Важно! от какви книги на тема осиновяване смятате, че има нужда?

  • 8 873
  • 68
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 441
DarZaMen, мен ме интересува, интересно ми е за какво става въпрос

моля те, би ли превела!!!

благодаря

# 16
  • Мнения: 677
БЛАГОДАРЯ ТИ ТЕА!  bouquet
На моя сладур и най-вече на мен ще ми е от полза най-много книгата на Жирина Прекоп-Малкият теранин.
Ти като психолог знаеш,че във всяко дете,особено осиновено гнева и агресията се таят в малката душа и начина на изява е различен,Може условията за изявата на гнева да настъпят още като малко дете,пораснало дете или вече голям човек,но това си е гняв.Той си седи там някъде...
Всеки ден наблюдавам как неосъзнато моя син изразява голям гняв,а често и агресия към всички у нас.Може това да е начина му да се справи с неосъзнатата си болка от оставянето в дома и отделянето от БМ.При мен е било точно обратно-аз съм била страшно притеснително и свито дете.Имам някакви детски спомени,че ходих на среща с детски психолог поради страхова невроза,която незнам от къде беше се появила,но сега когато научих истината,че съм осиновен аси ябяснявам много неща в поведението ми.
Извинявам се за дълготи писания,отплеснах се.
Теа,която и книг ада се преведе и излезе н апазара ще е полезна за всеки от нас,дори там да намери едно единствено изречение,даващо отговор на въпросите му.
Бъдете здрави.

# 17
  • Мнения: 1 652
Според мен има нужда от  книга, която да въведе кандидат- осиновителите и да ги подготви за първите срещи с детето. Как да се държат с него, за да го предразположат , да не го стресират, дори преди това- как да разбрерат кое дете ще бъде подходящо за тях, когато оформят молбата си. Още нещо- много хора срещат проблеми с решението да осиновят дете от друг произход- една книга в която им се обесняват обстоятелствата около такова осиновяване, както и осиновяването на по-голямо детенце. Въобще- на какво трябва да обърнат внимание кандидат- осиновителите, за да вземат правилно решение и да преценят, какво дете са готови да отгледат.

Друг въпрос, който лично мен ме интересува е осиновяване на дете от самотен родител. Все повече са жените, които осиновяват дете сами.

Друг въпрос - Осиновяване на дете със здравословен проблем.

И не на последно място заставам за думите на АниМ- книга от която да лъха повече оптимизъм.  Иска ми се да прочета една книга, която да не внушава толкова страх от осиновяването, която да  гледа на него /осиновяването/, като на нещо, което има своите специфични проблеми, които пък от своя страна могат да бъдат разрешени- и да предлага решения.

# 18
  • София
  • Мнения: 533
Момичета  Hug

не знам до колко ще успея да навия издателството да се преведат две книги. Възможно е да искат да се преведе само една, имайки предвид, че "Първичната рана" не беше от книгите с шеметен старт Simple Smile

В началото мислех да предложа "Да бъдеш осиновен" на Броджински и "20 неща, които осиновените деца искат родителите им да знаят".. Четейки постингите ви и общувайки с много осиновители, виждам, че имате нужда преди всичко от практически съвети. Затова реших да ви нахвърля в резюме някои от практическите книги, които имам (ще ви преведа съдържанието) - с идеята вместо "Да бъдеш осиновен" да се преведе книга от практическо естество. Така или иначе, във форума съм ви превела най-важните неща, съобразени с възрастта на осиновеното дете, от Броджински, а и принципно, в повечето книги за осиновяването има поне една глава, която е за психо-емоционалното развитие на децата.

Много благодаря на всички ви, че предлагате да помогнете с превода   bouquet  bouquet  bouquet  Но за съжаление, едва ли ще превеждам аз - нямам никакво време... Ако не съм аз, давайки книгите в издателството, те си решават кой от техните преводачи ще ангажират.

Припомням ви "20 неща, които всяко осиновено дете иска родителите му да знаят": - тази книга я давам за превод със сигурност.

1. „Преди да ме осиновите, преживях огромна загуба, за коятo вие не носите отговорност.”

2. „Нуждая се от това да ме научите, че имам специфични потребности, свързани със загубата, която преживях – научете ме да не се срамувам от тях.”

3. „Ако не изстрадам своята загуба, способността ми да получавам любов от вас и от другите ще бъде наранена.”

4. „Неизстраданата ми тъга може да излезе на повърхността като гняв спрямо вас”.

5. „Нуждая се от вашата помощ, за да преодолея скръбта от загубата си. Научете ме как да осъществя връзка с чуствата си спрямо факта, че съм осиновен – моля ви, признайте тези мои чувства, те са реални”.

6. „Това, че не говоря за биологичното си семейство, не означава, че не мисля за тях.”

7. „Искам вие да поемете инициативата и първи да отваряте темата за моето биологично семейство.”

8. „Имам нужда да зная истината за своето зачеване и раждане, както и истината за историята на биологичното ми семейство – независимо колко болезнени може да се окажат детайлите.”

9. „Страхувам се,  биологичната ми майка ме е изоставила, защото съм бил „лошо бебе”. Нуждая се от вас, за да ми помогнете да се освободя от този отровен срам.”

10. „Страхувам се, че и вие ще ме изоставите.”

11. ”Може да изглеждам „по-цялостен”, отколкото всъщност съм. Нуждае се от вас, за да ми помогнете да разкрия онези невидими, скрити кътчета от душата си и да обединя всички елементи на своята идентичност.”

12. „Имам нужда да придобия увереност в себе си, чувство за лична сила.”

13. „Моля ви, не казвайте, че изглеждам или реагирам точно като вас. Имам нужда от това да признавате и уважавате нашите различия.”

14. „Оставете ме да бъда себе си... Но не ме оставяйте да се отчуждя от вас.”

15. „Моля ви, уважавайте чувствата ми спрямо осиновяването ми. Не казвайте на другите хора, че съм осиновен, без аз да знам за това.”

16. „Рождените ми дни може да бъдат трудни моменти за мен.”

17. „Фактът, че не знаем медицинската ми история, може да е стресиращ на моменти.”

18. „Страхувам се, че може да се окажа прекалена тежест за вас.”

19. „Когато показвам страховете си като предизвикателно поведение спрямо вас, моля ви, бъдете до мен, бъдете мъдри...”

20. „Дори и да реша да потърся биологичното си семейство, винаги ще искам вие да сте моите родители!”



Въпросът ми към вас е освен, 20-те неща, коя да е втората книга, която да предложа да се преведе:

"Как да говорим за осиновяването с малките деца"

"Как да кажем истината на осиновеното си дете?"

"Родители на наранено дете - да помогнем на семействата с осиновено дете да се излекуват и да се развиват"



Ето и съдържанието на всяка една от книгите:


"КАК ДА ГОВОРИМ ЗА ОСИНОВЯВАНЕТО С МАЛКИТЕ ДЕЦА"

1. Осиновяването и света на родителите
2. Изследвания в областта на осиновяването
3. Осиновяването и света на малкото дете
4. Истории на родители и деца, говорещи за осиновяването

Теди и Ана
Теди: "Не искам биологичния ми баща да ме намери. Може да иска да ме вземе със себе си"
Ана: "Знаеш ли, мамо - в осиновяването един губи, а друг печели"

Лора и Мая
Лора: "Мамо, ти не си истинската ми майка, нали?"
Мая: "Как се казва майката, която ме е родила?"

Джеф и Мелиса:
Джеф: "Защо майка ми не ме е искала... Мисля, че защото не ме е харесвала..."
Мелиса: "Мен винаги са ме искали...Осиновителите ми са ме искали още преди да се родя"

Ян и Елизабет
Ян: "Много ли бързо карахте колата с тати, за да ме вземете от дома?"
Елизабет: "Щом като не съм била в твоето коремче, значи съм била в коремчето на тати!"

Мехера: "Да осиновиш означава да обичаш толкова много едно дете, че да тръгнеш да го търсиш и да го намериш"

Вирджиния и Джонатан:
Вирджиния: "Мамо, как така една жена ще има бебе и после ще го изостави?"
Джонатан: "Толкова ми е мъчно, че не съм бил в твоето коремче, мамо"

Нора: "Някои деца имат много майки"

Маргарет и Уилям: "Осиновяването не е нищо кой нзае какво"

5. Биологичните бащи и бащите-осиновители

6. Две семейства, които не са говорили с децата си за осиновяването
    Ерик - Еднократно казване на истината
    Джереми и Клод - Отлагане на казването на истината до пубертета

7. Коментари, въпроси и игра на осиновени деца, подредени по възраст



"КАК ДА КАЖЕМ ИСТИНАТА НА ОСИНОВЕНОТО СИ ДЕТЕ?"


1. Пагубната сила на тайните върху семейството и семейните взаимоотношения
2. Истината или неистината - великият дебат
3. "Искам фактите, мамо". Защо децата се нуждаят от тях?
4. Събиране на фактите - как да намерим това, което искам еда знаем
5. Осиновяването през погледа на детето - етапи от възрастовото развитие
6. Осиновяването през погледа на родителите - основни проблеми, стилове за справяне, начини за общуване
7. 10 принципа, които да спазвате, когато казвате истината
8. Предизвикателството пред родителите - как да говорим с децата си за болезнените истини
9. Начини за общуване между родителите и децата
10. Юношеството - хронично, но не и вечно - как да поддържаме комуникацията жива
11. Отваряне на затворено осиновяване - тийнейджърските години
12. Осиновяването в училище - да научим учителите



"РОДИТЕЛИ НА НАРАНЕНО ДЕТЕ - ДА ПОМОГНЕМ НА СЕМЕЙСТВАТА С ОСИНОВЕНО ДЕТЕ ДА СЕ ИЗЛЕКУВАТ И ДА СЕ РАЗВИВАТ"


1. Кое е нараненото дете?
    Да проникнем в смисъла на привързаността
2. Предизвикателството да си родител
    Да видим своята роля в живота на детето си
3. Какво не върши работа?
    Родителски техники, обречени на провал
4. Какво върши работа?
    Да извървим заедно пътя към здравето и щастието
5. Как да се грижим за нараненото дете?
6. Танцът в училище   
    Да знаем кога да водим и кога да следваме
7. Опасните вълни в океана
    Да оцелеем, когато всичко изглежда безнадеждно
8. Да съхраним живота
    Къде, как и кога да търсим помощ
9. Как да намерим помощта, от която се нуждаем
    Как да се свържем с подходящия терапевт?
10. Попитайте професионалстите
      Въпроси и отговори за наранени деца
11. Родители и деца си говорят
      Истории от тези, които вече са били там...


   
ХАЙДЕ.... ИЗБОРЪТ Е ВАШ   Hug

Последна редакция: вт, 03 апр 2007, 15:18 от Tea_

# 19
  • Мнения: 2 722
Мисля че всеки може да си даде мнението кое ще му е по-интересно, пък Теа да решава.
Аз се колебая между "Как да говорим за осиновяването с малките деца" и "Родители на наранено дете - да помогнем на семействата с осиновено дете да се излекуват и да се развиват"
Все пак първата май за мен би била по-интересна, защото тя засяга и темата за бащите осиновители. Магьосника е прав, че тях нещо хич ги няма на пишещия фронт, поне да прочетат за себеподобните. Вярно е че майката като цяло се грижи повече за детето, но в по-голямата част от семействата и бащата е факт  Simple Smile
Теа, а това което няма да се превежда как можем да си го намерим в оригинал - аз лично дори предпочитам този вариант, пък на доброволни начала ще попреведем нещичко и за съфорумничките.

# 20
  • на път
  • Мнения: 2 804
Благодаря за хубавата новина! Откога го чакам този момент ...  с книгите по темата. Колко струва издаването на една?
Ако се организираме можем да помогнем за събирането на средства за издаването им и да помогнем на много хора - осиновили деца и такива на които събитието им предстои. А как звучат заглавията и авторите в оригинал?

# 21
  • Мнения: 1 843
И аз съм силно двоумяща се между "Как да говорим за осиновяването с малките деца" и "Родители на наранено дете - да помогнем на семействата с осиновено дете да се излекуват и да се развиват"! newsm78

д_ива, издаването на една книга е свързано с доста механизми, които са решими предимно от издателите. Първо стои въпросът с авторските права, после с превода на книгата, редакцията, корекцията, печат...това най-общо. Все неща свързани с пари и време. Второто не е от такова голямо значение, но първото си е сложна задачка. Теди би трябвало да знае.
Освен, ако авторите или издателствата притежаващи авторски права, да решат да извършат благотворителен акт, но слабо вярвам в това.

Въпреки че, именно в момента договарям издаването и превода на една книга с много интересни условия от страна на автора. Няма нищо общо с темата, която ни вълнува, но сумата от авторските права, както и процент от коричната стойност на книгата ще отиват в Институция за деца лишени от родителска грижа.

Нищо не пречи, обаче на добра воля, от време на време да се поства по нещо мъничко и важно оттук и оттам, стига да има доброволци за работа. Wink

# 22
  • на път
  • Мнения: 2 804
Сигурно е така, моят опит е много бегъл - татко написа една книжка и си я издаде и мама работеше преди да се пенсионира в медицинско издателство ... аз за това питам за заглавията в оригинал за да ги търся и чета ... Все пак голямо удоволствие е да си отвориш книжката на дивана и да си четеш  Wink.

# 23
  • София
  • Мнения: 533
D_Iva, както ДарЗаМен пише, издаването на книга е сложничко Simple Smile Точно заради авторските права, превода, корекциите, редакциите и ала-бала Simple Smile Да не говорим, че преди време, когато търсех издателство за "Първичната рана", всички известни издателства казаха, че книгата е много ценна,ч е знаят, че на пазара няма подобна литература - но че за тях подобни книги не представяляват интерес, тъй като не се четат от масовата публика и съответно не носят такива печалби. "ЛИК" единствено направиха изключение Simple Smile

Книгите в оригинал са:

"Talking With Young Children About Adoption", Mary Watkins and Susan Fisher

"Telling The Truth To Your Adopted Or Foster Child: Making Sense Of The Past", Betsy Keefer & Jayne Schooler

"Parenting The Hurt Child: Helping Adoptive Families Heal And Grow", Gregory Keck, Ph.D & Regina Kupecky, L.S.W.


Могат да бъдат поръчани от всяка он-лайн книжарница, като например amazon.com или съответно да ви бъдат изпратени/донесени от приятели в чужбина Simple Smile

За всички онези от вас, които знаят английски - много пъти досега съм казвала - освен тези, имам много други книги по темата за осиновяването. Който иска, да ми пише - ще се видим, ще ви дам книги Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 1 324
Аз, както и друг път съм казвала, имам нужда от практически съвети  и определено ми се иска да прочета "КАК ДА ГОВОРИМ ЗА ОСИНОВЯВАНЕТО С МАЛКИТЕ ДЕЦА". Бих прочела и "КАК ДА КАЖЕМ ИСТИНАТА НА ОСИНОВЕНОТО СИ ДЕТЕ?" /въпреки, че си мисля, че дъщеря ми знае истината, благодарение на безценанната за мен помощ от Теа/. Надявам се тези книги да намерят място в библиотеката ми и да не ги сполети съдбата на Първичната рана - в кофата.
Тези дни започвам да чета "Подсъзнанието може всичко - за деца от 3 до 12 години" на Джон Кехоу

# 25
  • Мнения: 441
Мехера: "Да осиновиш означава да обичаш толкова много едно дете, че да тръгнеш да го търсиш и да го намериш"

аз съм за

"Как да говорим за осиновяването с малките деца"

# 26
  • Мнения: 341
"КАК ДА КАЖЕМ ИСТИНАТА НА ОСИНОВЕНОТО СИ ДЕТЕ?"- това е моето предпочитание
не че и другите няма да ги прочета с огромен интерес,но май ние влизаме в друга възраст и този книга ще ми помогне в трудния етап на осъзнаването вече какво по-точно е да си осиновен(поне така се надявам )

Благодаря Теа   bouquet

# 27
Мислих, мислих и колкото и да се опитвах да избера само 1 книга, не мога  Embarassed. По принцип ми се иска да има колкото е възможно повече материали на български, но като знаем каква е действителността и колко е трудно издателите да се съгласят, накрая все пак се спрях на две заглавия:

"Родители на наранено дете - да помогнем на семействата с осиновено дете да се излекуват и да се развиват" и

"Как да кажем истината на осиновеното си дете?"

Отскоро чета и книгата "Да бъдеш осиновен" (Being Adopted) на английски, но стилът е доста тежък, а описанията са направени доста научно (все пак автори са трима професори Laughing) и си мисля, че е предназначена повече за терапевти в областа, отколкото за осиновените, осиновителските семейства и биологичните родители (не искам да се изказвам категорично, защото съм още в началото. Като добия повече впечатления, ще споделя отново  Grinning).

# 28
  • Мнения: 677
Моето мнение е,че повечето от нас вече по някакъв си свой начин са информирали детето си,че е осиновено,взето и т.н.
Съветваме се и в форума,но много семейства,които нямат достъп до нета или близки със същите проблеми няма как да стигнат до определени изводи и съвети.
За това си мисля,че ако трябва да се избира между двете книги по-правилно е да се преведе и пусне за печат книгата-Как да кажем истината на осиновеното дете?.
Така много семейства,особено в по-малките населени места ще имат под ръка тези съвети и няма да се налага да се лутат в своите мисли или да се чудят с кого и как да разговарят.
бъдете здрави. Hug

# 29
  • София
  • Мнения: 533
Отскоро чета и книгата "Да бъдеш осиновен" (Being Adopted) на английски, но стилът е доста тежък, а описанията са направени доста научно (все пак автори са трима професори Laughing) и си мисля, че е предназначена повече за терапевти в областа, отколкото за осиновените, осиновителските семейства и биологичните родители (не искам да се изказвам категорично, защото съм още в началото. Като добия повече впечатления, ще споделя отново  Grinning).

Аз затова се отказах да я давам нея за превод - права си, твърде специализирана е. Опитах се, превеждайки от нея тук, за форума, да е на по-разбираем и достъпен за всички език Simple Smile

А в издателството ще се опитам да ги навия да издадат повече от една книга, да не кажа и повече от две!!! Последният ни разговор беше много обнадеждаващ  Grinning Grinning Grinning

Общи условия

Активация на акаунт