за погачата

  • 1 957
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 500
Ами около 40-ия ден - когато се пада събота или неделя.Тъпо е през седмицата наистина.А и гостите трябва да си тръгнат преди да се стъмни  Laughing

# 16
  • Мнения: 1 272
Ето тук можеш да научиш повече за погачата.

# 17
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Много благодаря!

То било наистина много интересно. Забавно е, аз за суеверна не съм суеверна АМА НИКАК, обаче много обичам такива събирания и БЪЛГАРСКИ обичаи !!! То от "новия" начин на живот, да не ви разказвам как живеем, че не е за тук!

Обезателно ще си празнуваме такъв ден с второто бебе!

# 18
# 19
  • София
  • Мнения: 3 679
Може преди да стане на 40дни....

# 20
  • Мнения: 4 447
Здравейте мами?
Моля да ми кажете, погачата задължително ли се прави на 40 - я ден на бебето или може по-късно??
При нас се пада делничен ден и не е удобно нито за нас, нито за гостите, които трябва в случая да дойдат след работа вечерта.
Надявам се на бързите ви отговори
  Heart Eyes

По-рано неможе, по-късно може! Идшат само жени, носи се за бебето армаган, за майката сладко, да е сладък вишота на бебето, на вратата, на свода, се шръзва яервен конец със синьо мънисто, гостенките да казват на майката дали са в цикъл, за да не излязат пъпки на детето, две моми неомъжени, с живи родители чупят погачата,която е замесена от бабата, високо над главата на майката,едната мома топи в меда и нарича на детенцето и му докосша устенцата, другата само нарича,после всички поставят ш кърпата мопнети и пак наричат, майката накрач поръсва и тя във вързопа от шарената сол, връзва се немоного хлабаво, не много стегнато и се слага на умерена височина, после гостите си тръгват преди залез слънце! туй то, за друго не се сещам.   bouquet

Последна редакция: чт, 15 мар 2007, 15:30 от anche_mamche

# 21
  • Мнения: 689
Аз знзм, че се прави първата неделя след 40-ия ден и така направих.

# 22
  • Мнения: 339
Последната неделя преди 40 дни. Хубаво е, а и бебето получава ного подаръци. Wink

# 23
  • София
  • Мнения: 6 011
Ние направихме погачата на малкия на 13-ия му ден.Дойдоха ни много семейни приятели и кумувете,беше събота.Отделихме се мъже и жени в две стаи просто за да се спази обичая/донякъде/.Основно се яде питка и сладки неща,бебето получи много подаръци.
Колкото за църката-ходи се,но при нас това свърши кумата,тя е направо архив за всички български обичаи.Беше занесла питката и здравец да се осветят,беше му наляла светена вода.

# 24
  • Мнения: 9 481
Здравейте мами?
Моля да ми кажете, погачата задължително ли се прави на 40 - я ден на бебето или може по-късно??
При нас се пада делничен ден и не е удобно нито за нас, нито за гостите, които трябва в случая да дойдат след работа вечерта.
Надявам се на бързите ви отговори
  Heart Eyes
Честито бебче!  bouquet
Няма задължителни неща! Peace-ако искаш, имаш възможност и т.н.
Аз лично не правих, защото нямах физическата възможност, а от там и желание.
Успех!  bouquet

# 25
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Няма задължителни неща! Peace-ако искаш, имаш възможност и т.н.
Аз лично не правих, защото нямах физическата възможност, а от там и желание.
Успех!  bouquet

Подкрепям. Аз лично не съм правила, не ми харесва и не исках.   
Въобще прави това, което на теб ти харесва и ти доставя удоволствие!  bouquet

# 26
  • Мнения: 151
Аз знам,че се прави преди 40 ден и така и направих.Криско даже нямаше и месец.Но разни хора, разни идеали. На 40 ден ходихме на черква bishop да му прочетът Чиста Молитва за здраве.Иначе за самата погача всичко беше както ти го описаха по - горе: погача,мед,сол;подаръци парички и веселба.Направи си я както го чувстваш,дали преди или след 40 ден мисля ,че това са само суеверия.Пожелавам Ви много приятни емоции. newsm10

# 27
  • Мнения: 574
 EmbarassedМи и аз не съм правила още Embarassed Embarassed

# 28
  • София
  • Мнения: 1 248
На синът ми не съм правила погача.А и на дъщеря ми още не съм,но смятам да си направя едно женско събиране за да се видим с мои приятелки. Peace

# 29
  • Мнения: 1 427
И при нас се падна делничен ден, правихме я в събота!

Общи условия

Активация на акаунт