Гледахте ли разговора на Гала с ортопеда?

  • 2 771
  • 27
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 772
Случайно попаднах на предаването на Гала днес, където говореше проф. Владимиров (мисля, че е шеф на Ортопедията в Г. Баня, но не хванах началото) точно за бебешките прегледи (имаше и бебе - Хари, много сладко - в студиото - може да е някое форумче?), но на мен питането ми е за ортопедичните гащички - той, разбира се, показа едни и ги постави на бебчето, като показа опаковката им и каза - "вижте, тук пише, че са по лиценз, да знаете: това са едниствените лицензирани, струват 5 лв..., има и ментета" и всичко това ме озадачи доста, защото:
ние бяхме преди 10 дни в Горна баня и се сдобихме с други гащички - бяхме в ниската постройка, която е всъщност май частна клиника, макар и свързана с ортопедията, въпреки че бяхме с талон, но:
нашите струваха 16 лв, с презрамки са (а показаните бяха без, само до кръста), и са цветни от двете страни (показаните бяха бели отвътре), и най-вече нашите са без какъвто и да било етикет и/или лиценз - това ме притесни още на място, но се впечатлих от дадената ми касова бележка, та не се наканих да попитам.
Доколкото знам, имало няколко фирми производителки в Бг, нашите ми се струват удобни на бебо, но все пак, ако имате, бихте ли споделили какви са вашите, имат ли някакви етикети по тях и т.н., за да установим кои са ментета, кои - не.
Мерси отсега!

# 1
  • Мнения: 522
Ха сега де! Мисля, че Liorena може да ти помогне по този въпрос.

# 2
  • Мнения: 3 200
Нали гащички се изписват само ако има проблем?

# 3
  • Мнения: 772
някои казват, че е добре и просто профилактично да се носят, но днес в предаването въпросният професор каза, че ако ехографският преглед покаже, че всичко е наред, то няма нужда, а е добре за всеки случай да се носят, ако не може да се отиде на ехограф.

На нас хем ни казаха, че няма нищо - според ехографа, хем ни ги предписаха Confused: (мисля, че поне не могат да навредят)
може и да се намесват и връзки с въпросните фирми-производителки. #Shocked

# 4
  • Мнения: 8 769
Цитат на: evpraksia
Нали гащички се изписват само ако има проблем?

Гащички могат да се носят и профилактично, няма да навредят.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 062
Нашите гащички са същите като тези, които показа професора. Купих ги от аптеката срещу Пирогов, струваха около 7 лв. и има 4 размера.

Ако имаш възможност, си ги купи, макар че аз мисля, че и вашите стават - все пак ги е изписал ортопед от Горна баня. Пък и какво значи "гащи-менте", както се изрази доктора?!? Ефекта е, че държат крачетата настрани. А и в опаковката на нашите има посвещение май точно от същия професор, което ме навява на мисълта, че човека просто предпочита да се купуват от неговото "производство", ако мога така да се изразя.

# 6
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Majmunka
 той, разбира се, показа едни и ги постави на бебчето, като показа опаковката им и каза - "вижте, тук пише, че са по лиценз, да знаете: това са едниствените лицензирани, струват 5 лв..., има и ментета" и всичко това ме озадачи доста, защото:

Професора е наистина завеждащ въпросната клиника. Той самият е разработвал гащички и по всяка вероятност е показвал своята разработка. Не виждам защо другите да са ментета (пък може и да има, все пак в България живеем). За по-сигурно, консултирайте се не с продавача, а с ортопеда, предписал ви гащичките.

# 7
  • Мнения: 772
Цитат на: eleksir
Пък и какво значи "гащи-менте", както се изрази доктора?!? Ефекта е, че държат крачетата настрани. А и в опаковката на нашите има посвещение май точно от същия професор, което ме навява на мисълта, че човека просто предпочита да се купуват от неговото "производство", ако мога така да се изразя.

да, и аз така мисля, както и че нашите стават - ама това ме ядосва, че нямат ни етикет (освен 2 за размера), ни посвещение, ни нищо, което за медицински продукт си е безобразно  Twisted Evil

# 8
  • Мнения: 272
Между другото човека каза също, че осите на краката на децата приемат формата на някой от родителите, и че каквото и да се прави няма смисъл, понеже преди са слагали някъкви метални шини... и това, че навремето са повивали прави краката на детето нямало смисъл-не вреди, но и не помага:)

# 9
  • Мнения: 948
Доколкото разбрах, с презрамки (каиши) се слагат на деца с проблеми, а тези са само за профилактика. Или бъркам?

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 222
Цитат на: Туфи
Цитат на: Majmunka
 той, разбира се, показа едни и ги постави на бебчето, като показа опаковката им и каза - "вижте, тук пише, че са по лиценз, да знаете: това са едниствените лицензирани, струват 5 лв..., има и ментета" и всичко това ме озадачи доста, защото:

Професора е наистина завеждащ въпросната клиника. Той самият е разработвал гащички и по всяка вероятност е показвал своята разработка. Не виждам защо другите да са ментета (пък може и да има, все пак в България живеем). За по-сигурно, консултирайте се не с продавача, а с ортопеда, предписал ви гащичките.


За протокола само да вметна.
Шеф на Ортопедията е д-р Евгени Медникаров.

# 11
  • Мнения: 8 769
Цитат на: dodo_dodo
Цитат на: Туфи
Цитат на: Majmunka
 той, разбира се, показа едни и ги постави на бебчето, като показа опаковката им и каза - "вижте, тук пише, че са по лиценз, да знаете: това са едниствените лицензирани, струват 5 лв..., има и ментета" и всичко това ме озадачи доста, защото:

Професора е наистина завеждащ въпросната клиника. Той самият е разработвал гащички и по всяка вероятност е показвал своята разработка. Не виждам защо другите да са ментета (пък може и да има, все пак в България живеем). За по-сигурно, консултирайте се не с продавача, а с ортопеда, предписал ви гащичките.


За протокола само да вметна.
Шеф на Ортопедията е д-р Евгени Медникаров.

В същност-да, професора е шеф на Клиниката по Детска ортопедия (поне доколкото си спомням). Медникаров не зная кой е (и дано не ми се налага да разбера Wink )

# 12
  • Мнения: 772
Цитат на: Dafna
Доколкото разбрах, с презрамки (каиши) се слагат на деца с проблеми, а тези са само за профилактика. Или бъркам?

Да, има каиши, които са вече по-скоро наистина лекуващи, но, доколкото разбрах, се поставят, ако се налага, по-късно - след 5 мес, мисля, че са нещо друго, не знам как изглеждат, а аз имах предвид, че гащичките имат презрамки - като на гащеризонче, кръстосват се отзад и имат омекотител за раменцата. Казаха ни, че тези гащички се наричат "възглавничка на Фрейка" (дано не бъркам), а днес професорът май не спомена точно наименование.

# 13
  • Мнения: 3 926
Човекът каза, че има ментета, чиято материя от вътрешната страна не е естествена и спарва, а може и да предизвика алергична реакция. Това обясни и затова препоръча да се купуват само лицензирани гащички Simple Smile

# 14
  • Мнения: 2 006
За гащите незнам,но ми направи впе4етление,4е професорът каза,4е на бебето му е необходима подготовка за да проходи-тоест слагане в проходилка #Puppy dog Аз ли нещо не разбрах или всеки говори доктор си има теория Confused:

# 15
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 667
Май по-скоро под подготовка имаше впредвид бебчето да подскача в скута на този, коийто го държи  #Milti, и слагане по корем, за укрепване на мускулите по гръбчето. Но в общи линии не отрече проходилката.

# 16
  • Мнения: 4 187
Ех изтървах го това предаване! Съвсем се обърках също така! Ние бяхме на ортопед и ни дадоха документ че всичко е ОК! Да взема ли сега профилактично гащи или не? По принцип на Дъщеря ми не са и много еднавкви гънките!Хм!  Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 772
Цитат на: star
Ех изтървах го това предаване! Съвсем се обърках също така! Ние бяхме на ортопед и ни дадоха документ че всичко е ОК! Да взема ли сега профилактично гащи или не? По принцип на Дъщеря ми не са и много еднавкви гънките!Хм!  Rolling Eyes


ох, и аз съм объркана, май просто някои лекари предписват и чисто профилактично, други - не Confused: така че слушай лекаря, а днес като че ли казаха и нещо за гънките, но не помня какво точно - а то това предаване май има среднощно повторение, ама заслужава ли си разбутването на съня

# 18
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Majmunka
Цитат на: star
Ех изтървах го това предаване! Съвсем се обърках също така! Ние бяхме на ортопед и ни дадоха документ че всичко е ОК! Да взема ли сега профилактично гащи или не? По принцип на Дъщеря ми не са и много еднавкви гънките!Хм!  Rolling Eyes


ох, и аз съм объркана, май просто някои лекари предписват и чисто профилактично, други - не Confused: така че слушай лекаря, а днес като че ли казаха и нещо за гънките, но не помня какво точно - а то това предаване май има среднощно повторение, ама заслужава ли си разбутването на съня

Абе хора, вие тук не четете ли? Наскоро имаше пак подобна "ортопедична" тема...там даже бях дала линк към една от новите статии в сайта бг-мамма...сега пак ще го изнамеря....
За гънките на крачетата-ако не съвпадат, особено е препоръчителен преглед на УЗ (а ако е по-голямо от 3 месеца детето-на рентген) и носене на профилактични гащички....
ЕТО Я СТАТИЯТА!
А ето и въпросната тема, която е само от 13.02.2005г.

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
въпросните ортопедични гащи Ади ги носи до 3-тия месец близо. Още ореди да родя лекарите ми казаха да си ги взема. Особено важни са да се сложат веднага след раждането на бебето. Сега за второто бебе пак ще ги ползваме

# 20
  • Мнения: 272
Аз ли пак нещо не разбрах?
Защо трябва да се слагат такива гащички? То за нас е вече късно, но все пак като беше на месец питах педиатърката ни и тя каза, че няма нужда.
От една страна е хубаво да се правят някои неща профилактично, но .......  понякога в страховете си да направим най-доброто не прекаляваме ли? Wink

# 21
  • София
  • Мнения: 10 309
Цитат на: DEianaZ
въпросните ортопедични гащи Ади ги носи до 3-тия месец близо. Още ореди да родя лекарите ми казаха да си ги взема. Особено важни са да се сложат веднага след раждането на бебето. Сега за второто бебе пак ще ги ползваме

Защо ще мъчиш детето  #Shocked  не се ли слагат само при необходимост???
Това ми звучи като едновремешните препоръки за стягане с пелени  Thinking

# 22
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Абе хора Туфи е права вие наистина ли нечетете темите!? Rolling Eyes  Прочетете статията дадена от нея! Прочетете и това- http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=755
Детето не се мъчи а си "стои" в естествената за него поза! Никой не ви задължава да ги слагате това е за профилактика и е по собствено решение /стига детето да няма проблем разбира се тогава са задължителни/. Аз когато родих първия път не знаех, че е препоръчително да се носят от самото раждане поне месец за профилактика ако знаех със сигурност щях да ги взема. Сега за второто бебе ще ги взема и още след раждането ще му ги обуя поне месец, че и повече да ги носи за всеки случай! По- добре така отколкото детенцето да има проблеми! Хубаво прочетете и “Методично указание за профилактика, ранна диагностика и лечение на вродената и предизвикана дисплазия на тазобедрената става при новородени”, публикувано от Министерството на здравеопазването, чийто линк е даден в тази статия.
Успех!

# 23
  • Мнения: 4 629
Аз хванах края на предаването. За гънките на крачетата лекаря каза, че се гледат след 4-ти 5-ти месец.

Не разбрах колко време може да се носят профилактичните гащички?  Thinking

# 24
  • Мнения: 772
на нас ни казаха бебо да ги носи месец и половина, т.е. докъм четвъртия.

А иначе, защото аз пуснах темата - Туфи, мерси за линковете, повечето неща и аз ги бях чела и съм против повтарянето на теми, но просто исках да попитам за различните типове гащички, за което разбрах покрай днешното предаване. Мерси за всички мнения!

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
Цитат на: nad_tab
Цитат на: DEianaZ
въпросните ортопедични гащи Ади ги носи до 3-тия месец близо. Още ореди да родя лекарите ми казаха да си ги взема. Особено важни са да се сложат веднага след раждането на бебето. Сега за второто бебе пак ще ги ползваме

Защо ще мъчиш детето  #Shocked  не се ли слагат само при необходимост???
Това ми звучи като едновремешните препоръки за стягане с пелени  Thinking

така ми казаха. Те са като памперс и не съм го мъчила кой знае колко

# 26
  • Мнения: 948
Цитат на: Majmunka
 просто исках да попитам за различните типове гащички, за което разбрах покрай днешното предаване.


Да, да...ясно...аз лично те разбрах Sunglasses
Знаеш ли за да си спокойна по въпроса за това каква е разликата м/у показаните и твоите...най- добре звънни на лекаря и го попитай. Не си трови мозъка с разсъждения, защото не си заслужава.  Може наистина човека да е показал тези, в чиято разработка е участвал. Simple Smile

# 27
  • Мнения: 834
Я сега и аз да попитам. Трябвали гънките на бедрата да съвпадат. Водих синът ми на ортопед през вторият месец гънките на бедрата му се разминаваха и тогава, но той ни обясни че това било остарял метод и нищо му нямало на детето. Прегледа обаче беше без ехограф.

Общи условия

Активация на акаунт