Литературен клуб - ІІІ

  • 27 044
  • 300
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 269
А иначе след това съм приготвила "Великият Гетсби" и "Повелителят на мухите". И двете книги бяха изтипосани в темата "непоносими книги" в Клюкарника и ще ми е интересно да видя дали на мен ще ми понесат.  Wink
не мога да си представя кой би определил тези книги като "непоносими". И двете са добри според мен, а "Великият Гетсби" се чете и много леко (това не може да се каже за втората книга). Това са книги, документирали духа на своето време, не толкова на събитията, а на винаги стоящи пред човека проблеми-ама хайде да не се изживявам като литературен критик. И двете книги за мен са сериозни и са прекрасна литература.

# 241
  • Мнения: 6 315
Сега чета "Името ми е Червен". На моменти ми докосва душата, на моменти чета и не мога да вникна в съдържанието. Confused Определено съм раздвоена. Но мисля, че ще я дочета.

И аз я чета в момента и се чувствам по абсолютно същия начин като теб Simple Smile.

# 242
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Не помня кой беше писал за "Духless", това е пълна срамота, в тази книга има правописни грешки! Хем ми е интересна да я чета, хем жестоко ме дразни това! Мислех, че българското книгоиздаване е израснало периода на глупави преводи и ГРЕШКИ, ама не...

Както бях забавила четенето, и уикенда изгълтах  Embarassed новата "Шопахолик и бебе" на Софи Кинсела, май нещо друго я превеждат в България де, но ето я:
http://www.amazon.com/Shopaholic-Baby-Sophie-Kinsella/dp/0385338 … 062945&sr=8-1
Типичен чиклит, от предсказуемите, но забавно.

# 243
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
И аз влизам тук, за да се оплача от грешки.
Купих си "Синдромът Портной" (http://www.books.bg/ISBN/9545293810) на Филип Рот - книга, за която съм чела и чувала. Най-после и аз да се докопам до нея. Наистина, книгата си я бива. Само че издателството ("Колибри") да беше ударило една редакция, преди да я пуска на пазара. Възмутена съм. Има толкова много правописни грешки, че ми идва да вия от яд. На всяка страница!
Ще звъня в издателството да ги наплюя.  #Cussing out

# 244
  • София
  • Мнения: 561
Много ме дразнят всякакви грешки в книгите  #Cussing out Направо ми убиват  желанието да чета. Имам и аз едно издание на 1984 на Джордж Оруел, с такъв кеф си я взех тази книга, преди това я бях вземала само на заем и още от първата страница ми идеше да  #2gunfire

# 245
  • Мнения: 728
Лора, аз съм чела някои неща за Карлос Кастанеда, доста интересно четиво, малко странно наистина. Точно тази книга обаче не ми е попадала. Чувала съм обаче, че всичко писано за него е истина, че има дори цели движения от последователи и разни друго такива работи. В един от форумите има цял подфорум посветен на Карлос Кастанеда.

# 246
  • Мнения: 431
Аз съм опитвала да чета Кастанеда, но не издържах. Чувала съм, че е на голяма почит сред наркоманите заради разните му там гъби и кактусови сокове. А е вярно общо взето толкова, колкото историята за "звънтящите кедри"... Художествена литература. Wink

# 247
  • Мнения: 431



Дамата и еднорогът

от Трейси Шевалие


Задна корица: Чували ли сте за магическата сила на еднорога? Той обича да полага глава в девичи скутове. Но има и магическа сила - с рога си може да пречисти отровен или мръсен кладенец. Искам да мислиш за мен като за еднорог – така говори амбициозният Никола на Клод, дъщерята на парижкия благородник Жан льо Вист, който му възлага поръчка мечта за всеки художник през XV в. Да нарисува картини, по които да се изтъкат гоблени, символ на неговото израстване в кралския двор.
За брюкселския тъкач Жорж дьо ла Шапел и семейството му изработването на гоблени е и препитание, и любов. А шестте гоблена с еднорога, които трябва да завърши за две години, са най-голямата му поръчка. Също като различните втъкани нишки от вълна и коприна пътищата на тези хора се сплитат в сложни шарки, разказващи за плътска съблазън и вечни духовни стремежи.


Не съм чела друго от тази авторка. Историята е добра, но на места залиташе в някаква неправдоподобна за мен вулгарност. Много ми се видяха разпуснати нравите за католическия 15 век, мислех си, че църквата ги е държала по-строго. 14-годишна благородничка, възпитавана от силно набожна майка, хваща непознат за пакета и само дето не прави секс под масата на строгия си баща - чак пък толкоз... newsm78

# 248
  • Мнения: 1 416
.......................................
Книгата е изключително интересна, да. И истинна... Вярно е, че има доста последователи, които се посвещават от индианските шамани.  Simple Smile

Халюцигенното растение е "аяхуаска". Аз не се съмнявам в действието му, като знам какви чудеса прави обикновения ацетон...  Wink Разбира се, трябва да идеш до Перу, за да пробваш "яахуаска". Явно някои хора го правят...
Като цяло Кастанеда се чете доста мъчно, но си струва. На мен поне ми допада...

# 249
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Свърших "Раят зад другия ъгъл" на М.В. Льоса - хареса ми.
Сега започвам "Като гореща вода за шоколад" на Лаура Ескивел.
Взела съм и "Леля Хулия и писачът".
А след това ще чета "Паула".

# 250
  • Мнения: 3 353
Свърших "Раят зад другия ъгъл" на М.В. Льоса - хареса ми.

Грушенка, ще ни разкажеш ли повече?  bouquet

# 251
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
На мен ми хареса като усещане книгата.
Иначе първата линия е Гоген, втората линия в романа е Флора Тристан (баба и бунтарка на Гоген).

Ако трябва да съм честна, повече ми допадна Празникът на козела.

# 252
  • Мнения: 431
Прочетох "Момичето с перлената обица" на Трейси Шевалие и много ми хареса... Повече от книгата й за гоблените, която прочетох миналата седмица.
Между другото и филмът е много приятен - участват Скарлет Йохансен и Колин Фърт и се движи по книгата.

# 253
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Прочетох "Момичето с перлената обица" на Трейси Шевалие и много ми хареса... Повече от книгата й за гоблените, която прочетох миналата седмица.
Между другото и филмът е много приятен - участват Скарлет Йохансен и Колин Фърт и се движи по книгата.

Аз съм гледала филма. Мн. не ме впечатли. Някак си незавършен ми остана.  ConfusedСлед това разбрах, че всъщност филмът е правен по книга, която обаче все още не ми е попадала за прочит.

# 254
  • София
  • Мнения: 1 352
Я да побутна малко темата!  Laughing
Захванах да чета "Шогун". Срам, не срам, от Джеймс Клавел съм чела само "Цар Плъх", и то преди доста годинки,
та смятам след като се сборя с Шогун-а и остана доволна, да подхвана и другите му творения.
Споделете, ако имате впечатления от този автор.

Общи условия

Активация на акаунт