Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 5 част

  • 22 731
  • 327
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 9 050
Здравейте,
 бихте ли ми казали каква молба трябва да представя на работодателя че се връштам наработа след изтичане на 315-те дни /като сам от майките заварено полужение/
благодаря предварително 

свободен тескт е молбата. Няма специални изисквания. Ако самия ви работодател има някакви негови изисквания към молбата, той ще ви каже.

# 16
  • Мнения: 440
Здравейте!
Имам проблеми с изплащането на болничните за бременност и майчинство от НОИ. Излязох в болнични за бременност на 14 февруари, с което ми прекъснаха и предното майчинство (застъпиха се от първото ми дете). Работодателите ми казаха, че отсега нататък сумите ще ми ги превежда НОИ, но до днес 2 май още не са ми превели нищо. Нормално ли е това, колко време трябва да се чака, дали има някакви проблеми и имат ли право да бавят тези обезщетения толкова време?

Не са ви превели нищо, защото сте заварено положение. Щом отпускът за отглеждане на първото ви дете се е застъпил с болничния за бременност и раждане за второто, обезщетението ви ще ви се изплаща от работодателя, а не от НОИ. Пише го в инструкциите на НОИ, които бяха публикувани още в началото на годината. Вероятно болничния ви лист стои в НОИ и чака счетоводителката ви да отиде да си го прибере, защото тя неправилно го е подала за изплащане от НОИ. Също така вероятно от НОИ са и изпратили писмо, с което да я уведомят за това.
Обадете и се и поискайте да провери какво става с болничния ви лист, защото така ще си чакате.....до безкрай. Има телефони във всяко териториално поделение на НОИ, на които може да се направи справка за статуса на болничния лист по ЕГН на лицето.
[/quote]

Вече не знам какво да й казвам на счетоводителката!
Миналия месец ме извика да й дам банковата си сметка, защото щели да ми превеждат суми от НОИ. Освен това ме накара да внеса в брой в касата парите, които тя ми била превела за месец февруари и март, защото се объркала и ги превела, а трябвало да ги преведат от НОИ. И аз й ги внесох. Затова сега чакам НОИ. Освен това, твърдеше че от НОИ щели да преведат по-голяма сума, отколкото тези, които тя беше превела. Къде мога да прочета точно с какъв статус съм и да й обясня, защото когато за първи път разбра, че от едно майчинство излизам в друго, самата тя ми каза, че ще съм първия случай и не знае какво е положението.

# 17
  • Мнения: 440
Съгласно новите разпоредби, ако излезете в болничен за бременност и раждане преди да е изтекъл отпуска ви за отглеждане на дете до 2 години за първото дете, имате право новия болничен да ви се изплаща в размерите, в които ви се е изплащал и този за първото дете. Това е само, ако така ви е по-изгодно. Ако не ви е по-изгодно, тогава ще получавате обезщетение в размер на 180 лева.
Ще получавате обезщетението в новите срокове, т.е. за 180 дни.



Моля ви кажете ми и това къде мога да го прочета и да го покажа на счетоводителката!

# 18
  • Мнения: 9 050
Здравейте!
Имам проблеми с изплащането на болничните за бременност и майчинство от НОИ. Излязох в болнични за бременност на 14 февруари, с което ми прекъснаха и предното майчинство (застъпиха се от първото ми дете). Работодателите ми казаха, че отсега нататък сумите ще ми ги превежда НОИ, но до днес 2 май още не са ми превели нищо. Нормално ли е това, колко време трябва да се чака, дали има някакви проблеми и имат ли право да бавят тези обезщетения толкова време?

Не са ви превели нищо, защото сте заварено положение. Щом отпускът за отглеждане на първото ви дете се е застъпил с болничния за бременност и раждане за второто, обезщетението ви ще ви се изплаща от работодателя, а не от НОИ. Пише го в инструкциите на НОИ, които бяха публикувани още в началото на годината. Вероятно болничния ви лист стои в НОИ и чака счетоводителката ви да отиде да си го прибере, защото тя неправилно го е подала за изплащане от НОИ. Също така вероятно от НОИ са и изпратили писмо, с което да я уведомят за това.
Обадете и се и поискайте да провери какво става с болничния ви лист, защото така ще си чакате.....до безкрай. Има телефони във всяко териториално поделение на НОИ, на които може да се направи справка за статуса на болничния лист по ЕГН на лицето.

Вече не знам какво да й казвам на счетоводителката!
Миналия месец ме извика да й дам банковата си сметка, защото щели да ми превеждат суми от НОИ. Освен това ме накара да внеса в брой в касата парите, които тя ми била превела за месец февруари и март, защото се объркала и ги превела, а трябвало да ги преведат от НОИ. И аз й ги внесох. Затова сега чакам НОИ. Освен това, твърдеше че от НОИ щели да преведат по-голяма сума, отколкото тези, които тя беше превела. Къде мога да прочета точно с какъв статус съм и да й обясня, защото когато за първи път разбра, че от едно майчинство излизам в друго, самата тя ми каза, че ще съм първия случай и не знае какво е положението.
[/quote]

На www.noi.bg  в раздел Указания има инструкция за изплащане на паричните обезщетения от НОИ. Там изрично е написано, че когато от един отпуск без прекъсване преминете в друг отпуск, за който се изплаща обезщетение, това обезщетение се изчислява и изплаща по досегашния ( т.е. стария ) ред.

# 19
  • Мнения: 9 050
Съгласно новите разпоредби, ако излезете в болничен за бременност и раждане преди да е изтекъл отпуска ви за отглеждане на дете до 2 години за първото дете, имате право новия болничен да ви се изплаща в размерите, в които ви се е изплащал и този за първото дете. Това е само, ако така ви е по-изгодно. Ако не ви е по-изгодно, тогава ще получавате обезщетение в размер на 180 лева.
Ще получавате обезщетението в новите срокове, т.е. за 180 дни.



Моля ви кажете ми и това къде мога да го прочета и да го покажа на счетоводителката!

Чл.49 ал.2 от КСО

Чл. 49. (1) (Доп., ДВ, бр. 104 от 2005 г., изм. доп. ДВ бр. 105/2006 г.)  Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.
(2) (нова, доп. ДВ бр. 68/2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

# 20
  • Мнения: 65
работодателя казва че трябва да напиша следното
моля да ми бъде прекратен отпуск за отглеждане на деде до 2 годишна възраст и върната на длъжност
според мен правилно е
моля да бъда върната на заеманата от мен длъжност след изтичане на полагаемите ми се 315 дни за раждане и отглеждане на дете

# 21
  • Мнения: 9 050
работодателя казва че трябва да напиша следното
моля да ми бъде прекратен отпуск за отглеждане на деде до 2 годишна възраст и върната на длъжност
според мен правилно е
моля да бъда върната на заеманата от мен длъжност след изтичане на полагаемите ми се 315 дни за раждане и отглеждане на дете

Не виждам абсолютно никакъв проблем в текста, който работодателя ти иска.Текста на работодателя ти е по-коректен, защото след изтичането на 315-те дни започва да тече отпуск за отглеждане на дете до 2 години.  В този смисъл, за да те върнат на работа след изтичане на 315-те дни, трябва да ти прекъснат този отпуск за отглеждане на дете до 2 години. Определено текста на работодателя ти е по-коректен.

# 22
  • Мнения: 2 270
здравейте
имам една питанка.Какво става,когато две годишното обезщетение за майчинство/заварено положение/ изтече и след 2 месеца майката отново ще излиза по майчинство/със следващото си дете/.През тези два месеца тя е била назначена на висока заплата/примерно 800лв/при същия работодател при който е била и преди.Тогава каква ще бъде сумата,която ще започне да получава,когато излезе по майчинство и няма ли да е по добре да прекрати предишното си майчинство преждевременно,за да може да има 6 месеца с по висока заплата

# 23
  • Мнения: 9 050
здравейте
имам една питанка.Какво става,когато две годишното обезщетение за майчинство/заварено положение/ изтече и след 2 месеца майката отново ще излиза по майчинство/със следващото си дете/.През тези два месеца тя е била назначена на висока заплата/примерно 800лв/при същия работодател при който е била и преди.Тогава каква ще бъде сумата,която ще започне да получава,когато излезе по майчинство и няма ли да е по добре да прекрати предишното си майчинство преждевременно,за да може да има 6 месеца с по висока заплата

Щом двата вида отпуск не се застъпват, обезщетението за бременност и раждане се изчислява на база дохода от 6-те месеца, предхождащи излизането в болничен. Ако се осигурявате на висока заплата, определено ще е по-изгодно да работите през тези 6 месеца, а не само през 2 от тях.

# 24
  • Мнения: 2 270
ZinaSt-благодаря за бързия отговор
Ами ако през този месец и половина -два преди следващото майчинство си взема полагащия ми се за тези/ две години майчинство/годишен отпуск тогава въз основа на какво ще се изчислава бъдещото майчинство

Последна редакция: пн, 07 май 2007, 15:14 от ani69

# 25
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
ZinaSt-благодаря за бързия отговор
Ами ако през този месец и половина -два преди следващото майчинство си взема полагащия ми се за тези/ две години майчинство/годишен отпуск тогава въз основа на какво ще се изчислава бъдещото майчинство

Когато сте в платен отпуск ви осигуряват все едно сте на работа. Заплатат ви е тази за която сте подписали последния анекс към договора.

# 26
  • БГ
  • Мнения: 735
моля ви пак за отговор, имам дни на преносване, бяхте ми отговорили че болничен за тях трябва да ми даде лакаря, следил  бремеността ми, да ама доки с е  прави на луда #Crazy-каза че тези дни  се изравнявали с болничния който ще ми даде педиатъра на детето, да ама аз  така като дам болничния от датата на раждане на бебето ми,получен от родилното,и го предадат в НОИ няма ли да имам прекъсване, нали след като той изтече като втори болничен тогава ще искам от педиатъра на бебето третия? дайте ми съвет моля какво да правя newsm78, и къде го пише това че доки трябва да даде този болничен за преносването?мерси предварително  bouquet

# 27
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 378
моля ви пак за отговор, имам дни на преносване, бяхте ми отговорили че болничен за тях трябва да ми даде лакаря, следил  бремеността ми, да ама доки с е  прави на луда #Crazy-каза че тези дни  се изравнявали с болничния който ще ми даде педиатъра на детето, да ама аз  така като дам болничния от датата на раждане на бебето ми,получен от родилното,и го предадат в НОИ няма ли да имам прекъсване, нали след като той изтече като втори болничен тогава ще искам от педиатъра на бебето третия? дайте ми съвет моля какво да правя newsm78, и къде го пише това че доки трябва да даде този болничен за преносването?мерси предварително  bouquet

В Наредбата за медицинската експертиза на неработоспособността е написано. Естествено, че не можеш да имаш дупка между двата болнични. Изравняването наистина се прави с последния болничен, но тук става въпрос за друго нещо.

# 28
  • Мнения: 9 050
моля ви пак за отговор, имам дни на преносване, бяхте ми отговорили че болничен за тях трябва да ми даде лакаря, следил  бремеността ми, да ама доки с е  прави на луда #Crazy-каза че тези дни  се изравнявали с болничния който ще ми даде педиатъра на детето, да ама аз  така като дам болничния от датата на раждане на бебето ми,получен от родилното,и го предадат в НОИ няма ли да имам прекъсване, нали след като той изтече като втори болничен тогава ще искам от педиатъра на бебето третия? дайте ми съвет моля какво да правя newsm78, и къде го пише това че доки трябва да даде този болничен за преносването?мерси предварително  bouquet

С последния болничен се прави изравняване, ако има раждане преди термин. А ако има преносване, вече се издават 4 болнични листа, като този между термина и раждането го издава този, дето не е определил правилно термина  Mr. Green Лекарят, който ти следи бременността трябва да го издаде. Да не се прави на луда. Не може да има дупка между болничните. Той, че последния болничен ще е за по-малко от 48 дни, това е ясно, обаче и за тези дни, с които ще е по-малко този болничен, също трябва да има издаден лист. Всичките 135 дни трябва да са покрити от болнични листове. Не може да има дупки.

# 29
  • БГ
  • Мнения: 735
благодаря ви  bouquet, сега го намерих и в наредбата и ще й звъня пак,направо не знам какво да правя #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт