Какво се прави с 500 лв. месечен приход?

  • 3 245
  • 47
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 364
Аааааааааа, баба знае 2 и 200! newsm10

Когато бяхме студенти все бяхме на ръба, при това не излизахме често. Градчето беше малко и нямаше възможност да си намериш  работа. Разчитахме само на субсидии и провизии от родители, то добре, че провизиите бяха задоволителни, защото субсидиите.....не стигаха до никъде. Въпреки това бяхме безкрайно щастливи!   loveuuu

Сега сме добре, но винаги има какво да се желае май. Очертава се още 5-6 месеца да плащаме заем и наем. В момента сме с 300лв чисти /след сметките/ и се справяме. Човек се простира според чергата си. Трябва просто да се мобилизира и да не прави трагедии от това!  newsm10

# 16
  • Мнения: X
С уговорката,че по никакъв начин не искам да засягам дамите от по-затруднени семейства  Peace, и понеже авторката моли за "хипотетичен" сценарий с прояви на въображение:
С 500 лв месечно бих живяла аз САМА, в малък град /напр. Карлово или Казанлък-тях познавам и затова ги споменавам/, с пресни яйца и други провизии от някое близко село, в апартамента на дядо /тухлен, слънчев, с дървена дограма/, с компания от весели приятели, с които да се събираме по къщите през вечер и да ходим по гори и скари през уикенда.
Без разходи за градски транспорт и без изкушения като ресторанти,кино, барове, лъскави кафенца и магазинчета.
Без костюми, "формално облекло" и чанти, каквито са ми необходими в момента, без километрична разпечатка от ГСМ /пак по работа/, без безумно голямо каско, бензин, змейски сметки за парно, наем на кантора, членски вносове, курсове, осигуровки като на търговец, десетки левове за лекарства, прегледи и изследвания на частно...
Идеалното място за отглеждане на малко дете /но тогава ще трябва да се прибавят поне още 150 към 500-те/

Последна редакция: нд, 11 мар 2007, 13:56 от Анонимен

# 17
  • Мнения: 6 993
Уичи, може би си права. Карлово и Казънлък са по-големи от Етрополе (което аз познавам като малък град). Мъжът ми твърди,че там може да ни отглежда с толкова без аз да работя и едно дете. Ако аз работя, може и две-три Laughing Само че наистина, аз не съм видяла там да се купуват яйца, домати, краставици и картофи. Всичкото си го вадят от градинката. Не че тук аз харча за такива работи Laughing

# 18
  • София
  • Мнения: 13 206
Въпросът не е зададен коректно. Къде да се живее с тези пари? За София и големите градове има един отговор, за другите - друг. Едно е да живееш в София с 500лв, а друго в малко село, където почти нищо не купуваш защото си го имаш в двора и в обора  Simple Smile И въпроса е как да живееш с тези пари без никаква помощ или пък с помощ от село? С деца, без деца, или с тийнейджъри в къщи? Има разлика, също и колко са децата и от кой пол са. Момиченцата са малки дами, предполагам, че имат повече разходи от момченцата, но не мога да съм сигурна Mr. Green С един, или с двама работещи е семейството? Зависи и работещите колко неработещи издържат. Конкретизирай критериите Simple Smile и така ще се получи достоверна информация  Peace Иначе пак всички ще се изпокарат като в съседната тема  Mr. Green

Това на двора и в обора не ресте/живее от въздуха... Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Иначе принципно си права...

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Witchie, благодаря за отговора, както и на останалите. Употребих думата "въображение", защото не целя да се изпокараме и обиждаме.

Ето и моя отговор по въпроса, за да не кажете, че се скатавам:

Такааа...двучленно семейство с две деца, няма наеми, живеят с родителите, които работят(темата позволява външни намеси), разход за бензин около 100лв., за дрешки пак толкова, за детска градина 100лв(включвам ежемесечните нерегламентирани рекети за боички, блокчета и т.н),  за ток плюс гсм-и каквото остане. Разбира се за храната се грижат родителите им.

Не ме корете, признавам си, че вложих въображение, но и познавам такива хора(не знам как си разпределят бюджета), които с нищо не са по-зле от останалите, децата са им прилично облечени и не са гладни. А и на почивка ходят всяка година. Значи варианти много. Важна е мобилизацията, както love_sunrise казва.

Последна редакция: нд, 11 мар 2007, 14:20 от AlexaS

# 20
  • Мнения: 515
Ние сме в същата ситуация, аз не получавам майчинство тази година (когато получавах - отиваха за детето-нови дрешки, памперси, мляко...). С 500 лв+/-100лв. се прави най-необходимото. Преживява се. Плащаме си жил. разходи: ток, телефон, вода, кабелна и интернет. Лишавам се от доста неща, с които съм свикнала.  А това си го купувам през по-голямата част от годината, не разчитам на градинката на село - яйца, домати, краставици и картофи. И лук и моркови - също.   Laughing

Едно тричленно семейство може да преживява с нея.

# 21
  • Мнения: 2 439
Прави се 500 лева месечен разход.Дали този разход  е по желание или по задължение е отделен въпрос.Освен това дали този хипотетичен приход е брутен или нетен е много важно.
Лично аз познавам семейство в голям град с бебе и второ на път, с точно такъв чист общ доход - 300 лв. заплата + майчинство + детски, които твърдят, че не се лишават от нищо.

# 22
  • Бг-мама
  • Мнения: 2 227
живее се с 500лв, ето ни - живи и здрави сме!
смея да кажа, че изглеждаме отстрани все едно имаме 5 пъти по толкова, но това е друга тема - за разходи повече от 100лв не давам по апартамента, другото е за ядене ,дрехи, памперси и т.н.
На същото дередже  Laughing

# 23
  • Мнения: 4 916
Обещаха да ме подкрепят с питанката ми,  Grinning, но определено сериозно, убедете ме, че не се мре с тези пари.

Е, не се мре, всичко е въпрос на организация на семейното счетоводство.

офф - за пореден път се убеждавам, че хората с 2000 лв. са склонни да се оплакват по-често от тези с 200 лв. Що така?  Mr. Green

# 24
  • Мнения: 5 539
С 500 лв. месечен приход се тръгва за чужбина да се работи и живее там!

# 25
  • Мнения: 176
с такъв доход може би малко повече живяхме две години докато бях по майчинство в София и сме живи така че човек знае 2 и 200   bouquet в собствено жилище и без ничия помощ защото и двамата с мъжъ ми сме само с майки които да са ни живи и здрави са пенсионери и не се оплаквам Hug

# 26
  • Мнения: 159
Изкарва се, но се лишавам от ново облекло. Нося си старите дрехи, връщам и заем.Имам и ученик, а той иска да е като другите с хубави дънки, блузки и т.н. Но все се надявам,че и на моята улица ще изгрее слънце...

# 27
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 332
Какво се прави? Ами живее се. Ние сме двама души, без дете, но с куче  Wink. И живеем горе-долу с толкова. Като в тази сума не влиза наема, заема и ежемесечните сметки. И честно казано живеем нормално. Не даваме всеки месец по 200-300 лева за дрехи примерно, но пък сме щастливи, защото сме заедно Hug Heart Eyes. Не че ще се оплачем ако разполагаме с повече, но ....... на този етап толкова

# 28
  • Мнения: 189
Аз също съм от малък град. Тук ако някой взема 500 лева казваме, че взема хубава заплата. Но нали знаете, че и тук плащаме ток, вода, дом. телефон, кабелна телевизия, интернет, 2бр. мобилни телефони .Та до тук сметнато 200 лева, като прибавя яслата на малката и храна  на работното място стават още 100.Та общо 300лева. Направете си сметка колко пари остават за други разходи. Но тук много рядко са хората, които получавт 500 лева. Така, че да живееш в малкия град с малко пари(защото всички казват, че в малкия град се живее с по-малко пари) също не е мног лесно.

# 29
  • Мнения: 1 028
Как какво,мизерства се,ще ми приказват за 7 процента инфлация,че хляба от 45ст. стана на 80ст.,а едното кисело мляко,дето няма и мляко в него,от 40ст. отиде на 70-80ст.,а за другите неща изобщо не ми се коментира,че за 2-3 месеца ни разтаковаха мамицата от вдигане на какво ли не,редуват ги-ток,парно,горива..и оттам всичкото.Ама щот трябва да стане като 97година-да влезем с коловете в Парламента #2gunfire #Cussing outИ между другото искам да попитам колко струва хляба в София,защ=ото ми се струва,че тука на регионално ниво спекулират с цената му,та за справка да попитам де?Също и за други градове събирам мнения.

Общи условия

Активация на акаунт