Петиция - Централна минерална баня в гр. София да бъде отново баня!

  • 544
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 85
Sign Exclamationhttps://www.peticiq.com/474139 Sign Exclamation

Всяко денонощие над 1 000 000 литра гореща лечебна минерална вода потъват в канализацията на града, БЕЗ да даде на хората лечебната си и пречистваща тялото и душата сила.
В България ходенето на баня е хилядолетна традиция, столицата е възникнала покрай минералната вода, която е изобразена и върху герба ѝ.
Банята в сегашния си вид е открита на 13.05.1913 г. През 1986 г. е затворена за ремонт. По време на прехода е ограбена. Покрай усвояването на европейски средства, през 2015 г., е ремонтирана и отворена частично като Регионален исторически музей - София.
Слънцето, въздухът и водата са изконно право на всяко човешко същество, дарени ни, за да ги ползваме и пазим, а не за да ги пилеем и унищожаваме. Моля, който е съгласен с каузата, да подпише!

В Букурещ имат терми, построени за гражданите без минерална вода и с достъпен вход. Ние имаме уникален природен ресурс, който дори не ползваме, а бихме могли. Това е изключителен шанс както за нас, както и за туристите!

Последна редакция: вт, 11 мар 2025, 20:38 от B.u.n.n.y

# 1
  • Мнения: 2 058
Дано с банята не направят каквото недомислиха с Халите. Даже се чудя на наглостта на Кауфланд и тези, които са го одобрили, да се настанят там, където традиционен градски пазар, такъв, какъвто все още съществува в повечето европейски градове, е съществувал от 100г. Вместо 170 малки магазина на дребни производители, един, като хиляди други супермаркети. Емблема на комерсиализацията. “Честит шопинг”, същото ще бъде и вместо “честита баня”.

# 2
  • Мнения: 14 165
Категорично подкрепям! Навремето като дете се научих да плувам в басейна на Централната баня, имаше организирани курсове по плуване за деца там. Защо и сега да не може да се ползва това богатство, каквото малко столици изобщо имат! А музей да си направят някъде другаде. Много съм възмутена.

# 3
  • Мнения: 645
Кратко обобщение на общественото обсъждане през 2013 година:

Цитат
Възстановяване на част от Централната минерална баня в София като баня или използването на помещенията за културни събития. Този въпрос събра десетки хора във фоайето на Музея за историята на София, който се намира в част от сградата на минералната баня.

На общественото обсъждане общината представи идеята си да превърне неизползваните и неремонтирани северно и източно крило на сградата в център за културни събития. Години наред местната власт поддържаше тезата, че там трябва да се направи спа център. Идеята беше сградата да се даде на концесия на частен инвеститор, който да осигури инвестиции за ремонт на двете крила, а в замяна да събира приходите от центъра за определен период от време. Няколкото опита за привличане на фирма се провалиха, а като мотив се посочва основно липсата на паркинг около сградата.

От няколко седмици ръководството на общината обяснява, че неизползваната част от сградата вече не става за къпане и спа процедури, дори и общината да намери пари, за да инвестира в нея. Основните изтъквани причини са недостатъчният дебит на минералния извор, прекалено голямата инвестиция и разходи за поддържане, както и това, че сградата била "изсъхнала" и вече не ставала за баня.

Според представяни от общината данни дебитът на извора бил 12 литра в секунда, а 8 литра от тях отивали за чешмите около банята, от които хората си пълнят вода.

За да се реализира проектът за културен център, били необходими между 7 и 10 млн. лева. Според финансовите разчети, ако там има зали за събития издръжката годишно ще струва 400 хил. лева. За поддръжката на минерални басейни щели да са нужни 900 хил. лева годишно. Данни за това колко биха били приходите от двете дейности към момента не са обявени.

Представянето на преработените планове на общината за превръщането на банята в център за събития предизвика недоволството на повечето хора, дошли на общественото обсъждане във вторник вечерта. Аргументите и идеите на местната власт бяха шумно освирквани и предизвикваха неодобрителни възгласи, докато изказванията в подкрепа на възстановяването на банята бяха аплодирани.

Лайтмотивът в изказванията на противопоставящите се на плановете на общината беше, че минералната вода е един от символите на София и че подобно на Будапеща градът може да спечели от възстановяването на Централната баня, тъй като тя би привлякла много туристи.

Представители на туристически фирми обясниха, че и в момента туристите искали да използват минералните води на София, но нямало къде. Според тях ако общината възстанови Централната баня, може да печели, тъй като цените на услугите, които тя би предлагала, ще са достатъчно високи. Отново за пример беше дадена Будапеща, където входът за една от градските бани - всъщност съвременен спа център, е 15 евро.

Чуха се дори изказвания, че Музеят на София, който от няколко години заема част от банята, трябва да се изнесе от там и цялото здание да възобнови функциите си.

Все пак имаше и няколко мнения против възстановяването на банята. Основните аргументи на хората, защитаващи тази позиция бяха, че центърът на София не е място за теляци, а и са нужни пространства за култура. Отговорът на защитниците на противоположната теза беше, че възстановената баня ще е съвременен спа център, а услугите ще са далеч от теляшките.

Мнението на мнозинството присъствали на общественото обсъждане се оказа напълно противоположно на социологическо проучване, направено от "Алфа рисърч" по въпроса. Според него 98.1% от посетителите на Музея на София смятат, че е "добре тази историческа сграда да бъде използвана за музей", а едва 1.9% "не харесват" това. Проучването показва и че 80% от попитаните са на мнение, че в сградата трябва да има зали за събития, но с изричното уточнение във въпроса "ако дебитът на минерална вода не е достатъчен". Същите са на мнение, че минералните чешми не трябва да бъдат премахвани.

Бях на това обсъждане, оживено беше, но обобщението копирах от медиите.
Личното ми мнение е, ако изобщо се стигне дотам, каквото и да се прави - да се прави от инвеститори, а не с общински или държавни средства. И държавата, и общината многократно са показали, че не умеят да изграждат и управляват големи проекти. Да се затвори отново сградата за ремонт години наред, и да се попилеят милиони левове от нашите данъци с неясен резултат, не виждам никакъв смисъл.

# 4
  • Мнения: 9 959
Защо точно баня, да направят басейни, вирчета, джакузита с минерална вода? Кой би ходил в обществена баня, в миналото са ходели, като са нямали в къщи.

# 5
  • Мнения: 8 007
Дано с банята не направят каквото недомислиха с Халите. Даже се чудя на наглостта на Кауфланд и тези, които са го одобрили, да се настанят там, където традиционен градски пазар, такъв, какъвто все още съществува в повечето европейски градове, е съществувал от 100г. Вместо 170 малки магазина на дребни производители, един, като хиляди други супермаркети. Емблема на комерсиализацията. “Честит шопинг”, същото ще бъде и вместо “честита баня”.
Не знам дали си влизала в Халите преди да дойде Кауфланд, но там беше мъртвило. Половината магазини стояха празни и почти нямаше хора, много депресивна история беше.

# 6
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 8 156
И кой ще се къпе в банята като стане пак такава? Регионалният музей на "София" е страхотен, всичко от банята е запазено отвътре, някой ако иска да разгледа, защото за голяма част от младите хора подобен род сграда е някаква екзотика. Да възстановят цялата баня и да разширят музея, всичко друго ще е една голяма безсмислица, от която няма да се възползва почти никой. Басейни в София бол, музеи малко.

Халите бяха ок, когато ги реставрираха преди 20 години, след това замряха. И аз не понасям Кауфланд, ама сградата вече е пълна и се използва по предназначение.

# 7
  • Мнения: 2 058

Ето пример от Испания, от където идват най-добрите пазарни примери. Такива има и в Ню Йорк, Лондон и във всеки по-голям град с уважавано културно наследство. Възможността за такъв в България вече не съществува.

# 8
  • София
  • Мнения: 17 264
И на мен ми харесва идеята за Халите като пазар, но наистина замря. Дали наемите бяха високи, дали стоките скъпи, но не потръгна. Може пак да го преосмислят.
Банята, като баня не я виждам, но като СПА, защо не.

# 9
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 8 156
Музеят на София е много хубав, препоръчвам на всеки да иде. Правят и тематични изложби, детски работилници и занимални, лятото и през пролетната ваканция, изложби. Кой ще ходи да се къпе в обществена баня, то е смешно даже? И на СПА в центъра на София кой ще се замъкне?

# 10
  • Мнения: 2 058
Термите в Бат, ОК. ЮНЕСКО паметник.
Скрит текст:







Кой ще ходи да се къпе в обществена баня, то е смешно даже? И на СПА в центъра на София кой ще се замъкне?
Някой с въображение? 😊

# 11
  • София
  • Мнения: 17 264
А по фризиорски салони по чукарите ли ходите?.

# 12
  • Мнения: 292
Музеят на София е много хубав, препоръчвам на всеки да иде. Правят и тематични изложби, детски работилници и занимални, лятото и през пролетната ваканция, изложби. Кой ще ходи да се къпе в обществена баня, то е смешно даже? И на СПА в центъра на София кой ще се замъкне?
Спри да пишеш в темата, защото ти се излагаш и ставаш смешна. Това НЕ Е ПРОСТА ОБЩЕСТВЕНА БАНЯ, а баня с ЛЕЧЕБНА, МИНЕРАЛНА вода. Можеш ли да схванеш разликата между просто баня и баня с лечебна, минерална вода. Ти у вас с минерална вода ли се къпеш?
Водата в Централна минерална баня в София е лечебна вода. Ползвала се е от хилядолетия от хората за лечебни бани. Престъпление е, в момента жителите на София да не могат да ползват за здравето си, този дар от природата. Направо нямам думи да изразя възмущението си как с лека ръка съсипаха такова богатство на града ни - минералната вода. Да направиш лечебна минерална банята музей - такава простотия няма никъде по света. Хората се чудят как да си съхранят и ползват лечебните минерални води, само ние тук се чудим как да разрушим баните.

# 13
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 8 156
Няма да спра да пиша в темата, особено след последните ти коментари. Лечебни бани в България бол, изоставени са и никой не ги посещава. Нямат интерес хората да се киснат в минерален басейн голи с още 10-20 човека в тях (личен спомен от детството ми). Има санаториуми, в които правят процедури с лечебна цел, ама пак са сред природата, а не в центъра на голям град. Банята си е прекрасна като музей, който явно не сте посещавали, защото повече ви е важно да си намерите обществена баня, в която да се къпете с минерална вода с още 100-200 човека.

Част от банята в Овча купел ще може да се ползва по предназначение, там има и парк, и басейн, и лечебно заведение. Доста по-подходящо място е за лечение и спа примерно.

Последна редакция: нд, 16 мар 2025, 14:25 от 🌹 Mimi Rose 🌹

Общи условия

Активация на акаунт