ГМО!!! Генно Модифицирани Организми в България

  • 2 076
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 494
Записвам се и ще помагам с каквото мога ooooh!
Ама незнам  какво ще е това дето ще можем да направим, щото хората от това бизнес въртят,пари вадят ooooh! Иначе изцяло подкрепям Peace После що били дебели американците, ми ако знаете какво продават по техните супермаркети ooooh!
Когато става дума за пари, много други фактори бледнеят... Peace

# 16
Не може да се откажем без даже да сме се опитали!

Хайде да направим една "мозъчна буря" (както му казват американците) и всеки да предложи някаква идея как може да популяризираме проблема и съответно да го спрем!
Ето аз съм първа:
да се обадим на радио станции (предаване някакво)
здравни тв предавания
подписка (аз например мога да направя на работа, където много колеги и клиенти биха се подписали)
може би да направим няколко подписки и да ги обединим накрая
ох
хайде сега вие

# 17
  • София
  • Мнения: 10 858
Или да се оформи интернет подписка. След като достатъчно се популяризира и се подпишат много хора да се свържем с БТВ и Нова Телевизия примерно. Така както стана със Сдружението на българските майки - БТВ доста го популяризираха.
Не знам, може глупости да говоря, но не тр. да се отказваме - все пак това е нашата храна #2gunfire

# 18
  • Мнения: 5 500
Петиция  Peace
Само, че трябва да сме подплатени с много доказателства, иначе се страхувам, че няма да ни вземат на сериозно медиите!

# 19
  • Мнения: 1 494
Според мен единственото спасение е да се обозначава на опаковката какъв е произхода, не че и там не може да се лъже...

# 20
Някой знае ли как се започва подписка/петиция в Бг?
Трябва ли да се регистрираме някъде или  да направим нещо?
Търсих из интернета по въпроса но нищо не открих.
А иначе за това, че може да не ни приемат на сериозно се съмнявам.  Все пак в толкова други страни доста хора са против.  Най-малкото е да не сменяме закона който имаме досега, защото бил по-строг от европейския! 
Даже не всеки да е убеден докрай дали ГМО са вредни или не, защо да рискуваме и да направим от децата си опитни мишки?

# 21
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Вижда ми се странно да се доказва вреда.
Всеки интелигентен човек би признал, че е поне рисковано да се консумират. Най-малкото защото няма период на употреба с последващо изследване поради новостта на тези нови тенологии. Медиите имат достъп до повече информационни източници и при интерес могат да изнесат допълнителна.

Обозначването трябва да е задължително и едричко, но това не е спасение - само се сетете за фъстъците от рискови държави, които дори не са погледнати /не изследвани/ от инспекторите в продължение на години.
За съжаление си мисля, че информацията е достатъчна само където има контрол. А къде няма трябва да има забрана за да се намали риска колкото е възможно.

# 22
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Гласувам ЗА интернет подписка Peace Още повече, че вече форумчанки имат опит в тая област Simple Smile
Но кой ще я състави?!

# 23
  • Мнения: 11 818
Bonbonesa, ето тук може да се направи петиция - http://www.bgpetition.com/

Ще помагам с каквото мога!  Hug

# 24
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
позволявам си да цитирам един пост от темата, от която дойде идеята за тази, тъй като смятам че трябва да го има и тук.
Ще го изтрия ако е необходимо.
Не знам дали това променя нещата.

Цитат
Биокултурите надделяха над генните засега
Законът няма да се променя, ако Брюксел не поиска
от Албена ПИНО                18 март, 19:24

На този етап няма необходимост да се променя Законът за генно модифицираните организми (ГМО). До този извод стигнаха на неформална среща представители на властта, съобщи председателят на парламентарната комисия по околна среда Георги Божинов (БСП). На срещата с депутати от комисията са присъствали екоминистърът Джевдет Чакъров и политическият му кабинет.

За либерализиране на закона за ГМО се заговори, след като се разбра, че има създадена експертна група. Нейни членове съобщиха, че се обсъжда падането на забраните за полски и лабораторни опити с някои генно променени култури и въвеждането на разрешителен режим, при който всеки ГМО проект да се разглежда индивидуално.

"Българският закон не влиза в конфликт с евродирективата, дори е по-рестриктивен, и само ако Европейската комисия излезе с категорично становище за промени в политиката, ще мислим по този въпрос. До момента разпоредбите не са довели до сериозни противоречия с практиката", обясни Георги Божинов.

Единствено специалистите от Института по памука изложиха силни аргументи, че той трябва да бъде изваден от списъка на културите, за които има забрани да се правят лабораторни опити, каза депутатът. Вече никой не оспорва това, но забраната за памука влиза в сила от 2008 г., така че сега учените могат да работят, без да се променя законът, обясни той.

На срещата е обсъждана и нуждата да се засили контролът върху храните и етикетирането на ГМО продуктите. За предложения в тази посока е създадена група към министерството на земеделието.

материалът е на в."Дневник"

# 25
  • София
  • Мнения: 1 642
Момичета според мен е добре да се вдига шум около ГМО!!!
В Красива мама има много писано за здравето и храната, хубаво е да направим петиция, но да си формулираме целите и исканията.
За мен лично е важно да знам какво ям, затова бих желала да се обозначава на етикетите коя храна е генно модифицирана и коя не. На мен ми пука. Също така трябва да има санкции за производители и търговци, чиито стоки не са обозначени подходящо.

# 26
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Да, това е безспорен факт!
Освен това, с и рестриктивния закон има такова производство и слаба регулация - търговия, контрол на качество, етикети...

# 27
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Няма ли доброволци за формулиране на исканията ни?  Praynig

# 28
  • Мнения: 2 631
Няма ли доброволци за формулиране на исканията ни?  Praynig

побутвам тмичката Peace

# 29
  • Мнения: 2 761
Пускам един материал.На страницата могатд да се намерят и др.такива.
http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=194613

Общи условия

Активация на акаунт