Превод и легализация на диплома...

  • 14 297
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 299
Значи такъв е редът. Аз лично отидох в една агенция, тупнах им дипломата и след 10 дена си я взех готова  Peace
Е мисля, че Marieta вече знае какво да направи

# 16
  • Мнения: 46
Горещо те съветвам да се довериш на фирма за преводи и легализации, за да избегнеш един куп нерви и да не те връщат по 100 пъти от разните институции.
1. Преводът задължително трябва да е направен от заклет преводач, за който в Консулски имат файл.
2. В МОН минимум се чака 7 работни дни, независимо дали поръчката е експресна или нормална.
3. Едва след като МОН сложи печата си, дипломата се превежда, тъй като в превода се описва и съдържанието на печата.
4. После се носи в Консулски и в зависимост от това, дали България има спогодба със съответната държава се слага апостил или не, също така се лепят и държавни таксови марки, чиято стойност в зависимост от поръчката (експресна, бърза, нормална) и държават, за която е предназначен документа, е различна. А марките пък си ги купуваш от пощата.
Изобщо, разправиите са много, а фирмата за преводи и легализации няма да ти вземе много за услугата.

П.С. Легализирай си нотариално заверено ксерокопие на дипломата, а не оригинала, за да не ти го съсипят с печати. Това означава, обаче, че в превода трябва да бъдат описани и печатите на нотариуса.

# 17
  • Мнения: 1 352
Благодаря ви за отзивчивостта Heart Eyes. Бяхте ми много полезни!

# 18
  • Мнения: 161
Горещо те съветвам да се довериш на фирма за преводи и легализации, за да избегнеш един куп нерви и да не те връщат по 100 пъти от разните институции.
1. Преводът задължително трябва да е направен от заклет преводач, за който в Консулски имат файл.
2. В МОН минимум се чака 7 работни дни, независимо дали поръчката е експресна или нормална.
3. Едва след като МОН сложи печата си, дипломата се превежда, тъй като в превода се описва и съдържанието на печата.
4. После се носи в Консулски и в зависимост от това, дали България има спогодба със съответната държава се слага апостил или не, също така се лепят и държавни таксови марки, чиято стойност в зависимост от поръчката (експресна, бърза, нормална) и държават, за която е предназначен документа, е различна. А марките пък си ги купуваш от пощата.
Изобщо, разправиите са много, а фирмата за преводи и легализации няма да ти вземе много за услугата.

П.С. Легализирай си нотариално заверено ксерокопие на дипломата, а не оригинала, за да не ти го съсипят с печати. Това означава, обаче, че в превода трябва да бъдат описани и печатите на нотариуса.

Кратко, ясно и разбираемо  Simple Smile

Да допълня - дипломата и приложението се легализират като отделни документи, необходими са и оригиналите на документите, въпреки, че се легализират копия (такова е изискването на МОН). Сроковете в МОН в момента са от 10-15 дни до повече от месец, без значение дали документите се внасят от частно лице или от фирма, забавянето се дължи на проблемите с наши фалшиви дипломи хванати в Гърция и уволнения на служители на МОН, които са съдействали за легализацията им, по същия повод се изисква титулярът на документите лично да си внесе документите или да упълномощи трето лице (близък, познат или служител във фирма за легализации), което да внесе и получи заверените документи.

# 19
  • Мнения: 46
Само още едно допълнение да направя: Ако легализираш диплома за степен МАГИСТЪР,  ще ти искат тази и за степен БАКАЛАВЪР просто да я видят, затова в такъв случай  Winkя носи и нея

# 20
  • Мнения: 1 352
Цитат
Сроковете в МОН в момента са от 10-15 дни до повече от месец...

В сайта на МОН пише 5 раб. дни, по телефона ми казаха същото Confused

# 21
  • Мнения: 46
Радвай се ако е така, но все пак бъди готова за по-дълъг срок.

# 22
  • Мнения: 21
Моля за разяснения!!!Досега не съм легализирала диплома/не ми се е налагало/.
Въпроса ми е:легализиране на диплома за средно образование с цел записване в университет в чужбина/в нашия случай Дания или Англия,но още не е ясно къде точно/,за определената държава ли точно трябва да бъде???В смисъл трябва да изчакаме да разберем точно къде ще учи и точно за тази държава да се прави легализация???/малко объркано,но..../

# 23
  • Мнения: 1 299
Няма значение държавата. Просто се превежда на английски и това е. Не знаех, че в Дания има бакалаварско образование на английски  Thinking Това някой колеж ли е?

# 24
  • Мнения: 21
Няма значение държавата. Просто се превежда на английски и това е. Не знаех, че в Дания има бакалаварско образование на английски  Thinking Това някой колеж ли е?


www.vitusbering.com

# 25
  • Мнения: 1 299
Ах, колежа в Хорсенс...малко предлагат, но от сърце  Laughing

# 26
  • Мнения: 4 700
Няма значение държавата. Просто се превежда на английски и това е. Не знаех, че в Дания има бакалаварско образование на английски  Thinking Това някой колеж ли е?


Не zнам как е zа Дания, но zа Германия аz моята трябваШе да си я превеждам на немски. После трябваШе и немското посолство да ми я zавери, но чух, че това zа посолтвото сега било отпаднало. Май е най добре да се свържите с учебното zаведение и да попитате.

# 27
  • Мнения: 804
не прочетох всичко отговарям на въпроса ти:
1. Прави се ксерокопие на дипломата и се заверява при нотариус.
2. Носиш го лично в МОН стая № 4, заверката е 5 работни дни/ ако го дадеш в понеделник го получаваш следващия понеделник.
- ВАЖНО! Ако друг носи дипломата в МОН трябва да има нотариално заверено пълномощно от теб /за фирма или близък човек няма значение/ пълномощното е задължително. Може без пълномощно ако я занесе някой от родителите ти, но трябва да носи акта за раждане.
3. Носиш копие от дипломата във фирма за преводи и искаш бавна поръчка за 3 работни дни обикновено е 8-10 лв. на страница за превод на английски, холаднсикия е доста скъп.
4. Взимаш си дипломата от МОН и я занасяш във фирмата, там ти нанасят датата на заверката, преводачът подписва лично и ти поставят печати.
5. Купуваш си таксови марки от Централна поща
- бърза заверка /подават се сутрин и се получават на другия ден след обед/ 13,5 лева,
- бавна /подават се сутрин и се получават след 3 дни след обед/ 9 лв
6. Залепваш на гърба на ксерокопието на дипломата марки за 7,50 или 5 лева, а в края на превода под подписа на преводача и печата на фирмата марки за 6,00 или 4,00 лв
7 Отиваш сутринта към 9.30 в КО на МВнР попълваш заявление и даваш дипломата за заверка, а съответно на другия ден или след 3 дни си я получаваш.
Всичко това може да ти го свърши и някоя фирма, но се посъветвай и намери читава че да ти свършат работа. Аз ползвам една от която съм много доволна. Бързата услуга обикновено е 8 работни дни, бавната 11 работни дни.

# 28
  • Мнения: 21
Ах, колежа в Хорсенс...малко предлагат, но от сърце  Laughing
Ланфеар,искам информация/ако може/.Писала съм ти на лични.

Общи условия

Активация на акаунт