БисИри и правописни историЙ 9

  • 27 359
  • 717
  •   1
Отговори
# 630
  • Мнения: 11 338
Ако не ме лъже паметта, "мене" е падежна форма. Не диалектна.

# 631
  • Мнения: 2 567
Не!
Не е правилно и не смятам, че след като се използва в художествената литература трябва да го приеме за правилно. Особено в поезията се позволява граматически неправилно да се изписват думи, дори да се променят ударения заради римата. В граматиката обаче мекането е грешно.
За това пуснах линка, защото не мога да пусна тук правописния си речник.
Ако ще приемем "мене" за правилно, което си е чист диалект, нека приемем и разговорното "чурчу" от неотдавна!


Когато глагол в единствено число завършва на "М", в множествено число завършва на "МЕ".
Гледам - Гледаме
Искам - Искаме и т.н.

НО.... НЕ И ТАКА!!!
Свиря - Свириме (истината е Свирим)
Ходя - Ходиме (Ходим) и т.н.

Това правило, което даваш е абсолютно вярно, но е за глаголите. Няма нищо общо с МЕНЕ-МЕН и ТЕБЕ-ТЕБ.
И мене и мен са вярни. И двете са винителен и дателен падеж на личното местоимение АЗ.
Тебе-теб - на личното местоимение ТИ.
По разбиращите да казват, ако съм в грешка  Simple Smile

# 632
  • Мнения: 288
Покажи ми, моля те, откъде разбра, че мене е диалектна форма.
И имаш ли представа каква форма на речта е изобщо?  newsm78

А какво е?
Мене е падежна форма на личното местоимение АЗ.Винителен падеж- мене/мен/ме, тебе/теб/те, него го и т.н. Дателен- мене/мен/ми, тебе/теб/ ти, на него/нему/му...По-правилни са формите мене, тебе, другите са разговорни. Ако пък искаш диалект- менека устройва ли те Grinning?

# 633
  • Мнения: 11 338
Мене е падежна форма на личното местоимение АЗ.Винителен падеж- мене/мен/ме, тебе/теб/те, него го и т.н. Дателен- мене/мен/ми, тебе/теб/ ти, на него/нему/му...По-правилни са формите мене, тебе, другите са разговорни. Ако пък искаш диалект- менека устройва ли те Grinning?
Значи интуитивно ще се окажа права.
Обаче не е ли - винителен -"мене"/"ме", дателен - "мен"/"ми"? Thinking

# 634
  • Мнения: 2 567
Мене е падежна форма на личното местоимение АЗ.Винителен падеж- мене/мен/ме, тебе/теб/те, него го и т.н. Дателен- мене/мен/ми, тебе/теб/ ти, на него/нему/му...По-правилни са формите мене, тебе, другите са разговорни. Ако пък искаш диалект- менека устройва ли те Grinning?
Значи интуитивно ще се окажа права.
Обаче не е ли - винителен -"мене"/"ме", дателен - "мен"/"ми"? Thinking

Вечернице, погледни тук
http://bg.wiktionary.org/wiki/%D0%A3%D0%B8%D0%BA%D0%B8%D1%80%D0% … D0%BD%D0%B8%D1%8F

# 635
  • Мнения: 288
Не.
  ПП- не съм прочела добре въпроса ти Grinning помислих, че ги разменяш...

Последна редакция: чт, 19 апр 2007, 18:18 от *зън-зън*

# 636
  • Мнения: 1 701
Разбрах си грешката!
Благодаря!
Човек се учи докато е жив!
Simple Smile

# 637
  • Мнения: 3 501
млЕко  ooooh! ooooh! ooooh!, омрАзва ми Joy

# 638
  • София
  • Мнения: 2 840
Преди време за граматично правилна се приемаше само формата "мене", а "мен" беше допустима в разговорната реч, както и в лириката, но вече са допустими и двете форми - мене/мен.
Както и да е, проблемът с дублетите тук не се разисква.

Хубаво, че проблемът е бил разяснен, та на мене не ми се налага да обяснявам Mr. Green  bouquet

# 639
  • София
  • Мнения: 2 840

Верни, верни..... Hug

# 640
  • Мнения: 25 890
Хубавичко си бъбрим тук, но дали на някой му пука как се говори по медиите?
Тази вечер, в рамките на 2-3 минути, превключвайки от канал на канал, дочух ясно и отчетливо "за съжЕление" (НТВ) и "от репортерЪТ" (БТВ).
Щом водещи на новините си позволяват да говорят така (а това не е изключение, редовна практика е!), за водещите на предавания изобщо няма да повдигам въпрос, както и за репортерите, които трудно свързват цяло изречение, без да заекнат и да го объркат...
Пък ние сме седнали да се тръшкаме за чистотата на езика ни...
Че кви сме ние, бе, я чупка!  Joy

ПП Пък за писането...  ooooh!

# 641
  • София
  • Мнения: 2 840
Абе, правилото за членуване на имената от м.р., ед.ч. не е задължително в разговорната реч.Аз приемам за допустимо в този случай и неправилното членуване.Но като се има предвид, че те въщност четат, значи им е написано по този начин Mr. Green

Друг е въпросът, Как'Сийке, че и ние грешим/гледам аз над себе си в твоето писание една грешчица, дето ми е любима.Да ти я кажа ли, или да те оставя да си я търсиш за забавление? Нека аз, нека, аз, виж ме как вдигам ръчичка от последния чин.Моляяяя/

# 642
  • Мнения: 25 890
Казвай, че ме мързи да търся, пък после и да редактирам...
Ако знаеш колко грешки ежедневно си откривам...  ooooh!
А пък не ми се мисли, колко пропускам!   Mr. Green
Изобщо нямам самочувствието за много грамотна. Бях навремето, сега не съм. Пусто ЕГН...  Embarassed

ПП На някого, вм на някой  hahaha

# 643
  • Мнения: 3 501
Какво му е грешното на репортерЪТ? newsm78
А някой тук употреби "навеки" -  hahaha Много ми е смешна тая дума /но е правилна, ЕЙ/.

# 644
  • Мнения: 3 501
АААААААА " ОТ репортерът". Ясно, ясно. smile3521

Общи условия

Активация на акаунт