Въпрос за детските ясли?

  • 1 402
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 404
Добре де, в крайна сметка може майката да е в майчинство и да прецени, че иска детето й да привиква към по-самостоятелен начин на живот и го дава на ясла, трябва ли да бие барабан, че детето е на ясли, за да я орежат откъм големите иначи пари, или пък хайде, да кажем, че се върне на работа, а детето не свикне на яслите, или, по-точно казано - боледува, изобщо - не му понасят добре - има и такива случаи, тогава какво - и майката не може да спре, и детето няма кой да го гледа, и майчинството орязано, та да не може даже и жена да наемеш - кой ги измисля тия закони бе! Като са предвидили майчинство до 2 години - да си го плащат, и без това е толкова мизерно, без значение кой ще гледа детето, дали майката, дали ще прехвърли майчинството на бащата или някоя баба, дали ще ходи или не на ясли - ами че то има и частни забавачки, е, тогава вече социалните да го духат...

# 16
  • Мнения: 2 237
Не мисля че спират майчинството.Изплаща си се до 2 г. независимо детето на ясла ли е,ти на работа ли си .
Моята дъщеря втора седмица е на ясла.Адаптира се добре,в началото беше малко болна,но според мен беше от стрес.Сега е добре,играе си и даже взе да пее песнички които е чула в яслата.
Всяко дете е различно,но като цяло смятам че яслата е добро място за децата.

# 17
  • Мнения: 24
Майчинството се спира само ако тръгнете на работа.За всеки случай проверете в специализираните за закони сайтове.А що се отнася до ясла 19 в Пловдив-отзивите са много добри,съответно и наплива.

# 18
  • Мнения: 2 237
Да бе,права си,спира се само ако тръгнеш на работа.И аз пък какви глупости съм писала...Но ако тръгне на ясла а ти си у дома не се спира.

# 19
Добре де, да питам и аз тогава - моето дете скоро навършва 9 месеца и аз ще се връщам на работа. Смятам да прехвърля майчинството на майка ми, която е безработна. На първо време тя ще гледа детето, докато стане на годинка - годинка и 2-3 месеца, след което смятам да го пробвам на ясли, за да не се глезоти прекалено много с баба му. Въпросът ми е - в такъв случай трябва ли да уведомявам някого, кого по-точно, как се постъпва в този случай - миналите по тоя път нека да пишат какво да правим? Joy

# 20
  • София
  • Мнения: 750
до скоро можеше да прехвърлиш майчинството си на баби или дядовци или на бащата само ако те са на трудов договор /а ти пишеш че майка ти е безработна /. Сега мисля, че има промени в този аспект, но не съм наясно. Трябва да се консултираш задължително.

# 21
  • Мнения: 131
момичета да ви кажа,че това зависи от работодателя...имам в предвид,ако той реши да се възползва от закона и да каже,че детето ти  е на ясла,а ти си стоиш у вас,тогава ти спират майчинството ,че и връщаш...ама,пак кой ли ще бие барабана,освен някой злонамерен.Така че пускай мъничето и да ти е спокойно.Ако с работодателят сте в добри отношения и искаш да работиш,можете да се разберете тайно да си взимаш и двете,а ако не-тогава си стой у вас и си почивай,докато изтече майчинството   Hug и аз пускам моята от другият месец

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 87
На въпроса за дет. ясли аз ще отговоря - зависи от яслите и от детето. Моята дъщеря тръгна на 2 год. и не е ходила повече от 5 последователни дни - вечно е болна. Тъкмо оздравее, пусна я на ясли и след 2-3 дни отново е болна. Така и не свикна с яслите  - още като се събуди и започва да плаче и да ме уговаря да не я водя, а като пристигнем направо трепери от страх. Но и нашите ясли не са цвете за мирисане/ ние сме в Тракия/- има от какво да се оплача.А моя позната си води детето на ясли в Смирненски и е много доволна.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 404
Аз лично не мисля, че зависи от работодателя това, дали ще ти се изплаща майчинство или не, ако се върнеш на работа. Може да е така за частните фирми, но не и за служителка, която е на държавна работа, така си мисля, но може и да греша. За мен майчинство до 2 години би трябвало да се изплаща, без значение детето ходи ли на ясли или не, има ли си бавачка или не, баба ли го гледа, дядо ли или който и да е там - щом майката не е тръгнала на работа, майчинство би трябвало да й се полага на 100 % - т.е., 180 лв., а в случай, че се върне на работа преди навършване на 2 г. на детето - би трябвало да получава 50 %, или 90 лв., като пак няма значение кой ще гледа детето - баба, чичо или вуйчо, лелките в яслата или детегледачка. Така би трябвало да е, според мен, но дали според управляващите е така могат да отговорят само те.

Общи условия

Активация на акаунт