Знаете ли за новата наредба за пприем в 1 клас

  • 2 494
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 122
Здравей, и аз съм се спряла на 38 у-ще, би ли ми казала датата, която са обявили

# 16
  • Мнения: 133
ALEX2000, 38-мо се намира на ул. Шипка № 40. Основно училище е, т.е. няма гимназисти. Знам, че е старо училище с традиции и общо взето се въприема като много добро училище. Аз го избрах, защото живеем в района и ми е близко. Надявам се, че хлапето след 2-3 клас ще може да се прибира само в къщи от училище.

do_gi, приемат молби от 02.05.2007г. до 31.05.2007г. Молбите са свободен текст и към тях се прилагат копие на удостоверение за раждане и служебна бележка за подготвителен клас (така пише), вероятно се издават от предучилищните. Родителската среща ще е на 06.06.2007г. от 18.00 часа. Това е.

# 17
  • Мнения: 494
А,да сетих се...благодаря. Simple Smile

# 18
  • София
  • Мнения: 3 421
Цяла нощ сънувам, че чакам пред някакви училища на опашки, после тичам на други...абе побърках се вече с този прием за първи клас Confused

 За пръв път чух за служебна бележка за предучилищна - това за да се удостовери, че ходи в предучилищна група ли? Нали после записването става с удостоверението за завършена предучилищна, а те ги дават чак в края на май(евентуално, ако не ги забавят).

# 19
  • Мнения: 370
Всяко училище само решава какви предварителни молби да приема. Защото никой не смее да се опълчи на МОН - всички казват, че не приемат документи, но почти навсякъде приемат разни молби.
Наистина нищо ново с това писмо. Пак не казаха на директорите как да организират приема.
На знам защо не ви допада идеята за жребий. На мен ми се струва най-справедливо и като се изтегли пред свидетели, няма да има разни "странни" и "допълнителни" критерии. Става въпрос само за няколко училища. В повечето бройките са почти колкото трябва.

# 20
  • Мнения: 292
Майчета, верен ли е слухът, че родителите щели да бъдат разпитвани за това къде е местоработата им, и че това щяло също да се взема впредвид при класиранията, за да са наясно от училището дали на родителите ще им е удобно да си прибират на време отрочето.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 352
Не е слух - четох го във вестник. Ще има интервю с родителите къде им е местоработата.

# 22
  • Мнения: 133
Звънях в детската градина и ми казаха, че без проблем издават служебни бележки. Явно не им е за първи път и се издават точно за да удостоверят, че детето ходи на предучилищна.

Молби се подават преди записването, т.е. записват се в първи клас тези деца, чиито молби на родителите им са уважени. Има логика.

А аз съм против жребия, категорично. Може да има жребий, но ако има свободни места, след като се запишат децата, които имат някакви предимства - брат, сестра в същото училище, родител, който е преподавател там, ако детето живее в района на училището или се нуждае от по-специална среда или условия, които училището предлага, нещо такова. Против жребия съм и защото "само някоите училища" са единствените близки училища в района, в който живея. А и не сме единствените.
Има и нещо друго, ако жребият изиграе лоша шега и отхвърли едно дете от всичките училища, където има подадена молба? Ще си кажем: е, тази година нямахме късмет, но другата ще опитаме пак newsm78

# 23
  • Мнения: 133
Ето нещо ново по темата
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2620&sectio … =2&id=0000601
http://www.standartnews.com/bg/article.php?d=2007-04-20&article=186331

Последна редакция: пт, 20 апр 2007, 10:32 от Stanimirova

# 24
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Хайде и аз да се включа, макар, че имаме доста време до 1-ви клас.

Що за щуротия е това с адресната регистрация.

Децата нямат лични карти.

Как ще се установи тогава къде живеят?!

Не мисля, че адресната регистрация на родителите е от значение, защото те може и да не са я променяли, както е в нашия случай.

Съпругът ми живее при мен, но не си е сменял личната карта.

# 25
  • Мнения: 133
мисля, че е малко в страни от темата, но адресната регистрация и личните карти са малко различни неща.
Само ще отбележа, че всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес,  за непълнолетни и малолетни това се извършва от законния му представител - родител, настойник или попечител. Това задължение е обвързано със санкция от 20 до 200 лв. НО не е ясно (според мен е и невъзможно) как ще се докаже, че съответното лице е пропуснало срока.   Joy

# 26
  • София, център
  • Мнения: 3 455
мисля, че е малко в страни от темата, но адресната регистрация и личните карти са малко различни неща.
Само ще отбележа, че всяко лице е длъжно в срок 30 дни да заяви промяната на настоящия си адрес,  за непълнолетни и малолетни това се извършва от законния му представител - родител, настойник или попечител. Това задължение е обвързано със санкция от 20 до 200 лв. НО не е ясно (според мен е и невъзможно) как ще се докаже, че съответното лице е пропуснало срока.   Joy

Да заяви къде?

И кой е този документ, който удостоверява адресната регистрация на дъщеря ми, примерно?

# 27
  • Мнения: 7 821
Всяко училище само решава какви предварителни молби да приема. Защото никой не смее да се опълчи на МОН - всички казват, че не приемат документи, но почти навсякъде приемат разни молби.
Наистина нищо ново с това писмо. Пак не казаха на директорите как да организират приема.
На знам защо не ви допада идеята за жребий. На мен ми се струва най-справедливо и като се изтегли пред свидетели, няма да има разни "странни" и "допълнителни" критерии. Става въпрос само за няколко училища. В повечето бройките са почти колкото трябва.
Е как да ми допада идеята с жребия  Shocked  Rolling Eyes  Shocked ?!?
Живеем в Борово, малкия ще продължи в кварталната градина, ние с мъжа ми работим в центъра, бабите живеят и работят в центъра и Борово, какво ще го правим големия, ако например му се падне да е в Люлин ooooh! newsm78 ooooh!? Това е най-тъпата (с извинение) възможна идея!

# 28
  • Мнения: 133
Nansen, попълва се и се подава адресна карта за промяна на настоящ адрес в общината или кметството, където лицето пребивава. А заявлението за промяна на постоянен адрес се подава пак в общината или кметството, където лицето избира да бъде вписано в регистрите за населението.
Когато някой си промени постоянния адрес трябва да направи необходимите постъпки за подмяна на личната си карта - май беше в 30 дневен срок от събитието.
И в двата случая от общината дават по един жълт образец, в който са посочени и лицата под 18 години, които живеят със съответното лице.
Съгласно Закона за гражданската регистрация постоянният и настоящият адрес на новороденото дете съвпадат със съответните адреси на родителите му. Когато родителите имат различни постоянни адреси, те избират един от тях за детето си. Когато родителите имат различни настоящи адреси, настоящият адрес на майката е настоящ адрес и за детето.
Постоянния адрес е посочен в личната карта на родителя.
Толкова мога да кажа. Надявам се да съм ти била от полза.

# 29
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Абсолютно, благодаря за което!

И пак не разбрах: Кой е този документ, който удостоверява местожителството на детето?

Навярно ще се издават Удостоверения за адресна регистрация за първолаци от общината?

Или може би този документ ще бъде заместен от личната карта на майката?

Общи условия

Активация на акаунт