За свекървите

  • 5 139
  • 110
  •   1
Отговори
# 15
  • Плевен
  • Мнения: 973
В редките случаи, когато трябва да контактувам с нея се обръщам по име.
При мен е същото. Не смятам , че е правилно да се нарича МАЙКО, Майката е единствена!

# 16
  • София
  • Мнения: 4 294
Без обръщение е най-кофти вариант! Naughty

Така е, аз й казвам "майко"

# 17
  • Мнения: 565
Това е доста болезнена тема за доста хора. Аз съм твърдо за обръщението по има, независимо каква е разликата и какви са разбиранията. Човек има една майка и един баща. На годежа за пръе път трябваше да им кажа майко и татко. Казах на мъжа ми предния ден че не мога, а той се пообиди някак си и на мен ми стана още по тежко. Очаквах че ще ме подкрепи, но явно обръщението за него беше важно. Когато на следващия ден дойдоха и аз едвам едвам измънках и на двамата майко и татко те толкова се трогнаха, че и на двамата им се напълниха очите, а свекърва ми даже се поразплака. Стана ми мило ама така и не можах да свикна с това. След известно време свекърва ми почина и сега съм само със свекър, но така и не мога до ден днешен да си пречупя езика. Гледам да си казвам каквото имам без да трябва да се обръщам някак си към него, но когато няма как просто "татко" си го казвам, но въобще не ми е приятно. Както и между другото ми е неприятно когато мъжа ми се обръща към моите родители с бабо и дядо.
 Съжалявам че българите имат такава традиция. Обръщенията да са към свекъра и свекървата татко и майко, а пък тъста и тъщата да са бабо и дядо. И освен това другата тъпа традиция, която също толкова ме дразни, но я приемам донякъде е да се чувствам длъжна да си кръстя детето на баба му или дядо му. И ако не го кръстиш ставаш черна и започват проблеми и сръдни.

# 18
  • Мнения: 155
Казвам майко,когато се наложи,но сега като се замислих отдавна не съм я изричала тази дума.На моята си майчица-лека и пръст-казвах мамо.Да в началото ми беше трудно да си обърна езика,но в крайна сметка го направих,колкото до свекър ми му казах веднага татко,без проблем-явно съм била много жадна да използвам тази дума,след като в съзнателния си живот преди това те съм можела да кажа на някого татко.
Според мене всичко е въпрос на нагласа,но да не се обръщаш по никакъв начин към хората които са дали живот на съпруга Ви е грозно и гадно.
Донякога и аз ще бъда свекърва и ако съм жива и здрава ще кажа на снахите ми да ми казват по име.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 2 388
Никак! Тя дргуго не заслужава.

# 20
  • Мнения: 640
"майко"...заради съпруга си...преглъщам и казвам

# 21
  • Мнения: 873
и на мен ми е зор как да им казвам на свекърите ooooh! те много ни помагат-мило и драго дават за нас,интересуват се от мен повече от собствените ми родители,свекър ми често ни казва,че ни обича и двамата и изобщо не ни дели................и все пак не мога да им кажа майка и татко ooooh! преди им виках леля и чичо.след сватбата се изпуснах веднъж да кажа на свекър ми чичо и той на шега ми каза,че ще ми брои грешките в обръщението.оттогава съвсем запецнах Embarassed сега никак не им викам.те първоначално питали съпругът ми кога ще започна да им викам майко и татко.той не държи на това,а и на родителите ми не казва майка и татко.наскоро ми каза,че те пак попитали,но този път кога просто ще започна да се обръщам към тях по някакъв,какъвто и да е начин. другата им снах ги нарича майко Тинке и татко Анчо-ако това е някакъв вариант и те го приемат.абе трудна работа newsm78

# 22
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 915
Не бих нарекла с думата мамо никой друг освен собствената ми майка.  Naughty
Към свекърва ми се обръщам на малко име, тя сама така пожела. То и мъжът ми не й казва мамо, а директно се обръща на име.
Отношенията ни не са се сближили изобщо след раждането на детето и така е по-добре. Но това е друга тема.

# 23
  • Мнения: 576
"майко"...заради съпруга си...преглъщам и казвам

# 24
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Още от самото начало си внуших, че понеже свекърва ми и свекър ми са майка и татко на съпруга ми, като професия един вид, е нормално да ги наричам "майко" и "татко". По същия начин акушерките говорят на всички родилки в болницата на "майче". Първите три дни ми беше трудно, после нямах проблеми.

Освен това на собствената си майка винаги съм викала "мамо" или "майче", което ми звучи много по-ласкаво и нежно от стандартното "майко", така че моето майче пак си е с по-специално име от свекърва ми.  Laughing

# 25
  • Мнения: 380
Само по име ги наричам. Някакси не ми идва от вътре да им казвам мамо и тате, колкото и да са свестни хората.
Тук по принцип няма такива обръщения като како,бате,лельо,чичо...Всички се наричат с имената им, и това ми харесва Grinning

# 26
  • Мнения: 508
Обръщам се към свекъра и свекървата по име. Никога не съм се и замисляла да им викам по друг начин, а мъжа ми ще се напикае от смях, ако има кажа така Laughing Wink
То все едно към мен да се обръща със " снахо".

# 27
  • Мнения: 689
На моята свекърва казвам "майко". Мисля, че напълно си го е заслужила - отнася се към мен точно като такава. А на име в никакъв случай не мога да й кажа - най-малкото е доста по-възрастна от мен и е майка на съпруга ми. Все едно така да се обърна към моята майка - считам го за неуважително.
И определено няма промяна в отношенията ни след раждането.

# 28
  • Мнения: 502
Аз се обръщам по име и той се иобръща по име към майка ми  Hug Няма обидени и всичко е наред.

# 29
  • Мнения: 1 273
По име Peace

Общи условия

Активация на акаунт