Отново за окончанието на бащиното име на детето и други въпроси

  • 20 935
  • 162
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 61
Права си Пенелопа, пози боже сляпо да прогледа, аман от изгъзици и оригиналничене. Прекалено много сапунки се гледат.

# 91
  • Мнения: 1 858
Аз пък смятам, че последните три изказвания са "изгъзици"... пази Боже от тесногръди хора!
Според вас трябваше да си кръстя детето Светослав Марианов М.... и всеки, който му чуе името в първия момент да си помисли, че не е признат от баща си, че е записан на мое име защото наистина това е първото, което ще дойде на ум на човека отсреща. Ако имам момиче обаче няма да има начин ще трябва да е Марианова.

# 92
  • Мнения: 9 990
Особено пък на непознати, маатете, да те светна, никак не ме вълнува семейният статус и Нищо, ама Нищичко не си мисля кой от кого е припознат и  не ми дреме.Никак не съм тесногръда даже.Смешно ми е, честно...а това не е тесногръдие, ще прощаваш.Светослав-Мариан или Светослав-Мариян ще е първото, което ще попитам, а не кой е и дали сте подписали с баща му на Светльо... LaughingПък ако детето си е Светослав Марианов Едикой си, грам няма да ме интересува съвсем пък нищо за бащата, по-скоро ще го попитам на колко е годинки например, а не баща му припознал ли го е, в брак ли са с майката, бабата коя е и стринката къде работи...Смях .....Това с припознаването и че детето щели да го мислят, че е записано на теб е само в твоята глава.Аз например незнам, че ти си Мариана, че да си мисля това, нито майката на съседната пейка например, с чието дете играе Светль.Сами робувате на подобно тесногръдие.И да, във едно бащино име Марианов аз не виждам абсолютно нищо неестествено.Ето я и темата тук за темите с изгъзените имена напоследък-да, при едно момче трябва малко повече да се мисли, защото после то дава името си на неговото дете.Като не ви харесва-работете за промяна на законите на Република България в тази насока...Интернационализъм.

Последна редакция: пт, 22 юни 2007, 17:35 от пенелопа

# 93
  • Мнения: 1 858
Особено пък на непознати, маатете, да те светна, никак не ме вълнува семейният статус и Нищо, ама Нищичко не си мисля кой от кого е припознат и  не ми дреме.Никак не съм тесногръда даже.Смешно ми е, честно...а това не е тесногръдие, ще прощаваш.Светослав-Мариан или Светослав-Мариян ще е първото, което ще попитам, а не кой е и дали сте подписали с баща му на Светльо... Laughing

А отчиташ ли, че не всички са като теб? Отчиташ, ли че повечето българи са такива? Имах съученик, който се казваше ...Марианов... идея си нямаш какво одумване падаше от учителите ни. Майка му и баща му бяха разведени и на него винаги се гледаше като тоя дето е писан на майка си...

# 94
  • Мнения: 2 818
Чак пък изгъзица  Rolling Eyes Всеки да си кръщава детето както иска, това е негово право и в случая възмущението е към хората, които не са зачели това право. Не съм чела закона, но след като има толкова много деца без ов/ова на края на бащиното явно закона не е действащ, а и доколкото знам (но от непотвърдени източници) този закон вече не важи...

# 95
  • Мнения: 9 990
Особено пък на непознати, маатете, да те светна, никак не ме вълнува семейният статус и Нищо, ама Нищичко не си мисля кой от кого е припознат и  не ми дреме.Никак не съм тесногръда даже.Смешно ми е, честно...а това не е тесногръдие, ще прощаваш.Светослав-Мариан или Светослав-Мариян ще е първото, което ще попитам, а не кой е и дали сте подписали с баща му на Светльо... Laughing

А отчиташ ли, че не всички са като теб? Отчиташ, ли че повечето българи са такива? Имах съученик, който се казваше ...Марианов... идея си нямаш какво одумване падаше от учителите ни. Майка му и баща му бяха разведени и на него винаги се гледаше като тоя дето е писан на майка си...

Маатете, пиша в раздела на Родители отглеждащи сами децата си....това ако не ти говори нищо, здраве да е.В ония години нещата бяха различни, и на деца на разведени родители се гледаше по-различно.Стремим се днес да не е така.И толкова съжителства без брак има, че на самотните им орязаха и малкото права, които имаха заради и тази "изгъзица"-незачитането на институцията, наречена семейство... TiredТа в тази връзка, дреме ми съседката Мара с кой си чеша езика, с мен или с друг...нормалните хора реагират по нормален начин и аз както ти казах-тези премахвания на окончанията главно на момчетата пораждат двойно чудене, аджеба-Мариан ли си, Светослав ли си?Или -о, даааа, ясно, баща ти е Мариан, разбрах сега...

# 96
  • Мнения: 37
Въпроса ми е следния: знае ли някой как стоят чисто законово нещата с второто име на детето, когато не е припознато от бащата, а името на майката не е подходящо за окончание "ин" "ов" или "ев".  Подобни имена са примерно Виолета, Екатерина или Мария. Допустимо ли е когато детето е от женски пол да се запише като Яна  Виолета (името на майката) Петрова. Или по закон трябва да е с окончание, пък после ако се търси благозвучие да се водят дела?

# 97
  • Мнения: 649
Чстито за бебчето  bouquet!!!
Относно името, според мен иаш право да се разправяш. Не съм сигурна, но май, за смана на името, жече, трябва да се води дело(така съм чувала).

# 98
  • bulgaria
  • Мнения: 310
Въпроса ми е следния: знае ли някой как стоят чисто законово нещата с второто име на детето, когато не е припознато от бащата, а името на майката не е подходящо за окончание "ин" "ов" или "ев".  Подобни имена са примерно Виолета, Екатерина или Мария. Допустимо ли е когато детето е от женски пол да се запише като Яна  Виолета (името на майката) Петрова. Или по закон трябва да е с окончание, пък после ако се търси благозвучие да се водят дела?
Доколкото разбрах при ситуации като твоята е напълно законно да се запише детето по този ночин

# 99
  • Мнения: 1 426
А дали някой знае, когато записват в Общината вместо бащиното име, името на майката  дали слагат окончание "ина" примерно Мариина.
Не, отдавна вече не се слага такова окончание, а "ов" или "ев", даже и като не звучи добре. Например Мариев или Румянов - при мене беше така.

А за бащините имена без окончание - мили майки, изгъзица си е отвсякъде вашето искане! То е същото, като да почнем да говорим, като слагаме членуването отпред, защото еди къде си било така. Ами имаме български език, правила и традиции - намерихте се няколко пишман европейки.

# 100
  • Мнения: 1 858
А дали някой знае, когато записват в Общината вместо бащиното име, името на майката  дали слагат окончание "ина" примерно Мариина.
Не, отдавна вече не се слага такова окончание, а "ов" или "ев", даже и като не звучи добре. Например Мариев или Румянов - при мене беше така.

А за бащините имена без окончание - мили майки, изгъзица си е отвсякъде вашето искане! То е същото, като да почнем да говорим, като слагаме членуването отпред, защото еди къде си било така. Ами имаме български език, правила и традиции - намерихте се няколко пишман европейки.

Традициите не са това, което бяха...
В България не е традиция да се празнува и Св. Валентин или Вси Светии, в България няма великденски заек или украса великденска но всичко това се променя и бг. обществото приема и чужди традиции какво остава за имената.

п.п. Абе от къде ги учите тези купешки думички като "изгъзици" newsm78 не знам в бг. речник да има такава думичка newsm78 да не и ти да си пишман европейка Sick но под прикритие Laughing?

# 101
  • София
  • Мнения: 2 856
Nevada, пенелопа, преди да прочета мненията ви, бях се разтревожила, че не съм ред или че съм ужасно ретроградна. Съгласна съм напълно с вас! Аман от чуждопоклонничество! Аман от първенющина! Но какво да се прави - криворазбрана циЛивилизация! Joy

# 102
  • Мнения: 1 273
А дали някой знае, когато записват в Общината вместо бащиното име, името на майката  дали слагат окончание "ина" примерно Мариина.
Не, отдавна вече не се слага такова окончание, а "ов" или "ев", даже и като не звучи добре. Например Мариев или Румянов - при мене беше така.

А за бащините имена без окончание - мили майки, изгъзица си е отвсякъде вашето искане! То е същото, като да почнем да говорим, като слагаме членуването отпред, защото еди къде си било така. Ами имаме български език, правила и традиции - намерихте се няколко пишман европейки.

Традициите не са това, което бяха...
В България не е традиция да се празнува и Св. Валентин или Вси Светии, в България няма великденски заек или украса великденска но всичко това се променя и бг. обществото приема и чужди традиции какво остава за имената.

п.п. Абе от къде ги учите тези купешки думички като "изгъзици" newsm78 не знам в бг. речник да има такава думичка newsm78 да не и ти да си пишман европейка Sick но под прикритие Laughing?

 ooooh! ooooh! ooooh!
Хаха изгъзица си е точно българска.
Колкото до окончанията, аз вече съм си казала мнението. Просто си губим идентичността малко по малко.  Каде без да искаме, каде заради някакви "пишман европейки" Tired

# 103
  • Мнения: 256
Аз още в родилния дом записах презимето на сина си без окончание ов/ ев, обаче имам бегъл спомен, че от общината  не го бяха зачели и моя мъж ходи да се разправя. Явно е подействало, защото детето остана така, както ние искахме. Моя мъж е с българско гражданство, но баща му е еврейн - при тях са така имената, без окончание и тъй като кръстихме малкия на свекъра... искахме да запазим традицията на името.  Та разрешиха! Но ми се струва тъпо и неуместно да се заяждат за едно окончание. Crossing Arms
А на Невада ще кажа: избягвай да гледаш в чуждите паници и да критикуваш, без да знаеш подробности.  Naughty

# 104
  • Мнения: 1 273
Точно за това става дума. Вие сте искали да запазите идентичността си и го намирам за нормално.
както и намирам за нормално всеки българин да носи българско име с разните му окончания и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт