Отговори
# 75
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 9 366
По-малко деца са със сигурност, аз хубава занималня като материална база в София не съм виждала, но може и да има.

# 76
  • Мнения: 11 682
Здравейте, видях подобна доста стара тема, а искам да чуя по-актуални мнения. За училище в София (45-то) бихте ли взимали детето след учебните часове, като откажете занималнята, ако имате възможност да сте с него у дома? Има ли ползи за детето да бъде в занималнята? Благодаря!
Бих си взимала детето. Изморяват се достатъчно в училище.

# 77
  • Мнения: 1 921
Аз работя от вкъщи и реално
"работя от къщи", не от-в-къщи

# 78
  • Мнения: 2 131
Аз работя от вкъщи и реално
"работя от къщи", не от-в-къщи
Грешите. "Вкъщи" е наречие и в случая е правилно  употребено. Вашият вариант "работя от къщи" би следвало да означава, че работи от няколко къщи (сгради), което физически е невъзможно. Wink

# 79
  • Мнения: 512
Моят син го спрях от занималня в 4 клас. Справяше се чудесно! Имаше достатъчно време за всичко. Прибираше се сам ,обядва,малко почивка,написва домашните и имаше време за игра. Ако си бях вкъщи и имах възможност щях да го спра по рано. Прибирал се е с недописани домашни,а по английски език изобще не пишеше в занималнята. Тепърва като се прибирахме,трябваше да пише,а той изморен и изнервен от дългия ден.

# 80
  • Мнения: 1 921
Аз работя от вкъщи и реално
"работя от къщи", не от-в-къщи
Грешите. "Вкъщи" е наречие и в случая е правилно  употребено. Вашият вариант "работя от къщи" би следвало да означава, че работи от няколко къщи (сгради), което физически е невъзможно. Wink
Из Речник на българския език (онлайн). Търси дума "къщи":

...Той знаеше само пътя от къщи до канцеларията, евтината гостилница...

Тук и в другите примери някакви къщи по пътя му ли има или пътят е от "къщи" (от дома) до канцеларията? В края на краищата можеше да се напише "работя от дома", но по метода на подражанието (чути изрази) се повтаря "от-в-къщи".

# 81
  • Мнения: 5 659
Работа от вкъщи вече е възприет израз в разговорния и не само езика. Може да не е граматически най-издържано, ама пак е по-добре от хоум офис.

# 82
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 9 366
Вкъщи е граматически вярно, какви са тези глупави обяснения - пътя от вкъщи се казва, не от къщи. И моля не ми цитирайте онлайн речник, някои сме ходили на училище.

# 83
  • Мнения: 1 921
Вкъщи е граматически вярно, какви са тези глупави обяснения - пътя от вкъщи се казва, не от къщи. И моля не ми цитирайте онлайн речник, някои сме ходили на училище.
Речникът е на БАН. Не могат да се мерят с Вашето Училище. Думата онлайн в скоби я пише към заглавието. Същият цитат го има и в хартиени речници, ако изглеждат по-достоверни. Не става дума дали "вкъщи" е валидна дума, а за съчетанието "от къщи".

# 84
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 9 366
Проблемът не е речника, а устройството зад него. От коя година е цитирания текст?

# 85
  • Мнения: 2 357
Правилното е "от вкъщи". Не че е по темата.

# 86
  • Мнения: 2 683
“От вкъщи” се казва, не мога да повярвам, че се е заформил такъв спор. 😄

# 87
  • Мнения: 2 131
Да, прав сте за "къщи", признавам, че тук грешката е моя, всъщност е остаряла форма на дателен падеж и също може да се използва като наречие.

"Вкъщи" като наречие, обаче, също може да се съчетава с предлози - до вкъщи, за вкъщи, към вкъщи, от вкъщи - така че все пак поправката ви и възмущението не са уместни.
От същия речник:
https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/%D0%B2%D0%BA%D1%8A%D1%89%D0%B8/

https://ibl.bas.bg/pishi_pravilno/shte-vzema-tramvaya-do-vkashti/
Днес правописът на думата е устано­вен и колебания при писането ѝ не би трябвало да има. Наречието вкъщи може да се съчетава с предлози: до вкъщи, за вкъщи, към вкъщи. Повечето от тези изра­зи се употребяват дублетно: може да се каже пътувам към вкъщи и пътувам към къщи. За други обаче това не е характерно, казва се само храна за вкъщи.
Из Речник на българския език (онлайн). Търси дума "къщи":

...Той знаеше само пътя от къщи до канцеларията, евтината гостилница...

Тук и в другите примери някакви къщи по пътя му ли има или пътят е от "къщи" (от дома) до канцеларията? В края на краищата можеше да се напише "работя от дома", но по метода на подражанието (чути изрази) се повтаря "от-в-къщи".

# 88
  • Мнения: 2 376
Прави ми впечатление,че повечето ,които сте се отказали от занималнята, сте си вкъщи. Казва се работя "от вкъщи". Не всеки може да си позволи обаче този лукс и затова именно е занималнята.

# 89
  • Мнения: 55 951
Прави ми впечатление,че повечето ,които сте се отказали от занималнята, сте си вкъщи. Казва се работя "от вкъщи". Не всеки може да си позволи обаче този лукс и затова именно е занималнята.

Ако човек няма възможност то значи алтернативата също я няма и занималнята е задължителна. Но в темата специално се пита какво бихме направили ако имаме избор. И точно това поражда дискусия. Иначе ако нямаме избор то си е ясно.

Общи условия

Активация на акаунт