Колко често боледуват децата ви от градината?

  • 4 433
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 211
Искам да разбера дали само ние сме така. От както пуснах дъщеря ми на градина много боледува. Изкарва най-много 5 дена и се почват сополи, болки в гърлото.Веднага я спирам, излекувам я, давам имунно стимулиращи хапчета, но сякаш от тях полза особенно няма. Мине се не мине и пак след 5 дена се повтаря същата история.Лошото е че и аз с баща й също се заразяваме от нея и допълнително се дават средства за лекарства. С една дума ужас!Уж сме на 4г и 6 м и няма отърване от градински болести.Излиза,че постоянно трябва да има някой у нас,за да гледа детето.Освен ползата,че се вижда и играе с други деца май друго няма от тази градина.Там едно,че ги държат жадни и им дават само след обед вода и друго,че ако случайно ги изкарат навън децата не са добре облечени-понеже са малки и не всяко може да прецени да си закопчее якето или да си сложи шапката.Което се сети добре,а което не  кара на късмет.Учителките не били бавачки,а били учителки и май не ги поглеждат.Полза и да се разправяш -няма!
Та за това и аз да питам как е при вашите деца?

# 1
  • Мнения: 2 891
От септемри до сега, всяко начало на месеца прекарваше по седмица в къщи. За първи път сега платихме пълна такса за яслата (ако ме разбираш  Mr. Green ) Надявам се да се задържи така.

# 2
  • Русе
  • Мнения: 7 799
Моето  изкарва 5 дена на градината и след това е с пневмония.Винаги е така.Предната седмица тръгна (три месеца стоя в къщи) и тази седмица вече е с инхалатор щото АБ не помагат вече Sad

# 3
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 505
Моята госпожица е на градина от 25.02.2007, изкара вече месец и е била болна за 3 дни-с кашлица и сополи. Надявам се да не е често болна, че иначе свикването не ми е ясно как ще стане

# 4
  • София
  • Мнения: 2 530
Георги е в първа група на ДГ от септември. И боледува през седмица.
Три години го гледах в къщи и никога не е бил на АБ, от както ходи на градина... Тази зима специално схемата ни беше: 1седмица на Алеко, 1 на градина,2 болен. После 1 на Мальовица, 1 на градина 2 болен, и така и с Пампорово...Бясна съм и нямам думи. Докато се водят болни деца в градините все така ще е. Въпросът е как да ги спрем?

# 5
  • Мнения: 5 468
Въпросът е как да ги спрем?
Такива теми е имало, имало... И голяма част от майките заявяват, че когато детето е с хрема, то не е болно. Сополи и кашлица - не е достатъчна причина за спиране от градина/ясла. Накрая почват да нападат майките, които се оплакват, че водят заразни деца в градинтата/яслата, казват че не им даваме имуностимулатори, че не сме ги гледали правилно, че не сме ги обличали правилно и за това така лесно се разболяват. В крайна сметка се стига до скандал, в който се намеква, че е най-добре щом детето боледува толкова, да се спре и точка.
Други пък разсъждават така - "Моето така и така е болно, да избута четвъртък и петък на градина още, за да не отсъствам от работа, а в събота и неделя ще го закрепя в къщи". И така заразява моето, твоето и още 5.
Ами така е. Като нямат някои самосъзнание, как ще ги спрем?
В една тема предложих, да издействаме с подписка, петиция, стачка или Бог знае по какъв начин, задължителен медицински контрол сутрин на вратата, ама отшумя ми предложението, та се не видя... Ако трябва, да даваме по 10 лв. отгоре над таксата за заплата на медицинско лице на вратата, но да го има. Така ще се поотсеят болните деца. Някои родители, разбира се, ще бъдат много недоволни от това.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 530
След последната гнойна ангина на детето, нахлух с шут при директорката на ДГ. И казах, че е редно сестрата да седи на вратата и да връща болните деца. Обаче... Когато лекар издаде бележка, че детето е здраво, сестрата не може да оспори този факт. Значи трябва Лекар да седи на вратата и да прави филтър. Проблемът е как да спрем корупцията сред джипитата. Защото съм се докарала до там да взимам бележки, че е болен, за да му извиня отсъствията. Но много ми идва два пъти в месеца по 40лв за АБ. Майната му на АБ, не искам да си тровя детето. И защото има немърливи родители аз моето ще си го държа в къщи, докато не измисля решение на въпроса. Та, моля всяка от вас, която има идея как да спрем допускането на болни деца в градините да пише, за да намерим адекватното решение.

# 7
  • Мнения: 5 468
Обаче... Когато лекар издаде бележка, че детето е здраво, сестрата не може да оспори този факт.
Ами да стане така, че мнението на сестрата в яслата/градината да тежи повече от това на джипито. Сестрата решава на вратата, че това дете днес не е в състояние да посещава нейното работно място. Демек - меродавно й е мнението. Щото не мисля, че доктор ще е навит да седи в градина...
Много се размечтах нещо. Осъзнавам го.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 530
Може пък... Thinking

# 9
  • Мнения: 136
Вики тръгна октомври месец на ясла. Ходил е най-много 9 дена в един месец. Докарахме се до там, че АБ не действат. Купих инхалатор и се оправи. Тогава чашата преля, взех си документите от яслата и ще се гледаме докато не измисля друг вариант.
Сестрата в яслата ми обясняваше, как щял да боледува и в един момент да спре, щял да изгради имунитет Laughing Имунитет срещу вирусните инфекции НЯМА! Докато има болни в групата, всички ще се разболяват. Съгласна съм, че си пазим работните места, но все пак мисля, че децата ни са по важни. Това е лично мое мнение и не искам да споря с никой!
Желая ви хубав и усмихнат ден  bouquet

# 10
  • Мнения: 2 891
В нашето ОДЗ, когато попитах директорката и сестрата, те казаха, че връщат "видимо болни деца". Майките капели капки в носа и почиствали секретите, за да минат проверката. Сестрите ги приемат и към 10ч. проблемите избиват. Има и друго нещо. Нали знаете, че преди да се прояви вирус, също може да бъде предаван. Т.е., дори и да се спират децата при първи симптоми, кел файда.

Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 10:03 от jj okocha

# 11
  • Мнения: 211
Явно тука сме се събрали от майките,които са против пускането на болни деца в градината.И аз съм на това менние.Спирам малката още при първите симптоми-не допускам детето ми да се мъчи със сополи и кашлица на градината. При нас сестрата само отбива номера и нищо не прави по въпроса.Проверява отсъствалите деца за въшки и приема бележки.Като се оплача директорката само вдига ръце и заявява,че от нея нищо не зависи понеже сестрата се назначавала от общината.
Според мен майките,които си пускат децата болни им е по-лсено така.Не потърсват и други варианти като например някоя баба, роднина или приятел.
При мен положението е следното-свекърва ми няма възможност да гледа детето,понеже ходи на работа,за това като се разболее малката се обаждам на един семеен приятел и той я гледа с удоволствие.Другите два варианта са една съседка и една роднина която се пенсионира.Та така....
Иначе от както пуснах детето на градина т.е. от 15 Септември 2006г бял ден не сме видели-то не бяха гнойни ангини, хреми,болки в ушите...и т.н.Общо взето както казах ползата е единствено, че детето си играе с деца на неговата възраст.

# 12
  • Мнения: 14 133
При нас сестрата през сутрин ни посреща на входната врата на крилото. Търчи като финикиец между трите крила и многото групи, за да осъществява контол. По грипната епидемия беше още по-взискателна от обикновено. Тогава и аз бях "изперкала" и мерех температура на дечко всяка сутрин, за да съм по-спокойна, че нява някакни наченки на разболяване. Иначе Сашо боледува нормално- веднъж на 2-3месеца.

# 13
  • Мнения: 2 891
Всичко това е чудесно, но пак ви напомням, симптомите се проявяват по-късно. Това значи, че 2-3 дни "вирусчетата" си циркулират в групата. После и да ги спираме, няма никакъв смисъл.

# 14
  • Мнения: 315
И ние сме така почти на 6год. а едва изкарваме месеца но има много родители които си водят болни децата а това си е пренос на бацили.На госпожите не им пука особено даже се сърдят че го спираш от детската после трудно свиквало а и през гр.епидемии ги изкарват в отпуски което е проблем за тях.Всичко опира до съзнанието на родителите чувала съм глупости от рода на " ами да не го е донесло от нас това нещо"и пак на детска .Мисля че нещата няма да се оправят никога за съжаление.

# 15
  • София
  • Мнения: 903
Колкото и да си говорим тук, нищо няма да се промени.  Трудно ще обясниш на една майка, Която смята, че като боледува детето, щяло да си изгради имунитет. ГЛУПОСТИ НА ТЪРКАЛЕТА.  Честите болести могат само да доведат до по-сложни болести, до нищо друго.  ИМУНИТЕТ НЕ СЕ ИЗГРАЖДА С БОЛЕДУВАНЕ.  Ама, ходи го обясни на някоя "отворена" майка, която ще ти избоде очите, защото си се оплакал, че детето й е болно и не трябва да го пускат в градината.

Защо ли нямат такива проблеми в градините в чужбина? Сигурно, защото здравето на децата им там е по-важно от всичко останало.

Аз съм твърдо ЗА да се въведе строг контрол на вратата на градините и яслите. Но... имаше една приказка: "Като ми пееш Пенке ле, кой ли ми те слуша?"  .

# 16
  • Мнения: 7 821
Колкото и да си говорим тук, нищо няма да се промени.  Трудно ще обясниш на една майка, Която смята, че като боледува детето, щяло да си изгради имунитет. ГЛУПОСТИ НА ТЪРКАЛЕТА.  Честите болести могат само да доведат до по-сложни болести, до нищо друго.  ИМУНИТЕТ НЕ СЕ ИЗГРАЖДА С БОЛЕДУВАНЕ.  Ама, ходи го обясни на някоя "отворена" майка, която ще ти избоде очите, защото си се оплакал, че детето й е болно и не трябва да го пускат в градината.

Защо ли нямат такива проблеми в градините в чужбина? Сигурно, защото здравето на децата им там е по-важно от всичко останало.

Аз съм твърдо ЗА да се въведе строг контрол на вратата на градините и яслите. Но... имаше една приказка: "Като ми пееш Пенке ле, кой ли ми те слуша?"  .
Хайде по-полека с квалификациите и големите букви! Аз твърдя, че имунитет така се изгражда, твърдя, че всяка хрема не е болест и моите деца не хващат пневмония след всяка настинка. И как според теб се изгражда имунитет, как например можеш да изградиш имунитет към Варицела без да си я изкарал?
Много съжалявам, че при вас се получава така, но това не значи, че при всички е така. Напротив единици стигат до усложнения, а не болшинството!
А в градините в чужбина никой не смята сопола за болест, може да пуснеш тема в "Чужбинския" да видиш какво ще ти отговорят майките. Пак там в чужбината децата ги приемат и болни със сиропите им. И хората не се вманиачават по детските болести като в България. Даже скоро Биляна беше споделила, че педиатъра в Англия и казал, че това че детето и не боледува не е добре. Нямат този проблем хората по света защото не смятат това за проблем!
И изобщо стига с тия драми покрай всяко кихване на децата, всички имаме деца и всички си ги обичаме. Аз моите болни на градина не ги пускам, и други болни деца не съм видяла да са на градина.

Последна редакция: чт, 29 мар 2007, 11:58 от Ellypr

# 17
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Синът ми в момента е на 4 год.Тръгна директно на градина от 2.6год.Една седмица сме на градина една седмица у дома.
Особено зимно време е някакъв кошмар.
В момента пак си е във къщи.Не кашли но е хремав.Ако го бях пуснала на градина предвид хремата,на следващият ден щеше да е със кашлица,главата си залагам.
Без АБ не минава,опитвала съм но не и не.При нас се получава един завъртян кръг,защото той носи вируса от градината и докато го излекувам,дъщеря ми и тя прихваща.
Плакала съм,когато съм стояла във болницата и съм чакала резултатите от снимката и."Пневмония" декември месец.Оправихме се със триста зора,само аз си знам.
Януари пак висях във болницата и отново чаках за снимка"Пневмония за втори път"
Нека някой ми каже,че не си калявам децата.Калявам ги и то доста.Не ги навличам като торби със 20 блузи.Децата си знаят и зиме и лете разходките навън,знаят си морето.По цял ден са във водата,всяка седмица са при баба си и дядо си във едно китно селце.От тъмно до тъмно са на двора.Докато не тръгне баткото на градина всичко е ок,в момент когато тръгне,се започват мъките.
Факт е да водят се болни деца,кой каквото иска да казва.Тези сополи с които е във момента синът ми,не ги е намерил на пътя със сигурност,донесе ги от дома(а някой казваха,че сополите не били заразни)дъщеря ми отново,покрай батко си и тя се зарази.
Аз съм за да има лекар,сестра сутрин,която да преглежда децата и по-неино усмотрение да се допускат във учебното заведение.
Та миналата година от 23 деца във групата на синът ми,повече от половината,бяха със бележки от джипито,че са със алергична кашлица.
добре съгласна съм,че има деца наистина със такава кашлица,но не е възможно от 23 деца 18-19 от тях да са със такава кашлица.
Много майки,сега ще скочат и ще кажат,че не може всеки път заради едни сополи да си взимат болничен лист и работодателят няма да е много въодушевен от това.И с това съм съгласна,но съгласете се,че ако се вземе,веднъж болничен лист,излекувате си детето и другите майки щат не щат направят така,няма да сме всички родители във този омагьосан кръг непрекъснато.

# 18
  • Мнения: 3 663
айде по-полека с квалификациите и големите букви! Аз твърдя, че имунитет така се изгражда, твърдя, че всяка хрема не е болест и моите деца не хващат пневмония след всяка настинка. И как според теб се изгражда имунитет, как например можеш да изградиш имунитет към Варицела без да си я изкарал?
Много съжалявам, че при вас се получава така, но това не значи, че при всички е така. Напротив единици стигат до усложнения, а не болшинството!
А в градините в чужбина никой не смята сопола за болест, може да пуснеш тема в "Чужбинския" да видиш какво ще ти отговорят майките. Пак там в чужбината децата ги приемат и болни със сиропите им. И хората не се вманиачават по детските болести като в България. Даже скоро Биляна беше споделила, че педиатъра в Англия и казал, че това че детето и не боледува не е добре. Нямат този проблем хората по света защото не смятат това за проблем!
И изобщо стига с тия драми покрай всяко кихване на децата, всички имаме деца и всички си ги обичаме. Аз моите болни на градина не ги пускам, и други болни деца не съм видяла да са на градина.
ели, евала   bouquet

иначе по темата - таня боледува различно
трудно е да се определени веднъж на колко време боледува, защото зависи от много фактори
сега след варицелата за две седмици се разболя два пъти
преди това беше на ясли почти 2 плътни месеца

# 19
  • Мнения: 1 547
И как според теб се изгражда имунитет, как например можеш да изградиш имунитет към Варицела без да си я изкарал?

Варицелата няма нищо общо с ангината или грипа, както и изграждането на имунитет срещу въпросните. Аз лично също не вярвам, че детето ми ще стане по-устойчиво, ако кара всеки месец грип, нито че ще укрепне от редовния прием на антибиотик. Предпочитам да боледува колкото е възможно по-малко през първите седем години от живота си.


Дадена съм на ясла на годинка, сестра ми - на 9 месеца. Боледували сме по-сериозно едва няколко пъти за целия яслено-градински период. Специално говорих с майка си по този въпрос - тя твърди, че отсъствието по болест е било изключение, а не ежедневие. Помня, че се молех да съм болна и да си стоя вкъщи, дотолкова рядко ми се е случвало. Не е нормално днешното положение на нещата /по мое мнение/ и причините биха могли да са две - или децата са станали по-кекави и лепят всеки вирус, или детските заведения са се превърнали в прекалено благодатна вирусна среда.

# 20
  • Мнения: 5 468
айде по-полека с квалификациите и големите букви! Аз твърдя, че имунитет така се изгражда, твърдя, че всяка хрема не е болест и моите деца не хващат пневмония след всяка настинка. И как според теб се изгражда имунитет, как например можеш да изградиш имунитет към Варицела без да си я изкарал?
Много съжалявам, че при вас се получава така, но това не значи, че при всички е така. Напротив единици стигат до усложнения, а не болшинството!
А в градините в чужбина никой не смята сопола за болест, може да пуснеш тема в "Чужбинския" да видиш какво ще ти отговорят майките. Пак там в чужбината децата ги приемат и болни със сиропите им. И хората не се вманиачават по детските болести като в България. Даже скоро Биляна беше споделила, че педиатъра в Англия и казал, че това че детето и не боледува не е добре. Нямат този проблем хората по света защото не смятат това за проблем!
И изобщо стига с тия драми покрай всяко кихване на децата, всички имаме деца и всички си ги обичаме. Аз моите болни на градина не ги пускам, и други болни деца не съм видяла да са на градина.
ели, евала   bouquet
Ей, за какво "евала", бе Тони?

Ели, как можеш да кажеш, че драматизираме за децата, при положение, че масово боледуват в ясли и градини? И че сме вманиачени? Ако не бяха постоянните болести, антибиотици и престой пред 1 седмица в къщи, кой щеше да реве и да се оплаква от болести? Просто сме си хронично недоволни, така ли? Сигурно има за какво... Пуснеш си детето с мерак на ясла/градина, то след 4 дена болно в къщи. Излекуваш го, пуснеш го пак, айде пак след 4 дена-5 - болно в къщи. Не е ли така? И така са мнозинството. Що да не се промени нещо в градините... защо да не се засили медицинския контрол? Никой няма да загуби от това. Само бихме спечелили.
Това с неболедуването, че не било хубаво, ми го каза и нашата българска педиатърка. Но то бива боледуване, може..., но постоянно да е болно, още как прекрачи прага на градината, не знам, кое  му е хубавото.

Всичко това е чудесно, но пак ви напомням, симптомите се проявяват по-късно. Това значи, че 2-3 дни "вирусчетата" си циркулират в групата. После и да ги спираме, няма никакъв смисъл.
Те да започнат да връщат видимо болните, а оттам и ще понамалеят малко по малко вирусите. Ще започнат да се поразреждат след време и болестите.
Тогава ще има родители, които ще си кажат - "В това състояние, няма да го вземат в градината." и няма да го водят. Изобщо, знае ли се, че е безкомпромисно решението на мед. лице, несъобразителните родители ще станат по-малко.

# 21
  • София
  • Мнения: 2 530
Всички имаме деца и ги обичаме -да! Просто искам да има филтър на вратата на градината и да не се допускат болни деца. Толкова ли е лошо и сложно това?
Аз водя детето на градина, за да учи по програма, на която аз не мога да го науча. Искам там да е между здрави деца. Не ми е приятно да слушам как кашлят болните и сополивите пред вратата на групата, нито как родителите им им казват " Наздраве"- задави се просто.
Темата не е дали са ни калени или кекави децата. Темата е,  да решим как и от кого да изискаме филтър за болните деца на вратата на ОДЗ.

# 22
  • Мнения: 2 891
Не мога да знам каке по другите детски заведения, но в нашето не пускат видимо болни. Тъпо е да се самоцитирам  Mr. Green ,  но

В нашето ОДЗ, когато попитах директорката и сестрата, те казаха, че връщат "видимо болни деца". Майките капели капки в носа и почиствали секретите, за да минат проверката. Сестрите ги приемат и към 10ч. проблемите избиват.

Не оправдавам никого.
Един ден ми се случи да видя, как една майка подаваше на сестрата сиропа за кашлица на дъщеря си. Получи отказ, въпреки увещанията. Е, не се размина и без кофти погледи от моя страна  Wink

# 23
  • Мнения: 5 468
но съгласете се,че ако се вземе,веднъж болничен лист,излекувате си детето и другите майки щат не щат направят така,няма да сме всички родители във този омагьосан кръг непрекъснато.
Евала, сватя! Hug

Всички имаме деца и ги обичаме -да! Просто искам да има филтър на вратата на градината и да не се допускат болни деца. Толкова ли е лошо и сложно това?
Аз водя детето на градина, за да учи по програма, на която аз не мога да го науча. Искам там да е между здрави деца. Не ми е приятно да слушам как кашлят болните и сополивите пред вратата на групата, нито как родителите им им казват " Наздраве"- задави се просто.
Темата не е дали са ни калени или кекави децата. Темата е,  да решим как и от кого да изискаме филтър за болните деца на вратата на ОДЗ.
Бифана, изключително интелигентно мнение по темата.

# 24
  • Мнения: 5 468
Дадена съм на ясла на годинка, сестра ми - на 9 месеца. Боледували сме по-сериозно едва няколко пъти за целия яслено-градински период. Специално говорих с майка си по този въпрос - тя твърди, че отсъствието по болест е било изключение, а не ежедневие. Помня, че се молех да съм болна и да си стоя вкъщи, дотолкова рядко ми се е случвало. Не е нормално днешното положение на нещата /по мое мнение/ и причините биха могли да са две - или децата са станали по-кекави и лепят всеки вирус, или детските заведения са се превърнали в прекалено благодатна вирусна среда.
И аз питах моя приятелка, която роди много рано сина си и по време на комунизма ходеше на ясла и градина. Питах я, дали е боледувал така често, както моето и как са я изтърпяли на работа едно време. Тя ми каза, че по онова време на вратата е седяла мед. сестра - цербер, която не е пускала вирус да прехвръкне и не само нейния Стефан не е боледувал там, но и всички деца на майките, с които се е движила тогава, не са боледували. Чуди се, защо все рева, че детето ми е болно, а щеше да припадне, когато й казах, че съм я отписала от ясла. Вика ми: "Толкова ли ти е кеф да стоиш в къщи и да я гледаш?"  Joy... боже, боже... Ами не ми е кеф да стоя като паразит и да не работя нищо, ама пък съсипахме детето от антибиотици. Че 3 деца в тяхната група разнасят заразите (тези, които не падат на легло, като са болни), не могат да ходят 15 деца.
Та, в миналото се успявали да се справят с вирусите, болните деца и "отворените" родители. А сега, не им е възможно... Или по-скоро на родителите им стана все тая?

# 25
  • Мнения: 17 409
Безгранична  е наглостта човешка, ей! Тоя път ще се въздържа да коментирам "сополивата"тема, за да не почна да обиждам.
ПО темата: 1-2 седмици на градина, после 10 дена в къщи, че и до месец се  е стигало, заради усложнения   след грипа.
ЗА контрола- аз на сестри не вярвам, па макар и церебери на входа. Лекар трябва, ама Ню е права, че едва ли някой ще се навие да седи в градина/ясла.

# 26
  • Мнения: 7 821
Варицелата е вирусно заболяване каквото е и Грипа. Просто има много видове грипни вируси, но изкараме ли един той не ни повтаря. Иначе нямаше да има грипни ваксини и всякакви други. Като преболедуваме получаваме траен имунитет.
Не мога да ви разбера някой от вас с тези прословути сополи  ooooh!. Какво казват вашите педиатри когато им заведете децата просто с бистър сопол? Антибиотик ли ви изписват и изобщо как ви карат да ги лекувате? И дават ли ви бележки и болнични? Аз си водя децата на лекар и за сополи и кашлица, но след преглед тя констатира че са здрави в 90% от случаите. Когато каже че трябва да си стоят в къщи (както стана миналата седмица с големия) ги оставям, но като каже че им няма нищо си ги пускам и то спокойна и с бележка че са здрави.
И аз искам да има лекар на входа на градините и тогава дано разберете че сопола не е болест!
Няма да споря повече с вас, не виждам смисъл, няма да се убедим едни други в нищо.

# 27
  • Мнения: 1 364
Изчетох цялата тема. По въпроса за болните деца в  градината няма да коментирам....имало е много такива теми.

По темата. Алекс като тръгна на ясла - 2 год и 3 месеца боледуваше почти всеки месец. Сега е почти на 3 год. и 10 месеца, от началото на декември не е боледувала.

# 28
  • Мнения: 5 468
Аз си водя децата на лекар и за сополи и кашлица, но след преглед тя констатира че са здрави в 90% от случаите.
Когато педиатърката каже, че детето е здраво и сополите му не са заразни, няма проблем, Ели. Кой оспорва това? Педиатърът да каже: Детето не е проблем да иде на ясла/градина!, няма проблем. Но има родители, които не водят децата си още от първите симптоми на заболяване и 2-3 дена ги водят в градината, докато поразхвърлят вируса хубаво в групата. След това вече, ако стане по-тежко заболяването и очевидно, го спират, ако пък не стане и се излекува "на крак"... те нямат проблеми вече...
Но има сополи и сополи... Когато моето дете се разболяваше в яслата, винаги почваше с течащ нос. Отивам да го взимам и от носа му тече бистра водица... Вече знам, че е болно Confused. Познавам го. До вечерта очите са му плувнали, отпада и на другия ден е с температура. За такива сополи говоря аз. Не за тези, които например се появяват, след болестта. Например кара 1 седмица грип и след седмица детето е здраво, не е заразно в никакъв случай, но си има остатъчни сополи от самата болест. Те не са заразни и това се знае. Личи си, кога едно дете е болно (заразно) и кога не. Става въпрос за родителите, които сутринта виждат, че детето е болно, но се правят на ударени и си вкарват детето вътре, само за да избутат петъка, например. А в събота и неделя ще го "позакрепят" някакси...
Ако има контрол на вратата, това дете няма да влезе в петък в групата. Съответно няма да зарази 2-3-4 деца, които ще се тръшнат в събота и неделя.

# 29
  • София
  • Мнения: 2 530
А също така, следващия път родителя доста ще се замисли дали да води болното си дете на градина.

# 30
  • Мнения: 46 558
Яслата/градината не е болница, за да се водят болни деца.
Много ще се радвам, ако слуховете, че сестрата стои на вратата сутрин са верни за грдината, в която записах София за септември  Praynig

Дъщеря ми не боледува и смея да твърдя, че има силна имунна система, защото при контакт с болни, не се заразява. И никой не може да ме убеди, че ако я бях пуснала на ясла, да ми се разболява през 1 седмица, сега щеше да е здраво дете.

Много рядко пиша в такива теми, защото са безкрайни, но точно в момента съм леко бясна, заради нещо, което ми се случи преди 2 дена. Бямхе поканени на гости от семейство, които чакат бебе, имаше още 2 деца- едното болно, с кашлица и всички екстри. Хайде сега я защитете и тази майка, която е завела болното си дете при бременна, на която термина е след 3 ДЕНА  Confused

# 31
  • Варна
  • Мнения: 6 880
На входа на нашата градина/35та/ не стои мед.сестра. То и няма как де, децата влизат през 3 входа. Не знам дали след това ходи по групите... според мен не, но може и да греша, не съм се интересувала.
Силвия боледува рядко, миналата пролет изкара скарлатина/преди това 2 години изкара без да се разболее/, и до момента не е отсъствала по болест/пу-пу/. Има деца които боледуват често, има и такива като моето които не се разболяват. В едни условия прекарват деня, разликите явно са навън, у дома. Лекарства не се носят в градината.

Нямам спомен да е имало медицински контрол и преди 11-12 години когато Гого беше на градина. Не, че има нещо лошо в него и не трябва да има...но не е само там проблема.

# 32
  • Мнения: 1 547
Бяхме поканени на гости от семейство, които чакат бебе, имаше още 2 деца- едното болно, с кашлица и всички екстри. Хайде сега я защитете и тази майка, която е завела болното си дете при бременна, на която термина е след 3 ДЕНА  Confused

При бременна, на детски рожден ден, при бебе, на куклен театър, на ясла, все тая - има хора, които или не искат, или не им идва наум да се съобразяват.

Спомням си преди време - аз още кърмя, големия на 2 години - идва една приятелка на гости. Седи си, хортува, чак като си тръгна забелязах между чашите празната опаковка от лекарства за гърло и температура... Ми няма евфемизъм за такава простотия, съгласете се. По същия начин, само защото не им дреме за абсолютно никой друг, някои хора не държат болните си деца вкъщи.

# 33
  • Мнения: 3 663
...няма да се убедим едни други в нищо.
точно по тази причина спрях и аз  Hug просто няма смисъл  Confused


айде да вкарам един друг казус
в понеделник вземайки таня двете лели втора смяна с хрема - гласовете им променени, кърпичките в ръка, стандартна картинка
какво правим в този случай? на тях няма кой да им даде болничен за това при положение, че като цяло са в жизнен статус

# 34
  • Мнения: 17 409
Тони, пусни си отделна тема за този казус. Не ми събирайте от 9 кладенеца вода да доказвате, че ние се правим на интересни Wink Стандартаната картинка не е болни лели и госпожи, а сополиви и кашлящи деца. И аз да припомня, че темата не е за това.

# 35
  • София
  • Мнения: 903
Яслата/градината не е болница, за да се водят болни деца.
......
 И никой не може да ме убеди, че ако я бях пуснала на ясла, да ми се разболява през 1 седмица, сега щеше да е здраво дете.


Точно за това говорех и аз.  Peace Но явно на някои хора не им пука ( бих казала защото не им е дошло до главата - и слава Богу). Затова могат да си позволят да говорят така и да водят болните си деца на градина.

Варицелата е вирусно заболяване каквото е и Грипа. Просто има много видове грипни вируси, но изкараме ли един той не ни повтаря. Иначе нямаше да има грипни ваксини и всякакви други. Като преболедуваме получаваме траен имунитет.

....
 Какво казват вашите педиатри когато им заведете децата просто с бистър сопол? Антибиотик ли ви изписват и изобщо как ви карат да ги лекувате? И дават ли ви бележки и болнични?

 

Варицелата  е съвсем различна болест от вирусите и грипа.

Като заведа детето ми със сополи при педиатъра  ВИНАГИ му изписва някакви хомеопатични лекарства и промивки на носа. Никога не ми е казвал, че трябва да го водя на градина и че нищо му няма.

И да, винаги ми дава бележка и болнични дори само за едни сополи.

Това, че някои са "случили" на джипи, на което изобщо не му пука за здравето на децата ви, не означава, че всички са такива.

# 36
  • София
  • Мнения: 5 036
"Има деца които боледуват често, има и такива като моето, които не се разболяват. В едни условия прекарват деня, разликите явно са навън, у дома. Лекарства не се носят в градината."

 Подкрепям.
 

# 37
  • Мнения: 211
Аз не мисля,че сополите са безвредна работа.Щом текне значи има нещо.По-добре тогава да се спре детето да се излекува и пак да се пусне. Аз да ви кажа как издържаме на градина.Пуснах я на 5 Март-издържахме всичко на всичко до 8 март вечерта.Тогава се оплака от болки в гърлото.На другия ден заведох Вики на лекар, изписа ни хомеопатични лекарства,но за 1 седмица се спряхме за да се излекуваме. След което на 19 Март пак я пуснах, понеже имаше празник на града я спрях за 2 дена и изкарахме седмицата.Тази седмица изкара понеделник и вторник вечерта Вики се оплака, че я боли гърлото.На ново се спряхме и сега чак след Великден ще я пусна,понеже другата седмица са сборни групи.Очакванията ми не са големи - най-много 2-3 дена и пак за добре дошли да ни посрещнат с някоя болест.Честно ви казвам ОМРЪЗНА ми това безхаберие на родители и медицински сестри.Но и да роптаем съм твърде песимистично настроена,че нещо ще се промени.Системата е неразбиваема!

# 38
и ние сме така. всеки месец има по не6то ,направо съм се побъркала ! заразяват се ,едно от друго,няма какво да се направи!

# 39
  • София
  • Мнения: 2 530
Дали пък не е дошло времето да се разделят на групи: I група - болни деца, които няма кой  да гледа и II група- тези, които изпращаме децата си на градина, за да учат, а не да се разболяват?

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 3 745
Може би си е до дете, но моя син докато посещаваше ДГ боледуваше всяка седмица. Сега ме е страх пак да го пусна.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 389
Миналата година синът ми тръгна на ясла и в началото боледуваше точно както си описала.Това беше период около 5-6 месеца.След това спря да боледува.Сега ходи на градина и тази зима се е разболявал 2 пъти,но не сериозно малко хрема и лека кашлица.Дано и при вас отмине този "болен" период.

# 42
  • Мнения: 7 821
Tess, разбира се, че ще се стреснеш. Забелязала съм, че тук лекарите много обичат да стряскат, да правят всевъзможни изследвания, да поставят разни хипер диагнози и естествено е и ние да сме уплашени непрекъснато за децата си. Свекърва ми (мъжът ми е чужденец) направо не можеше да повярва за нашите карантини и за това, че например детето ми е върнато от ясла заради хрема и кашлица. Тя работеше много дълги години в детска градина във Франция и за нея това беше абсурд. А една моя приятелка в Швейцария пък искрено ме разсмя като ме пита как се правели изследвания за кръв и урина на децата. За сведение, тя има 4 и 2 годишни деца и никога не била правила никакви изследвания. Представете си колко притеснения си е спестила за хемоглобина на бебето, за утайката в урината, за бактериите в носа и гърлото и разни други, които редовно намират на нашите деца и биват веднага атакувани с какви ли не антибиотици и други илачи, които ни изписват хилядите специалисти през които минаваме, за да установим, че детето ни има едновременно стафилококи, алергия и 3-та сливица например. Ето сега в отчетните една майка в Германия пък ни сподели, че при тях имало консултация на бебетата само на 3 месеца и никакви изследвания. И ваксините не са задължителни, а родителите решават за какво да ваксинирват. Аз също като се върнах след 9 години от чужбина установих, че тук болестите са по-страшни от тези на Запад. И за варицелата тук чух колко била опасна. Тук минавам за лекомислена, там мислят, че ме гони параноята. Може би истината е някъде по средата, но с всичко това исках да кажа, че може би не е нужно чак толкова да се плашим от една детска шарка. Винаги има вероятност от усложнения. Даже една безобидна хрема може да ни доведе неприятности, но все пак няма да отглеждаме децата си в инкубатори, нали? Ако има адекватно лекуване, вероятността да стане по-лошо е минимална.

И за да не бъда разбрана погрешно, че подценявам болестите, бих казала на авторката на темата да послуша вътрешния си глас и ако мисли, че на детето ще му дойде в повече шарката, след като е боледувало вече, да си го задържи в къщи още малко.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 621
Моята дъщеря ходи на градина от септември миналата година. Първите 3 месеца ходеше 3 дена на градина после седмица вкъщи. След този период боледуванията се разредиха: седмица градина-седмица вкъщи. Най-често хрема, гърло и кашлица, Слава Богу, не сме имали сериозни усложнения засега. От месец и нещо ходи сравнително редовно- изкарва почти целия месец без боледувания. Много се надявам като се пооправи времето да е още по-добре. Иначе е сравнително здраво дете. Преди да тръгне на градина не е боледувала сериозно. Много е неприятно да се водят болни дечица, но явно това няма да спре. Да са ни здрави, че на всички ни е ясно положението с работодателите и болничните. Peace

# 44
  • София
  • Мнения: 203
Първите 2 месеца през седмица беше болна, сега почваме 5ти месец, откакто е на ясла и да чукна на дърво по-рядко боледува

# 45
  • Мнения: 2 757
От как сме тръгнали на ясла сме си все болни. Хремата е нон стоп и вече я нямам за болест. Но редовно през седмица две вдига температура и тогава вече си е в къщи. Покрай него и аз съм си все болна. Но заради бременността не мога да вземам лекарства и е една голяма мъка. Дано тези вируси само не повредят бебетата ми.  ooooh!

# 46
  • Мнения: 8 505
Дъщеря ми боледува толкова,колкото и преди да тръгне на ясла.

# 47
  • София
  • Мнения: 903
Дали пък не е дошло времето да се разделят на групи: I група - болни деца, които няма кой  да гледа и II група- тези, които изпращаме децата си на градина, за да учат, а не да се разболяват?

 И аз това си мисля от много отдавна. Мисля, че това би било добро разрешение на проблема - и за тези, които искат децата им да не боледуват толкова често , и за тези, които искат да ходят на работа и водят децата си болни на градина. Лошото е, че за всичко това ще трябва да се отворят нови групи, което пък зависи от управата на градината или от общината или незнам от кой точно, но е доста сложно за изпълнение.

# 48
  • София
  • Мнения: 8 937
От септември досега един път е бил на антибиотик и то без симптоми, само от изследване. Иначе е постоянно на градина. Откакто е тръгнал на ясли и градина, почти не е боледувал. Явно си зависи от детето.

# 49
  • Мнения: X
От 19 февруари сме на ясла. Нослето му потече на 1ви март и така 1-2 седмици. После прокашля - после мина кашлицата - всичко това на крака. И миналия петък се влоши пак - тамън беше му минало, в неделя вдигна температура и минахме на АБ. Това прави 1 месец след началото на яслата, което смятам за добро постижение. Цял месец се бори организъмчето, но накрая се предаде.  Sad
Досега не бяхме боледували.  Sad
Ще видим как ще продължи, за мен 1нъж в месеца е добро постижение, ако стане по-често ще търся детегледачка - нямам иначе кой да го гледа.

# 50
  • Мнения: 194
Дъщеря ми ходи една седмица на градина и направи гнойна ангина. След това една седмица вкъщи. Пак една седмица на градина и три дни от следващата и някакъв вирус я нападна и все още не може да й мине хремата. Едни гъсти и жълти сополи, които духа през 5 мин и беше почнала да кашля. И двата пъти АБ.
В нейната група има деца, които си кашлят постоянно.Явно родителите са приели това за нормално и не ги спират. Чудя се дали въобще ги лекуват. Както яслата, така и градината ми приличат на болнични заведения.
Надявам се лятото, когато играят повече на двора да се разболяват по-малко.

# 51
  • Мнения: 953
БОЛЕДУВА, така ми се иска да не е така, но не е . Давам хиляди стимуланти,  ефект има, но боледува все пак по-малко.

# 52
  • Мнения: 819
Ани не ходи на градина,но на моя близка приятелка детето,което е близо 4годишно,всяка седмица е болно...ужасно е!

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Беба не боледува-наистина си е до детето. Преди 2 седмици се наложи да си стои в къщи 3 дни-вдигна висока температура, започна да кашля, но иначе нищо...Гърдите, гърлото-всичко ОК. Докторът каза, че много добра имунна система. Но аз не правя кой знае какво-просто така се е родила...За сметка на това обаче тя ме зарази-вече седмица съм в ужасно състояние-удари ме и в ушите дори...А тя забрави, че беше болна... Laughing
 Забравих да каза, че вече една година точно е на ясла...

# 54
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 505
Дали пък не е дошло времето да се разделят на групи: I група - болни деца, които няма кой  да гледа и II група- тези, които изпращаме децата си на градина, за да учат, а не да се разболяват?

Да, а в първа група и подгрупи-кашлящи, такива с температура, такива с хрема, такива с шарка и т.н. То направо прилича на детско отделение тази група ooooh!
 

# 55
  • Мнения: 2 732
При нас сестрата през сутрин ни посреща на входната врата на крилото. Търчи като финикиец между трите крила и многото групи, за да осъществява контол. По грипната епидемия беше още по-взискателна от обикновено. Тогава и аз бях "изперкала" и мерех температура на дечко всяка сутрин, за да съм по-спокойна, че нява някакни наченки на разболяване. Иначе Сашо боледува нормално- веднъж на 2-3месеца.
ЕЕЕ то във всяко крило си има сестра  Stop

# 56
  • Мнения: 1 520
Да чукна на дърво не боледува често. И като тръгна в самото начало не е боледувал, а аз за тогава се бях настроила и психически.
Но пък за късмет сега му се събра много боледуване, последния месец. Нядявам се, да сме преболедували и сега да заякне с времето.

# 57
  • Мнения: 170
В началото когато тръгна на градина една седмица ходеше две не.КОгато се роди бебо  го спрях за 6 месеца и сега от както се върна там все още не ми се е разболявал ( но да не дърпам дявола за опашката

# 58
  • Мнения: 194
В нашата детска градина ги приемат децата със сиропи. И при вас ли е така? Днес една грижовна майка носеше сироп на детето си.
Сестрата стои на вратата и се усмихва. Явно това е основното й предназначение и естествено да вземе сиропа.
Много се вбесих тази сутрин.

# 59
В нашата детска градина ги приемат децата със сиропи. И при вас ли е така? Днес една грижовна майка носеше сироп на детето си.
Сестрата стои на вратата и се усмихва. Явно това е основното й предназначение и естествено да вземе сиропа.
Много се вбесих тази сутрин.
да и при нас е така !!! и аз съм бясна !   децата така се заразяват едно от друго и е много гадно Cry Cry

# 60
  • София
  • Мнения: 903
и при нас е така.  Отначалото много се ядосвах, но ... няма смисъл. Вече не я водя на градина, а от септември вече съм я записала в друга градина, където нещата с контрола на болните деца не са толкова занемарени. 

# 61
  • Мнения: 69
Дали пък не е дошло времето да се разделят на групи: I група - болни деца, които няма кой  да гледа и II група- тези, които изпращаме децата си на градина, за да учат, а не да се разболяват?
ЕВАЛА!
Ето това е решение!Моето дете също откакто тръгна на градина, много често боледува.И винаги ,когато я взимам има по няколко кашлящи и сополиви.Мислила съм и аз много по въпроса, изчетох цялата тема и смятам, че това е единственото решение децата ни да ходят на градина и да бъдат здрави! Е то без болести не може, но съм сигурна, че ще намалеят ЗНАЧИТЕЛНО.
Някой има ли идея какво можем да направим по въпроса?

# 62
  • Мнения: 4 473
Болна тема Sad Идеята на Бифана е страхотна, ама неосъществима (поне на мен не ми се вярва) Confused
Иначе, дъщеря ми е на 6г и днес е за първи ден на градина от месец и повече насам. Свило ми се е сърцето да не се разболее пак. ooooh!

# 63
  • София
  • Мнения: 2 530
Да, наистина мисля за една изолаторна група. Тогава може би родителите ще намерят кой да им гледа болните деца, вместо да ги пускат в изолаторната група.

# 64
  • Мнения: 24 467
Отговарям директно на така поставения въпрос: моето голямо дете боледуваше през първата година в градината през седмица. След като намерихме проблема с болните му сливици и буквално го изкоренихме в последните две години в градината изобщо не е боледувал и не сме стигали до нищо повече от витамини.
Та не знам дали детето ми е боледувало буквално "от градината" /както е поставен въпросът/ или просто си изживяваше нормално период на укрепване на имунната система. Май при нас си беше втория вариянт.

# 65
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 505
Моята принцеса вече 2-ра седмица кашля, тъкмо и премина едната кашлица и оздравя, пуснах я на градина и оттам пак си донесе кашлица. Другите деца си го преболедуват на крак, така че като я върна на градина пак има по някое болно и тя отново я почва. Та се замислям вече дали не е по-добре да я пускам, омръзна ми аз да си я лекувам а като се върне пак да си продължава болестта. Омръзна ми от безотговорни майки #Cussing out

# 66
  • Мнения: 2 125
Да чукам на дърво, но нито в яслата, нито в градината сме имали големи проблеми с боледуването. Да е отсъствал 3-4 пъти, откакто държавата се грижи за него. Около него все болни, сополиви или кашлящи дечица, но той като че ли има добър имунитет или си го създава междувременно  newsm78 Да не дърпам  Twisted Evil, но не знам и ние как го правим тоя номер - да ми е жив и здрав Peace Praynig Praynig Praynig

# 67
  • София
  • Мнения: 248
Моята дъщеря боледуваше често, докато ходеше на градина. Почти два пъти за месец отсъстваше по 5 дни. Сега е в училище и нещата са много по-добре.

# 68
  • Мнения: 656
Да чукна на дърво вече 3 години ходи на градина и досега е боледувала 3-4 пъти.

# 69
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 838
Много рядко. Боледуваше в началото, като тръгна на ясла и беше почти шок, защото преди това две години беше практически като камъче здрава. Но и в яслата поболедува есента и зимата (тръгна лятото) и после мина.
Сега почти не боледува. Лекувам я с хомеопатия и това определено даде огромен ефект.

# 70
  • Мнения: 112
В яслата не взимат болни деца, да със сополи или кашлица, но видимо болните ги връщат. Малкия, който е на три сега трябва да тръгне на градина . Не знам как е там, но при работещи родители и две баби, наистина не знам какво ще правим ако се налага да го спираме всяка втора седмица. Последно преди две седмици изкара една ангина - упорито висока температура за 4 дни плюс АБ. Преди това, месец по-рано, също вдигна температура но за 1 ден и свали. Но пак не ходи цяла седмица. Преди това декември месец последно е пил АБ. На ДВД-то му по случай рожденния му ден видяхме как г-жата бърка в джоба си и с една кърпичка трие сополите на всички деца. АМи какъвто и имунитет да има детето да му навреш вируса в носа......ще се разболее. За чужбина от познати които пратиха детето си на 3 месеца в ясла знам че ги лекуват в яслата, оставят ги да се въргалят по пода по памперси и какво ли още не. Но там майчинството е 3 месеца - това е, и съответно яслите започват от тогава. АЗ също нямам спомен като дете да съм боледувал толкова много. Наистина ми беше много хубаво като видех лекарката да вади "кочана" с извинителните бележки. Все повече се замислям за това кой има интерес от тая масова зараза дето върви сега - кой друг ако не фармацефтичните компании??? Онзи ден гледах един любим филм - "12 маймуни" - колко му е на две три седмици да пускаш по един леко изменен вирус на големите летища в ЕВропа и по света? Може да е в сферата на фантастиката, аз обаче нямам друго обяснение за това, което се случва в момента с тези вируси.

# 71
  • Варна
  • Мнения: 25
Аз искам да изкажа несъгласие със Ели и просто да не сравнява нашите ОДЗ с тези навън. Както беше написано и по долу варицелата няма нищо общо с ангините и пневмониите. Моят син също боледува доста - миналия месец 2 седмици се лекувахме от вируса, изпратих го на градина и заради такива майки ,които си пускат болни децата след 3 дни пак бяхме в къщи със същата диагноза.Едно от децата беше стояло на градината цял ден с температура 39 градуса и накрая когато аз прибирах моето болното дори повърна в коридора, а обяснението на майката беше"к'во да направя ходя на работа".Стана ми много тъпо още повече че майката работи като учителка и би трябвало поне тя да не допуска подобни неща.А и все пак става дума за здравето на децата ни,нали.Между другото започнах да давам на моя син коластра и съм много доволна.Ако е леко неразположен му давам сутрин и вечер , а иначе само сутрин преди да го заведа на градина, ефекта е поразителен поне при нас.

Общи условия

Активация на акаунт