Отговори
# 15
  • Мнения: 4 546
Не,не са 6  вече, а 12! И аз така мислих и си увеличих заплатата, на която ме осигуряваха уж,за да вдигна обещетението после, ама - ниц.Прецакаха ме като промениха закона и взеха за 12м.назад и сега съм на минимума от 180лв Close
ново 20  Shocked от кога е това? да не би да е само за самоосигуряващите се лица? нали тях все ги прецакват   Close

# 16
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Това не е вярно. Моля, правете разлика между болничните и самото майчинство /този термин всъщност никъде в официалните документи не се използва - нарича се обезщетение за отпуск за гледане на дете до 2 год. възраст/. Та първото важи за 315 дни - 45 преди раждането, останалите след това, от тях само 135 се оправдават с болничен лист, останалите с молба до работодателя. След изтичане на тези 315 дни започва да тече отпускът за гледане на дете. До 2 г. възраст на детето, той е платен и сумата е твърда - за 2007 г. е 180 лв, за 2006 г. например беше 160 лв. След това имате право и на неплатен, в размер на 6 месеца и за двамата родители, които могат да се вземат наведнъж или на части. Отпускът за гледане на дете не е задължителен, можете да се върнете на работа и тогава имате право на 50% от обезщетението или 90 лв. Но отпускът не се компенсира - или го ползвате, или не. Макар че тези 50% са си вид компенсация де.

# 17
  • Мнения: 9 050
Не,не са 6  вече, а 12! И аз така мислих и си увеличих заплатата, на която ме осигуряваха уж,за да вдигна обещетението после, ама - ниц.Прецакаха ме като промениха закона и взеха за 12м.назад и сега съм на минимума от 180лв Close

Хайде сега да напишеш откъде почерпи тази невероятно ГРЕШНА информация. Че и намери за необходимо да я разпространиш, за да заблудиш останалите майки.

Един път го написа в една друга тема. Коригирах те и ти писах, че няма такова нещо. И ти сега реши, че пак трябва да го напишеш. Не мога да те разбера...

# 18
  • Мнения: 236
Sheryl,а след тези 135 дни,оправдани с болничн колко взимаш?Пак твърдо оределената сума ли(мисля,че в момента е 180)?Сега да попитам в моя случай(да не пускам нова тема)-термина ми е на 11 август. Трябва да изляза в болничен на 27 юни,но се разбрахме с гинеколожката да отида за болничен на 2 юли,хем тогава да ми пуснат каквито изследвания са нужни,че на 27 може да няма лимит.От 03.01.2007 год се осигурявам върху по-висока заплата,а като върна 6 месеца назад става 02.01.2007 г. В такъв случай от януарската или от декемврииската заплата нататък ще ми се изчислява болничният?

# 19
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
След 135-те дни продължаваш да вземаш 90% от брутната заплата за 6 месеца назад, но не повече от нетната такава. Това, докато изтекат 315-те дни, после на 180 лв до 2 г. на детето. Това с болничния не става по разбиране, той задължително се издава 45 дни преди предполагаемия термин. Не съм съвсем сигурна дали може да се издаде със задна дата. Най-много да ти се наложи да отидеш два пъти до гинеколожката.
При термин 11.08.07 болничният ще е горе - долу от 24-25.06.07, следователно при изчисляването ще се вземе в предвид по-високата заплата за периода януари - май 2007 и по-ниската за декември 2006 г. - 6 месеца назад са от 12.06 до 05.2007 вкл. Това е добре за теб, тъй като само един месец ниска заплата няма да натежи толкова в общата сума. Леко раждане!

# 20
  • Мнения: 9 050
Sheryl,а след тези 135 дни,оправдани с болничн колко взимаш?Пак твърдо оределената сума ли(мисля,че в момента е 180)?Сега да попитам в моя случай(да не пускам нова тема)-термина ми е на 11 август. Трябва да изляза в болничен на 27 юни,но се разбрахме с гинеколожката да отида за болничен на 2 юли,хем тогава да ми пуснат каквито изследвания са нужни,че на 27 може да няма лимит.От 03.01.2007 год се осигурявам върху по-висока заплата,а като върна 6 месеца назад става 02.01.2007 г. В такъв случай от януарската или от декемврииската заплата нататък ще ми се изчислява болничният?

След 135-тия ден, още 180 дни ще получавате толкова, колкото сте получавала през тези 135 дни.
Колкото до болничния и базите, във вашия случай можете да направите две неща - първото е да ви се издаде болничен 45 дни преди термин от 27.06. Тогава обезщетението ви ще се изплати на база дохода от Декември до Май. ( Не се притеснявайте, дори и да отидете на преглед на 02.07, болничния пак може да се издаде със задна дата от 27.06. Няма пречка за това ).
Можете обаче да направите и друго. Съгласно наредбата за медицинската експертиза на работоспособността, можете да се явите за оформяне на болничния по-късно и да заявите, че през дните от 27.06 до 01.07 сте работила. При това положение ще ви се издаде болничен от 01.07, който няма да е за 45, а ще е за 41 дни. Но пък за база при изчисляване на обезщетението ще се вземат месеците от Януари до Юни.
Преценете кое ви е по-изгодно - да ползвате всичките 45 дин преди раждане, и базата да е от Декември до Май, или да загубите 4 дни от този болничен, но пък базата ви да е от Януари до Юни.

# 21
  • Мнения: 236
Значи все пак мога да си пусна болничния от месец 07,което разбира се ме устройва много повече като вариант.До кога трябва даме осигуряват във фитмата,където работя?Предполагам до датата на пускане на болничния?Т.е. 02.07. е понеделник-до тогава.
Благодаря ви много за помощта Hug

# 22
  • Мнения: 9 050
Значи все пак мога да си пусна болничния от месец 07,което разбира се ме устройва много повече като вариант.До кога трябва даме осигуряват във фитмата,където работя?Предполагам до датата на пускане на болничния?Т.е. 02.07. е понеделник-до тогава.
Благодаря ви много за помощта Hug

Ааа, не. От фирмата ще продължат да ви осигуряват и докато сте в болничен. За този период се плаща само здравно осигуряване, но фирмата трябва да ви го плаща и да продължи да подава данни за вас. В противен случай се счита, че осигуряването е прекратено и следователно нямате право на болничен за бременност и раждане.

# 23
  • Мнения: 4 546
а след тези 135 дни от кой се получават тези 90% - от НОИ или от работодателя?

# 24
  • Мнения: 9 050
а след тези 135 дни от кой се получават тези 90% - от НОИ или от работодателя?

От който си получавате парите през 135-те дни, от него ще ги получавате и след това.
Ако първия болничен е започнал преди 31.12.2006, парите се получават чрез работодателя. Ако е започнал след 01.01.2007, парите се получават директно от НОИ.

# 25
  • Мнения: 796
Аз искам да попитам-ако преди болничния за бременност и раждане съм ползвала общ болничен,съответно съм взимала обезщетение от НОИ,а не заплата,след като "вляза" в тия 45 дена преди раждане-в базата върху която се изчисляват вече 90-те%за предходните 6 месеца- болничните,които съм получавала ли влизат или базата,върху която са били изчислени?

# 26
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 396
Аз искам да попитам-ако преди болничния за бременност и раждане съм ползвала общ болничен,съответно съм взимала обезщетение от НОИ,а не заплата,след като "вляза" в тия 45 дена преди раждане-в базата върху която се изчисляват вече 90-те%за предходните 6 месеца- болничните,които съм получавала ли влизат или базата,върху която са били изчислени?

Ако няма прекъсване между двата вида болнични - базата остава същата като за болничния за "общо заболяване"

# 27
  • Мнения: 796
Няма прекъсване,обаче след като се сменя основанието,което е вече болничен за бременност и раждане,вече се взимат предходните 6 месеца преди този болничен.На мен въпроса ми беше всъшност дали в изчисленията за болничния/този който е за бременност и раждане/ влиза сумата на обезщетенията,които съм получила или базата върху която са били изчислени тези обезщетения/защото от тази година мисля че промениха нещо в кодекса/ newsm78

# 28
  • Мнения: 9 050
Няма прекъсване,обаче след като се сменя основанието,което е вече болничен за бременност и раждане,вече се взимат предходните 6 месеца преди този болничен.На мен въпроса ми беше всъшност дали в изчисленията за болничния/този който е за бременност и раждане/ влиза сумата на обезщетенията,които съм получила или базата върху която са били изчислени тези обезщетения/защото от тази година мисля че промениха нещо в кодекса/ newsm78

Влиза базата, от която са изчислени обезщетенията, което пък значи, че отново се взима дохода от 6-те месеца преди болничния за общо заболяване, както е написала Incandescent.

# 29
  • Мнения: 796
Да,ясно,благодаря ви за отговорите. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт