Въпрос относно болните деца и работещите мами

  • 1 119
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 017
Ох, много лоШо това с болничните, Торни  Rolling Eyes

Нямам никакав проблем тук: официално имаШ право на до 3 дни боледуване (твое или на дечко) да си стоиШ в къЩи. За тези 3 дни си само длъжен да уведомиШ компанията/местоработата си. След това ти трябват болнични. Аз работя в частна компания, от която ми се плаЩа пълна заплата за тези първи 3 дни, а след това болничният се поема от "касата". Тези 3 дни са за ВСЯКО боледуване...т.е. ако в началото на месеца и в края на месеца детето ми се разболее, все Ще мога да си ползвам тези 3 дни.. Друг въпрос е, чЕ не се злоупотребява с това. И друг въпрос е, чЕ аз  мога да работя от вкъЩи...

А има и организация към детските градини, в която работят квалифицирани жени (чЕсто мед сестри), които да остават в къЩи с детето, в случай на болест...и е напълно възможно да си го позволиШ със среден доход, за 2, 3 дни месечно..

Стискам палци да се оправяте бързо, и с идването на пролетта да не се разболява Оли чЕсто  Hug

# 16
  • Мнения: 1 630
А това безплатно ли е?

Не е безплатно, но до колкото знам не е много скъпо.
Колежка, която го ползва често казва, че и излиза колкото яслата.
Има някакъв брой дни годишно, които се покриват от здравната каса.

Не съм го ползвала, защото и двамата имаме възможност да си работим от къщи пък и детето ми не е боледувало много.

# 17
  • Мнения: X
Бодлива розичке, точно в Дания нямаш голям избор
най-много да си вземеш  au-pair, струва около 500 евро на месец, като поемаш храна и квартира, и евентуални уроци по езика
иначе - научи се набързо да лъжеш, нямаш избор, скачаш според пръчката
там всички го правят и ще те разберат, даже и да се изтървеш

иначе 2002 минималното заплащане на час беше 100кр, сега не знам колко е, но това се изполва за база за изчисление на гледачките, не знам колко трябва да изкарваш, за да си го позволиш, това са поне 900кр на ден

или потърси някоя съседка, обикновено пенсионерките са много мили жени, а и се познавате все пак

успех и да сте здрави

сега се сетих още нещо - ако решиш да наемеш гледачка, поинтересувай се в данъчното дали не може да ти се приспадне таксата за гледачка от годишните данъци - върти ми се в главата, че съм виждала такова нещо на нашите данъчни декларации, но все пак минаха 5 години, може да има промяна

Последна редакция: ср, 28 мар 2007, 12:41 от Анонимен

# 18
  • Мнения: 1 238
Бодлива розичке, точно в Дания нямаш голям избор
най-много да си вземеш  au-pair, струва около 500 евро на месец, като поемаш храна и квартира, и евентуални уроци по езика
иначе - научи се набързо да лъжеш, нямаш избор, скачаш според пръчката
там всички го правят и ще те разберат, даже и да се изтървеш

иначе 2002 минималното заплащане на час беше 100кр, сега не знам колко е, но това се изполва за база за изчисление на гледачките, не знам колко трябва да изкарваш, за да си го позволиш, това са поне 900кр на ден

или потърси някоя съседка, обикновено пенсионерките са много мили жени, а и се познавате все пак

успех и да сте здрави

сега се сетих още нещо - ако решиш да наемеш гледачка, поинтересувай се в данъчното дали не може да ти се приспадне таксата за гледачка от годишните данъци - върти ми се в главата, че съм виждала такова нещо на нашите данъчни декларации, но все пак минаха 5 години, може да има промяна

"Спящата красавица съм"  Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink
Е, за ау паир няма да стане- нито място имам у нас , нито възможности. Май си права че трябва да се науча да лъжа  Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
За данъците и аз незнам как е. Ще трябва да попитам мъжът ми, той сигурно знае.

# 19
  • Мнения: 3 367
priwet,
тук имаш 10ина дни болни1ни и толкова ваканция; можеш да си вземеш болничен ако не ти,а детето е болно..като свършат-спасяваш се както можеш,или неплатен отпуск (ако позволят) или ситер
ако отсъстваш повече от 5 дни се иска бележка от лекар
ние не си хабим дните обикновенно,взимаме само 1/2 ден офф за да идем на лекар и после наемаме човек да седи с дете (това е 7-10$/час,проблема е че е от днес за днес к е доста сложно упражнение)

# 20
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Ох и на мен това ми е проблем Rolling Eyes

Мога да си взема болнични но не за повече от 3 дни подред и то е ясно че като детето е доста болно за 3 дни не се оправя. После зависи от случая или си работя от вкъщи (мога но сложен вариянт с детето в къщи, т.е. малко работа свършвам или ако имам обаждания го чуват и него по телефона и е трудно да се фокусираш над въпроси, като колко трябва да е дозата на дадено лекарство с дете което иска шоколад, пишка му се или му е лошо)...Другият вариянт е да си го водя на градина с сополи и кашлища и се надявам да се въстанови напълно там.

Трудно е като нямаш баби и др. помошници.

Общи условия

Активация на акаунт