Храната в детските ясли и градини в чужбина

  • 4 050
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 769
Аз още не съм прочела темата, но трябва да отлитам, та у домоа ще я дочета.
Само моля майчетата да напишат също и на какви възрасти се подразделя ДГ/Яслата или каквото там се води. Защото както знаете, тук след като тръгнат в първи клас положението е по-различно, т.е. може да се каже, че не ядат в училището (или поне не по този начин, както е в Дг).
Благодаря много на включилите се дотук и на тези, които ще се включат!   bouquet

# 16
  • Мнения: 563
- Разрешено ли е да се носи храна от вкъщи?
- Има ли при вас и обща кухня или всички трябва да си носят?
- Има ли някакъв санитарен контрол?
- Къде се съхранява храната?
- Колко учителки за колко деца отговарят/гледат?
- Конкретно за домашната храна - супа и готвено ястие ли носи детето в училище? Как е организирано всичко?
- Има ли списък на забранени храни, които не трябва да се носят?

Благодарим предварително. Simple Smile
ами гледам за Канада никой не се е изказал, ето как стоят нещата в Онтарио.
 - на яслите не мисля че е разрешено да се носи храна от вкъщи. В градините също не може ( не съм сигурна за частните обаче). Кухнята в дет. градини към училищата е обща и доколкото мога да видя, много добре балансирана. Синът ми ходи на нещо като занималня три дни в седмицата и храната е много добра. Закуската е нещо хлебно  - мъфин, филиики с масло и нещо отгоре. В 10.00 им дават подноси с плодове и зеленчуци, плодовете са поне 3 вида ( ябълка, портокал, киви или ягода, банан, праскова), зеленчуците също са разнообразни - морков винаги, краставици, целина, карфиол. За обяд обикновено макарони със зеленчуци или разни други добавки, ориз със зеленчици, понякога пица, сандвичи с риба тон и кашкавал ( това понякога го дават и на закуска), картофи, пилешко. В другите градини положението е подобно, храната е много добра, а в Монтесори е направо страхотна ( случи ми се да отида по обяд и видях какво сервират на децата, ококорих се - изобилие от плодове и салати, по два вида основни ястия)
 - за училището - децата си носят обяд от вкъщи. В у-щето на племенницата ми е забранено да се носят ядки ( фъстъци напр. заради алергиите ) и шоколадови боклучета като вафли, десерти с ядки и шоколад и тн. В общи линии учат децата кое е здравословно, наблягат на ролята на плодовете и зеленчуците. Когато са на лятно училище, храната приговена от училището им е много добра - винаги някакъв плод и зеленчук, наблягат на черният хляб за сандвичите и прочие.

# 17
  • Мнения: 11 315
Аз още не съм прочела темата, но трябва да отлитам, та у домоа ще я дочета.
Само моля майчетата да напишат също и на какви възрасти се подразделя ДГ/Яслата или каквото там се води. Защото както знаете, тук след като тръгнат в първи клас положението е по-различно, т.е. може да се каже, че не ядат в училището (или поне не по този начин, както е в Дг).
Благодаря много на включилите се дотук и на тези, които ще се включат!   bouquet
Туфи, тук в яслите могат да се дават много рано. Пепеляшка спомена 10 седмици, при нас знам за 6 седмици кърмачета. До навършване на 3 г.
В детската почват при навършени 3 г. до 6 или 6 1/2 г (зависи кога са родени децата - при навършени 6 г до 30.06 тръгват същата година на училище, останалите остават за догодина).
Възможно е детето да тръгне на градина (ако не е посещавало ясла, че при нас яслите са много-много кът) на 2 1/2г., но при условие, че и двамата родители работят.
За училище мога да кажа, че няма никакъв контрол кой какво яде - каквото им приготвят в кутията родителите.
Аз съм се шокирала децата в класа на щерката какво си носят за закуска.

# 18
  • Мнения: 3 491
Зависи от самата детска градина. Има такива, в които децата си носят от в къщи. Има такива, в които е забранена домашна храна. В детската градина на синовете например е забранена по хигиенни съображения. Ако има рожден ден, родителите могат да занесат почерпка, но да е нещо купено от магазин, и да се види, че е все още неразопаковано.
Не съм навлизала в подробности за това какво ядат. Отвреме-навреме все пак хвърлям по някое око към менюто: с пилешка супа ги хранят често, топли сандвичи със сирене, макарони с топчета от месо, банани, други плодове, ей такива неща.
Не ми е от приоритетните грижи, и не знам повече.
Определено не им дават обаче нищо фъстъчено, защото тук са чувствителни на тема "алергии".

# 19
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
- Разрешено ли е да се носи храна от вкъщи?
- Има ли при вас и обща кухня или всички трябва да си носят?
- Има ли някакъв санитарен контрол?
- Къде се съхранява храната?
- Колко учителки за колко деца отговарят/гледат?
- Конкретно за домашната храна - супа и готвено ястие ли носи детето в училище? Как е организирано всичко?
- Има ли списък на забранени храни, които не трябва да се носят?

Благодарим предварително. Simple Smile
ами гледам за Канада никой не се е изказал, ето как стоят нещата в Онтарио.
 - на яслите не мисля че е разрешено да се носи храна от вкъщи. В градините също не може ( не съм сигурна за частните обаче). Кухнята в дет. градини към училищата е обща и доколкото мога да видя, много добре балансирана. Синът ми ходи на нещо като занималня три дни в седмицата и храната е много добра. Закуската е нещо хлебно  - мъфин, филиики с масло и нещо отгоре. В 10.00 им дават подноси с плодове и зеленчуци, плодовете са поне 3 вида ( ябълка, портокал, киви или ягода, банан, праскова), зеленчуците също са разнообразни - морков винаги, краставици, целина, карфиол. За обяд обикновено макарони със зеленчуци или разни други добавки, ориз със зеленчици, понякога пица, сандвичи с риба тон и кашкавал ( това понякога го дават и на закуска), картофи, пилешко. В другите градини положението е подобно, храната е много добра, а в Монтесори е направо страхотна ( случи ми се да отида по обяд и видях какво сервират на децата, ококорих се - изобилие от плодове и салати, по два вида основни ястия)
 - за училището - децата си носят обяд от вкъщи. В у-щето на племенницата ми е забранено да се носят ядки ( фъстъци напр. заради алергиите ) и шоколадови боклучета като вафли, десерти с ядки и шоколад и тн. В общи линии учат децата кое е здравословно, наблягат на ролята на плодовете и зеленчуците. Когато са на лятно училище, храната приговена от училището им е много добра - винаги някакъв плод и зеленчук, наблягат на черният хляб за сандвичите и прочие.


мойте Щерки с такова менЮ ниЩо не биха хапнали  Confused
(извинявайте за спама)

# 20
  • Мнения: 3 491
feiam, въз основа на какво си правиш извода? Те и моите синове няма доброволно да налетят на такова меню, но като е сред други деца, е по-различно положението, тогава гледат от другите деца и току прихванат нещо полезно.  Laughing А и в детската градина не могат да отварят шкафове и хладилници и да си избират - ще ядат, каквото им се сервира.

# 21
  • Мнения: 2 242
добре де, а каква всъщност е целта на темата?
ако търсите конкретна информация, мога да ти дам сайта на фирмата, доставчик за общинските детски заведения в Милано със всякакви правила, контроли и менюта.
ами то единият проблем май ще се види и в тази тема  Mr. Green - има ли изборност в храненето и как е организирано (примерно много мами изказаха съмнение че внасянето на домашна храна в БГ ДЯ и ДГ ще доведе до анархия, гладни деца и т.н. с други думи казано до проблеми)
Въпроса е че ако се предприеме акция/инициатива за промяна в храненето на децата в БГ ясли/градини трябва първо добре да уточним и обмислим какво искаме и какво да предложим. Та целта е да разберем как става в другите държави.

Всяка конкретна и официална информация ще е много полезна Hug, но за съжаление лично аз ще мога да се справя само с руски и английски Mr. Green Все пак дай сайта  Hug - може пък някой друг да поназнайва италиански

# 22
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Аз още не съм прочела темата, но трябва да отлитам, та у домоа ще я дочета.
Само моля майчетата да напишат също и на какви възрасти се подразделя ДГ/Яслата или каквото там се води. Защото както знаете, тук след като тръгнат в първи клас положението е по-различно, т.е. може да се каже, че не ядат в училището (или поне не по този начин, както е в Дг).
Благодаря много на включилите се дотук и на тези, които ще се включат!   bouquet
Туфи, тук в яслите могат да се дават много рано. Пепеляшка спомена 10 седмици, при нас знам за 6 седмици кърмачета. До навършване на 3 г.
В детската почват при навършени 3 г. до 6 или 6 1/2 г (зависи кога са родени децата - при навършени 6 г до 30.06 тръгват същата година на училище, останалите остават за догодина).
Възможно е детето да тръгне на градина (ако не е посещавало ясла, че при нас яслите са много-много кът) на 2 1/2г., но при условие, че и двамата родители работят.
За училище мога да кажа, че няма никакъв контрол кой какво яде - каквото им приготвят в кутията родителите.
Аз съм се шокирала децата в класа на щерката какво си носят за закуска.

Какво се яде на училище? Аз си мислех, че и там има някакви определени неща, които могат да носят децата

# 23
  • Мнения: 7 837
feiam, въз основа на какво си правиш извода? Те и моите синове няма доброволно да налетят на такова меню, но като е сред други деца, е по-различно положението, тогава гледат от другите деца и току прихванат нещо полезно.  Laughing А и в детската градина не могат да отварят шкафове и хладилници и да си избират - ще ядат, каквото им се сервира.

Така е. И аз не мога да накарам Самуил вкъщи да яде варени зеленчуци или да пие прясно мляко. В  градината обаче яде с желание и изпива 1-2 чаши мляко на ден  Simple Smile

# 24
  • Мнения: 563
feiam, въз основа на какво си правиш извода? Те и моите синове няма доброволно да налетят на такова меню, но като е сред други деца, е по-различно положението, тогава гледат от другите деца и току прихванат нещо полезно.  Laughing А и в детската градина не могат да отварят шкафове и хладилници и да си избират - ще ядат, каквото им се сервира.
и моят е така вкъщи, но там яде Laughing това е един от плюсовете на градината, гледат едно от друго и хапват полезни неща. Аз се опитвам у дома да го дресирам с плодовете, но все е със зор и триста мъки... а там яде, къде ще ходи Laughing

# 25
  • Мнения: 1 238
За Дания:

Има детски градини, които са си назначили готвачка, която да готви на децата, но не на всякъде е така. В градината на Оли няма готвачка и всяка майка носи ядене на детето си. Имат едни специални пластмасови кутийки, всеки приготвя яденето и сутринта, когато си оставя детето слага кутийката в хладилника. На обяд учителките вадят кутийките и ги раздават на децата. Тук културата е такава, че на обяд се яде черен хляб, така че 99 процента от децата ядат това- филийка черен хляб с масло и отгоре нещо- салам, кашкавал и тн. според вкуса и фантазията. Аз отначало правих разни супички и манджички на Оли и все се чудих че не ги яде, а в къщи си ги хапваше без проблем, докато един ден разбрах, че те и дават яденето студено, т.е директно от хладилника без да се стопли. От тогава се научи и тя да яде черен хляб с нещо отгоре. Иначе микровълнова фурна имат в детската ясла, която е в същата сграда, но все пак трябва да се върви малко до там, та от тая гледна точка ги разбирам, че нямат възможност да топлят храната на всяко дете. И така- супичките и манджичките Оли си ги сърба в къщи- на вечеря.
Иначе предиобяд, някъде около 09.00 сутринта им дават черен хляб с масло или сухари с масло, след обяд им дават плодове.
От 07.00 до 08.00 има закуска, която е овесена каша или пък корн флекс.
Това е горе долу, но има разлика от градина до градина.
Иначе всички ясли и градини са държавни- частни няма.

# 26
  • Мнения: X
много хубава идея, дано успеете да промените къ добро ситуациятя в БГ
гледа, че е писано за Швеция, затова ще напиша само за Дания (само не се стряскайте, там детските градини са ужасни)
та: всяко дете си носи кутия с обяд по избор, слага се в хладилника и после се яде студена
плодове: отделно от таксата (доста висока) плащахме и за плодове една сериозна сума, за да ядат по две хапки плод
тъй като в градината не се готви, не знам  какъв контрол на хигиена се упражнява, при положение, че вътре при децата се ходеше с обувки от вън
нямаше ограничения за храната, носила съм торта за рожден ден, правена от мен без проблем
моето дете там нищо не ядеше, независимо какво се гърчех да измислям за обяд, залагахме на стабилна закуска и вечеря, както и следобедна закуска
в градината такъв лукс като следобедна закуска нямаше
за тези, дошли в 7ч имаше закуска мюсли (моят ги ненавижда)
иначе яслите - там им готвят, съответно цената е още по-солена
има по 1 човек, отговорен за 5 деца проблизително

за радост из шведско не е така, съседката е написала, сега детето е ученик, бях на посещение в столовата, направо се оцъклих от многото и добре балансирана храна, всички деца взимат по 2 пълни чинии, само нашият смотльо по 2 хапки - и всичко това е без такси, нищо не ни искат, виж занималнята-игралня от 14ч-17ч се плаща символично и там пак ги хранят-сандвичи разни, само плодовете са от вкъщи тогава

не знам каква хигиена поддържат и как я контролират, но съм сигурна, че си имат начини
имам приятелка, работи в детска градина, разказва ми, че възпитателките си мият ръцете със специален дезинфектант след като са забърсали нечие дупе напр и това след всяко дете, както и тоалетната след всяко дете се дезинфекцира, това предполага по-сериозен контрол в кухнята
тук децата тръгват на ясла на 10месеца или годинка - тогава изтича платеното майчинство на 80% (в Дания 90%)
в градината са смесени групи 3-6год - и в Швеция, и в Дания

# 27
  • Мнения: 192
(примерно много мами изказаха съмнение че внасянето на домашна храна в БГ ДЯ и ДГ ще доведе до анархия, гладни деца и т.н. с други думи казано до проблеми)

Никаква анархия няма.  Има строго правило:  You get what you get and you don't get upset! Това е положението.   Тук има хора от различни националности, религии, с разл. обичаи и традиций.  Не може Чихиро от Япония напр. да яде мак'н'чийз, при положение че майка й прави суши всеки ден за обяд...

# 28
  • Мнения: 5 500
Искам да попитам майките на деца, които носят домашна храна: Как се справят с проблема: то ще гледа от другите, че ядат различни неща,...момченце е ще му се прияде?

# 29
  • Германия
  • Мнения: 8 099
 newsm78 Не съм се замисляла за това, по принцип когато съм давала закуска, винаги слагам доста повече от това, което яде, така че и някое друго да поиска да му дадат. Но поне при сина ми е в такава възраст, че неговото си е негово и чуждото - чуждо. Ще взема да разпитам възпитателките по този въпрос

Общи условия

Активация на акаунт