Кръщавате ли децата си на български баби и дядовци?

  • 2 872
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
Никой не е предявявал желания, а и да беше щеше да остане разо4арован  Mr. Green
По слу4айност Тони е умалителното от името на майка ми.

# 16
  • Мнения: 636
И двамата с мъжа ми решихме, че няма да следваме традициите по следните причини:

1. Държим на интернационални имена, за да избегнем усложнения.
2. Не желаем някои родители да останат ощетени, защото не сме кръстили внуче на тях. Все пак нямаме планове за 4 деца  Crazy
3. И двамата имаме наблюдения за предпочитания на бабата/дядото към детето, което е кръстено на тях. Съзнателно или не. Не желаем никой да дели децата ни!

А иначе по стара българска традиция всички роднини и приятели гадаят и имат теории на кого е кръстено детето  Crazy  Нищо че много внимавахме да не взима първа буква на никой, за да няма объркване  ooooh!

# 17
  • Мнения: 619
Никoй не е проявявал претенции.
Аз кръстих сина си на баща ми ,
защото го исках,защото знаех че ще го направя щастлив,а той го заслужава. Heart Eyes

# 18
  • Мнения: 7 091
От гледна точка на дати най-удачните варианти щяха да са Кирил или Методий, защото е роден на 24-ти май, но и двете имена не си ги представях свързани с моя син. Успокоявам се с факта, че и името Борис е обвързано с 24-то-майското настроение.

Не съм знаела, че Борис е на 24 Май Simple Smile Калинката е роден тогава  Sunglasses. Е, и Ели е на 24-ти, ама август Simple Smile.

На въпроса- претенции имаше, но ние ги пресякохме в зародиш. Децата си дойдоха с имената, не веднъж съм писала, да не се повтарям, но бяхме решили категорично, че на никого няма да кръстим, именно заради претенциите.  Peace
Аз самата съм кръстена на човек, с който имаме дълбоко отрицателни отношения . Меко казано ми е неприятно, че заради някаква криворазбрана идея за "уважение към по-старите" нося името на човек, с който нито аз желая да имам нещо общо, нито той с мен.

# 19
  • Мнения: 1 768
Да,детето ми е кръстено на дядо си и то по моя желание.Исках с това да Иzкажа голямата си благодарност към татко ми.Мъжът ми е германец и искахме да е интренационално име,което да е приемливо и в двете държави,а и да е сходно с това на татко ми..Та вzехме 3 бувки от името му.Той се каzва Минко,а дъ6еря ни е Микаела.А и това име винаги ни е било фаворит. Peace

# 20
  • Мнения: 3 880
Не. Никой не е имал претенции, пък е да е имал пак нямаше да стане, защото аз не съм привърженик на точно тази традиция Wink
Наслушала съм се на много глупави истории свързани с нея и не я харесвам. Плюс това тази традиция така се е видоизменила от първоначалната идея, че не е истина направо ooooh! Едните се натискат да им се кръсти внуче на тях, въпреки, че това нещо трябва да се заслужи и да се направо от сърце, а не е концерт пожелание и не се прави с изнудвания и т.н. , а другите (младите), за да им замажат очите пък си измислят някакво име, което всъщност няма много общо с бабиното освен 1-2 букви, понягога тези букви са посредата на името даже Laughing и хоп, ето бабо, бебето писано на теб hahaha В такива случаи винаги съм се сещала за вица "Кръстили бебето Светла... на дядо й Ламби" Joy
Ние искахме име, което да е кратко, да ни харесва и навсякъде да се изговаря и пише лесно.
Между другото името на свекъра ми също започва  с Л и сега някои познати в БГ си мислят, че детето е кръстено на него, а той хабер си няма какво щастие го е споходило Joy да взема да го светна ли Laughing

# 21
  • Мнения: 1 242
Баба Ванга навремето каЗваШе, че кръстените на някого деца, "поемали" от кармата му както добрите, така и лоШите черти. Затова препоръчваШе децата да се кръЩават на светци.

ИЗборът на име За наШия син го направи мъжът ми, много преди да Знаем, че Ще станем семейство.
Слава Богу, че имаме раЗумни родители и всички много се Зарадваха на името му.

Как пък да не го кръстя примерно Светльо на дядо му Ламбо.  Mr. Green

# 22
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Баба Ванга навремето каЗваШе, че кръстените на някого деца, "поемали" от кармата му както добрите, така и лоШите черти. Затова препоръчваШе децата да се кръЩават на светци.

Как пък да не го кръстя примерно Светльо на дядо му Ламбо.  Mr. Green

Ела да видиш в Гърция, всички са кръстени на светци и в същото време на дядо си или баба си Laughing.
Колкото до "Светльо на дядо му Ламбо" го схванах едва като научих гръцки, "ламбо" означава "светя".

# 23
  • Мнения: 3 880

Колкото до "Светльо на дядо му Ламбо" го схванах едва като научих гръцки, "ламбо" означава "светя".
A лампата (осветителното тяло) не се ли беше сетила?  Laughing

# 24
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Да не спамим темата Wink, разбира се и за това се смеех, но след това престана да ми чак толкова смешно Wink

# 25
  • Мнения: 7 914
Не  Peace избрахме си име без подобни съображения.....но преди няколко дена мъжО ми най- изненадващо каза, че ако искам може да сложим второ име на детето и то да е много близко до това на прабаба ми понеже е най-старата в рода  Heart Eyes

# 26
  • Мнения: 811

Колкото до "Светльо на дядо му Ламбо" го схванах едва като научих гръцки, "ламбо" означава "светя".
A лампата (осветителното тяло) не се ли беше сетила?  Laughing
Това име го оправихме  Grinning
Ама как ще обясните Мъдъо нямам ер макък на дядо му Ташо  Thinking Joy
Пердон,за спама  Blush

# 27
  • Мнения: 1 909
Алест, много намясто ти е спама Grinning Joy

Ние не сме искали да кръщаваме на баби и дядовци, но пък излязохме със соломоновско решение - синът ни носи за второ и трето име имената на двамата си дядовци, а бейби - на двете си баби.

Аз все пак тайно съм доволна, че буквичката на Бейби е буквата на баща ми и на свекървата. Grinning

# 28
  • Мнения: 4 399
Не кръщавам на никой. Преди да се роди детето отказвах да кажа на какво сме се спрели защото не исках никой да ми влияе и да чувам коментарии. Никога не ме е интересувало кой е доволен и кой не от името на дъщеря ми. Тя е с 2 имена и някои хора мислят че е кръстена на двете си баби, но тя не е кръстена на никой. Тази традиция с имената на бабаи и дядовци не ми харесва и съм доволна че тук не се спазва.

# 29
  • usa
  • Мнения: 2 113
ако може да се смята, че даниел е кръстен на дядо си йордан - да, кръщавам ги. не е била обаче тази идеята, просто търсихме име, което харесваме и звучи добре и в двете държави. от тези, които ми хрумнаха, избрах даниел, защото има нещо общо с името на баща ми и знаех, че дори далечна връзка ще го зарадва, а и съпругът ми нямаше нищо против. имената на дъщерите ми нямат изобщо никаква връзка с имена на когото и да било - просто ни харесаха. никой от бабите и дядовците не е имал претенции за имена.

п.п. о.ф.ф. - нямам нищо против синът ми да наследи нито кармата, нито добрите, нито лошите черти на баща ми - харесвам си го и смятам, че е щастлив и пълноценен човек, според християнските ми познания(не че са особено задълбочени) повечето светци обаче са се мъчили и живели кратко, на което не искам да обрека децата си Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт