За дисциплината и контрола в училищата

  • 13 900
  • 172
  •   1
Отговори
# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
1. Униформи в училищата
.........
това се сещам ... дано не ви звучи като в затвора  Peace
Не съм против униформите, но винаги съм се чудела как би се отразило на дисциплината на децата, ако са еднакви newsm78
А за затвора - спомних си как моята учителка по немски ни разказваше за едно училище в Германия - в мазето си имали нещо като килия и при всяко провинение на ученик го пращали там. Самата килия не била нещо страшно, но самото изпращане там действало на учениците, за тях било много срамно да те съобщят че си пребивавал няколко часа там. Струва ми се добра идея, но нереализируема у нас.

# 16
  • София
  • Мнения: 7 242
1. Униформи в училищата
.........
това се сещам ... дано не ви звучи като в затвора  Peace
Не съм против униформите, но винаги съм се чудела как би се отразило на дисциплината на децата, ако са еднакви newsm78
Много добре Grinning Голяма част от по-големите ученици /най-вече ученички/ май ходят на училище по-скоро, за да демонстрират новите си парцалки и да се "пофръцкат", отколкото да учат. На джоба на родителите със сигурност въвеждането на униформите ще се отрази също положително. В момента май има негласно съревнование кой е по-по-най по отношение на облеклото, което определено отвлича от учебния процес.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 421
 Лиляна, да униформата няма да помогне за "оправяне" на дисциплината, но тя е част(необходима) от цялостна идея за промяна на обстановката в училище.
 На майка ми в училището има правило през междучасията движението по коридорите да става като колите на пътното платно - движиш се  в дясно(дано ме разбрахте), защото иначе можеш да пострадаш - скоростта на движещите се е доста голяма Laughing. Ако й се обадя в междучасието и е извън стаята не мога да чуя какво ми говори - направо е като зверилник.
 През междучасието един ученик от 5-ти клас блъска друго дете, то се удря в парапета и пада, изпада в безсъзнание. Майка ми е била случайно там, извикали бърза помощ(слава богу детето е добре, разминало му се е, а мама е на успокоителни цяла седмица). Разказвам, защото за момчето, което е блъснало другото дете няма последствия от страна на училището, а са оставили родителите да си се саморазправят.

# 18
  • вкъщи
  • Мнения: 2 458
аз като работещ учител мога много да говоря за дисциплината в училище.за жалост все по често аз се превръщам в озверител,а не в учител.мога да говоря много,но за жалост няма смисъл.колкото и да си обичам професията мисля тази година да ми е последната в училище.не си струва за 220 лв ,които взимам,да си съсипвам нервите и здравето.убедих се,че аз не мога да променя в системата нищо.ако не се наложат строги правила от министерството,родителите и директорите мисля,че след няколко годени ще има крещяща нужда от учители и никой млад специалист няма да иска да  работи в тази сфера.

# 19
  • Мнения: 2 700
Трябва децата да изпитват СТРАХ и УВАЖЕНИЕ към учителя. А днешните деца, особено подрастващите нямат страх дори от Бога  ooooh!

За страха не съм съгласна - чувството на страх е ужасно и няма нищо общо с уважението. .

Напротив. Един от елементите на уважението е страхът.
Аз съм от "татовото" поколение, когато имахме страх и от учители, и от директори, и от милиция. Е, не ни беше приятно, че е така, но все пак се научихме на ред. В момента навсякъде цари свободия. За която и област на живота да говорим, липсата на страх е в основата на проблемите - престъпниците не се страхуват от наказание, шофьорите също, лекарите също, и т.н. и т.н. Между другото, в най-проспериращата държава САЩ редът се основава на страх от "желязна" ръка.

Що се отнася до това какво да се прави конкретно, подкрепям напълно изреденото от sectretgarden Peace

# 20
  • Варна
  • Мнения: 6 873
И аз съм за строги правила в училищата, за всичко което сте писали.
2008г Георги е абитюрент а Сиси първокласничка... мисълта, че всичко започва отначало ме ужасява, честно си признавам, уморих се. Tired

# 21
  • Мнения: 583
Съгласна съм с всичко писано дотук, всяко училище е само за себе си, може в едно да има ред  и дисциплина, но в повечето не. Ходила съм по ред причини в доста училища и навсякъде е едно и също, по големите 7- 8 клас пушат пред входа и никой нищо не казва, влизат и излизат когато си искат, не можеш да разбереш дали са ученици или не просто е ужас. А за респекта уважението и подчинението не ми се говори, не може само родителите да учат и само те да бъдат обвинявани, че не правят така ,че децата да уважават учителите. Когато учителят не направи така, че детето да има респект от него какво да направи родителя. Израснала съм в семейство на учители винаги съм уважавала тази професия, но съгласете се че в днешно време не всеки, който е учител е и педагог, и отива на работа само, за да минат часовете ,да си предаде материала и нищо повече. Само едно още искам да напиша, че да си учител трябва да имаш призвание и да можеш да накараш малките детски сърчица още от първи клас да обикнат учителя, училището и учението, а това в днешно време е рядкост, ако не и липса. Чак тогава могат да се видят резултатите а не в 5- 6 клас да се сетите че положението е неконтролируемо. Когато основите са слаби къщата се руши.

# 22
  • Мнения: 275
Когато един учител в началните класове е строг, изискващ и респектиращ-родителите писват, че е лош и че стресира децата.

# 23
  • Мнения: 583
Кой как разбира строгостта ,респекта и изискванията, защото можеш да изградиш доста добри връзки с учениците не само със строгост, достатъчна е една дума ,жест и най-вече пример, а това трябва да идва от сърцето и душата .Познавам такива учители но за съжаление те са единици .

# 24
  • София
  • Мнения: 6 999
Хъм...

Изобщо не съм съгласна с това за респект, пък за страх хептен... За мен уважение е ключовата дума в обучението и възпитанието на децата. Малко на брой, строги правила, много любов и уважение...

В училище имахме учители, които по цял час навикваха за тишина и ред, имахме и такива, които просто го постигаха. Никога няма да забравя учителката си по литература, която винаги казваше, че за нея реда и дисциплината не са проблем и изобщо не говореше за това на родителски срещи. Жената умееше да внуши уважение абсолютно естествено, без да внушава страх.

Иначе и аз съм 'за' униформите, 'за' вътрешни правила във всяко училище и не разбирам защо директорите само се тюхкат, а не въведат норми на поведение? Нямат автономност ли или що?  newsm78

# 25
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Между другото, в най-проспериращата държава САЩ редът се основава на страх от "желязна" ръка.
Да добавя, че там има и доста солени глоби и контрол по изпълнението на закони и плащане на глоби.
Ако му бръкнем на родителя в джоба за всяко провинение и неизвинено отсъствие - резултати ще има веднага - гарантирам ви!

# 26
  • Мнения: 583
Що първо не потърсите вина и в себе си, вярно, че има родители които не се интересуват от това, какво е поведението на техните деца ,но те не са мнозинство. Не мислите ли, че трябва и малко любов в отношението към всички деца. Прехвърлянето на вината само на родителите, май е най -лесния вариант. Не сме на нивото на никоя европейска държава та дори на САЩ, за да се сравняваме и да мислим, че с глоби ще се наредят нещата. То каквото е станало преди години не може толкова лесно да се оправи. А и повечето учители не искат да си признаят, че с послушните и кротки деца се работи най лесно ,защото те си мълчат а дали слушат изобщо това което се предава е без значение, важното е учителя да си предаде материала без да се налага да се занимава с други неща в часа или в междучасието. Ако това не е така то защо има такива проблеми в училищата ,или  пак ние родителите сме виновни и всички сме криви само не и учителите. Не съм съгласна. В случая вие си противоречите хем искате да няма агресия у децата, а говорите за страх и железни мерки. Не мислите ли ,че нещо май много е объркнd lобразователната система. Май натам отиват нещата.

# 27
  • Мнения: 275
относно глобите в много случаи в България важи поговорката "На босия цървулите можеш ли да вземеш"
Т.е.  много от тези деца, които нарушават дисциплината и пречат имат и сериозни проблеми вкъщи(финансови, социална среда)-та един циганина да речем невъзпитан игруб, който е на социални помощи коя точно глоба да му наложиш и как ще ти я плати.
Няма да го направи-ще си пие ракийката и ще ти се присмива , че не си могъл да го глобиш. А този, който има как да си плати глобата ще лежи на кълката, че за едни може за други-не.
Та  и това с глобите май не е вариант, и това със страха не е вариант, и това с респекта не е вариант-е какво тогава?
А относно учителката на Иса, която е всявала увабение и си е предавала нещата както трябва-имало ли е майки, които да и висят ина главата и да я съветват как да си върши работата , защото и сега има такива учителки като твоята и като много мои такива, но има и родители, които не са съгласни с такъв подход и от това дори се оплакват.

# 28
  • Мнения: 2 700
Изобщо не съм съгласна с това за респект, пък за страх хептен...

Добре де, ние не пушихме в училище от страх , а не от уважение към институцията.
Имало е учители, които не са ни се харесвали, но от страх не сме им го казвали в очите.
От страх от изключване си позволявахме само определен брой отсъствия, а не от уважение към съответния учител.

Под страх имам предвид общовалидни правила и определени строги санкции, които да са валидни за всички и да не подлежат на обжалване. С пожелателен тон в рамките на някакъв си вътрешен правилник очевидно това няма да стане.

# 29
  • София
  • Мнения: 6 999
solaris, респект и страх от правилата е едно, а от учителите - съвсем друго.  Peace

Не желая детето ми да се страхува от мен или от учителите си. Да се респектира от правилата - абсолютно. Що се отнася до учителите смятам да показвам отношение, каквото моите родители демонстрираха: Реалистично  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт