Еманципацията дали разви нацията??

  • 1 296
  • 22
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 473
Исках да допълня и с един пример. Брат ми има доста високи доходи, семейството му живее в изключителен комфорт в София, задоволени са и детето му и жена му финансово и за най-големите глезотии и удоволствия. Брат ми се чувства много добре като глава на семейство и човек, който е успял да осигури всичко за семейството си. Гледа жена си много добре, обича я, тя си има образование и работеше за нормална заплата, без да има амбицията да постигне неговия успех. Сега си гледа детето, докато не започне работа за удоволствие, а не за да гради кариера. Аз мисля, че това е най-добрия вариант за една жена.

# 16
  • Мнения: 208
Аз мисля, че това е най-добрия вариант за една жена.

Успелите жени не мислят така. Не мога да се съглася,че това е най-добрия вариант за една жена - да е посредствена - просто майка и домакиня. Според мен успелите мъже не се кефят на такива жени  Naughty Аз никого не нося на гърба си - не си избирам мухльовци за партньори. Мъжът до мен е силен, достатъчно силен за да не мога да го комплексирам с нежаланието си да бъда зависима.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 381
Няма да забравя думите на покойната вече актриса Пепа Николова пред "Жената днес" преди години. "Силните жени плашат мъжете." Запомнила съм това и смятам, че тя е била напълно права. Аз съм много еманципирана. И не съжалявам от това. Не смятам, че жените са по-малкокадърни от мъжете. За съжаление обаче, на т.нар. нежен пол му се налага всъщност да бъде силния пол - раждане и отглеждане на дете, в комбинация с работа, грижи по къщата и т.н. Или поне така е бг разбирането за нещата. Все още нямам дете и се надявам, когато това стане да мога да се развивам и професионално, както искам, макар и с малки компромиси и да възпитам добре детето си. Дали ще успея - времето ще покаже.  Sunglasses

# 18
  • Мнения: 473
Jaime с теб говорим за различни неща. Еманципация най-общо означава самостоятелно вземане на решения. И не говорим за това да си стоим вкъщи и мъжа ни да ни гледа. Не това имам впредвид. Разбира се, че жената трябва да работи, защото в противен случай губи социалните си контаки и наистина става посредствена както казваш ти. Имам впредвид това, че мъжа според мен трябва да поеме отговорност за финансовото обезпечаване на семейството в по-голямата си част. Жената пак може да е успяла, но в никакъв случай мъжа не трябва да бъде в сянката й. Във вашето семейство може и двамата да сте постигнали много, но ти ли смяташ че си по успялата от мъжа ти? И какво влагаш в понятието успяла? Надявам се приемаш спора ни като градивен, аз не влагам ни най-малко отрицателни чувства, просто си коментираме нещата, какъвто е и смисъла на този форум. Нямам желание да оставаш с впечатлението, че се заяждам или нещо подобно, не е в стила ми. Просто ми е интересно как мислиш.

# 19
  • Мнения: X
Жената пак може да е успяла, но в никакъв случай мъжа не трябва да бъде в сянката й. Във вашето семейство може и двамата да сте постигнали много, но ти ли смяташ че си по успялата от мъжа ти? И какво влагаш в понятието успяла?

Ето къде се раждат проблемите в едно семейство. Еманципираната и успяла жена в един момент започва да навира в носа на мъжа си своите успехи. Или уморена от еманципацията си, вече иска да я глезят, като си работи за кеф, както правят много нейни познати.

Малко ми е криво разбрана тая еманципация или просто някои жени не знаят какво да правят с нея. Хем искат да са равни партньори с мъжа, хем като им омръзне, искат той да се грижи за всичко и да играе ролята на ходещия партфейл, който задоволява всички прищевки.

Много хубави примери за щастливи мъже, които задоволяват всички желания на семейството си. Една жена може да накара съпруга си да се чувства пълноценен и щастлив, не само като го кара да се гордее с парите си. Все пак грижата на един мъж за семейството не се изчерпва с финансовите му възможности...

# 20
  • Мнения: 460
Време е много хора, включително и ти, да проумеят,че има много способни жени. По-способни от мъжете, на по-високи постове, поемайки по-голямата отговорност, както си се изразила ти. Аз лично не приемам, че от създаването на света на мен са ми вменени "определени функции в домакинството ". Ако на теб не ти признават постиженията, приеми,че има и жени на които им ги признават. Не мога да комплексирам мъжа си, защото той не е смотан и двамата сме личности. Това за мъжете,любовниците и комплексирането е голяма глупост 


Аз много добре знам, че има способни жени и се смятам една от тях. Защото сама съм се оправяла от ученичка и винаги съм била финансово независима, сама съм си плащала обучението и завърших и колеж и висше образование и никога не съм спирала да работя, за да се самоиздържам. Работех, докато не забременях в много добра фирма и получавах заплата по-голяма двойно от тази на мъжа ми. Какво печелиш от това, че си по-силната ти? Познавам доста жени, които носят на гърба си половинките и буквално се уморяват от това и им се иска някой да се грижи за тях, което е напълно нормално. Жените, които живеят най-добре  си намират интелигентни и способни мъже, които да се грижат изцяло за финансите на семейството, а те си работят за удоволствие. Много мои приятелки са от този тип жени и искам да ти кажа, че са много по-добре от тези дето се трепят за издръжката на семейството. А що се отнася до това, кое е глупост, вземи малко да прочетеш литература свързана с отношенията между мъжа и жената, има много добра такава на видни психолози, изследвали този проблем от преди 20 години и ще разбереш какво имам впредвид. Нека да не си даваме обидни квалификации, това че не споделяш моето мнение и не го разбираш не означава, че то е глупост. Съгласна съм с това, че образованата, еманципирана и силна жена печели това, че може да бъде абсолютно независима и да се грижи сама за децата си, което е много хубаво.
много си права!браво на теб!!!за мет специално жените са по силния пол,нищо че аз пуснах тази тема,но съм на 100% съгласна с твоите възгледи!!

# 21
  • Мнения: 1 336
Аз мисля, че това е най-добрия вариант за една жена.
Успелите жени не мислят така. Не мога да се съглася,че това е най-добрия вариант за една жена - да е посредствена - просто майка и домакиня. Според мен успелите мъже не се кефят на такива жени  Naughty Аз никого не нося на гърба си - не си избирам мухльовци за партньори. Мъжът до мен е силен, достатъчно силен за да не мога да го комплексирам с нежаланието си да бъда зависима.

 newsm10  smile3521

# 22
  • София
  • Мнения: 2 846

По какво "работата", при това изцяло незаплатена,  на една домакиня се е различавала по време от моята? А като трудоемкост и възможности за помощни средства?
Лично аз едва ли бих предпочела зора на всяка цена да "докопам" мъж с достатъчно средства да ми осигури "трудов" комфорт и да му треперя дали няма да ме зареже на произвола и дали ще успее да запази тези средства, ако имам възможност да си ги осигуря сама. Пък, живот и здраве, ако си осигуря повечко, може и аз да се посветя на семейството си (като си наема и 1-2 прислужнички) Laughing.

Не забравяйте, че именно на движенията за еманципация дължим днешните ни възможности за квалифицирана и адекватно (да кажем) заплатена работа, за равни права при наследяване, притежаване и разпореждане с имущество, опекунство над децата и т.н., едни такива обикновени благини, дето даже не се и сещаме за тях, толкова естествени ни се струват.   


Браво! Страхотно казано! Абсолютно съм съгласна. По принцип подкрепям и изказванията на Jaime.

Смятам, че жената трябва да отстоява себе си като личност и еманципацията не пречи да бъде същевременно женствена и привлекателна. Все пак да правим разлика между еманципация и феминизъм!

За съжаление в България законово нещата не са уредени в полза на жените, които се послещават изцяло на семейството и домакинството си. Има много печални примери на изоставени жени, които са останали без доходи, именно защото са били само домакини и майки, а в България не им се присъжда издръжка при развод. И не казвайте, че това никога не би могло да ви се случи, защото никой не е застрахован!

Да, мъжете не харесват силните жени, поне не силни в смисъла, в който изглеждаше покойната Пепа Николова (мир на праха й). При цялото ми уважение към нея, смятам, че тя страдаше от прекомерна доза грубиянщина и липса на женственост, която не е особено привлекателна за силния пол. Смятам, че умната успяла жена може да балансира поведението си така, че да не е натрапчиво агресивна и отблъскваща. Peace

В заключение бих казала, че си признавам, че съм зависима от любовта и трудно живея без мъж до себе си, но за нищо на света не бих се отказала от правото си да работя, да взимам решения сама, да гласувам, да се изявявам. А що се отнася до домакинската работа - лично аз имам помощница, но дори и да нямах, щом работим вън наравно, ще работим наравно и у дома! Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт