Майки-чужденки в България,как сте?

  • 2 668
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 563
Поздравления за чудесното владеене на български и на двете ви! Мечтая си един ден и моят мъж, който е руснак, да пише толкова добре. Засега ме разбира и само кима или се смее на твърдото "е".

Отрицателният стеротип за руските жени ми и е известен. И до ден днешен родителите ми не спират да се подиграват на рускините, включително и на свекърва ми. Успех с документите!

# 16
  • Мнения: 3 804
клавена не се притеснявай и продължавай да си говориш с детето на руски и навън,мен също ме заглеждат като говоря с децата на бг тук в сирия,но това изобщо не ме интересува ,децата имаха проблеми  с другите деца когато бяха в 1 ви клас но всичко се преживява сега са си добре имат си приятели и тук и в бг

# 17
  • Мнения: 2 051
prоблемите свързани с това,че от 1 януари не мога до се трактувам като чужденка в България.Уж всички сме "европейци" и затова нямам нито лична карта,нито ЛНЧ(личен номер на чужденец). А без тези работи просто няма как да се индифицирам в БГ. Дават ми от МВР едно малко картонче,където пише само име,фамилия,и че имам продължително пребиваване до 2012 година.Сега изкарах курсове за шофьорска книжка и не ми я даваха,защото нямам НИКАКИВ документ за постоянен адрес.Нямам никаква регистрация в община и дори сега не подадох декларация за гласуване за евродепутати в европарламент,а имах право.ПРосто не ми се разправяше... Confused Rolling Eyes

Хм...
А кое МВР ти издава картончето? Не пише ли кое районно е? Евентуално на това да стъпиш по някакъв начин... Thinking
Пречи ли нещо да си направиш регистрация в общината, например за да гласуваш, както сега си могла? После ще си извадиш удостоверение, че си регистрирана и ще си го пазиш за всякакви непредвидени случаи....

# 18
  • Мнения: 2 051
понеже говоря с моя син на руски,неведнъж съм ставала обект на злобни коментари,отправени на метър разстояние.В детска градинка група майки обсъждаха външния ми вид и особености на руско сексуално поведение.Веднъж децата отказаха да играят с моя син,понеже бил руснаци.Реших този проблем,защото за моя син беше проблем,като спрях да говоря с него на руски на обществени места,говорим на руски вкъщи и насаме.Иначе срещала съм много хора,които живо се интересуваха от произхода ми,искаха да си говорим на руски.Злобно отношение идва от неудачници,от нереализирани хора,за които все  друг,в случая съм аз,виновен.

Разбира се  bouquet
Не лишавай детето си от богатството на един езика и от достъпа му до руската култура заради ограничени и комплексирани същества.
Много сили ти пожелавам.
И спокойствие.

# 19
  • Мнения: 13
 [/quote]

Хм...
А кое МВР ти издава картончето? Не пише ли кое районно е? Евентуално на това да стъпиш по някакъв начин... Thinking
Пречи ли нещо да си направиш регистрация в общината, например за да гласуваш, както сега си могла? После ще си извадиш удостоверение, че си регистрирана и ще си го пазиш за всякакви непредвидени случаи....
[/quote]

В община ми казват,че не се занимават с "продължително пребиваващи".Само с постоянно пребиваващи,дават им ЕГН и регистрират,а на мен с нищо не могат да помогнат.Да това картонче и моят международен паспорт-това ми документите с които ще вървя навсякъде.Само че никъде не пише ЛНЧ и адрес.а моят латвийски ЕГН от паспорта не може да се ползва,защото  е по дълъг от българския. newsm78

# 20
  • Варна
  • Мнения: 2 133
А разрешават ли да шофираш с латвийска книжка?
Не знам превеждт ли ги чуждестранните шофьорски книжки...
Иначе ще трябва да чакаш до петата година? (след разрешението на постоянно пребиваване)

# 21
  • Мнения: 2 051
Есми, ето ти част от последната редакция на Закона за документите за самоличност:

Глава четвърта.
СВИДЕТЕЛСТВО ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА МОТОРНО ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО
Раздел I.
Общи положения
[Препратки от актове] [2 редакции на елемента]
Чл. 50. (1) Българското свидетелство за управление на моторно превозно средство е индивидуален удостоверителен документ за правоспособност за управление на моторно превозно средство.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Свидетелството за управление на моторно превозно средство служи като идентификационен документ за самоличност на територията на Република България.

(3) Чужденците, притежаващи българско свидетелство за управление на моторно превозно средство, удостоверяват своята самоличност с документа за задгранично пътуване, с който са влезли в Република България, или с някои от документите, предвидени в чл. 59.

Самия закон можеш да си разпечаташ при нужда оттук:
http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2134424576

Служителите на КАТ в България не са от най-адекватно мислещите, може и да си се убедила вече.
Успешно да си вземеш и използваш шофьорската книжка!

# 22
  • Varna
  • Мнения: 503
 Да покажа и аз моя български ....
 Рускиня съм, найстина живея в България много отдавна, вече 28години. Имам две дечица Томислав на 13год. и Бетина 1год. В момента живея във Варна и тъй като работя в сферата на туризма, а и във всекидневието приятели познати донякъде са свързани с руския език и не съм усещала негативно отношение

# 23
  • Мнения: 3 478

[/quote].Но,винаги има едно но,понеже говоря с моя син на руски,неведнъж съм ставала обект на злобни коментари,отправени на метър разстояние.В детска градинка група майки обсъждаха външния ми вид и особености на руско сексуално поведение.Веднъж децата отказаха да играят с моя син,понеже бил руснаци.Реших този проблем,защото за моя син беше проблем,като спрях да говоря с него на руски на обществени места,говорим на руски вкъщи и насаме.Иначе срещала съм много хора,които живо се интересуваха от произхода ми,искаха да си говорим на руски.Злобно отношение идва от неудачници,от нереализирани хора,за които все  друг,в случая съм аз,виновен.
[/quote]

Колко грозно и жалко.
Но поне ми дава идея какво може да ме чака другата седмица като се приберем в БГ, защото и аз не говоря на  дъщеря ми на български. Имам намерение да си наваксаме с парковете, тъй като тук нямам време.

# 24
  • Мнения: 13
Мерси много,Ведра за информация.Преди месец взимаха ми документи,след разговор с началник на КАТ-Враца.И сега отивам да взема книжка... Praynigи не ми я дават!!!! newsm78 казват-извинявай,направили сме грешка,че изобщо взимах ме документи от теб! че система не работи с чужденци(!) и с нищо не могат да ми помогнат(пак ли?).И,евентуално,ЮЛИ МЕСЯЦ,ще има промени в тяхната система! Такива ни "равни права","не сме чужденци"и "европейска общност"...Май трябва ми юрист...
 Планирам да заминавам за чужбина скоро,а този въпрос не знам как ще реша...
 Не знаете,има ли темичка,където майки-юристи дават консултации? newsm78 ooooh! Tired
Есми,



Служителите на КАТ в България не са от най-адекватно мислещите, може и да си се убедила вече.
Успешно да си вземеш и използваш шофьорската книжка!

# 25
  • Мнения: 2 051
казват-извинявай,направили сме грешка,че изобщо взимах ме документи от теб! че система не работи с чужденци(!) и с нищо не могат да ми помогнат(пак ли?).И,евентуално,ЮЛИ МЕСЯЦ,ще има промени в тяхната система! Май трябва ми юрист...
 Не знаете,има ли темичка,където майки-юристи дават консултации?

Абе той закона е казал как да се работи с чужденци, те тяхното си знаят...
Ще си спестя ругатните, няма защо да съскаме напразно, ами виж какво можеш да направиш - нито един от форумите не се занимава точно с такива проблеми, но можеш да пишеш директно на лс на Пела, тя е юрист и отговаря на въпроси във форума на самотните родители.
Ако не ти отговори, поне ще те прати на сигурно място.

Друго място където можеш да питаш е в Дира, в правния клуб, ето тук:
http://clubs.dir.bg/postlist.php?Board=pravo&GCDirID=de39810 … 682176fdf9388617b

# 26
  • Мнения: 13
    Много благодаря, Ведра за съвети и линкове.Сега ще пробваме да подадем жалба до административен съд чрез КАТ.Ще видим какво ще се получи. ooooh! newsm78

Общи условия

Активация на акаунт