Здравейте как да накарам дъщеря ми да яде пюре

  • 1 712
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 183
Аз започнах да го захранвам на 3м. Не бързай да даваш много. 1-2 ч.л. са напълно достатъчни за 1 ден. По-голямото количество ще плюе, но като свикне с вкуса ще видиш как само ще си отваря устата. Постепенно увеличавай количеството.  Peace
и ние така и наистина по няколко лъжички на ден докато се достигне нужното количество бебо стана почти на 4 месеца ,на тази възраст не мисля че ще имате същите проблеми като сега,просто е още рано,а кой ви каза да се захранвате с пюрета от сега newsm78

# 16
педито ни каза тъка,а сокчета по  колко грама мога да давам newsm78

# 17
 Shockedмного е раничко за пюренца.на AM ли сте ,че толкова рано те е накарала педито да и даваш ,макар че след 3 м.би трябвало да даваш на беба пюре.аз едва сега започнах да и давам плодово пюренце в началото и тя го плюеше но постепенно свикна с вкуса и сега си го хапва по малко.успех Peace

# 18
  • Мнения: 24 467
При всички случаи на колкото и месеца да започнете в началото ще го имате този проблем, всяко бебе, което е имало само сукателен рефлекс не знае как да се храни с лъжичка. За началната възраст за захранване тук не става въпрос, поне майката не пита това. Има достатъчно информация и във форума и в литературата за момента на захранването. Пък в крайна- както си избере майката. Дори и на 4 и на 6 месеца да започнете начинът е един и същ- полека да се приучи към поемане на храната не през биберон. Малкият ми син на 4 месеца също в началото плюеше и не знаеше как да се храни с лъжичката. Имайте предвид, че и храната като вкус и консистенция му е непозната. С тези неща също следва да се свикне постепенно и с търпение. Това, че плюе, не значи непременно че храната не му харесва, бебето просто не умее да се храни така. Пък и всяко ново нещо трудно се приема, това не е причина човек да се отказва. Малко бебета в началото например ядат зеленчукови пюрета, но това не е причина да не им се дават. Именно в бебешката възраст се създават вкусовите предпочитания и е добре до 1 година детето да е приучено към разнообразна на вкус и по състав храна. В противен случай детето става своенравно /точно това определение е на д-р Спок и аз много го харесвам/ и придирчиво към храната.
В литературата се препоръчва лъжичката да не е метална, а пластмасова, да е малка, количеството храна, което първоначално се дава да е много малко и в почти течно състояние. Първо се дава по 1-2 лъжички на хранене, за да посвикне детето и така е от няколко дни до няколко седмици. Естествено е бебето да оставя храната да изтича от устата му свободно, ами то никога не е гълтало по този начин. Просто се въоръжете с търпение и я събирайте полека, като я връщате бавно и обратно в устата. Също така е естествено бебето да се дави. В книгите на Д-р Спок и Ан Бакюс има дадени препоръки за приучаването към лъжичката. Всяко обучение си иска време. Не се притеснявайте, никой не е останал ненаучен.

# 19
  • Мнения: 2 891
педито ни каза тъка,а сокчета по  колко грама мога да давам newsm78


Я, не я слушай! Възмутена съм! Не щат да четат тези педиатърки и това си е!

# 20
  • Мнения: 950
педито ни каза тъка,а сокчета по  колко грама мога да давам newsm78

Аз бях дала малко сок като стана на 3 месеца, но след три дена я заболя коремчето и ги спрях.

# 21
  • Мнения: 2 381
Много е рано за пюрета, а за сокчета-още повече.Захранването е препоръчително да започне след 4, а най-добре след 6 месец.

# 22
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 529
Никак!Като стане на 6 месеца пробвай тогава и вероятно няма да ти ги откаже!

# 23
  • Мнения: 390
Аз съм изумена-по принцип педитата тук препоръчват да се почне със сокчета защото консистенцията им е течна като млякото-ама на 2 месеца и не знам си колко дена да се почне с пюре-нямам думи ooooh!Просто нямам какво да посъветвам-само ще кажа на момичето което пита че аз съм ЗА ранното захранване,тя да си изтълкува отговора ми. Peace

# 24
  • Мнения: 5 790
педито ни каза тъка,а сокчета по  колко грама мога да давам newsm78


Аз бих си сменила педито със страшна сила при това положение! Какви пюрета, какви сокчета на 2 месеца! ooooh!

# 25
  • София
  • Мнения: 44 115
детето ти е на 2 месеца, не иска пюре защото още няма нужда да яде подобно нещо, изчакай да навърши поне 4 месеца, а най-добре 6 - до тогава на мляко (АМ или кърма). То детето като е готово само ще прояви желание да опитва и яде.

# 26
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Никак. Бебето ти е много малко. Подкрепям момичетата, изчакай поне до 4 навършени месеца, а най- добре до 6м. Все съм чувала за ранно захранване, за даване на сокове на 40 дни, но за пюре на 2 месеца и нещо не бях.

# 27
  • София
  • Мнения: 44 115
Judy -хич не съм съгласна с това, което си написала, захраних на 5,5 м и проблеми не съм имала, той също, лапна лъжичката и си глътна пюрето все едно винаги го е правил и за него е най-естествения начин на хранене.

# 28
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
до 6 тои месец давай само мляко независимо дали кърма или адаптирано .... храносмилателната система не е "узряла" за пюре ...камо ли от ябълка  Shocked

# 29
  • София
  • Мнения: 1 750
Judy, аз не разбирам защо трябва да се учи детето на нещо, за което не е готово?! Когато бебето е готово, около 6-я месец, тогава изобщо няма да се налага да го "учи" да яде с лъжичка. Проблеми с лъжичка имат онези майки, които почват по-рано отколкото е нужно.

4i4i, педиатърката ти явно не е чела Националния план "Храни и хранене 2005-2010 г." приет от Правителството през 2005 г. Там пише следното: "Липсата на кърмене, ранното захранване с краве мляко и неправилното въвеждане на немлечни храни преди 4-6 месец след раждането създават предпоставки за хранителни дефицити при кърмачетата, което допринася за изоставане във физическото и психоемоционалното им развитие; създава риск за развитие на хранителни алергии и здравни проблеми в последващите периоди на живота им".

А ето и още малко информация, защо е добре за детето ти да изчакаш с даването на пюрета и сокове: 
- Няма причини да се дават плодови сокове на деца под шестмесечна възраст, тъй като те няма да бъдат добре усвоени и могат да нанесат вреди.
- Храносмилателната система на бебето още е незряла. Тя представлява филтър, който предпазва организма от потенциално опасни субстанции и пропуска полезните вещества, който обаче в ранните месеци от живота на бебето не работи добре. Между 4 и 7-месечна възраст, храносмилателната система на бебето преминава период на растеж, след който вече може да прави селекция, кои вещества да пропусне и кои - не. Развиващата се храносмилателна система започва да секретира имуноглобулин А, който образува покритие от вътрешната страна на червата и не позволява на потенциалните алергени да проникнат в кръвоносната система на бебето и да предизвикат алергична реакция. Затова в ранните месеци вероятността от алергия е по-висока, макар организмът на бебето да секретира малки количества имуноглобулин А и да получава чрез кърмата. Затова е особено важно да се отложи захранването, ако някой друг от семейството има алергия, като допълнително се забави даването на храната или храните, към които други членове на семейството имат алергии.
- Малките бебета имат рефлекс на езика, с който изтласкват всичко, попаднало в устата им. Това е мярка, която ги предпазва от задавяне. Ако решите да захраните бебето по-рано, то просто ще плюе повечето от храната и много малка част от нея ще достигне предназначението си. Тогава и рискът от задавяне е по-висок. Между 4 и 6-месечна възраст този рефлекс постепенно изчезва.
- Преди 4-6 месечна възраст, нито устата на бебето (началото на храносмилателната система), нито стомахът и червата (краят й) са готови да приемат и обработват храни или напитки, различни от кърма или АМ и евентуално вода.
- Механизмът на преглъщане още не работи добре и може да не се получи синхрон между него и езика. Ако дадете пюре или каша на бебе под 4 месеца, то ще го повърти из устата си, малка част ще попадне в гърлото му, малко ще се задържи в бузите, а повечето ще бъде изплюта. След навършени 4 месеца бебетата започват да се научават, как да придвижват храната към гърлото.
- Малките бебета не могат да дъвчат. Зъбите рядко се появяват преди 6-7 месец, което също е доказателство за това, че малките бебета трябва да сучат, а не да дъвчат.
- По-големите бебета обичат да имитират хората, които се грижат за тях. Те с удоволствие ще опитат да се хранят с лъжица, когато видят, че така се хранят възрастните.
- Изследванията доказват, че ранното въвеждане на друга храна влошава усвояемостта на хранителните вещества от кърмата (или адаптираното мляко), а детето започва да усвоява тези вещества от други храни едва след една годинка.

  (информацията е от сайта http://karmene.greatnow.com)

Общи условия

Активация на акаунт