Едно питане за правата на пациента?

  • 2 294
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 303
Да,имаш.даже на епикризата пише-препоръчва се контр.преглед еди-кога си,но тр. да си вземеш епикризата при изписването.

# 16
  • Мнения: 24 467
ИНСТРУКЦИЯ № 5 от 20.04.2001 г. за работата и отчетността с болничните листове за временна неработоспособност:
Чл. 24. (1) Попълването на реда "Да се яви на преглед на" е задължително за лекуващите лекари във всички случаи на издаване на болничен лист независимо от прогнозата относно продължителността на временната неработоспособност и възможностите за продължаване на отпуска, като се вписва датата на евентуалния контролен преглед, назначен най-късно през последния ден от изтичането на разрешения отпуск по болничния лист.
(2) Когато болничният лист се издава на основание решение на ЛКК или експертно решение на териториална експертна лекарска комисия/Национална експертна лекарска комисия (ТЕЛК/НЕЛК), в определеното място се вписват номерът и датата на решението.

Във Вашия БЛ какво пише?

Закона за здравното осигуряване сочи освободените от заплащане на потребителска такса по този начин:
Чл. 37. (1) Лицата по чл. 33 заплащат на лекаря, лекаря по дентална медицина или на здравното заведение суми, както следва:
1. за всяко посещение при лекаря или лекаря по дентална медицина - по 1 на сто от минималната работна заплата, установена за страната;
2. (изм. - ДВ, бр. 107 от 2002 г.) за всеки ден болнично лечение - по 2 на сто от минималната работна заплата, установена за страната, но не повече от 10 дни годишно.
(2) (Нова - ДВ, бр. 107 от 2002 г.) Сумите по ал. 1 са за оказаната медицинска помощ.
(3) (Предишна ал. 2, доп. - ДВ, бр. 107 от 2002 г., изм., бр. 120 от 2002 г., доп., бр. 17 от 2006 г.) От заплащане на сумите по ал. 1 се освобождават лица със заболявания, определени по списък към НРД, както и малолетни, непълнолетни и неработещи членове на семейството; военнослужещи на наборна военна служба; пострадали при или по повод отбраната на страната, ветерани от войните, военноинвалиди; задържани под стража лица, задържани на основание чл. 63 от Закона за Министерството на вътрешните работи или лишени от свобода; социално слаби, получаващи помощи по Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане ; лица без доходи, настанени в домове за деца и юноши, в домове за деца от предучилищна възраст и в домове за социални грижи; медицински специалисти.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 107 от 2002 г.) Лекарят, лекарят по дентална медицина или здравното заведение издават на лицата по ал. 1 документ за заплатените суми.


Това е изброяването.

# 17
  • Мнения: 804
А инвалидите не заплащат потребителска такса.

Да, но има ли някакви граници за % инвалидност, защото личната каза че от 70% нагоре не плащат потребителска такса, а в случая става дума за 52% инвалидност.

Личната лекарка е права за потребителската такса.
По отношение на контролния преглед е добре за самия пациент да отиде. Но за този контролен преглед не се носи направление от личния лекар. Цената на контролния преглед се включва в цената на клиничната пътека, която НЗОК плаща на болницата.

Работя в болница,така че съм с наясно с тези неща.

# 18
  • Мнения: 939
Ами ако става въпрос за ВСД? Тогава трябва направление, издадено от специалист, независимо, че се прави в болница. Кажи за какво точно става въпрос и с какво заболяване е лежал пациентът в болницата, ако искаш - на ЛС.

# 19
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Става дума за майка ми, която е пенсионерка, приеха я в болницата с бъбречна криза и висока температура, която не можаха да овладеят 10 дена, след което установиха, че има камък.
След изписването й, лекуващата лекарка й казала да вземе направление от личната лекарка за контролен преглед (което ме учуди), след седмица когато се яви (майка ми) за контролен преглед, разбрала че става дума за изследване (какво, не знам), но пък нямало часове (ставало със записване, изследването го прави лекуващата лекарка от отделението). Така, че сега в понеделник вече има час и ще отида с нея да разбера за какво изследване става дума. Струвало 380лв., а тя трябва да доплати 40лв. Thinking

А относно решението на ТЕЛК, майка ми е с 52% нетрудоспособност. След изписването от болницата , са й го признали и не е заплащала такса за престоя. Но не съм наясно дали с този нисък % е освободена от потребителска такса.

Общи условия

Активация на акаунт