4ки...аз по натура съм си по 4увствителна и сантиментална понякога Simple Smileта сигурно и това е от зна4ение....но определено искам да сам си при хората които оби4ам,дори голямата като и 6тукне не6то и тя реве за баба си Rolling Eyes,но пък за разлика от нас маика ми е доста по прагмати4на и ни съветва да сме си седели в UK newsm78

Общи условия

Активация на акаунт