Снимки и спомени от близко и далечно минало - 4

  • 106 729
  • 2 744
  •   4
Отговори
# 2 580
  • Sofia
  • Мнения: 30 643








Последна редакция: ср, 17 юни 2026, 07:59 от Doli

# 2 581
# 2 582
  • Мнения: 3 474


Регионален исторически музей – Перник търси Вашата помощ!

Приятели, обръщаме се към Вас с молба за съдействие, за да разгадаем заедно историята зад тази ценна архивна снимка от нашия фонд.
На кадъра виждаме група младежи в ученически (или випускни) униформи. На гърба на оригиналната фотография е запазен следния надпис:

📜 „Всѣки пътъ води къмъ гроба: Мигъ отъ този пътъ. Другаритѣ ми отъ VII в. Перникъ 940“

Годината е 1940-а.
Изминали са цели 86 години от този запечатан „миг от пътя“. Днес търсим наследници на „другаритѣ“ от VII в клас.

🔍 Молим за Вашето съдействие:
Разпознавате ли някой от Вашите дядовци или прадядовци на снимката?

# 2 583
  • Sofia
  • Мнения: 30 643








Последна редакция: чт, 18 юни 2026, 11:52 от Doli

# 2 584
  • Мнения: 762
Каква енергия и организираност имаха бабите. Сутрин животни, градинка, закуска за внуците, готвене и после с хурките или плетките. Баба ми до 10 сутринта всичко беше свършила и после клюки със съседките. А пуловер плетеше за една седмица

# 2 585
  • Sofia
  • Мнения: 30 643







Петрич






# 2 586
  • Мнения: 2 499
Тези пъзели на Уницеф  са страхотни.

# 2 587
  • Мнения: 10 119
Ауу, Doli! Като дете имах такава шапка от булана, но светлосиня Simple Smile

# 2 588
  • Майничка
  • Мнения: 14 234
Имах втория пъзел, с децата, новогодишният ми подарък около 1980 година . Покрай него се запалих по пъзели, защото другите, които имахме вкъщи бяха много стари, ожулени и с някакви пасторално-идилични мотиви - езерца, мостчета, лебеди, овчарки и млекарки с бонета, дечица с козленце ...

# 2 589
  • Sofia
  • Мнения: 30 643


К.к.Дружба










Последна редакция: чт, 18 юни 2026, 15:22 от Doli

# 2 590
  • Мнения: 571
Да, пъзелите на УНИЦЕФ бяха разкошни и кликваха много добре отделните елементи. Аз имах един с приказни герои и ми беше най-любимият, като бях малка. Подарък за НГ от съседката някъде около 1982-1985.

# 2 591
  • Sofia
  • Мнения: 30 643












Последна редакция: пт, 19 юни 2026, 03:38 от Doli

# 2 592
  • Мнения: 31 699
Имах последния пъзел с картинки. Адски здрави кубчета, които се обръщаха и ставаха нова картинка от приказка. Веднъж сестра ми ме фрасна с такова кубче и имах цицина на главата. Grin

# 2 593
  • Мнения: 4 364
Танго Зулу Joy Единият от  правителствените самолети.

# 2 594
  • Мнения: 11 004
Защото бяха - дървени и тежки.
Аз имах пъзела с животните на Уницеф- след като го сглобих, го залепих на кадастрон, изрязах, имаше овална форма и мама му направи дръжчица и го закачи в антрето. Дълги години вися, като картина страхотен беше и хартията му и цветовете.

Общи условия

Активация на акаунт