За солта в пюретата!

  • 2 621
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 24 467
Макар че не точно по темата, а по- скоро се разширява обхвата й:
Чистите плодове и зеленчуци се считат от педиатрите за "непълноценна храна" за толкова малки деца, напр. 5-7 месечна възраст. Затова и не се препоръчва в такъв период да заместват хранене, това се отнася и за по- късен период дори. Затова и пюретата /плодовите/ не съдържат само чисти плодове, а и други съставки, необходими за храненето. Хаме, напр., допълват плодовете с млечен продукт- извара, сметана, йогурт. Такива са и плодовите дуети на Нестле.
Аз лично, след навършване на 6 месеца на бебето си започнах да го захранвам със сурови пасирани плодове, но и до днес, малко преди да навършим годинка, към всяко такова хранене, което правя ежедневно по веднъж, добавям по 2 л. АМ или каша, не ги давам абсолютно чисти, отново по съвет на педиатър, който намерих за логичен и правилен.
Понякога и в крем /нишесте/ добавям плодове- пресни пасирани.
В заключение- поради гореизложеното не бих твърдяла, че добавките към плодовете и зеленчуците в бебешките храни са "излишни неща". Това намирам като правило, валидно и за солта.

# 16
  • Мнения: 100
Под излишни неща имам предвид води, нишестета, инвертна захар, калиев цитрат (всички съм ги чела по етикетите) и др. такива необходими за да се направи промишлено пюре и да му се осигури срок на годност и т.н. Това са неща, от които бебето няма нужда и не се налагат в домашни условия.

# 17
  • Мнения: 24 467
Да ,така изброеното е най- вече за постигане по- висока трайност на продукта, но тези вещества не са вредни, поне това не е доказано към момента, а готовите храни ако не постоянно, то могат да се използват като допълване и разнообразие към приготвената домашна храна. Дори когато моите деца ги захранвах и педиатрите и в книжкие имаше съвети, че при захранване е по- добре готовата пюрирана храна, тъй като произходът на плодовете и зеленчуците, а по- късно и на месото е установен, както и пропорциите за оптимално най- пригодните за съответната възраст.

# 18
  • Мнения: 100
С теб си направихме мини-темичка за и против готовите пюрета.  Simple Smile

Смятам, че няма нищо по-хубаво от прясно приготвена храна, но си права за това, че нямаме гаранция за продуктите, които купуваме. Четох обаче за проблемите с опаковките - пластамасата по капачките, която съдържа карбазид (или нещо подобно) и е адски вредна, та май избираме от по-малката злина. Все пак и бебешките храни са си бизнес и не мисля, печалбите им винаги стоят на заден план зад грижата за бебетата.

Е, когато сме на път или сме много заети, или няма ток (както онзи ден у нас) може и с готово пюре, но съм твърдо за домашната храна.

# 19
  • Мнения: 24 467
Аз готвя на бебето си редовно вече. Пюретата давам за разнообразие или когато не съм смогнала. Вече дори не готвя отделно. Просто преди да подправя храната за нас отделям неговото количество, пасирам го в 1-2 максимум бурканчета и слагам в хладилника. След това слагам подправки по наш вкус. На бебето обаче слагам съвсем мъничко сол.
Пък относно пюретата от магазинната мрежа- не считам, че са най- полезното нещо, естествено, но не ги отхвърлям изобщо. Ползвам ги и тях. Опитвам се всеки ден храната на бебето да е максимално разнообразна. Естествено е, че не мога да готвя всеки божи ден и то ако днес готвя без месо, утре да правя риба, в други ден заешко и т.н. При мен по- скоро ако имам един ден сготвена храна за обяд ползвам един, максимум два дни, след което давам готово пюре, след това пак домашна храна и все в този порядък. Плодови пюрета давам също от време на време, тъй като вече ядем и крем, и кисело мляко, и овесена каша, а сурови плодове хапваме всеки ден за едно хранене. Пюретата обаче разнообразяват и тук. Затова ги харесвам.

# 20
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 357
Не се втелясвайте толкова  Naughty Количеството сол е съобразено с възрастта на детето все пак. А като искаш без сол, запасваш престилката, мяташ тенджерите и готвиш- безсолно и здравословно  Tired

# 21
  • Мнения: 95
Солта е вредна за всички, но аз ям. Дъщеря ми обожава пюрета Семпер и ги яде,независимо съдържат или не сол. Не мисля, че ще и се размине яденето на сол.

 Peace

Общи условия

Активация на акаунт