Спор: болни ли са хората с таласимия минор или са само носители?

  • 4 685
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 588
Аз също съм с таласемия минор. Откриха ми я, когато бях на 19. Хематологът ми каза, че аз на практика съм здрава и съм само носител. и на мен не ми каза за някакви специални мерки, които трябва да предприема. Проблеми и оплаквания не съм имала, но сега като забременях хемоглобинът ми падна много и не ще да се вдигне. Tired Хематоложката ми каза, че бременността е един от критичните моменти за носителките на таласемия.
А по въпроса с поколенията - не изпитвам никакви угризения, че съм създала дете и че смятам да го родя!!! Още повече, че бащата не е носител и няма поводи за притеснения. Дори и детето да има леката форма на таласемия, не е болка за умиране. Е, по-добре да няма разбира се.И изобщо никога не съм имала съмнения и колебания по въпроса дали да имам деца!!! Peace

# 16
  • Мнения: 104
Да сте живи и здрави.Не съм забранявала на никой да има деца.
  Това бяха част от моите познания и размишления.Не смятам да влизам в спор.

# 17
  • Мнения: 1 925
Аз тъкмо преди няколко дена разбрах, че съм с таласемия минор, т.е. най-леката форма. Наследила съм я от баща ми, който както даде пример с мъжа си martisun, работи по 15 часа 7 дни в седмица и вече е на 50 години. Преди години са му я открили, но сега си прави изследвания и го подсетиха, самият факт, че даже е забравил за това показва, че това не е болест, имам в предвид леката форма. Да не говорим, че организмът ти се приспособява и много от хората, ако не си направят изследвания не разбират, че я имат. Така че за мен таласемия минор не е болест.
martisun, според мен свекърва ти преиграва, което е типично за много възрастни  #Cussing out Бабата на половинката ми ( 92 г. ) е същата, постоянно си измисля разни болести, постоянно иска някой да я води по лекари, като че ли това за тях е един вид социален контакт. Като гледам и нас ще надживее.
#2gunfire

# 18
  • Мнения: 596
Аз съм с таласемия, разбрах за това, когато забременях. Дотогава 25 години дори и не съм подозирала за това, че имам анемия.
Не смятам, че е болест щом не пречи по никакъв начин на нормалния живот.

# 19
Здравейте,
И аз скоро разбрах, че имам таласимия. Обаче имам един въпрос към вас. .. Значи от миналото лято имам едни сърбежи по кожата, ходих на дерматолог и тя каза, че е противопоказно хора с таласимия да се излагат на слънце. Т.е. била съм получила обривите от слънцето. Да обаче ми предписва едни мазила и като ме накара да ги спра, пак започна да ме сърби и не разбирам какво става. Тези сърбежи според вас въобще от анемията ли са?  Вие имате ли подобни проблеми?

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 048
Това за пръв го чувам, че слънцето вреди на хора с таласемия  Shocked и честно казано не го вярвам.

# 21
Ами и аз вече не знам на кого да вярвам и какво да правя. Как може нито един дерматолог да не може да ми обясни какво става с мен. Тази още щом видя изследванията ми каза: "То е доказано че хора с таласимия им е противопоказно да стоят прекомерно на слънце".  Rolling Eyes

# 22
  • София
  • Мнения: 2 042
Кои показатели кръвните изследвания показват наличие на таласемия?
Аз съм с нисък хемоглобин, но желязото ми е в норма.
Таласемия минор развнозначно ли е на т.нар средиземноморска анемия? Дедите ми /така да се каже Laughing/ са бегълци от беломорска тракия и предполагам при мен наследствена.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 042
Ами и аз вече не знам на кого да вярвам и какво да правя. Как може нито един дерматолог да не може да ми обясни какво става с мен. Тази още щом видя изследванията ми каза: "То е доказано че хора с таласимия им е противопоказно да стоят прекомерно на слънце".  Rolling Eyes
не знам дали е съвпадение, но и аз получавам сърбежи от слънцето. Така е от няколко години насам. Но установих че сърбежа се получава, когато се мажа с разни слънцезащитни препарати или каквито е да е други кремове, в съчетание с излагане на слънце.  Shocked Не съм ходила на дерматолог, но винаги съм предполагала, че е слънчева алергия.

# 24
  • Мнения: 256
  Да, Таласемията я наричат Средиземноморска анемия.На моя приятелка и откриха скоро, освен това разбра, че е имала прабаба гъркиня.

# 25
  • Мнения: 927
И аз съм носител на таласемия. Откриха ми я в 6ти месец от бременността. Писала съм и в други теми по този въпрос. Мъжа ми също е носител, но слава Богу детенцето ми е абсолютно здраво, дори не е и носител.
Не се чувствам болна и никога не бях и предполагала, че може да имам наследствена болест. Страшно обидно ми прозвуча постинга на Vessi. Не е редно да се пишат такива " мъдрости" без да се има реална представа за какво става въпрос.

# 26
  • София
  • Мнения: 4 588
Аз досега не съм имала проблеми с излагането на слънце и за първи път чувам, че то вреди на носителите на таласемия. Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 417
Eдинственото, което прави "болни", хората с таласемия е при създаването на поколение да умат предвид, /ако двамаата родители са носители/ че има 25% да се роди болно дете от майорна форма, която е изключително тежко заболяване и дано на никой не се налага да се сблъсква с него. Статистиката показва, че три% от хората са носители на този дефектен ген, и болестта е най-разпространена по средиземноморието.  За слънцето и аз за първи път чувам и не го вярвам.

# 28
  • София
  • Мнения: 18 679
Не считам, че това са болни хора. Повечето се чувстват отлично, някои дори не разбират, че имат проблем, докато не им го открият случайно по съвсем друг повод. Смисълът на диспансеризирането, според нашата хематоложка, е да се "следят" децата с таласемия. Защото те един ден порасват и стават родители. А при двама родители с таласемичен ген, нали се сещате какво става Sad
Ниският хемоглобин сам по себе си не означава средиземноморска анемия. Трябва да се направи специално изследване на хемоглобина в хематологична клиника, за да се установи вида на анемията.
Между другото, имам приятелка таласемичка, която има дете от таласемик, което пък не е унаследило дефектният ген от нито един от двамата, да е живо и здраво. Като си представя само какво можеше да стане Sad

Общи условия

Активация на акаунт