първи думички

  • 1 319
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 448
Има бе жена, чети внимателно отговорите  Mr. Green  Laughing

# 16
  • Мнения: 412
абе, и аз това щях да кажа Grinning

# 17
  • Мнения: 2 556
Синът ми определено си ъ-къше, тоест сочеше с пръстче и викаше "ъ-ъ", когато иска нещо до поне годинка и 7-8 месеца. Казваше наистина мама, баба, тати и т.н., но иначе с говора не напредваше достатъчно бързо според мен. Точно около втория си рожден ден направо се "отприщи", както се казва и започна да си лафи с дълги и доста добре сглобени изречения - някак отведнъж. Аз лично да си призная, се тревожех, защото около нас всички други деца ми се струваше, че говорят къде-къде повече. newsm78 Между другото, синът ми като малък беше срамежлив и също не се е пъхал особено сред децата, докато не опознае някое, грам внимание не им обръщаше. Той и досега си е доста потаен на моменти, но при него си е чисто и просто проява на характер, нали е Девичка - с близки деца си играе супер, с непознати е доста предпазлив  Mr. Green Имаше си почти две години въображаемо приятелче, всички много обичахме да слушаме за него всеки ден. Изобщо не бих го заподозряла в индиговост или кристалност обаче, нито за миг. Просто си е по-предпазлив и чуствителен по характер.

Дъщеря ми сега е другата крайност, с такива темпове се развива, че ако ми беше първо дете, а баткото второ, сигурно щях да се побъркам без време  Crazy Явно децата са си напълно различни едно от друго и това е. Аз лично от сегашния си опит бих се тревожила, ако детето не говори след втория си рожден ден, преди това - не  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 3 089
абе то има, виждам ви, ама на фона на десетките хиляди потребители в бг-мама, нашите диванета явно са единици.
нищо, де - ще си ги гледаме, каквито са си  Laughing

# 19
  • Мнения: 2 556
majceto, както си и бременна хич не си мисли за такива неща. Ако нещо наистина те интересува, по-добре да поговориш за собствено успокоение с педиатъра на детето, той със сигурност разбира повече от нас. Всички деца са различни, всички родители се безпокоим за тях, затова би трябвало да не се впечатляваме толкова от постингите тук, а от собственото си шесто чувство и мнението на хората, които наистина разбират. Гледай си детето и чети по-малко за кристали и индиго, това си мисля аз  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 3 089
Гледай си детето и чети по-малко за кристали и индиго, това си мисля аз  Mr. Green
добре казано!
жива да си!

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 580
        Ох и аз като теб само се шашкам. Единия е по- приказлив Божидар - казва баба, деди, тати, по- рядко мама, гоол, мау, Бобо ам... Ей такива кратки думички. А Христо  казва баба, тати, деди и от там на сетне китайски. Приказва не се спира, но нищо не му се разбира. Голямо притеснение ми е , особено Ицко, защото вече са на 1г и 6м. Като си спомня моята племенница на тази възраст не и млъкваше устата.

# 22
  • Мнения: 24 467
започвам с това, че засега НЕ СЪМ  притеснена, а любопитна, нетърпелива или нещо подобно.

дъщеря ми е на година и 5 м. и още не казва и една думичка - нито мама, нито тати, баба или каквото и да е друго. понякога казва ам-м за храна и напитки, но само понякога. имитира по някакъв начин различните животни, но не по общоприетия - котето например не прави "мяу", а квичи с определена интонация, кучето прави 'ауау' и до там. изобщо, като че ли използва повече езика на тялото, отколкото звуци, за да означава нещо си. двигателно детето е добре, независимо че проходи преди 2 месеца /т.е. малко по-късно от връстниците си/ - изкачва стълби, тича, кляка и става съвсем координирано; вниманието й се задържа успешно въху книжки и бебешките филмчета от х 20 минути /бебета айнщайн, например/ - т.е. за сега изключвам възможността да е със забавено развитие. просто се чудя защо и дали има причина да не казва нищо. нямам предвид да изговаря имената на предметите, а да казва прости 2-срични думи и вербално да изказва елементарни желания.
моля, споделете кога за първи път детето ви каза своята първа осъзната дума /нямам предвид а-гу или повторяемо изговаряне на ти-ти/. искрено се надявам да има и други деца, проговорили по-късничко. току-виж се оказало, че при детето има проблем някакъв.
Вече доста майки са споделили и дават най- разнообразни примери. Естествено е, че при всеки е различно. Ако Вие обаче, Майче, имате притеснения е най- добре да разговаряте лично с педиатъра на бебето, може и с логопед или друг специалист. Може и да нямате проблем, просто детето все още е пасивно, т.е. слушател, при общуването, а може и да има, напр. проблем със слуха или нещо друго, което си е за специалист. При всички случаи без специализиран преглед няма да узнаеш истината. Пък що се отнася до филмите и разни изказвания на други мами по градинките- колкото по- малко им обръщаш внимание, толкова по- добре. Аз, лично, когато мисля че имам истински проблем търся не други майки, а специалист. Ако не мисля, че нещо е проблемно мога и да си лалам с останалите мами, не ми пречи да споделяме мнения.
При мен лично големият ми син започна да казва думички на около година, а малкият- на 7 месеца и сега, на 10 има репертоар от десетина думички, които си употребява съзнателно. Естествено е, че са свързани с близките и с основните му функции, като "папа" или "ам" или с желания, като "дай" /звучи по- скоро при него като /да-да-да/, но това е когато иска да получи нещо или "на", когато иска нещо да даде.

# 23
  • Мнения: 453
Имаше едно неговорещо момченце на година и 5 месеца в нашата компания, което започна да говори доста неща след като тръгна на детска ясла. Знам, че и на Петра и предстои това. Да видим  какво ще е положението след месец! Сигурна съм, че всичко ще бъде наред!

# 24
  • в Низината
  • Мнения: 705
Моят син е страшно приказлив - от както стане сутрин до вечерта устата му не спира. Доста думи ги казва правилно - мама, тати, баба, деде, леля, риба, не, да, гу-гу, /х/айде, дай и още, но не се сещам. Казва как се казваме ние с баща му, леля му и той, на колко е годинки. Разбира абсолютно всичко.

# 25
  • Мнения: 4 516
majceto, не се притеснявай! И моят Стефан не говори. Единствените смислени неща от неговите уста са: тете = бебе, ауо = ало, ам-ам, напоследък казва доста отчетливо ма-ма, ама не смея да твърдя, че визира мен с това и също вместо "дай" повтаря нещо като "няняняня", т.е. щом го чуя това, знам, че иска това, което държа или ям. Иначе в момента, в който си отвори очите, почва да бръщолеви, но абсолютно нищо не му се разбира! И баща му късничко е проговорил, затова още не съм се притеснила. За нетърпението - и аз го имам иначе! Mr. Green

# 26
  • Мнения: 251
Всяко дете си е индивидуално. Моята взе да говори много рано, но някои думи още я мъчат /сега е на 3 год./Познавам деца,които много късно проговориха, но ясно и точно. Да знаеш, че ще дойде един момент,когато няма да можеш да и затвориш устата, а бе направо  #Crazy.

# 27
  • Мнения: 8 999
Дъщеря ми проговори много късно - след като навърши две години и, за ужас на всички, първата й дума беше "дай", после "пАри" /горещо/, "мравка" и т.н. със съвсем бебешка интерпретация. Синът ми, покрай кака си, на 1.5 години вече говореше като професор - така му и викаха лелките в яслата "Професора", без да е минал през период на бебешки думи. Първата му дума беше името на сестра му. А има и един чуден виц: На Вуте синът му дума не обелвал и цялата рода го била нарочила за бавноразвиващ се. Вече възмъжал и една вечер, докато се хранели, проговорил "Дай сол!". Всичките роднини наскачали възторжено и го запрегръщали, а на въпроса защо досега е мълчал, той отговорил: "Е, па нищо не ми требвАло!"

# 28
  • Мнения: 3 089

хареса ми!

и след задълбочено чудене дали да се притесня или депресирам, мирясах, май, най-накрая!
абе казвам си аз, че всичко е от хормоните, ама сама на себе си не вярвам.

Общи условия

Активация на акаунт