Da napisem po edna retsepta(((((:

  • 22 036
  • 51
  •   1
Отговори
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Hrumna mi ideiata ,tse moze da napisem po niakoi spetsialitet ot staranata v koiato sme Simple Smile
Ne sam sigurna ,kade totsno e miastoto na tazi tema,no smetnah ,tse ako ia pusna v "Gotvarski retsepti" moze niakoia mama(ili tati) da ne ia vidi tam.
Na men litsno mnogo ste mi e priatno da gotvia(do kolkoto moga) iastia ot Italia,Frantsia,Amerika i.........................

# 1
  • Мнения: 2 452
Освен за "fiddleheads" & "beavertails", за друго не се сещам като Канадски специалитет. Уууупс, кленов сироп. Ще ги пусна след малко, ако някой не ме изпревари.
Ще пусна и една от Уейлс.

# 2
  • Мнения: 1 502
Tова са две исландски рецепти с бяла риба - haddock, които аз правя често, те са най-добрите за мен, иначе по принцип не ми харесва исландската кухня, изключение правят сладкишите им с целувкови блатове.
Ето и рецептите, извинявам се, че не са точни мерки, ама аз все на око ги правя:

Риба с ориз
Сварявя се ориз, около 250мл. Около 2-3 филета от бяла риба съвсем леко се запържват в съвсем малко олио. Самото филе е толкова крехко, че е готово за около 1-2мин.
Сос 5 с.л. майонеза, сока от малка кутийка компот от ананас (продават ги по 3бр. в стекче) и 1 с.л. къри.
В тавичка (аз ползвам йенска тава) се нарежда сварения ориз, запържената риба (аз я накъсвам на парченца), парченцата от ананас, нарязани гъби, полива се със соса и накрая настърган кашкавал и галета. запича се на 200 градуса за около 20мин.

Риба с крем супа и чипс
3-4 или 2-3 филета риба, се запържват съвсем леко, с малко сол. След това се поставят в тавичка , като леко се накъсват. Върху нея се слагат нарязани гъби (добре е да са пресни, но става и от консерва), грах (аз слагам замразен, може и от консерва). Всичко това се залива с пилешка или гъбена крем-супа (аз ползвам готова в консерва) и накрая върху всичко това се начупва, чипс-обикновен. Леко се запича във фурната, докато поразовее, около 15-20 мин. Сервира се върху канапе от варен ориз.

Да ви е сладко cheers

Ето така изглежда рибата

# 3
  • Мнения: 2 452

Creamy Fiddlehead Soup
 
2 large potatoes, peeled and diced
1/2 cup celery, finely diced
1 medium onion, chopped
1 small clove of garlic (optional)
1 cup water
1 cup chicken stock
2 teaspoons salt
Pepper
2 cups fiddleheads, fresh or frozen
1 to 2 cups rich milk
 
 Bring potatoes, celery, onion, garlic, water, chicken stock, salt and pepper to boil in a large saucepan. Cover it and simmer for about 20 minutes. Add fiddleheads and simmer until fiddleheads are just tender. Cool slightly and then whirl in a blender, a little at a time, until smooth. Return to saucepan and stir in enough milk to make desired consistency. Heat just to boiling point and season to taste. Serve garnished with cooked fiddleheads or croutons.


Beavertails (вид мекици)

Preparing doughnut or beaver tail dough:

½ cup warm water
5 teaspoons dry yeast
pinch of sugar
1 cup warm milk
1/3 cup sugar
1½ teaspoons salt
1 teaspoon vanilla
2 eggs
1/3 cup oil
4¼ - 5 cups unbleached all-purpose flour
Oil for frying
Granulated sugar for dusting, touch of cinnamon
NOTE:  For the bread machine, choose the 'Dough' program.

In a large mixing bowl, stir together the yeast, warm water and pinch of sugar. Allow to stand a couple of minutes to allow yeast to swell or dissolve.

Stir in remaining sugar, milk, vanilla, eggs, oil, salt, and most of flour to make soft dough. Knead 5-8 minutes (by hand or with a dough hook), adding flour as needed to form a firm, smooth, elastic dough. Place in a greased bowl. Place bowl in a plastic bag and seal. (If not using right away, you can refrigerate the dough at this point). Let rise in a covered, lightly greased bowl, about 30-40 minutes. Gently deflate dough, (if dough is coming out of the fridge, allow to warm up about 40 minutes before proceeding).

Pinch off a golf ball-sized piece of dough. Roll out into an oval and let rest, covered with a tea towel, while you are preparing the remaining dough.

Heat about 4 inches of oil in fryer (a wok works best but you can use a Dutch oven or whatever you usually use for frying). temperature of the oil should be about 385 F. I toss in a tiny bit of dough and see if it sizzles and swells immediately. If it does, the oil temperature is where it should be.

Add the beaver tails to the hot oil, about 1-2 at a time. BUT .... before you do, stretch the ovals into a tail - thinning them out and enlarging them as you do.

Turn once to fry until the undersides are deep brown. Lift beaver tails out with tongs and drain on paper towels (I use newsprint).

Fill a large bowl with a few cups of white sugar. Toss beaver tails in sugar (with a little cinnamon if you wish) and shake off excess.

This recipe makes many Beaver tails. They are also delicious with a smear of jam or apple pie filling.




Welsh Cakes
Makes about 1 dozen


 


Rate this recipe
 The secret to perfect cakes is the bakestone, called a planc or maen in Welsh. Essentially a thick cast-iron griddle, it heats slowly and evenly. A cast-iron frying pan or even an electric griddle will work nicely in its place. Whatever pan you use, don’t overcrowd it; you'll need the extra room to reposition the cakes during cooking to avoid burning them.
 
   
convert  Ingredients
1 3/4  cups all-purpose flour
1/3  cup granulated sugar
2 1/2  teaspoons baking powder
pinch  salt  
1  stick (4 ounces) chilled unsalted butter, cut into 8 pieces
1/3  cup sultanas or golden raisins
1/3  cup dried currants
1  large egg, well beaten
   
 
   Method
1. In the bowl of a food processor fitted with a metal blade, pulse the flour, sugar, baking powder and salt until thoroughly blended. Add the butter pieces, and process until powdery, about 15 to 20 one-second pulses.

2. Dump the mixture into a large bowl, add the dried fruits and the egg, and mix with a fork to form a firm dough. (If it appears dry, work it with your hands until it comes together.) Turn the dough out onto a clean surface, and knead it several times.

3. Lightly floured the surface, and roll out the dough to a thickness of 1/2 inch. Using a 2 1/2-inch cookie cutter, cut out the disks, pressing firmly to cleanly cut through the dried fruits. Gather any leftover dough, knead briefly, reroll and repeat.

4. Heat a lightly buttered cast-iron frying pan or griddle over medium heat. Place 3 or 4 cakes in the pan, and cook for 4 to 5 minutes, adjusting the heat and repositioning the cakes until they're an even pancake-brown. Flip, and cook another 3 to 4 minutes. Continue until all the cakes are cooked. Let cool completely before serving. The cakes will keep for a week wrapped in plastic in a cookie tin.

# 4
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Laura,ами като не чаткам английски? Rolling Eyes само гадая... Grinning

# 5
  • Мнения: 181
Ами 4удех се кво да "лепна" тука и си викам на акъла "какво по_испанско от ТОРТИЯ-та?". Та ето и рецептата



Продукти:

6 яйца
4 картофа
1 лук
1 зелен пипер (или 4уШка, който както му вика)
Сол и олио

На4ин на приготвяне:

Режат се картофите на квадратни пар4енца от 1/2см (мъжа ми ги прави на ленти като 4ипс) и се запържват в не много гореЩо олио. След 5 мин. се добавят ситно нарязаните лук и пипер и се оставят да се пържат заедно с картофите. 5 мин. преди картофите да са готови за вадене, се усилва огъня на маx. По този на4ин картофите стават по_хрупкави.

В един съд разбиваме яйцата, добавяме сол на вкус и след това прибавяме пържените картофи, на които предварително сме им отцедили по4ти вси4кото олио. Размесват се добре картофите и яйцата и след това сместа се изсипва пак в тигана, в който сме сложили съвсем малко олио (колкото да не залепнат яйцата). Огъня трябва да е слаб. Из4акваме минутка_две (малко на око се преценява кога яйцето Ще се е позапържило) и се обръЩа на другата страна (като пала4инка все едно).

И готово. В къЩи тортия_та сме я ока4или на пиедестал и си правим редовно.

А пък сега се сетих и за оЩе едно неЩо, едни закуски дето тук много ги ядат. Казват се EMPANADAS, с риба тон.



Продукти.

300 gr. бутер тесто ( hojaldrе)
250 gr. риба тон в олио (консерва)
2 скилидки 4есън
3 лук4ета (малки)
1 яйце
250 gr.доматен сос
браШно
олио
сол
4 зелени пе4ени пипера

На4ин на приготвяне.

смес: 4есъна и и лук4етата се нарязват и се слагат в тигана. Като запо4нат да придобиват цвят се добавя доматения сос. ЗадуШава се за кратко и се добавя рибата тон. Пак се задуШава малко и се разбърква.
 
Върху масата се поръсва браШно и се разпъват финни (тънки) правоъгълници от бутер тестото. Единия от тях се слага в тавата и отгоре се слага от сместа, която трябва да е изстинала! СъЩо се слагат обелените и нарязани на пар4енца пипери. След това се покрива с другия правоъгълник, който пък после се намазва с малко жълък (за да придобие по_лъскъв и запе4ен цвят). Пе4е се около 35_40мин. на 160_170 градуса.

Това е от мен. Лесни рецепти... Айде приятно ви експериментиране  Thinking

# 6
  • Мнения: 181
хм, Val, ти предполагам, 4е си светната ве4е за тия рецепти  ooooh! , ама ниЩо, за другите мами поне да бъде

# 7
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
емпанадите са ми любими Grinning ,аз ги правя с хайвер от патладжан и домати.
а тортията е фаворита на голямата ми щерка!

# 8
  • Мнения: 2 452
Цитат на: jara
Laura,ами като не чаткам английски? Rolling Eyes само гадая... Grinning

Ами аз като не съм ги правила тези неща, а само съм ги яла? За по-лесно пуснах рецептите от Нет-а и затова приложих и картинки. Laughing  Laughing  Laughing

# 9
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Хм, таzи тема си е zа Готварския форум... Thinking  Аz преди време там бях пуснала една подобна. Но може би тук действително ще се посъберат повече рецепти. И тогава ще я преместя в Готварския, zа да я видят и другите.
Това приема ли се?

# 10
  • Мнения: 181
На мен ми се струва добра идея. Аз по принцип в "готварската страница" не бях влизала до сега, Щото не си падам много по готвенето, но тук темата ми стана много интересна.

Все пак Val да си каже  Grinning

# 11
  • Мнения: 4 244
Айде една и от мен типично Заарландска. Да кажат другите "германки" дали я има при тях
КИСЕЛО ЗЕЛЕ С ГРИСЕНИ КНЕДЛИ  И СМЕТАНОВ СОС
При нас има кисело зеле по месарските магазини направо готово накълцано или в консерви.
Грисените кнедли ги има също готови по месарските щандове и са с пълнеж от пастет. Аз опитах веднъж да направя сама ама не станаха толкова хубави колкото готовите. Те са големи колкото яйце топки от грисено тесто в които се слага пълнежа и се оставят да покъкрят в вряща вода на много слаб огън докато изплуват (20 мин).
Сметанения сос се прави с шпек, който се запържва докато покафенее и се залива с сметана и се оставя само да заври.
Сервира се сгорещеното кисело зеле с по 1 една кнедла и залято всичко обилно със сметанения сос
Това го ядях като бясно куче докато бях бременна и добре се лепка на ... Дто

Ако някой иска и други 2-3 ънам и съм приготвяла типични за нашата провинция и са приятни за ядене

# 12
  • Spain
  • Мнения: 3 750
еи германски мами ,може ли някои от вас да ми напише то4ната рецепта за еднасалата . казаха ми 4е била типи4но немска.
 знам 4е се слага пилешко, плодове (компот асорти), яица, аспержи (варени ) и майонеза - така поне я правя аз и е трепа4, но може да има още нещо което пропускам.....

# 13
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: amka
знам 4е се слага пилешко, плодове (компот асорти), яица, аспержи (варени ) и майонеза - така поне я правя аз и е трепа4, но може да има още нещо което пропускам.....

Да не би това да е пилешката салата  (Geflügelsalat) със сварено пилешко месо (1 пиле), плодове от компот (ананас, мандарини), сварени яйца, сварени малки парченца аспержи, парченца гъби, и майонеzа (аz я раzбърквам с малко кисело мляко и малко от сока на плодовете, zа да не е тежко). А и подправки раzбира се, вкл. къри.

# 14
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Ei ,mi vie ste super be,mnogo vi blagodaria za retsptite.
Rosa ako resis da premestis temata,niama da se sardia Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing  Sunglasses Twisted Evil  ,naistina mislia tse ste e po dobre da se saberata malko retsepti i togava da ia pramestis.
ExTrEmA mnogo hubavo ,tse si napisala retsepata za tortillata Simple Smile ,taka i drugi mama po sveta Simple Smile ste ia probvat.

# 15
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Цитат на: Laura

Creamy Fiddlehead Soup....

Niakoi moze li da prevede  PLEASE Praynig

# 16
Копнах си някоя и друга рецепта, но ме мързи да пиша Embarassed По-скоро се чудя кое е типично Шотландско освен Хагиса, който аз мразя и съответно не готвя ooooh!  Blush

# 17
  • Германия
  • Мнения: 8 099
прословутата Kaesesuppe на мъжа ми
500 гр. кайма
4-5 глави кромид лук
4-5 праз лук нарязани на ситно, смесени и леко запържени в тенджера, докато каймата смени цвета.
 След това се добавят
3 ч.л. подправка за супа
3/4 литра вода
 оставя се да ври. През това време се нарязват и добяват
2 малки дози Champignons
3-4 червени чушки
3 опаковки (или около 800гр.) сметана / топено сирене
1 опаковка (250гр.) сметана с подправки
 2 пъти на върха на ножа Sambal-Oleleg или нещо за подлютяване може и Табаско. Оставя се да си ври. Ако оставите да престои - става още по-вкусна.

# 18
  • Мнения: 2 452

Creamy Fiddlehead Soup       Крем-супа от Fiddlehead (вид папрат)
 
2 нарязани картофа
1/2 чаша керевиз(?), нарязан на дребно
1 средно голяма глава лук, накълцана на ситно
по желание една склидка чесън
1  чаша вода
1 чаша пилешки бульон
2 чаени лъжички сол
ч. пипер
2 cups fiddleheads, fresh or frozen
1 to 2 чаши високомяслено мляко
Продуктите (без fiddleheads и млякото) се оставят да заврат, след което се одбавят Fiddleheads. Всичко се вари на бавен огън за 20 минути, след което се оставя да изстине и се пасира до гладка консистенция. Връщ се на печката и постепенно се добавя мляко до достигане на желаната консистенция.  Сервира се със сварени fiddleheads или крутони.


Beavertails (вид мекици)

Тесто:

1 чаша топла вода
5 ч. лъжици суха мая
щипка захар
1 чаша топло мляко
1/3 чаша захар
сол
1 ч. лъжичка ванилия (или на вкус)
2 яйца
1/3 чаша олио
4-5 чаши брашно
Масло за пържене
Гранулирана захар за поръсване (може и с малко канела към нея)

Смесват се маята, топлата вода и щипката захар и след няколко минути (1-2) маята трябва да се разтвори и/или надигне
Добави останалата захар, мляко, ванилия, яйца, олио, сол и
почти всичкото брашно до меко тесто. Меси се 5-8 минути (на ръка или смиксер) като се добавя брашно до образуване на твърдо, гладко и еластично тесто. Тестото се поставя в намаслена купа, която се слага в н. торбичка и се затваря херметически. Ако тестото няма да се използва веднага, на това ниво може да се сложи в хладилник. Ако ще се използва, оставете да втаса за 30-40 минути.
Откъсва се топка с размерите на топка за голф (хайде сега да видим, кой играе голф Laughing  Laughing ), която се разточва в овал и се оставя да си "почине", завита в кърпа, докато се подготвя останалото тесто.

Загрейте около 10 см слой олио в тиган Температурата трябва да е около 385 градиса Фаренхайт (200 градуса). Може да пробвате с парченце тесто, дали е достигната желаната температура. Изпържете бобровите опашки 1-2 едновременно (в зависимост от тигана), НО преди да ги сложите да се пържат ги оформете като боброви опашки, т.е. единия край да е малко изтънен (като го издърпате). Обърнете веднъж, докато се изпържат в златисто-кафяво. След като ги извадите от тигана ги оставете върху вестник или кухненски ролки, за да се изцедят от маслото.
Напълнете дълбок съд с кристална захар (с малко канела) и потопете всяка "опашка", след което изтръскайте излишната захар.  





Welsh Cakes
(12 броя)

"Тайната" за да бъдат тези курабийки вкусни се крие в тигана (по-скоро една плоскост за печене), която се нарича planc or maen in Welsh.  Това е дебел плосък железен тиган, който се загрява бавно и равномерно (обаче аз нямам такъв и съм пекла курабийките директно върху плота на печката).


   
Съставки:

1 3/4  чаши брашно
1/3  чаша гранулирана захар
2 1/2  чаени лъжички гранулирана захар
щипка сол
1  120 грама изстудено безсолно масло, нарязано на 8
1/3  чаша стафиди
1/3  чаша изсушени (не зная как се обобщават на бълг. език, но се има предвид касис, френско грозде - currents)
1  разбито яйце
 
Приготвяне
1. Брашното, захарта, солта и содата се разбъркват добре с миксер, като се добавя маслото и всичко се разбърква добре с 15-20 импулса.
2. Изсипи всичко в дълбока купа, добави плодовете и яйцето и разбъркай до получаването на твърдо тесто. Ако изглежда сухо, меси с ръце, докато започне да омеква). Меси се върху суха и чиста повърхност.

3. След леко набрашняване, оформи рулце и го нарежи на дискове с дебелина около 2 см.

4. Върху средно горещ котлон сложи леко намазнената желязна плоча (или тиган) и постави 3-4 курабийки; печи ги за около 4-5 минути и ги обърни и печи още 3-4 минути.   Сервирай студени.

Niakoi moze li da prevede  PLEASE Praynig - преведох, каквото можах.

# 19
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Honda
Копнах си някоя и друга рецепта, но ме мързи да пиша Embarassed По-скоро се чудя кое е типично Шотландско освен Хагиса, който аз мразя и съответно не готвя ooooh!  Blush


Би ли  дала рецептата за Scotish Eggs, че моят съпруг от известно време ми говори все за тях.
Освен това да те подсетя, има една разкошна чорба с ечемик - имам и някъде рецептата из чекмеджетата - правила съм я за деня на Бърнс.

# 20
Scotch Eggs
Продукти
1lb кайма
5 сварени яйца (обелени)
1 сурово яйце
3oz приблизително галета
щипка сол, черен пипер
брашно

Приготовление:
Натупайте свареното яйце с брашно. Смесете каймата със солта и черният пипер и я разделете на 5 порции. Поставете я върху леко поръсена с брашно повърхност (да не залепва).....

# 21
...Обвийте яйцето хубаво с каймата като се гледа да няма "дупки" (възможно най-плътно).Суровото яйце се разбива с малко вода, потапя се "точпето" в него,после хубаво се овалва в галета (галетата се притиска хубаво с ръце да полепне).ПОсле това топче се потапя в олио (deep fry)......

# 22
...Пържи се 5-6 минути. Изцежда се хубаво от мазнината (върху китчън рол) и се сервира или топло или студено..

# 23
Лауричка, а тази супа за тази ли става дума -Green Pea Soup ?!(аз нея знам, че я правят за денят на Р.Бърнс

# 24
  • Italia
  • Мнения: 4 492
И аз си попреписах туй онуй и сега като дойде мама Ще превърна записките си в реалност.. Wink
4удих си бая коя от любимите си манджи да постна и ми дойде на ум тази:

Spaghetti con le vongole или казано ина4е Спагети с миди

Най_напред малко пояснение:иде ре4 за най_обикновенните малки миди,не тези големите 4ерни които се пекат на ламарина
http://www.mareinitaly.it/conosciamo_v.php?id=132

Продукти за 4 порции:

400 гр. спагети
1 кг. миди
4 суп.лъжици зехтин
1 4ервна люта 4уШ4ица
3 скилидки 4есън
4аШа бяло вино
сол
магданоз

Хубаво е мидите (пресни) да се оставят в съд с хладка вода и една лъжица сол да престоят около 6_8 4аса за да изхвърлят пясъка ,който е в тях.Водата може да се смени един или два пъти за да се из4истят по_добре.

Магданозът се накълцва на ситно и се слага в Широка тенджера заедно със зехтина,скилидките 4есън,мидите,малко от лютото 4уШле (на вкус) и бялото вино.Захлупва се с капак и се оставя на лек огън като се разбърка от време на време докато мидите не се рзтворят леко.
През това време се кипва подсолена вода в друга тенджера, в която се сваряват спагетите. Изцеждат се от водата без да се плакнат и се разделят на порции. Върху спагетите се добавят мидите и 4аст от полу4илият се при варенето им сос ( или бульон ). По желание мидите могат да бъдат по4истени от 4ерупките преди да се смесят със спагетите.

Добър апетит Grinning
[/img]

# 25
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Honda
Лауричка, а тази супа за тази ли става дума -Green Pea Soup ?!(аз нея знам, че я правят за денят на Р.Бърнс

Може би? В нея има грах. Нарича се така:

Scotch broth: (ох, пак трябва да превеждам!)
Само да поясня, че е от мой много добър колега и приятел  - шотландец, който има страхотно чувство за хумор и това е отразено в рецептата.  Wink
0) 1.5 дл сух грах и 1.5 дл ечемик се слагат в съд с вода и се оставят да пренощуват, а на сутринта се премиват няколко пъти с вода, за да се отделят разтворимите протеини
1) Сварява се агнешко или овнешко месо (предпочита се с кокал) в литър и половина вода.
Тук настъпва някакво объркване, защото според колегата слагам да варя агнешко, а вадя телешко, но няма значение.
2) след 1 час се изважда месото и се изхвърля всичко, което изглежда неподходящо за консумация. Парченцата, които изглеждат като месо се връщат в тенджерата.

3) 3 моркова се настъргват на много ситно ренде (почти като пюре) и се слагат в тенджерата, за да придадат богат златист цвят на супата.

4) още 3 моркова се насъргват на по-едро ренде и се прибавят

5) един стрък праз се нарязва на ситно и хайде в супата.
5) проибавят се граха и ечемика
6 сол и бял пипер (на вкус)
Sunglasses вари се още 1.5 часа и аако е нужно се добавя още вода.

# 26
Значи за същото става дума, на на мене една приятелка ми я каза в по-съкратен и бих казала вкусен вариянт.
Граха пак си се гисне цяла нощ в студена вода. Водата, в която е киснал се изхвърля. В отделна тенджера се сварява шунка.
Запържва се една глава лук, 1-2 моркова, добавя се и граха и се залива с бульона, където е вряла шунката.......

# 27
...След като се свари напълно граха, супата се пасира и към нея се прибавя шунката нарязана на мноооого ситни кубченца, нарязва и пресен магданоз. Мнооого я обичам тая супица Grinning
Но по принцип в оригиналната рецепта няма месо, а се ползват само бульони където е вряло подобно, и вместо лука дето аз слагам се слага leak(боже това как му се викаше-праз лук ли?! Embarassed )

# 28
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Honda
Значи за същото става дума, на на мене една приятелка ми я каза в по-съкратен и бих казала вкусен вариянт.
Граха пак си се гисне цяла нощ в студена вода. Водата, в която е киснал се изхвърля. В отделна тенджера се сварява шунка.
Запържва се една глава лук, 1-2 моркова, добавя се и граха и се залива с бульона, където е вряла шунката.......


O, тoва е друга рецепта. Казва се "лондонска мъгла", първо защото много се консумирала по време на мъгливите лондонски дни и второ, защото изглежда малко като кал (това го намерих в Интернет, като и търсих рецептата веднъж). Ние добавяме и малко бекон, като пасираме всичко и сервираме с парченца изпържен бекон.

# 29
Е, те това за "мъглата" не го знаех Laughing  Laughing

# 30
Сега се сетих и за една много проста рецепта. Казва се
HIGHLAND MUSHROOMS(високопланински гъби Laughing )
30гр кр.масло (1oz)
400гр гъби (нарязани на филийки)
1с.л шотландско уиски Wink  Laughing
125гр сметана (double cream)
50-тина грама кашквал (cheddar cheese) - настърган
30-тина грама галета

Приготовление: Маслото се разтапя в тиган, прибавят се гъбите и се запържват. ....

# 31
....В полуготово състояние се излива уискито и се фламбират гъбите. Добавя се и сметана като се бърка постоянно. Поставя се в купичката в която ще се сервират, поръсват се с кашкавал и галета и се слагат под грила леко да се запекат.

# 32
  • usa
  • Мнения: 2 113
голямо желание имам да се включа с някоя рецепта, ама като не знам дали въобще има чисто американско ядене? хот-дога? хамбургера? freedom frys? ябълковия пай? пържени зелени домати? бъфало уингс?  Thinking честно казано, нищо, което предлагат в ресторантите обявени като сервиращи типично американска кухня не ми харесва и не съм се интересувала как се готви...

# 33
  • Мнения: 2 452
Цитат на: миз
голямо желание имам да се включа с някоя рецепта, ама като не знам дали въобще има чисто американско ядене? хот-дога? хамбургера? freedom frys? ябълковия пай? пържени зелени домати? бъфало уингс?  Thinking честно казано, нищо, което предлагат в ресторантите обявени като сервиращи типично американска кухня не ми харесва и не съм се интересувала как се готви...


Aз съм ЗА Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe (щом си по филмите, ще разбереш какво имам предвид; уточнение - не съм канибал Laughing )

# 34
  • usa
  • Мнения: 2 113
Цитат на: Laura
Aз съм ЗА Fried Green Tomatoes at the Whistle Stop Cafe (щом си по филмите, ще разбереш какво имам предвид; уточнение - не съм канибал Laughing )


 Simple Smile не бих си помислила, че си канибал...
филмчето е хубаво, ама доматите хич не ги бива. всъщност имат известна популярност само в юга, не съм ги срещала в меню извън джорджия. ето една рецепта за пържени зелени домати ако някой изпита непреодолимо желание да ги пробва:

5-6 съвсем зелени домата
захар
сол, черен пипер
2 яйца
1 чаша царевично брашно
1 чаша свинска мас или разтопена сланина(според южняшките препоръки, но предполагам, че и олио ще свърши работа...)

доматите се нарязват на дебели ивици, овалват се в захар и се оставят да престоят поне половин час. след това се изтърсква захарта, доматите се посоляват и попепиряват и се потапят първо в разбитите яйца, после в царевичното брашно. пържат се от двете страни в не много силно загрятата мазнина. оставят се върху хартия да попие излишната мазнина, след което се държат на топло във слаба фурна(60-70С) докато се сервират. не се претоплят.

# 35
  • Мнения: 1 502
Цитат на: Honda
Сега се сетих и за една много проста рецепта. Казва се
HIGHLAND MUSHROOMS(високопланински гъби Laughing )
30гр кр.масло (1oz)
400гр гъби (нарязани на филийки)
1с.л шотландско уиски Wink  Laughing
125гр сметана (double cream)
50-тина грама кашквал (cheddar cheese) - настърган
30-тина грама галета

Приготовление: Маслото се разтапя в тиган, прибавят се гъбите и се запържват. ....


Това предястие ли е? Аз съм такъв унищожител на гъби, че ако има лесно всеки ден да ям. Сигурно ще я пробвам, е, уискито ще е проблем, моя мъж ще ме убие, ако ме види за какво го използвам, с тоя сух режим тука. Може ли да се използва друг алкохол, например джин?

# 36
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Mama Vessi

Това предястие ли е? Аз съм такъв унищожител на гъби, че ако има лесно всеки ден да ям. Сигурно ще я пробвам, е, уискито ще е проблем, моя мъж ще ме убие, ако ме види за какво го използвам, с тоя сух режим тука. Може ли да се използва друг алкохол, например джин?


Аз вече купих гъбите - 4 вида. И ние имаме едно "single-malt" уиски, дето струваше много пари и го донесох като коледен подарък, обаче че си го запаля и още как! Още повече, че и аз като Хонда ще съм "сламена вдовица" цяла седмица.

# 37
Аз ще ви кажа 2  доста по обикновенни рецепти за салати, в сравнение с вкусотийте, които вие сте написали. Не мисля. 4е това са канадски ястия, но са доста срещани по тукащните трапези.

Салата от кисело зеле:

1 кисела зелка
3 настъргани пресни моркова
2 настъргани ябълки

Вси4ко се обърква с олио и сол по вкус

Салата от раци:

1 пакет ролца от раци
3 авокадо
1 връзка пресен лук
майонеза на вкус
лимон на вкус

Вси4ко се обърква.

Дано да ви харесат!

# 38
Мамо Веси, да за предястие го ползват. Но не знам дали става с друг алколох (но пък що не), щом си "застрашена"от убийство Wink  Laughing  Laughing
Лаура ама то баш сингъл малц уискито е истинското (според скотовете), другото речено по нашенски е "боза" Laughing .
Боже и ти сама, само дето мойто се очертава към два месеца (ще му се радвам само почивните дни Sad  #Puppy dog )

# 39
А това с пържените зелени домати дето миз ги е спуснала също мисля да го пробвам. МНооого примамливо ми звучи (поне да си задоволя любопитството)

# 40
  • Мнения: 1 502
Цитат на: Honda
Мамо Веси, да за предястие го ползват. Но не знам дали става с друг алколох (но пък що не), щом си "застрашена"от убийство Wink  Laughing  Laughing


Значи ще я опитам тази рецепта. Мерси! #Milti

# 41
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Цитат на: Laura
[img].... преведох, каквото можах.

Blagodaria za prevoda

# 42
  • Мнения: 307
Някой знае ли как се правят тези супи на "Кембъл", които в САЩ ги продават готови в метални кутии? Много ми харесват но незнам какс е правят, има всякакви- с гъби, с миди......те са крем супи...мб има мляко ....белеят на цвят и са много вкусни.....но не ми идва идеята как да ги докарам (а обикновено като видя нещо и се сешам как е приготвено)...но сега нали не е бг кухня ....и се 4удя ??

# 43
  • Мнения: 114
ето и от мен една рецепта за Тирамису, нямаща нищо общо с мястото, където съм, но пък италиянската кухня така и така си е ненадмината... Heart Eyes
свалих я от страницата на е-кулинар и вече няколко пъти я правя, а любимият ме гледа с все по-нарастващ блясък в очите!  Crazy
успех и на вас и добър апетит!
/между другото, аз я правя с 300 гр маскарпоне и не става така тежко, за това пък е по-разпадащо се при сервиране, но и двата вариянта са чудни и веднага се лепят Rolling Eyes  , но си заслужава/

Тирамису

ПРОДУКТИ:
400 г бишкоти (Савоярди)
500 г сирене Маскарпоне
5 жълтъка
3 белтъка, разбити на сняг
150 г захар
ванилия
настъргана портокалова (или лимонова) кора
2 с.л. вино Марсала (или ликьор, ром или сруг алкохол по избор)
2 ч.ч. кафе експресо, без захар
какао на прах
шоколад

ПРИГОТВЯНЕ:
Разбийте в купа сиренето до пухкав крем, като постепенно добавяте ванилията и малко настъргана портокалова(или лимонова) кора Разбийте жълтъците заедно със захарта до пухкава смес. Внимателно добавете жълтъците към сиренето, като разбърквате внимателно.
Белтъците се разбиват на сняг и се прибавят към сиренето на малки порции и сместа внимателно се разбърква. Покрийте съда и го оставете в хладилника да се поохлади. Смесете кафето с виното или ликьора. В тавичка наредете пласт бишкоти, които предварително сте натопили в кафето, след което намажете със крем, посипете отгоре с какао на прах. Отгоре наредете пласт от бишкоти и така до изчерпване на продуктите. Най-горния слой е от крема. Покрийте с домакинско фолио и поставете в хладилника за няколко часа (най-добре за 24 часа). Преди сервиране поръсете отгоре с какао на прах и настърган шоколад.
(Забележка – яйцата в рецептата, могат да се заменят с 300 мл сметана. Разбитата изстудена сметана се добавя към предварително разбитото сирене и сместа внимателно се разбърква.)

# 44
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Момичета, вижте какви рецепти събрахме в нашия форум. Премествам ги тук, zа да може, ако някой има интерес, да ги опита.
Да ви е вкусно Flutter

# 45
  • Мнения: 883
Аз вече не живея там, но ще ви напиша една от любимите ми турски рецепти.
Мантъ
Пордукти: 1 кг. брашно, 600 гр. кайма (не тлъста), 600 мл. вода, 1 яйце, 1 кофичка кисело мляко, 1/2 пакетче масло, 2 лъжици олио, 1 лъжица оцет, 1 глава лук, 4-ри скилидки чесън, червен пипер, сол, черен пипер.
Към брашното се добавят 2 лъжички сол, олиото и хладката вода. Омесва се тесто и се оставя да почине. Разделя се на 2 равни части, всяка от които се разточва на тънка кора. Всяка кора се нарязва на квадратчета (със страна 3 см., примерно). Плънката се приготвя от каймата, ситно нарязания лук, сол, черен пипер и изобщо подправки на вкус. От тази смес се слага в средата на всяко квадратче. Прегъват се срещуположните ъгли, за да се получи триъгълник и се притискат, за да се слепят страните. След това се "залепят" едно за друго долните 2 крайчета, за да се получи нещо като коронка (мантъ=корона от тр.). Коронките се нареждат в/у поръсена с брашно тавичка. После се пускат по 10-15 във вряща, подсолена вода с малко оцет, докато изплуват отгоре. Изваждат се с решетеста лъжица и се оставят в цедка, да се отцедят добре. След като се сварят всички коронки се изплакват със студена вода и се разделят на порции. Заливат се с кисело мляко, овкусено със счукан чесън, а най-отгоре поръсваме със запържен в масло червен пипер.

# 46
Цитат на: belalim
......
Мантъ
.....
Абе такова нещо бях яла като бях в Русия, но се казваше по друг начин. Тогава русначето ми беше дало рецептата и си бях правила (много е вкусно) , ама я бях затирала някъде, докато Белалим днес не я върна обратно от спомените ми. Благодаря, за което Heart Eyes

# 47
...Май им викаха "пилмени" ама не съм много сигурна Embarassed  Rolling Eyes  Thinking

# 48
  • Мнения: 883
Права си Хонда:)- в различните страни имат различно име- пелмени, кнедли...не мога да се сетя в момента за друго име.

# 49
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Гаспачо
испанска кухня


ПОРЦИИ: 6

ПРОДУКТИ:
1 1/4 кг. добре узрели домати, обелени и с отстранени семки
1/2 глава лук, средно голяма
2-3 скилидки чесън
1 корнишон или част от краставица
1 малка зелена чушка (не лютива)
1/4 кг. меката част от хляб от завчера, накиснат във вода
1 чаша зехтин (най-важното от гаспачото, ако нямате зехтин, с 1/2 чаша олио, но ще има съвсем различен вкус)
2 лъжици оцет
студена вода
кубчета лед


 
ПРИГОТВЯНЕ:
С миксера се разбиват първо доматите, прибавя се чесънът, краставицата, лукът, чушката, олиото, оцетът и хлябът. Трябва да се разбие много добре, до съвсем гладка смес. Добавя се малко вода, така че да не стане рядко, но не и много гъсто. Държи се в хладилника. Отделно в малки купички се приготвят нарязани на кубчета малко от месестата част на домата, краставица, чушка, мекото от онзиденшния хляб. Гаспачото се сервира с лед и кубчетата зеленчуци на масата, така че всеки да си добави каквото предпочита. Да ви е сладко!

Eto vi i edna retsepta i ot men,da si priznaia vzeh ia ot balgarski sait.

# 50
  • Мнения: 750
Цитат на: belalim
Аз вече не живея там, но ще ви напиша една от любимите ми турски рецепти.
Мантъ


Рецептата със сигурност ще я пробвам! Яла съм мантъ само в ресторант.

Само искам да направя едно уточнение, за което се надявам да не ми се обидиш!

Мантъ всъщност е арменско национално ястие, а не турско.
Не, че това го прави по-малко вкусно, де!  Grinning

# 51
  • Мнения: 750
А сега да дам и една рецепта!  Simple Smile

Не съм в Ливан, но салатата ТАБУЛИ е от ливанската национална кухня. Една приятелка вчера питаше занея и от там ми дойде идеята да пусна рецептата и тук.

Само имайте предвид, че заради сериозното количество магданоз в рецептата, мъжете много я харесват!  Wink

ТАБУЛИ

3/4 чаена чаша булгур
2 кафени чашки гореща вода
2 чаени чаши магданоз
3/4 чаена чаша мента (прясна или суха)
1/2 чаена чаша пресен лук
1/4 чаена чаша зехтин
3 супени лъжици зехтин
2 големи домата
2 чаени лъжички сол

Булгурът се залива с горещата вода, захлупва се и се оставя да престои докато омекне (около 30 мин.) След това се отцежда. В купа се смесват ситно нарязаните магданоз, мента, лук и домати.
Отделно се разбиват зехтина и лимоновия сок, докато се получи сос.
Към зеленчуците се добавя булгурът, полива се със соса и се разбърква добре. Оставя се да престои около час (не по-малко). След това се пресипва в друг съд, като се отделя сока, който са пуснали зеленчуците и се сервира веднага след това. Салатата трябва да е сравнително „суха”.


Булгурът може да сезамени с кус-кус, но оригиналния вариант е този, който ви дадох.

Общи условия

Активация на акаунт