Кои бг традиции не харесвате и/или не спазвате?

  • 9 267
  • 132
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 335
Няма традиции, които да са се появили случайно, по хрумването на някой "традициосъчинител".

Традициите са обичаи, които са се повтаряли толкова дълго, колкото го налагал животът, поне няколко поколения.
Когато животът се променял и не изисквал повече "традиционно поведение", въпросната традиция или е отмирала, или си е оставала, но не "по целесъобразност".
А защото, например, е приятна и носи някакво очарование...

Аз лично за първи път чувам повечето от "традициите", обявени за такива тук.
Като например "върхът на простащината" - "т.н. кичено хоро/т.е. когато младоженците подхванат хорото и гостите се юрнат да ги кичат с банкноти",.. 
Ако "киченото хоро" е някаква традиция, на него ще се е хванала  младоженка, окичена с пендари, върху ръчно изплетени дантели.
Няма да развява двайсетолевки на конец върху силонова дантелка тип холско перде.
Т.е. традицията е в даруването, а не в киченето, и то - с банкноти.

Другите "традиции" по списък:
7.Да се юркат момичетата да раждат до 20,25,30,щото после щели да са стари (на 35 стар )
Генетиката на 21 век обяснява, защо е по-препоръчително да раждаш до 35, а не след това.
Явно баба Сийка не е знаела за генетично кодираната информация във всяка клетка на организма, която се копира като на ксерокс най-много 50-55 пъти в целия живот на човека. Като при всяко следващо копиране рискът от случайни мутации и грешки нараства.
Това не го е знаела кака Сийка, но явно се е знаело, че родените от по-млади майки деца са, в повечето случаи, по-здрави.
Също бабите са забелязали, че родилите по-късно често са изправени пред дилема - малкото си бебе ли да гледат или болните си родители.

16.Това с 'мамо"на свекървата...нямам думи.
Традицията е да се казва "майко", а не "мамо" на свекървата.
Това е ставало по времената, когато "младата булка" била наистина млада - 17-18 годишно почти дете, което отива в къщата на родителите на мъжа си и те би трябвало да имат отношение към нея като към собствено дете.
Уверявам те, на такава възраст можеш се научиш да казваш "майко" на свекърва си, без никаква опасност да се заблудиш, че това е родната ти майка - точно както не би си помислила, че имаш предвид майка си, ако говориш за "майка" Тереза например.
Ясно е, че ако се ожениш на 35 няма как и в преносен смисъл да викаш на някого "майко", още повече, ако живееш отделно с мъжа си и виждаш въпросната си "майка" само, ако й отидеш на гостили.

11.Да се кръщават децата с идиотски имена- на  баби, на  дядовци....
Даже няма нужда от коментар.
Кръщаването на някого е, за да е "живо" името му, за да покажеш уважението си към родител, който го заслужава.
Ако "уважението" може да бъде "идиотско", то и обичаят да го показваш ще е "идиотска традиция"...

С две думи - "традициите" са това красиво, мъдро и оцеляло през времето нещо, което го пише по сборниците и енциклопедиите.
Ако не е толкова красиво и мъдро, то рядко би оцеляло.
А ако е некрасиво и тъпо, то със сигурност не би оцеляло.
Като не е оцеляло, ясно е, че не е традиция.

# 16
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
Хайде по-полека. Както се казва в приказката - традициите не са това, което бяха. Всяка традиция, съдържаща някаква селяния и простотия яко ме дразни.

# 17
  • Мнения: 1 761
Няма традиции, които да са се появили случайно, по хрумването на някой "традициосъчинител".

Традициите са обичаи, които са се повтаряли толкова дълго, колкото го налагал животът, поне няколко поколения.
Когато животът се променял и не изисквал повече "традиционно поведение", въпросната традиция или е отмирала, или си е оставала, но не "по целесъобразност".
А защото, например, е приятна и носи някакво очарование...

Аз лично за първи път чувам повечето от "традициите", обявени за такива тук.
Като например "върхът на простащината" - "т.н. кичено хоро/т.е. когато младоженците подхванат хорото и гостите се юрнат да ги кичат с банкноти",.. 
Ако "киченото хоро" е някаква традиция, на него ще се е хванала  младоженка, окичена с пендари, върху ръчно изплетени дантели.
Няма да развява двайсетолевки на конец върху силонова дантелка тип холско перде.
Т.е. традицията е в даруването, а не в киченето, и то - с банкноти.

Другите "традиции" по списък:
7.Да се юркат момичетата да раждат до 20,25,30,щото после щели да са стари (на 35 стар )
Генетиката на 21 век обяснява, защо е по-препоръчително да раждаш до 35, а не след това.
Явно баба Сийка не е знаела за генетично кодираната информация във всяка клетка на организма, която се копира като на ксерокс най-много 50-55 пъти в целия живот на човека. Като при всяко следващо копиране рискът от случайни мутации и грешки нараства.
Това не го е знаела кака Сийка, но явно се е знаело, че родените от по-млади майки деца са, в повечето случаи, по-здрави.
Също бабите са забелязали, че родилите по-късно често са изправени пред дилема - малкото си бебе ли да гледат или болните си родители.

16.Това с 'мамо"на свекървата...нямам думи.
Традицията е да се казва "майко", а не "мамо" на свекървата.
Това е ставало по времената, когато "младата булка" била наистина млада - 17-18 годишно почти дете, което отива в къщата на родителите на мъжа си и те би трябвало да имат отношение към нея като към собствено дете.
Уверявам те, на такава възраст можеш се научиш да казваш "майко" на свекърва си, без никаква опасност да се заблудиш, че това е родната ти майка - точно както не би си помислила, че имаш предвид майка си, ако говориш за "майка" Тереза например.
Ясно е, че ако се ожениш на 35 няма как и в преносен смисъл да викаш на някого "майко", още повече, ако живееш отделно с мъжа си и виждаш въпросната си "майка" само, ако й отидеш на гостили.

11.Да се кръщават децата с идиотски имена- на  баби, на  дядовци....
Даже няма нужда от коментар.
Кръщаването на някого е, за да е "живо" името му, за да покажеш уважението си към родител, който го заслужава.
Ако "уважението" може да бъде "идиотско", то и обичаят да го показваш ще е "идиотска традиция"...

С две думи - "традициите" са това красиво, мъдро и оцеляло през времето нещо, което го пише по сборниците и енциклопедиите.
Ако не е толкова красиво и мъдро, то рядко би оцеляло.
А ако е некрасиво и тъпо, то със сигурност не би оцеляло.
Като не е оцеляло, ясно е, че не е традиция.

Цитат



Ок.Ама даваш ли си сметка,че когато още жените не са могли да имат контрол кога,колко  и дали изобщо да имат деца,обикновено са имали поне 4 и всички баби и дядовци са били уважени".А сега колко деца страдат от нагласата :ти не си кръстен на мене, майка ти и баща ти не ме уважават, няма да те обичам, няма да те зачитам,няма да ти помагам, нищо,че си дете и си ми внуче?

А и днес хората се женят не когато стане време за женене, а те самите решат,че са срещнали любовта на живота си.Щото, навремето родителите са гледали да си оженят детето за някой с повече ниви по-бързо,да не би някой да ги изпревари.Днес тези,дето искат ниви са малко.А и съвременните момичета са достатъчно образовани и самостоятелни,за да си позволят и сами да си плащат кафето,цигарите и наема.

Това за "майко"...много съм далече от убедеността,че самата аз бих обичала някой друг повее от детето ми.Както и си давам сметка,че докато стане на 18 години едва ли някой друг ще бди над леглото му, когато е болен така,както аз и баща му.Лелки,стринки,братовчеди-все са близки,ама си имат свои живот,други интереси и ако нямат психични отклонения нормално е да помислят какво ще ядат те и техните деца преди да се запитат какво ще стане с моето.Това за роднинското милосърдие,на думи е много готино.Истинските чувства са съвсем различни.Но хората обичат да се заблуждават,защото по-се интересуват как ще изглеждат в хорските очи, не в собствените.

А ако кръщаването на бебе с име на някой,който като мен и теб ще умре един ден само и само да му е живо името,е признак на уважение,сега разбирам що има кучета с името Иван и кози кръстени Даниела и Ралица.Ако уважаваш някого му се обаждаш да го питаш как е и дали можеш да му помогнеш с нещо,ако се налага.Пращаш му картички за Нова година и Великден и го каниш на твоя Рожден ден и евентуално на Кръщенето на детето ти.Уважението трябва да се заслужи.То не пада от небето.Ако искаш хората около теб да те уважават трябва да ги уважаваш и ти.А да уважиш правото им да имат различно мнение от твоето е признак на уважение.За мен е идиотско да си кръстиш детето Гиомар- на баба Мара и дядо Герги,както и Косимила-на баба Костадинка и дядо Милко и куп други безлични имена,създадени от страх някой да не се разсърди.Аз не съм кръстила детето си на никого.Не защото не уважавам родителите си.Но детето ми ще живее 50 години по-късно във времето от тях,в други условия,с други нужди, оказа се- в друга държава.То няма нужда от обременяването,което носи лошото отношение на една "неуважена" баба.Или един разочарован дядо.Децата имат нужда от обичта на баба си и дядо си независимо как се казват  и дали са момичета или момчета.Най-малкото,защото самите те нямат никаква вина нито за едното,нито за другото и не трябва да страдат заради глупостите на възрастните.А тази обич на баба и дядо им дава представа за времето.И ги учи на отговорност.
Нямам нищо против сурвакането.Имам против да ме сурвакат,когато съм излязла да пия кафе на 1 януари.
Нямам нищо против сватбите.Имам против роднините да превръщат в селски панаир с петли най-хубавия ден в живота  на двама души,които се обичат.
Нямам нищо против годежите.Имам против родителите на този,дето е по-беден да се третират като трето качество хора,само защото нямат финансови възможности.
Нямам нищо против роднини да идват на гости.Имам против да ми дават непотърсени съвети как да си подреждам кухнята и с какво да си храня бебето.
Нямам нищо против свекърва ми.Имам против да ми казва кога и колко деца да имам.Или пък какви да са по пол.
Нямам нищо против хората, които искат да са част от тълпата.Имам против да бъда водена насила.

# 18
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
kartinka, повечето от това, което си изброила в списъка не са традиции... Нещо бъркаш двата щата  Peace

# 19
  • Мнения: 2 439
Като видях темата наистина помислих, че става дума за традиции, не за отживели предразсъдъци. Peace
В тази връзка, на гости на свекърва ми сме, аз съм отпред в барчето и техен комшия влиза и пита: "Къде е майка ти?". Аз се чудя дали въобще познава майка ми този човек, но му казвам, че си е у техния град и техния дом. Той обаче имал предвид свекърва ми с този въпрос, нещо което за мене беше напълно нелепо. newsm78

# 20
  • Мнения: 4 546
Холограма, права си разбира се, но в наши дни тези неща наиситна изглеждат отживелица и спазването им често е кичозно или в разрез с новите разбирания на хората.
за да казвам майко и татко на свекървата бих си изкривила душата и определено би създавало допълнително напрежение в отношенията ни. особено пък, ако те го изискваха от мен. добре , че не е така де  Wink
за живеенето на млади и стари - това според мен не е традиция, а хората го правят, защото е необходимост.  ако с мъжо работехме за по 200-300лв всеки не виждам как бихме живели на квартира или изтеглили заем за собствено жилище. това на никой не му е приятно - нито на възрастните, нито на младите.

Последна редакция: нд, 25 мар 2007, 16:13 от herelina

# 21
  • Мнения: 3 491
Нито харесвам, нито спазвам това, че по Заговезни трябва да молиш за прошка (което означава, че дори и да нямаш прегрешения, си виновен по подразбиране), и да целуваш ръка на по-възрастните от тебе (което означава, че възрастта само по себе си ти дава морални привилегии). Не го правих никога, няма и да го правя.

# 22
  • Мнения: 6 993
Честно, половината от тия "традиции", които не спазвате, дори не ги знам Shocked Съответно не ги и спазвам. Казвам само това,което спазвам, това е общото-взето и това, което познавам.
- боядисвам яйца на Великден
- правя мартенички за баба Марта и ги връзвам, нося ги или до щъркел или до цъфнало дръвче
- украсявам елхата с пуканки и орехчета
Въх, като се замисля, май няма някоя друга сериозна традиция, която да спазвам Shocked Това е лошо...Дори да не ги спазваме, трябва поне да ги познаваме.

# 23
  • Мнения: 1 494
Нито харесвам, нито спазвам това, че по Заговезни трябва да молиш за прошка (което означава, че дори и да нямаш прегрешения, си виновен по подразбиране), и да целуваш ръка на по-възрастните от тебе (което означава, че възрастта само по себе си ти дава морални привилегии). Не го правих никога, няма и да го правя.
Peace

По въпроса кое традиция и кое-предразсъдък, нека по-просветените да ни "светнат" да не се излагаме. За пореден път виждам как някои се хващат за думите буквално, а не вникват в смисъла. Изобщо не съм си правила илюзии, че ще обсъждаме класическите български традиции.Става въпрос за точно тези дразнещи и остаряли разбирания, които се срещат масово в българските семейства.

Последна редакция: нд, 25 мар 2007, 15:43 от abigale

# 24
Ох и моята свекърва .... големи сцени, голямо недовлство , че не съм се обръщала с майко към нея... Викам си айде, да няма дразки. Езикът ми се изкилифенчи докато и го кажа, но вече се обръщам с майко към нея. За името на детето пак големи сцени , голямо чудо, че не било кръстено на нея или на свекъра. Свикна де, няма къде да ходи.. В крайна сметка и аз свикнах  с обръщението майко.Най ме е яд, че аз в тях стая нямам, имам предвид, когато се приберем за малко до България нямаме там къде да спим, спим по дивани и т.н, обаче претенциите и и устата и много големи, когато има нещо в нейна полза.

# 25
  • Мнения: 4 546
сетих се още едно - кървавият чаршаф, развяван гордо от свекървата пред всички  след първата брачна нощ
традиция. и слава богу - отживелица  ooooh!

# 26
  • Мнения: 5 462
Нито харесвам, нито спазвам това, че по Заговезни трябва да молиш за прошка (което означава, че дори и да нямаш прегрешения, си виновен по подразбиране), и да целуваш ръка на по-възрастните от тебе (което означава, че възрастта само по себе си ти дава морални привилегии). Не го правих никога, няма и да го правя.
newsm10

# 27
  • София
  • Мнения: 903
На мен не ми харесват следните т.нар."традиции":

1. Да се казва на свекървата "майко", а пък на тъщата "бабо" ( защо ли пък точно бабо  newsm78)
2. Младоженците да обикалят за поздравления на сватбата ( на мен ми прилича повече като на просия) и да събират парите и подаръците на роднини и приятели
3. Да се кръщават децата на родителите на мъжа в семейството ( а и на другите баба и дядо също).
4. Да се пие "блага ракия" на другия ден след сватбата
5. Да се правят годежи от старомодните ( с много роднини и джумбурета)
6. Сигурно има и още, но сега не мога да се сетя за други

П.П: Това за "киченото хоро" го няма в нашия край ( Слава Богу), но иначе е абсолютна глупост според мен.

# 28
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 696
На мен не ми харесват следните т.нар."традиции":

1. Да се казва на свекървата "майко", а пък на тъщата "бабо" ( защо ли пък точно бабо  newsm78)
Голяма смехория - на една съседка дъщерята се омъжи за доста по-възрастен от нея мъж. Той е по-възрастен от тъщата с 5 години, но я нарича по традиция "бабо"  Mr. Green

# 29
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Голяма смехория - на една съседка дъщерята се омъжи за доста по-възрастен от нея мъж. Той е по-възрастен от тъщата с 5 години, но я нарича по традиция "бабо"  Mr. Green
А стига бе, верно ли hahaha hahaha hahaha Това пък е... нямам думи. А и изобщо само аз ли не съм чувала за тая традиция на тъщата да се вика Бабо? У наше село съм чувала само варианта "майко"  Confused

Общи условия

Активация на акаунт