Откога (ще) давате шоколад на децата?

  • 5 480
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 831
Цитат на: Anonymous
ПРИЯТНО ХАПВАНЕ НА ЗЛАТНА ЕСЕН !!!!!!!!!!!!!! Laughing

Нещо те е срам да се регнеш май? Не насилвам да си гледаш детето по начин, който за мен е удачен, нито теб, нито когото и да е. Така че, няма нужда да пишеш анонимно глупости, нали? Twisted Evil
Благодаря за пожеланието.

Шоколадът е от силните алергени, Тането. Затова при алергични деца и при предразположени към алергии се избягва до късно.

# 31
  • Мнения: 918
И аз мисля 4е най-добрият избор са плодовете, но не бих лишила сина си и от шоколад(мисля това да стане след 2год), за мен шоколадът е по-полезен отколкото разни шоколадови десерти, които са пълни със захар.

# 32
  • Мнения: 5 877
Аз пък чат-пат й давам - веднъж в седмицата, да речем, един шоколад за цялото семейство, на нея едно редче.
Моята логика обаче е обратна - аз пък не бих й купила вафла в никакъв случай, предупредила съм навсякъде да не й вземат - според мен в нещо, което струва броени стотинки, е по-голяма вероятността да е бъкано с алергени. Те и повечето вафли са с фъстъчено масло, де, а то се води най-силния алерген.
До към края на втората годинка не бях давала шоколад, но наистина не виждам да й има нещо от малко изядено от време на време. А детето толкова примерно си нагъва броколите... морковите... овесените ядки... айде сега, нищо няма да й стане толкова от малко Милка след разходка в снега, да речем. Не че усещам как край ушите ми се вие ореол...

# 33
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Цитат на: Anonymous
Хм,хм,хм!!!Мамо Кенга ти не разбираш, че БУ винаги знае всичко - ха, ха, ха - тя е най - трезвомислеща, има ли смисъл и ние да си казваме мнението, тъй като тя единствено е компетентна и именно ти Бу се бъркаш винаги в на хората работата, тъй че си трайкай и не се прави винаги на много веща.  ПРИЯТНО ХАПВАНЕ НА ЗЛАТНА ЕСЕН !!!!!!!!!!!!!! Laughing

Много моля госта с този махленски тон да се предстваи. Анонимките нямат стойност.


По темата. Моят син е с алергия. Но аз съм на мнение че детето трябва да опитва от всичко по малко. По тази причина бях започнала да му давам шоколад все едно го захранвам. Предпочетох този вариант , защото не мога да гарантирам че някой няма за му даде шоколад когато не е с мен и с алергия и незахранен не ми се мисли. Понесе му добре. Докато един близък решил да си направи кефа и завел детето на магазина да му купи нещо. Токава Калоян казваше само да - децата имат един период когато отговарят на въпроси само с да и ли само с не. И човека пита-Това искаш ли , а нашия - да.И така 3-4 пъти. Дойдоха си с 4 пакета бисквити едни от които на Нестле с шоколад. Дадох му една бисквита и до там. Казах три пъти - алергичен е не му давайте повече и ги прибрах. Бяхме на село и бях заета да правя сокове , а този наш близък ще занимава детето. Сторило му се че е гладно и бам-цялата кутия бисквити!!! После разсройство и пъпки месеци труд навятъра и наново диета. Както и да е. Сега пак яде шоколад въпреки тази случка. Шоколада наистина прави хората щастливи. Аз давам в много ограничени количества. Той и не иска така често като преди. Децата, особено момченцата поради разтежа и енергичността на игрите изпадат в хипогликемични състоятия и организма и мозъка имат нужда от бързо усвоими въглехидрати какъвто е шоколада. Затова не отказвам на моя младеж. Но пак казвам без крайности.

# 34
  • Мнения: 673
Стига бе, това че прави хората щастливи не означава че е полезен. То и водката, и кокаинът ги прави щастливи Wink
Ако малкия ме "хване" да ям нещо сладко му давам да си близне и толкоз. Повече не му се полага.

# 35
  • Мнения: 237
Когато купя за себе си, давам и на него парченце, две. Не мога да го лиша. Мисля, че плода си е плод, шоколада си е шоколад, както и супата си е супа и десерта десерт. Ако детето не прекалява с шоколада няма според мен никакъв проблем.

# 36
  • Мнения: 3 146
Водката не прави всички щастливи - някои като се напият стават злобни, налитат на бой или се чувстват още по-нещастни.Неуместно сравнение!

# 37
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Цитат на: mama kenga
Водката не прави всички щастливи - някои като се напият стават злобни, налитат на бой или се чувстват още по-нещастни.Неуместно сравнение!

Да - Grinning твърде неуместно. Особено, ако човек чете отгоре отгоре. Благодаря и аз нямаше да го кажа по- добре.

# 38
  • Мнения: 2 006
Давам на Алекс мюсли с пар4енца щоколад и карамел-смятам,4е в разумното коли4ество няма нищо вредно,а ето и малко инфо за шоколада;


Шоколадът е богата на калории храна. Той съдържа 61% въглехидрати, 30% мазнини и 5-8% белтъци. Мазнините в шоколада са съставени от наситените мастни киселини - стеаринова (34%) и палмитинова (27%), мононенаситени - олеинова (34%) и само 2 % полиненанситени представени от линолева киселина. Независимо от значителното количество наситените мастни киселини в шоколада, те имат неутрален ефект по отношение на серумния холестерол и не водят до повишаването му. Шоколадът е също така и добър източник на редица минерални вещества като: калий, магнезий, мед и желязо, които се усвояват ефективно от организма.

В шоколада се съдържат и активни вещества от групата на метилксантините - теобромин, кофеин и теофилин, на които се дължи тонизиращия му ефект. За разлика от кафето, шоколадът е с по-ниско съдържание на кофеин и неговата консумация не води до безсъние, свръхвъзбуда, неприятни субективни усещания от страна на сърдечно-съдовата система. Блокче млечен шоколад от 40 грама съдържа 10 мг кофеин, натурален черен шоколад - 28 мг, докато кофеинът в една чаша нес кафе е 60 мг.

Специфичните благоприятни ефекти върху сърдечно-съдовата система, които оказва шоколадът се дължат на биологично-активни вещества от групата на полифенолите. Те са естествени съставки на растенията и се съдържат в особено високи количества в плодовете, зеленчуците, какаото, чаят, червеното вино. В какаото те достигат до 20% и тяхното количество се влияе от процесите на преработка на какаовите зърна - сушене, ферментация, изпичане.

Полифенолите обединяват редица класове съединения с различна химична структура, но общото е, че всички проявяват антиоксидантни свойства. Полифенолите в какаото и шоколада принадлежат към групата на флавоноидите, чийто основен подклас са флаванолите, които са основните флавоноиди в какаовите зърна. Какаото и шоколадът съдържат големи количества прости мономерни молекули флаваноли - епикатехин и катехин, които са изолирани също така и от чая и червеното вино. Количеството на флаваноли в шоколада е четири пъти по-високо отколкото в чая. Какаовите продукти съдържат големи количества сложни флаванолови молекули, наречени процианидини. В 40 г. Шоколад се съдържат 140.2 мг процианидин, докато в чаша червено вино - 20.3 мг, а в ябълка - 12.3 мг.

Антиоксидантното действие на шоколада е в основата на профилактичният му ефект върху сърдечно-съдовата система. То се дължи на високото съдържание на флаваноли в него. Те подпомагат клетката за справяне със свободните радикали, които й въздействат неблагоприятно. Антиоксидантният капацитет на шоколада съответства на съдържанието на процианидини в него и е по-висок от този на плодовете и зеленчуците. Консумацията на храни богати на антиоксиданти предпазва от сърдечно-съдови заболявания, дегенеративни увреждания и някои видове рак.

В основата на възникване на сърдечно-съдови увреждания са редица фактори - наследственост, физиологични особености, хранене. Окислението на холестерола в липопротеините с ниска плътност (ЛНП-холестерол) е един от отключващите механизми в първоначалното увреждане на стената на кръвоносните съдове, последвано от образуване на атеросклеротична плака и фиброзна дегенерация. Полифенолите в шоколада ограничават окислението на ЛНП-холестерол и повишават общия антиоксидантен капацитет на кръвта. Консумацията на шоколад води до намаляване склонността към образуване на тромби и удължава времето на кръвосъсирване, чрез повишаване нивото на простациклини и понижава нивото на левкотриените, които се свързват с възпалителните процеси. Шоколадът способства за поддържане на нормална циркулация и сърдечна дейност като повлиява синтеза на азотен окис, който намалява тонуса на кръвоносните съдове. Флавоноидите в какаото регулират имунната функция чрез намаляване продукцията на цитокини.

Няма убедителни доказателства, че консумацията на шоколад може да доведе до затлъстяване. Не е открита храна, която може самостоятелно да бъде обвинена, че предизвиква затлъстяване. Затлъстяването е последствие от небалансирано хранене, съчетано с ограничена двигателна активност.

Зъбният кариес, една от причините за избягване консумацията на шоколад е по-скоро предизвикан от лоша устна хигиена. Какаото не създава висок риск за развитие на кариес, а значително по-нисък в сравнение с този от храните, съдържащи рафинирана захар. Освен това полифенолите в шоколада потискат развитието на бактериите в устната кухина, които са в основата на образуване на кариесни кухини в зъбите. Биоактивните амини в шоколада се обвиняват в провокиране на главоболие и мигренозни пристъпи. Не е установена пряка зависимост между главоболието и консумацията на шоколад. Стресът и менструалният цикъл при жени са по-значими отключващи фактори и нерядко консумацията на шоколад се съчетава с някой от тях и напразно се обвинява за възникване на главоболие.

Пристрастяването към шоколада е често срещан феномен, характерен два пъти по-често за женския пол. В механизма на това участват биоактивни вещества като кофеин, тирамин, фенилаланин. Последните имат действие подобно на амфетамина, макар и много по-слабо. Напоследък е изолиран невроактивен алкалоид, който евентуално може да допринася за зависимостта към шоколада, но в крайна сметка това не е пристрастяване, което може да се приема за вредно за здравето, а по-скоро удоволствие от вкуса и аромата на тази превъзходна храна.

Може с категоричност да се каже, че шоколадът е полезен продукт и консумиран в умерени количества доставя не само удоволствие, но и има доказано благоприятни ефекти върху организма.

 
 
 
 
 
 
страници: | 1 |  
 
най-често задавани

# 39
  • Мнения: 2 655
Против съм това голямо изкушение.
 Rolling Eyes Ще се постарая да не и давам шоколад и всички други постижения на съвремения живот.
Дано успея.
Тук четох страхотна статия, за вкуса на детето. Определя се през първите 3 години и после дори и да му предложиш т.н."изкушения" то не ги обожава.
Прочети я много е полезна тази статия.

# 40
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ооооф, оф, оф!  Twisted Evil
Успех на майките, които си мислят, че има начин да държат децата си настрана от "забранените плодове"!

# 41
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 831
Моля ви, нека темата не се превръща в поредния скандал кой е по-по-най.
Отговаряйте на въпроса - кога вие сте дали шоколад, ако да, и защо ако не. Толкова. Няма нужда от коментари кой как си гледа собственото дете!
Иначе - ето една статия от сайта на д-р Сиърс на английски (ако има доброволец с добър английски, нека я преведе за форума и сайта.
http://www.askdrsears.com/html/4/t045000.asp

# 42
  • Мнения: 3 146
Цитат на: Pela
Против съм това голямо изкушение.
 Rolling Eyes Ще се постарая да не и давам шоколад и всички други постижения на съвремения живот.
Дано успея.
Тук четох страхотна статия, за вкуса на детето. Определя се през първите 3 години и после дори и да му предложиш т.н."изкушения" то не ги обожава.
Прочети я много е полезна тази статия.


На Луната ли ще ходите да живеете? Точно в Америка нямаш никакъв шанс да "спасиш" детето си от изкушенията.

# 43
  • Мнения: 4 358
Цитат на: tsveti7
Не е вярно, че шоколадът не съдържа нищо ценно ............
Добре, ще се перефразирам - шоколадът не съдържа нищо ценно, което не би могло да се набави по по-здравословен начин  Wink
За другото съм съгласна - важно е от каква възраст се дава и в какво количество.
Проблемът е, че какаото е силен алерген и заради една малка хапка може да се отключи алергия   Neutral Face

# 44
  • Мнения: 3 146
Вие роботи ли ще отглеждате или хора - деца?Никое вманиачаване не е добро, дори това на тема здравословен живот.

Общи условия

Активация на акаунт