Правен казус:Мога ли да променя името на детето си?

  • 15 065
  • 80
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 27 524
Едно Я едва ли премахва автоматично Сиси, не се ядосвай за такива неща.

# 46
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Абе я не се излагай!

# 47
  • Мнения: 799
В крайна сметка не е толкова важно дали детето е с "ов" или без "ов". По-важното е, че в нашата си държава не можем да кръщаваме децата си по наш избор...

Така беше по татово време, сега не е така. Защо не поиска да ти покажат къде го пише този закон? Дали е така наистина?

Закон за гражданската регистрация

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.

 

# 48
  • Мнения: 977
В крайна сметка не е толкова важно дали детето е с "ов" или без "ов". По-важното е, че в нашата си държава не можем да кръщаваме децата си по наш избор...

Така беше по татово време, сега не е така. Защо не поиска да ти покажат къде го пише този закон? Дали е така наистина?


Ами то аз сама погледнах в закона и за съжаление следният цитат е верен:

Условията при, които се допуска смяна на името са посочени в ЗГР:

чл.19, ал1. Промяната на собствено, бащино или фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересувания, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това.

Според съдебната практика, "важни обстоятелства по смисъла на чл. 19 ЗГР ще са такива обстоятелства, които са направили лично и обществено неудобно и неподходящо за ищеца носеното на името в частта, в която се иска промяна".

Практика е с 2 свидетели да се смени името, като се докаже, че ищецът е известен с това име в обществото. Но за 3 годишно дете едва ли ще стане.

Молбата се подава в 3 екземпляра до Районния съд по местоживеене. Може да се разглежда по реда на бързото производство (чл. 126а, ал.1, б."л"), но искане за това трябва да бъде направено с молбата.


Да, както и този:


Закон за гражданската регистрация

Чл. 13. (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези окончания или те противоречат на семейните, етническите или религиозните традиции на родителите.

 

# 49
  • Мнения: 27 524
Ясно, мислех, че е отпаднало. Мен не са ме питали нищо, пък Себастиянов може да се каже, нищо, че не звучи добре.

# 50
  • Мнения: 3 880
Ей затова не я харесвам тази традиция с кръщаването на едикой си, защото много рядко се прави от сърце, в останалите случаи все някой очаква изгода или някой изнудва някого... супер традиция, няма що Sad
Кали77, ти си постъпила глупаво преди 3 години, защото си очаквала един вид "заплащане", затова че ще си кръстиш детето с нехаресваното име от теб, свекърът ти е постъпил гадно, като по този начин е искал да си "купи" уважение..... и сега заради вашите постъпки ще наказвате детето #Crazy  А на дядото ще му накривиш шапката с тези 2 букви накрая Laughing Познавам дядовци и баби, които се пъчат само заради една буква в името на внучето, което само с много фантазия и обяснения можеш да разбереш, че е кръстено на тях hahaha А Васил и Василен имат направо очеизвадна прилика Wink Веднъж си направила грешка, защото си гонила някаква цел, няма смисъл сега да правиш още веднъж грешка, защото пак гониш някаква цел (отмъщение). Не използвай детето си като оръжие за отмъщение, грозно е, големи хора сте- отмъщавайте си по други начини....
Вярно, че не е за това темата и въпросът, моля да не ми правите забележки Wink и сама виждам, но думата дума отваря...
Успех все пак, каквото и да решиш....

а те галено било.................. че по-галено от Рая накъде ...........
Хихи Laughing Моята е Леа, нарочно й избрах кратко име, за да нямат оправдания хората да го съкращават по свое усмотрение... получи се точно обратното- в БГ сега го удължават на "Лейче" Laughing Няма угодия Laughing Но аз съм там само 2-3 седмици в годината, така че оставям да си й казват както си искат, не ме дразни...

# 51
И ние ще трябва да се наказваме цял живот да изплащаме друго жилище-при тези цени на жилищата във Варна,това означава мин.500-600 лв.на месец за 20 и повече години.
И знаете ли защо ме е яд толкова много?Защото те живеят на село и никога няма да дойдат във Варна,защото са свикнали там,пък и си имат бизнес на село.А ние с мъжа ми си живеем от самото начало,вече 5 г.в тяното жилище.Но тъй като е тяхно по документи,ми се месят за абсолютно всичко-ти това няма да правиш,няма да махаш тази и тази мебел,няма да правиш еди-какъв си ремонт и т.н.

 Shocked Shocked Shocked
Откога да си купиш дом със собствени средства е наказание?  Това означава ли, че родителите са задължени да осигуряват всичко на децата си? Дом, кола, пари...
В кой век живеете, бе хора???  Crazy

# 52
  • Мнения: 730
Естествено,без адвокат и подкупи няма да стане.Той ще ме посъветва какви мотиви да посоча.
А сигурни ли сте,че се иска съгласието на бащата?И освен това,се изадава нов акт за раждане,така поне си мисля аз.
Поводът за това мое решение:уговорка за приписване на апартамент срещу името на свекъра,за да се запази в рода.Но тъй като сме в обтегнати отношения в момента и никога,поне докато са живи,няма да ни припишат апартамента.И ние ще трябва да се наказваме цял живот да изплащаме друго жилище-при тези цени на жилищата във Варна,това означава мин.500-600 лв.на месец за 20 и повече години.
И знаете ли защо ме е яд толкова много?Защото те живеят на село и никога няма да дойдат във Варна,защото са свикнали там,пък и си имат бизнес на село.А ние с мъжа ми си живеем от самото начало,вече 5 г.в тяното жилище.Но тъй като е тяхно по документи,ми се месят за абсолютно всичко-ти това няма да правиш,няма да махаш тази и тази мебел,няма да правиш еди-какъв си ремонт и т.н.


Издава се ново удостоверение за раждане!Няма начин да не искат съгласието на бащата!

# 53
  • Мнения: 4 965
И ние ще трябва да се наказваме цял живот да изплащаме друго жилище-при тези цени на жилищата във Варна,това означава мин.500-600 лв.на месец за 20 и повече години.
И знаете ли защо ме е яд толкова много?Защото те живеят на село и никога няма да дойдат във Варна,защото са свикнали там,пък и си имат бизнес на село.А ние с мъжа ми си живеем от самото начало,вече 5 г.в тяното жилище.Но тъй като е тяхно по документи,ми се месят за абсолютно всичко-ти това няма да правиш,няма да махаш тази и тази мебел,няма да правиш еди-какъв си ремонт и т.н.

 Shocked Shocked Shocked
Откога да си купиш дом със собствени средства е наказание?  Това означава ли, че родителите са задължени да осигуряват всичко на децата си? Дом, кола, пари...
В кой век живеете, бе хора???  Crazy

А и така, като се наказвате, после с какво ще се пазариш със сина си за името на внучетата?

Това изречение дори го бях изпуснала.
Все си мислех, че е гордост да направиш, купиш или съградиш нещо със собствените си усилия/със собствените си ръце...
Но да очакваш, че някой ти е длъжен и да използваш детето си като разменна монета/средство за да подкупиш или да накажеш...
Много грозно и недостойно мислене.
Съжалявам, че го казвам така директно, но просто не мога да приема, че има хора с толкова елементарни представи за живота.

# 54
  • Мнения: 4 076
Дъщеря ми има хубаво българско име(кръстена е на майка ми).При кръщенето в църквата й добавихме второ име,с тире към първото,на светията,в чийто ден се роди и двете оцеляхме по чудо.Така празнуваме рожден ден и имен ден в едно Simple Smile.След няколко години тя ще вземе лична карта и отсега настоява в нея името й да бъде като в църковното й кръщелно свидетелство.Никой от семейството няма нищо против желанието й.Въпросът ми е как да задвижа процедурата и ако знаете,горе-долу колко би струвало Embarassed

# 55
  • Мнения: 4 965
Дъщеря ми има хубаво българско име(кръстена е на майка ми).При кръщенето в църквата й добавихме второ име,с тире към първото,на светията,в чийто ден се роди и двете оцеляхме по чудо.Така празнуваме рожден ден и имен ден в едно Simple Smile.След няколко години тя ще вземе лична карта и отсега настоява в нея името й да бъде като в църковното й кръщелно свидетелство.Никой от семейството няма нищо против желанието й.Въпросът ми е как да задвижа процедурата и ако знаете,горе-долу колко би струвало Embarassed

Мисля, че в този случай можеш да приложиш копия от двете свидетелства и молба в съда да се издаде кръщелно с двете имена.
Или тя да подаде молба да й впишат и второто име, когато подава молба за издаване на лична карта (стига да не й го впишат като псевдони).

# 56
  • Мнения: 6 243
Дъщеря ми има хубаво българско име(кръстена е на майка ми).При кръщенето в църквата й добавихме второ име,с тире към първото,на светията,в чийто ден се роди и двете оцеляхме по чудо.Така празнуваме рожден ден и имен ден в едно Simple Smile.След няколко години тя ще вземе лична карта и отсега настоява в нея името й да бъде като в църковното й кръщелно свидетелство.Никой от семейството няма нищо против желанието й.Въпросът ми е как да задвижа процедурата и ако знаете,горе-долу колко би струвало Embarassed
И в този случай според мен трябва да се направи производство пред Районния съд. Само с административно вписване няма да стане.

Категорична съм, че се издава нов акт за раждане.
В производството за промяна на име на малолетно участие вземат и двамата родители, като негови законни представители, така че без съгласието на бащата промяната не е възможна.

Държавните такси са нищожни, за адвокатските хонорари - според зависи. За подкупите - избийте си го от акъла! Няма съдия, който да се омаскари заради една промяна на име. Ако адвокат ви поиска пари с уговорката, че са за съдията, бъдете сигурни, че ще си ги прибере в джоба.

Моето мнение е, че при описаните обстоятелства, съдът ще откаже промяната на име от "Васил" на "Василен". Разбира се, всеки случай се решава конкретно, а и практиката от съд до съд варира, но изхождайки от установената и актуална съдебна практика, съм почти убедена в този резултат.

# 57
  • Мнения: 4 076
Мда...значи трябва да търся адвокат,а аз през живота си съм ходила само при нотариус за подпис и не знам към кого да се обърна.Мислех си дали няма да стане без адвокат,при подаване на документи за ЛК.Е,все ще намеря някой.Бащата няма нищо против,нито бабата Simple Smile,за нас това е формалност и пак ще си й казваме на галено,както досега.Опитах се да я убедя,че и с едно име е христянка,по-скоро католиците имат повече имена,а ние не сме-но тя си държи и на второто име.
Благодаря за съветите!  bouquet

# 58
  • Мнения: 6 167
уговорка за приписване на апартамент срещу името на свекъра,за да се запази в рода.Но тъй като сме в обтегнати отношения в момента и никога,поне докато са живи,няма да ни припишат апартамента.И ние ще трябва да се наказваме цял живот да изплащаме друго жилище-при тези цени на жилищата във Варна,това означава мин.500-600 лв.на месец за 20 и повече години.

тоест, ти живееш безплатно в апартамента на свекър ти във Варна, който не го дава под наем, за да сте вие ок.   ooooh!

ако съм на мястото на свекър ти, като разбера, че сменяш името на детето и че дръзваш да се пениш даже по темата, ще ти дам 5 дни срок да се изнесеш от имота ми, ще го давам под наем, за да си осигуря доход, и да мога да си наемам някой да ме гледа един ден ( щото явно няма да има на кого да разчитам) , и ще ви изпратя с мъжа ти по живо по здраво да си изкарвате хляба, да печелите пари и да си купите апартамент.

а василенчето един ден ще разбере как си го конфронтирала по дифолт с дядо му и ако има малко мозък в главата си ще се разсърди, че не е имал никакво право на избор и си го размахвала, като разменна монета срещу един апартамент.



Последна редакция: пт, 27 апр 2007, 14:58 от Lennie

# 59
  • Мнения: 4 076
Някой питаше дали може бащино име без  -ов,а.Като бях в родилното,една от майките искаше дъщеря й да е Диана Милен(не Миленова).Отказаха й,но после в ЕСГРАОН-а намериха връзки и малката сега си е Диана Милен Б...
Не бих си позволила да съдя Калиа,въпреки,че не харесвам избраното от нея име.Този проблем в БГ се случва постоянно и е пропорционален на ниския ни стандарт.По-скоро съм възмутена от наглостта на по-възрастните на всяка цена да си чуят "великото" име,дето трябва да остане в историята.Ако не помогнеш на собственото си дете в труден момент,на кого ще помогнеш??Много важно как ще е кръстено внучето-нека да е живо и здраво,нека го отглеждат в хубав дом,а не по квартири;да има повече пари за нуждите му,вместо да отиват за погасяване на заема...тъй мисля аз.

Общи условия

Активация на акаунт