Отново за окончанието на бащиното име на детето и други въпроси

  • 20 776
  • 162
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 004
Може Peace Записахме Рая без -ова в презимето и не сме имали проблеми нито в болницата, нито в общината.

# 16
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Моя син няма "ОВ" нито в през името си, нито във фамилията. Може би защото баща  му не е от БГ, но никой не е питал или правил проблем. Щеше да е доста смешно да е Стивън Дейвидов  hahaha  Joy

# 17
  • в стаята
  • Мнения: 469
Може, дъщеря ми е  без "ова". Записахме я без никакъв проблем Peace

# 18
  • Мнения: 133
Може , синът ми е без -ов., но е малко трудно - личен опит.Ние отидохме в общината и с уговорки , без съдебно решение го вписахме .Нашиятц коз пред служителите беше такъв: след като етническите турци  в България , въпреки , че са български граждани вписват имената на децата си без - ов/ - ова и ние също имаме право да се възползваме от това - веднага клекнаха и вписаха синчето , както искахме ние.

# 19
  • Мнения: 941
ако единят родител не е българин мисля че не се слага приставка, при нас така се получи, но не са  и настоявали да добавят -ова към името на дъщеря ми, но имам познати които искаха да нямат а в акта за раждане им сложили, странна работа

# 20
  • БГ
  • Мнения: 1 162
Може, разбира се! В АГ клиниката, в която раждах, два пъти ме попитаха със или без -ов, но мъжа ми държеше да е с -ов и така стана! Когато дойде служителката просто бавно й продиктувай имената!

# 21
  • Мнения: 5 391
Ние искахме синът ни да е без окончание на бащиното име, така го записах когато попълвах документите в болницата, но впоследствие в удостоверението за раждане те си го бяха накичили с "ов" Confused
Заведохме дело, спечелихме го и сега е така, както искахме Grinning

# 22
  • Мнения: 222
Разбира се,че може.Поне при мен нямаше никакъв проблем.Просто при попълване на имената в болницата а после и в акта за раждане наблягах на бащиното име,че държа да е без -ов и нямаше проблем.Иначе нашия татко е Тоник,представяте ли си как ще звучи...И при двете деца всичко беше ОК.

# 23
  • София
  • Мнения: 276
Самата аз съм без -ова (баща ми се казва Алфред и щеще да е смешно) и много се надявам да не ни принуждават да слагаме дългото Светославова... но няма да е фатално в крайна сметка.  Wink

# 24
  • Мнения: 5 362
Да,може. Peace
Ние почти до последно мислехме да запишем Калина с презиме Калоян,а не Калоянова,но се отказахме после.Решихме да спазим традициите.
Иначе познавам момиче,което се казва Елена Илиян Кънева.

# 25
  • Мнения: 1 174
Може, но странното е, че преди 10 години, с първото си дете мъжа ми не е имал проблем с бащиното име, а сега го караха да пише молба до областния чак, за да получи позволение-окончание.

# 26
  • Мнения: 1 924
Чл. 6. Бащиното име се вписва с наставка -ов, -ев, -ова, -ева, съобразно пола на детето освен когато собственото име на бащата не позволява поставянето на тези наставки или те противоречат на именните традиции.

Източник- ЗАКОН ЗА ИМЕНАТА НА БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ

# 27
  • Габрово
  • Мнения: 1 220
Да,може.И моят син е без -ов.

# 28
По закон не може, с изключение на случаите цитирани в закона.И общо взето зависи от благоволението на служителките.Аз живея в Добрич и доколкото знам в болницата тук, не е проблем, затова попитахме тези дни в служба ЕСГРАОН, от където ни отговориха, че не може.Правели компромиси само за етнически турци и арменци.
Питам до кога ще сме дискриминирани в собствената ни държава.На мен Али Ахмедов ми звучи също толкова нормално както й Али Ахмед.Незнам как ще се преборя със служителките.Не че жизнено важно за мен или детето ми, но се дразня от двойния стандарт. Още по-абсурдно е, че в един град може, в друг не.

# 29
  • Мнения: 4 784
Може. Мен в болницата изрично ме питаха, когато го записваха, дали искам да е Калоян Росен Стоименов или Росенов Стоименов

Общи условия

Активация на акаунт