как се прави корбан

  • 18 376
  • 50
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 13 512
Не знам как е според арабският обичай. newsm78
 Аз ще споделя какво зная за корбана според българските обичаи и православната църква.
Корбан се прави от агне или, ако е пост - с риба, но не в сряда и петък - рибата се пече цяла - с главите. Не се сещам как беше през Великия пост, защото тогава риба се разрешава само на два празника - Благовещение и Цветница.
Корбанът се освещава от свещенник, ако няма възможност за това, се носи сол в църква - да се освети и после с нея се готви.
Корбан, неосветен от свещенник си е чист банкет. Осветеният корбан се раздава на бедни хора и близки, не е хубаво да остава за друг ден.
Още неща има, но който се интересува ще получи подробна информация във всяка православна църква.
Да, ритуалът е един и същ.Само че питах 10 свещенника и 10-те ми казаха различни неща. знам,че ако не може да се коли  агне/ други животни не е правилно/, може да се носят в църквата продукти. А  риба не може да се нарече. Нарича се агне, а ако съвпадне с пости- се прави риба.

# 16
  • Мнения: 364
Да, ритуалът е един и същ.Само че питах 10 свещенника и 10-те ми казаха различни неща. знам,че ако не може да се коли  агне/ други животни не е правилно/, може да се носят в църквата продукти. А  риба не може да се нарече. Нарича се агне, а ако съвпадне с пости- се прави риба.
Да така е. Аз лично съм правила курбан с риба. Не беше по време на пости, просто нямахме възможност за агне и свещенника каза, че може. Също така години наред наш близък свещенник нарича курбан на Цветница - пак с риба.
Относно 10-те различни мнения, ами нормално. При свещенниците има приемственост, т.е свещенникът знае това, на което го е научил неговия духовен наставник. Затова мненията са различни, не само относно курбаните. Спираш се на един и каквото ти каже да направиш - това е. Ако той е сбъркал - носи си последствията, ти нямаш вина.

Последна редакция: пт, 23 мар 2007, 15:39 от love_sunrise

# 17
  • Мнения: 13 512
Да, по принцип за вината ми е ясно....и не ми е пукало изобщо през годините. но след тези две прекъсвания и последвалите инциденти направо психясах на тази тема- сякаш усетих че ми се дава знак. Ако не ми се беше случило нищо, сигурно щях да си продължа с банкетите с приятели/макар и с осветена сол/.

# 18
  • Мнения: 364
Дано повече да не ти се случват лоши неща!  Praynig
Опитай нещо друго. Този курбан, до колкото разбрах, го даваш, за да благодариш, че си оживяла. Направете още един - за здраве, по друго време. Само това ми идва наум.  newsm78
Дано Господ ви пази! Praynig
  bouquet  bouquet  bouquet

Последна редакция: пт, 23 мар 2007, 15:39 от love_sunrise

# 19
  • Мнения: 13 512
Аз нищо не съм наричала- майка ми   го е нарекла преди 30 години. Ако аз трябва да нарека нещо- бих нарекла да нося в църквата вино ,олио и брашно . да не дава Господ, но си мисля, че не бих се обвързала с такова бреме. И пак казвам: да не дава Господ, защото сигурно и мило и драго бих дала, не само да поема такова бреме.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
Не е казано, че човек трябва да спазва езическите ритуали абсолютно точно. Въпрос на нагласа и вяра в това което всеки е предприел. Аз също съм се допитвала до свещеници. Няма религия, която да те задължава да правиш нещо по точно определен начин. Някои хора нямат възможност да си закупят жертвени месца, какво правят те според вас?

# 21
  • Мнения: 595
Между другото, не съм сигурна как е правилната дума. На арабски е  корбан и означава жертва в името на Бог, дар към Бог.
Курбан е точно "жертвоприношение"(животно) с цел умилостивяване (така ли е?)от бог.Може и риба ,ако е пост.Мъжът ми прави корбан на Богородица,2 г. правихме с агне .....после с риба.

Последна редакция: пт, 23 мар 2007, 01:04 от amrianka

# 22
  • Мнения: 13 512
Между другото, не съм сигурна как е правилната дума. На арабски е  корбан и означава жертва в името на Бог, дар към Бог.
Курбан е точно "жертвоприношение"(животно) с цел умилостивяване (така ли е?)от бог.Може и риба ,ако е пост.Мъжът ми прави корбан на Богородица,2 г. правихме с агне .....после с риба.
Омилостивяване Simple Smile  ...объркахме се вече, я да си лягаме да спим:-)

# 23
А знаете ли дали се подаряват подаръци. Какъв е поздрава. Дава ли се от корбана на бременни

# 24
  • Мнения: 13 512
Поздравът е:" Господ да приеме курбана ти".
А з подаръците-на мен приятелите винаги ми носят по нещо- бутилка някаква , или кошница с плодове, нещо лично... но доколкото знам- не е необходимо.
Но- както е при лъвовете- приятелите са щедри и аз заслужавам:-)

# 25
  • Мнения: 1 802
И аз ще се включа със въпрос.
Свекърва ми е решила да прави курбан на внучката си, само че със мъжко яре. Но така, като изчетох всичко написано дотук, разбрах че се прави със мъжко агне... Дали ще може да го направи все пак със яре?  Thinking
Моля ви за съвет!  Hug

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 3 737
И аз ще се включа със въпрос.
Свекърва ми е решила да прави курбан на внучката си, само че със мъжко яре. Но така, като изчетох всичко написано дотук, разбрах че се прави със мъжко агне... Дали ще може да го направи все пак със яре?  Thinking
Моля ви за съвет!  Hug

Според моите разбирания може.

# 27
  • Мнения: 13 512
не знам. Корбанът води началото си от това,че  Авраам е бил готов да принесе в жертва своя син Исаак и Бог  като видял предаността му,жертвата била заменена с овен.

# 28
  • Мнения: 1 802
А всъщност, между кУрбан и кОрбан каква е разликата? Или християните и мюсулманите имат различни наименования за тази дума?

# 29
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
И аз ще се включа със въпрос.
Свекърва ми е решила да прави курбан на внучката си, само че със мъжко яре. Но така, като изчетох всичко написано дотук, разбрах че се прави със мъжко агне... Дали ще може да го направи все пак със яре?  Thinking
Моля ви за съвет!  Hug

Според моите разбирания може.
.......обаче неможе  Naughty!Може мъжко агне,теле,овен!Ако човек неможе да си позволи такова животно-риба-обикновенно шаран-цял!Нарича се за една година или завинаги!На деня или малко преди деня на произшествието!Ето сега...предстои да правим на Благовещение курбан на дъщеря ни,защото когато беше в първи клас,на този ден, падна и си счупи дясната ръка,от тогава на всеки 25 март и се отчита курбана!Да ...неотчетен от свещенник т.н. курбан си остава един обикновен банкет!Ако по една или друга причина курбана неможе да се прави с трапеза,на въпросният ден се купува голяма свещ и се дава в олтара,носи се в църквата олио/за кандилата/,пакет брашно/за просфорите/ и се записват имената да се четата на литургията

Общи условия

Активация на акаунт