Чернобил-21 години по-късно

  • 10 858
  • 138
  •   1
Отговори
# 15
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Честно казано вече са ми банални тези снимки .... дори не са ми тъжни .... яд ме е ....  аз лично съм твърдо против ядрената енергетика ....  не се знае кога може да се повтори тази трагедия ..

# 16
  • Sf
  • Мнения: 808
Другото, което сподели веднъж в момент на откровение за високото си положение тогава през 80-те години, моята колежка е, че за седмица само успяли да се уредят и да заминат посланици във Финландия или нещо подобно, не слушах внимателно.

Последна редакция: нд, 22 апр 2007, 21:57 от Кроасания

# 17
  • Мнения: 2 792
 Вуйчо ми беше ядрен физик в института на Сахаров, от него знаехме за аварията, майка ми ни забрани да консумираме свежите зеленчуци, дори джанки не ни даде да ядем, струваше ми се много глупаво това  тогава, но я слушахме.

# 18
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз пък знам, че във Виена радиационното замърсяване е било много по- високо от това в нашите Родопи ... заради въздушните течения ... но хората са били предупредени, взели са мерки ... и последствията при тях не са такива, каквито са при нас ...

# 19
  • Мнения: 983
Тарталета, много тъжно Sad

Аз в интерес на истината нищо не помня Embarassed но е много тъжно и трагично всичко.

А като гледах снимките цялата настръхнах от ужас, божееее, колко е зловещо всичко изоставено  Sad

# 20
  • Мнения: 686
Не я помня била съм само на две години,но всички възрастни ми разказваха каква трагедия е станала и как всичко което ядем е замърсено и отровно.Вече като възрастен разбрах какво се е случило и как милиони хора страдат,години наред заради онази случай в Чернобил

# 21
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Преди няколко месеца гледах документален филм за Чернобил. Явно стари архиви. Плюс коментари. Една испанска журналистка отиде с Гайгер-Мюлеров брояч там. Не я пуснаха до самия център.
Сега по-подробно. Даваха стари кадри, как въртолети носят вода, за да гасят пожара. Точно над реактора те просто се огъваха и падаха, все едно над пламъка на свещ държиш парченце восък. Ужасно беше, като знаеш, че вътре има живи хора. После правеха изчисления, колко време може да издържи човек, гасейки и изливайки бетон за саркофага над авариралия реактор. Времето беше някакви си секунди. После до 2-3 години всички, които са били там, са починали от лъчева болест, рак.. И всички бяха млади момчета, войничета.
Журналистката беше придружавана от руснак, за да превежда. Пътуваха с джип към Чернобил. Тя спираше през известно време, за да мери радиацията. Стигна до един град на няколко км от Чернобил. Там имаше заграждения, охрана и къщичка за охраната. Нивото на радиация там беше критично, близо до смъртоносното. Не знам тези хора как ходят на работа там.
В предни градове журналистката снима всичко, оставено както си е било преди години. Град, кипящ от живот, но хората ги нямаше. Ужасна гледка.
Години след това, мой съученик, чийто баща беше шеф на болница, донесе снимки на бебета с малформации, съхранявани в папка с надпис "Последствия от Чернобил". Няма да описвам снимките. Но ще ги помня цял живот.
Дано никога не се повтори това.

# 22
  • на село
  • Мнения: 3 926
Помня, подготвяхме се за абитуриентски бал и карахме стаж
от УПК-а по това време,
а братовчедка ми беше на НВО в Батово край Албена,
веднага ги върнаха и тогава чак се усетихме, че работата е сериозна.
Виж манифестацията не я помня и дали е валяло дъжд в Добрич.
А не помня и да сме спазвали някакви превантивни мерки.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 423
Кроасания, такава съм, паля се лесно, но така бързо изгасвам, че чак се чудя как става този номер Rolling Eyes

# 24
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Помня, ние знаехме. Дядо донесе гайгеров брояч и ме заведе на село да мерим радиацията  ooooh! ooooh! ooooh! Майка ми побеля от бяс. А броячът тракаше ли, тракаше.

После се запознах с един украинец с дете, болно от рак заради Чернобил. Бяха дошли в България.

По-после една колежка имаше майка, работеща в родилното отделение на Добрич, патологията. От нея знам, че не се споделят много цифри за родени, увредени деца, за цикличността на пораженията от радиационно облъчване.

И съм съгласна с Кочинка, как да не мразя комунистите...

# 25
  • Мнения: 1 418
И аз си го спомням.Но какво са спомените сравнени с
последиците?Колко хора си заминаха,ей така,от
малоумието на тогавашното правителство.Сакън,да
не се каже нещо против СССР.А народът да мре!

# 26
  • София
  • Мнения: 2 271
Буболина, по онова време свекър ми е бил член на ДС - от приближения кръг на Тодор Живков. Всички зеленчуци и голяма част от хранителните продукти са си взимали от стола на УБО, където наистина са внасяни от чужбина и контролът е бил стриктен. Това е със сигурност и не  е преувеличено, защото лично той ми го е разказвал, както и мъжът ми, който си спомня много добре тези факти.

# 27
  • Мнения: 25 620
Аз бях студентка в Пловдив тогава. На манифестация не ходих, прибрах се в Ст. З.
Но пък падна голямо ядене на марули и череши - всеки ден си купувах от близкото пазарче. А Пловдивско и Старозагорско бяха от най-засегнатите райони. Но това го разбрах години по-късно.
За тези, които са били в Смолян по това време - да не се притесняват. Мъжът ми е бил там войник - в поделението на центъра на града. Точно негово задължение е било всеки ден да замерва радиацията. Твърди, че при тях е нямало нищо. Иначе са знаели какво става и таблетки с йод са им давали профилактично...
Имам познати, които направиха аборти. Тогава задължиха бременните под 3-ти месец да абортират. Други, които бяха в напреднала бременност, родиха. На някои децата бяха увредени. При други пораженията се проявиха по-късно. Трети още треперят и се чудят кога и какво може да се появи в резултат на радиацията...

Какво стана с делото, някого да осъдиха случайно?  newsm78
Мъжът ми твърди, че единствено Добри Джуров се е държал мъжки и е защитил поне армията.

# 28
  • София
  • Мнения: 4 423
Да, често сме взимали храна от там, но имах предвид, че никой не е носил в къщи специална храна.
От там татко носеше бон филе, черен хайвер и други липсващи от пазара продукти Peace

# 29
  • Мнения: 843
   ОХ , че болна тема.   
    Бонбониера--- ти си набор на сина ми.  Роден е 4 месеца преди Чернобил.  /86/ Как да не помня, че нямаше как да храня юнака, освен с кисело мляко. / и понякога хумана1-2/     детето ми се роди с увреждане и 9 месеца по- късно  беше на операция... Не ми се говори  за ТАМ.  Нямам идея дали е било от |Чернобил...
        И когато аварията се случи...татко се обади по тел.  И категорично ми забрани да храня детето с  кис . мляко .Баща ми беше шеф на изотопна лаборатория  към НИИ - по Овощарство - Пловдив..   Сутринта след аварията  го взеха с кола на " Службите" / сега го знам/  и го върнаха в къщи след 3 седмици - остарял с 20 г. нищо не каза, само, махна безпомощно с ръка и  каза " Измивайте  ВСИЧКО, що е на масата, никакви мъхести плодове.. Не че ще... / това, недоизказаното ме уби./  и въздъхна " каквото за гол Хасан, това за  цял народ"  -   не можем да се опазим . Късмет.
     Наистина в Пловдивско   е било , как да се изразя... мм. кофти.   а, за тези 20 дни - всички хрупахме марули, ягоди  и какво ли не..  децата  ринеха по градинките, вдигайки...   спирам.
 Было.
 каквото сабя покаже.

Общи условия

Активация на акаунт