Как възпитавате естетика у децата си?

  • 1 704
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 722
Dori май е писала за наблюденията сид поведението на моя син.
Възпитавам най-вече с личен пример. Това че е момче не значи че не трябва да иска да е облечен красиво, да цени хубавите неща и да обича да му е чисто и уютно. Докато му слагах чорапки по време на сън винаги избирах да са в тон с пижамата, дрехите му винаги са в подходяща цветова гама и като го облека го пращам да се огледа в огледалото - колко е спретнат.
Вече започва да изразява предпочитания към обувките с които излиза.
Когато ходим на гости и носим подарък и цветя го учим той да подарява цветята на дамата - въобще опитваме се да положим основите на елегантния кавалер, уважаващ хората, а катво ще се получи - божа работа.

# 16
  • Мнения: 5 183
Оби4а да е хубав, спретнат и 4ист. Изцапан не би излязал навън, 4е и у дома не стои с петно на дрехата. ВЕднага събли4а и слага за пране. От съвсем малък мрази да е изцапан - ръцете или устата, като се храни, та винаги има кутия салфетки до него. ДАже и със сладолед на улицата много рядко се капе, защото не понася да е изцапан и много внимава - яде го седнал, със салфетка в ръка.
Знае си, 4е някои дрехи са за навън, за по-специални слу4аи, а други завкъщи и за игри на двора, а трети - само за спане. ПОМАга ми да опаковаме подаръка, когато е канен на рожден ден и да надпишем карти4ката красиво и 4етливо. НА 4 години е, та само името си може да пише, но се старае.

# 17
  • Мнения: 3 268
Естетиката освен,че е вродена у някои хора,у други не чак толкова,се възпитава най-вече с личен пример.Ако в един дом е винаги разхвърляно,мръсно и наредено без вкус,нормално е децата да станат също като родителите си.Ако майката е винаги неглиже,ходи у дома с провиснал анцунг и ролки на главата,дъщерята може би ще последва примера й.Ако бащата  не сеща с години да оправи мухъла в банята,счупените плочки и да смени протрития килим с нов,какво да очаква от своя син,освен да направи един ден същото.Не може да искаме от децата ни да са естети,ако у дома е грозно и неуютно,ако ние самите сме лошо облечени и не изглеждаме добре.

# 18
  • Мнения: 8 505
Естетиката освен,че е вродена у някои хора,у други не чак толкова,се възпитава най-вече с личен пример.Ако в един дом е винаги разхвърляно,мръсно и наредено без вкус,нормално е децата да станат също като родителите си.Ако майката е винаги неглиже,ходи у дома с провиснал анцунг и ролки на главата,дъщерята може би ще последва примера й.Ако бащата  не сеща с години да оправи мухъла в банята,счупените плочки и да смени протрития килим с нов,какво да очаква от своя син,освен да направи един ден същото.Не може да искаме от децата ни да са естети,ако у дома е грозно и неуютно,ако ние самите сме лошо облечени и не изглеждаме добре.

  202uu

# 19
  • София
  • Мнения: 2 162
Мда, аз обаче познавам много хора, чиито родители са или са били естети и хора с претенции, а те са станали точно обратното на тях. Нямам обяснение обаче защо и как се е случило. Thinking

Но и аз се опитвам да възпитавам чрез личен пример, да обяснявам за съчетание на цветове, да реагирам положително на нещо красиво/добро и отрицателно на нещо грозно/лошо и т.н.

# 20
  • Мнения: 6 039
искам или не, ще я възптам според моите разбирания за естетика

# 21
  • Мнения: 1 608
Мда, аз обаче познавам много хора, чиито родители са или са били естети и хора с претенции, а те са станали точно обратното на тях.

Вероятно, защото съм им изели функцията - собствен избор.

И точно, защото се опитвам да възпитавам самостоятелност и  независимост у децата/на този етап у големия/ и не искам да отнемам функцията собствен избор пуснах темата.

Чудех се как се справяте със съвсем злободневните неща  като  - подбор на дрехи за деня, как съчетавате удобството, функционалност и цветови съчетания и др. newsm78

# 22
  • Мнения: 5 183
Малко офф: Маленна, кой ви плете тази прекрасна шапка?  bowuu

# 23
  • Мнения: 6 039
Малко офф: Маленна, кой ви плете тази прекрасна шапка?  bowuu

малко офф, ама заради тия шапки вече 100 пъти има офф
ще ме напразят  Mr. Green

отговор:
майка ми

# 24
  • Мнения: 1 364
Обръщам внимание на цветовите съчетания при подбора на дрехите й.
Гледайки дет.филмчета,коментирам пред нея държанието и външния вид на героите,обноските,облеклото,взаимоотношенията.
Подбирам книжки с красиви картинки.
Изисквам да не разпилява играчките си из целия апартамент.

# 25
  • Мнения: 967
Обръщам му внимание кое е красиво и кое не. Коментираме кои неща ни радват и кои са грозни. В резултат на вътрешните му усещания и на нашите насоки той обожава хубава музика, изпада в захлас като види цвете - ходи да го мирише и внимава да не го докосне, за да не увехне  Wink, оглежда се пред огледалото и коментира одобрително, кара ме да го подстригвам, защото го е страх, но дългата коса е грозна и нищо че го е страх, нека я отрежа  Laughing

# 26
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Но пък от друга страна... Напоследък прекарва все повече време пред огледалото. Днес влезе с мен в 3 цветарски магазина без да мрънка, даже сподели, че искал стаята му да прилича на джунгла, да имало много бамбук в нея... newsm78 После пожела евкалипт... А до вчера пригласяше на баща си, че от моите саксии не можели да се обърнат вкъщи... 

И аз винаги съм мразела цветята вкъщи, защото никога не съм се грижила за тях ...но като се изнесох от нас, установих колко ми липсват ... и сега само се чудя какво ново цвете да си взема ...

...по темата - възпитава се с подражание и съзерцание .... и ако на детето се дават цветни книжки, насърчава се да оцветява и рисува, гледа картини, списания- модни, за обзавеждане ... такива работи

Общи условия

Активация на акаунт