за погачата

  • 1 965
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Здравейте мами?
Моля да ми кажете, погачата задължително ли се прави на 40 - я ден на бебето или може по-късно??
При нас се пада делничен ден и не е удобно нито за нас, нито за гостите, които трябва в случая да дойдат след работа вечерта.
Надявам се на бързите ви отговори
  Heart Eyes

# 1
  • Мнения: 204
И на нас ни се пада през седмицата. Но аз мисля в събота да я направя.
В тази връзка да попитам какво точно се прави? Някои казват, че се ходи и на църква.... Какво трябва да има а почерпка?

# 2
  • на странно място ......
  • Мнения: 493
Доколкото разбрах аз пък и така направих погачата се прави последната неделя преди детето да навърши 40дни и никога точно на 40 дни.............бабини дивитини!!! Crazy

# 3
  • София-Велинград
  • Мнения: 1 310
здравей!Погачата може да я направиш преди 40 ден ,когато си изберете,но не и след него.Така знам аз,но може да има и други мнения.Пожелавам ти весела погача! Laughing

# 4
  • София
  • Мнения: 3 432
Не, аз я направих на 2 месец, чаках мои близки от чужбина.

# 5
  • Мнения: 1 364
Ние изобщо не сме правили погача.

# 6
  • Мнения: 1 446
Ние изобщо не сме правили погача.
Peace

# 7
  • Самоков
  • Мнения: 561
Не е задължително да се прави погачата на 40 дни, може да я направиш когато поискаш и преди и след това. На 40 дни доколкото съм информирана, детето се води в черквата на молитва. В различните краища на страната обичаите са различни, така че ... Wink

# 8
  • Мнения: 2 677
Ние я направихме малко след 40-я ден.

# 9
  • плевен
  • Мнения: 1 249
Ние изобщо не сме правили погача.
Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 3 271
Ние я направихме една събота, преди да е станал на 40 дена, избрах си Цветница - тогава така се падаше и си я направих  Hug

# 11
  • Мнения: 6 461
Аз не съм правила погача  Embarassed

# 12
  • Мнения: 489
 Ние я направихме на 40-тия ден. Дали по- рано или по- късно, май няма кой знае какво значение. Направете си го когато ви е удобно. Ходи се на черква с бебето. След това се събират гостите, само жени и на масата се слагат само сладки неща.

# 13
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 744
Аз разбрах за този обичай, когато детето ми стана на близо годинка  Grinning

Иначе е забавно де, като идея едно чисто женско събиране никак не е лошо!

Разкажете, дами, какво се прави на този ден. Благодаря!

# 14
  • Мнения: 528
Погачата се прави 1 седмица преди да направи детенце 40 дена.Примерно аз я направих на 33 ден.Ако на вас даречем 40 ден е през седмизата например в сряда съвсем спокойно в неделя преди 40 ден или събота може да си я направите.Канят се само жени,мъжете не са желани.Жените се явяват нещо като орисници за бебето.Всяка носи някакъв подарък за детенце-дрешка или играчка,а за майката сладко да е сладък живота на детенце.Погачата се прави сладка или се поръчва.КАто кажеш за погача те знаят.
Самата погача се разчупва над главата на майката и детето,от момичета със живи родители,като преди това се слага кърпа над майката,за да не се троши на главата и и в кърпата може и носна кърпа мъжка се слагат парички от гостите и се връзва на възел,но не много стегнато да не е циция детето нито много хлабаво да не е расипник и след това се качва на високо със първото залче хляб,което се топва в медец и го сложи в нещо да не го кацат мухи или хлебарки и на другия ден изяж залчето или ги дай на гълъбите.-След като се разчупи погачата се започва купона.Ядене пиене дъра-бъра и преди залез слънце жените си отиват.Ако кърмиш не ги изпращаш до 40 ден,за да не ти вземат кърмата и не им казваш довиждане нито се ръкуваш.Бабини деветини,но е вярно.Също така освен мезета,салати и каквото решиш да сложиш сложи и сладки бонбони и нека гостите да си вземат поне една сладка или бонбон за да е сладък живота на детенце.Ако някоя от жените е в мезечното ни неразположение ,трябва да ти каже,защото по кожата на детенце ще излезнат пъпчици.От опит ти го казвам.Защото на нашта погача една жена беше и на другия ден като й излязоха на мойта едни ситни пъчици се видях в приключение.Добре че свеки се сети да разпитах всички.
На 40 ден се ходи на черква да се чете молитва за здраве на детенце и за прочистване на майката.След това не се прибирате веднага в къщи а ходите в 3 къщи на гости и чак тогава се прибирате в къщиТОва се прави точно на 40 ден.

# 15
  • Мнения: 3 500
Ами около 40-ия ден - когато се пада събота или неделя.Тъпо е през седмицата наистина.А и гостите трябва да си тръгнат преди да се стъмни  Laughing

# 16
  • Мнения: 1 272
Ето тук можеш да научиш повече за погачата.

# 17
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 744
Много благодаря!

То било наистина много интересно. Забавно е, аз за суеверна не съм суеверна АМА НИКАК, обаче много обичам такива събирания и БЪЛГАРСКИ обичаи !!! То от "новия" начин на живот, да не ви разказвам как живеем, че не е за тук!

Обезателно ще си празнуваме такъв ден с второто бебе!

# 18
# 19
  • София
  • Мнения: 3 688
Може преди да стане на 40дни....

# 20
  • Мнения: 4 447
Здравейте мами?
Моля да ми кажете, погачата задължително ли се прави на 40 - я ден на бебето или може по-късно??
При нас се пада делничен ден и не е удобно нито за нас, нито за гостите, които трябва в случая да дойдат след работа вечерта.
Надявам се на бързите ви отговори
  Heart Eyes

По-рано неможе, по-късно може! Идшат само жени, носи се за бебето армаган, за майката сладко, да е сладък вишота на бебето, на вратата, на свода, се шръзва яервен конец със синьо мънисто, гостенките да казват на майката дали са в цикъл, за да не излязат пъпки на детето, две моми неомъжени, с живи родители чупят погачата,която е замесена от бабата, високо над главата на майката,едната мома топи в меда и нарича на детенцето и му докосша устенцата, другата само нарича,после всички поставят ш кърпата мопнети и пак наричат, майката накрач поръсва и тя във вързопа от шарената сол, връзва се немоного хлабаво, не много стегнато и се слага на умерена височина, после гостите си тръгват преди залез слънце! туй то, за друго не се сещам.   bouquet

Последна редакция: чт, 15 мар 2007, 15:30 от anche_mamche

# 21
  • Мнения: 689
Аз знзм, че се прави първата неделя след 40-ия ден и така направих.

# 22
  • Мнения: 339
Последната неделя преди 40 дни. Хубаво е, а и бебето получава ного подаръци. Wink

# 23
  • София
  • Мнения: 6 011
Ние направихме погачата на малкия на 13-ия му ден.Дойдоха ни много семейни приятели и кумувете,беше събота.Отделихме се мъже и жени в две стаи просто за да се спази обичая/донякъде/.Основно се яде питка и сладки неща,бебето получи много подаръци.
Колкото за църката-ходи се,но при нас това свърши кумата,тя е направо архив за всички български обичаи.Беше занесла питката и здравец да се осветят,беше му наляла светена вода.

# 24
  • Мнения: 9 487
Здравейте мами?
Моля да ми кажете, погачата задължително ли се прави на 40 - я ден на бебето или може по-късно??
При нас се пада делничен ден и не е удобно нито за нас, нито за гостите, които трябва в случая да дойдат след работа вечерта.
Надявам се на бързите ви отговори
  Heart Eyes
Честито бебче!  bouquet
Няма задължителни неща! Peace-ако искаш, имаш възможност и т.н.
Аз лично не правих, защото нямах физическата възможност, а от там и желание.
Успех!  bouquet

# 25
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Няма задължителни неща! Peace-ако искаш, имаш възможност и т.н.
Аз лично не правих, защото нямах физическата възможност, а от там и желание.
Успех!  bouquet

Подкрепям. Аз лично не съм правила, не ми харесва и не исках.   
Въобще прави това, което на теб ти харесва и ти доставя удоволствие!  bouquet

# 26
  • Мнения: 151
Аз знам,че се прави преди 40 ден и така и направих.Криско даже нямаше и месец.Но разни хора, разни идеали. На 40 ден ходихме на черква bishop да му прочетът Чиста Молитва за здраве.Иначе за самата погача всичко беше както ти го описаха по - горе: погача,мед,сол;подаръци парички и веселба.Направи си я както го чувстваш,дали преди или след 40 ден мисля ,че това са само суеверия.Пожелавам Ви много приятни емоции. newsm10

# 27
  • Мнения: 574
 EmbarassedМи и аз не съм правила още Embarassed Embarassed

# 28
  • София
  • Мнения: 1 249
На синът ми не съм правила погача.А и на дъщеря ми още не съм,но смятам да си направя едно женско събиране за да се видим с мои приятелки. Peace

# 29
  • Мнения: 1 427
И при нас се падна делничен ден, правихме я в събота!

# 30
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Благодаря момичета!  bouquet
Като гледам различните, че и взаимноизключващи се отговори, направо ше си го направя както на мен ми е удобно.  Wink
Което ме устройва напълно  Peace

# 31
  • София
  • Мнения: 5 079
Нашата се падна в събота, но съм чувала за близки, които са изчаквали още 2 - 3 дни, за да я направят през уикенда. Очистителната молитва трябва да ти се прочете на 40 - тия ден ТОЧНО, погачата можеш да направиш когато пожелаеш (плюс минус няколко дни). Peace

# 32
  • Мнения: 259
Аз я направих, когато Християн беше на 1 месец и половина.

# 33
  • Мнения: X
Тъй като и аз бях в голяма дилема и изчетох сума мнения по въпроса, накрая питахме в църквата и: попа каза, че самото събиране у дома не е църковен ритуал и може да се направи по всяко време. Молитвата в църквата (ако правите такава) е точно на 40-ия ден. Ако желаете да обвържете двата дни, могат да се направят близо един до друг, но по ваш избор. Нашата погача беше в събота- на 39-ия ден, а молитвата- на другия, точно 40-ти ден.

# 34
  • Мнения: 4 447
Аз я направих, когато Християн беше на 1 месец и половина.


Ами месец и половина си е  40 дни  baby_neutral Party

# 35
  • Мнения: 51
На 40-ят ден задължително се ходи на черква за здраве.Предварително се записвате  за да ви чете свещеник молитва.Иначе погачата си я правиш когато искаш.Ние я направихме когато Йоан навърши два месеца.Беше много забавно.Не бях попадала в изцяло женска компания  Joy

# 36
  • Мнения: 742
Аз знам, че точно на 40-ят ден се прави на смъртниците, а на бебета е хубаво да е преди това Wink

# 37
  • Мнения: 2 936
Аз не съм правила погача  Embarassed

аз също...не съм и имала желание... Crossing Arms

# 38
  • Мнения: 22
Имам един въпрос по темата и се включвам тук, за да не създавам нова. Надявам се авторката да не ми се сърди.

Ритуалът по разчупването на погачата може ли да се организира извън дома - в малко уютно заведение, например? Задължително ли е да е вкъщи? Питам, тъй като в момента ни е много трудно да каним хора у дома.

Предварително благодаря за отговорите.

# 39
  • Мнения: 451
Аз изобщо не съм и правила погача, на съм суеверна. Вижда ми се някаква досада, лелките от рода недоволстваха, но хич не ме интересува. Който е искал да види бебето и да му пожелае здраве го е направил. Peace

# 40
  • Мнения: 451
Забравих да допълна- знам, че е важно две жени да разчупят погачата над главите ви с бебо, но жените трябва да имат живи родители.

Общи условия

Активация на акаунт