Изпратете вашите истории за кърмене!

  • 44 782
  • 191
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 810
 newsm78 това ли значи наистина?
на снимката да присъства стикера?
 ooooh! тогава няма начинда изпълня условието...
Аз все пак заделих някои снимки, които могат да послужат за нещо...

# 91
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 840
Аз все пак заделих някои снимки, които могат да послужат за нещо...
Със сигурност Peace

# 92
  • Мнения: 387
Еййййййййй, благодаря ти за бързият  и точен отговор ,надявам се занапред да се радвам на същата отзивчивост.... bowuu  bouquet
Аз ..сега пиша ,защото имахме дъъълга разходка с бебките,кърмене навън на 30 градуса и после пак по парковете ,докато се приберем и станало време за къпане ,и после хайде по леглата ...На всичко отгоре и чистих  ooooh! и вечеря за каката ,е, сега ще седна на спокойствие и аз да хапна нещо  Flutter
Приятна вечер и благодаря пак........ Hug

Последна редакция: вт, 15 юли 2008, 23:31 от бубето 29

# 93
  • Бургас
  • Мнения: 337
аз  съм начинаеща в бранша,но сме само на кърма и съм устремена да продължим,до колкото е възможно...

Имам една снимка как бебка су4е- много сладка и една- две смешни истории...

Бу и аз пращам ..дано има полза.. Peace

# 94
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
biborana, мразя този израз до мозъка на костите си, но не мога да не ти го кажа... ТИ СИ ГЕРОЙ!!! Голям, голям герой! Поздравления, че си намерила сили да направиш всичко това! Heart Eyes

# 95
  • Мнения: 6
Открих тази полезна статия за кърменето, когато си с изкуствено увеличени гърди: "Breast Implants and Breast Feeding".
Статията е на английски, но в сайта си има и Гугъл-преводачка и се разбира.
http://beautystyleandhealthcare.blogspot.com/2008/08/breast-impl … east-feeding.html

# 96
  • Мнения: 3 379
Ха, събирате истории Simple Smile Да взема да напиша една... тя Бу я знае, но вече мога да я обогатя и разтегля в 3-те години кърмене  Wink

Между другото, Бу, очаква ме ново предизвикателство - живот и здраве в края на февруари 2009 ще имам още едно кърмаче, чакам го с нетърпение и със сигурност ще стана отново редовен писател и читател тук.

# 97
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 751
Бяла стая... Непозната миризма на дезинфектанти... Пареща болка и неконтролируема радост, заради случилото се преди два часа.
Роди се най-накрая! Дългото чакане свърши. Моето ангелче вече дишаше само, плачеше и спеше. Засега знаеше само това да прави. Но за двучасово новородено и това беше нещо. Исках да се обърна на една страна и да го погледам, но не можех да се завъртя – шевовете изгаряха от болка.
Завъртях само глава и го загледах. Приличаше ми на мене, на братовчед ми, на свекър ми... И беше събрало в себе си цялата ми любов. Искаше ми се да го взема, но не можех да помръдна от болка.
Добре, че след малко влезе мъжа ми. Гледаше го с интерес и пазеше дистанция, защото не искаше да го замърси по никакъв начин.
Стана въпрос за храненето. Нищо не знаех и попитах акушерката какво да купим за бебето, за хранене. Кашичка ли, мляко ли... Изгледа ме странно, с присмех, с поглед, който почти не издържах. Какво нередно питахме толкова? Мъжът ми предположи, че не бива да се внася млякото отвън, защото няма да е стерилно. Акушерката ни изгледа бясно. Развика се на мене – как може да тръгна да раждам и да не си подготвя гърдите за кърмене! (За  какво???) Как може да не се поинтересувам от тези неща! (Не разбирам нищо, за какво ми говори тя!!!). Акушерката ядосано обърна гръб и напусна стаята.
Мъжът ми се почеса по врата, постоя от крак на крак и си замина.
Останах сама и бебето се разплака. Силно, неистово, раздиращо. Не знаех какво да правя, защо ли плачеше? Предполагах, че е гладно.
Родилката от другото легло раждаше за втори път. Предния път, когато била първескиня, като мене, раждала в друга болница. Там обяснявали какво, как и кога се прави. Нагласи ме да „седна” в леглото, подаде ми бебето и почна да ми обяснява. Бебето засука веднага и тя самата се зарадва. Остави ме с него и каза да го оставя да се насуче. То сука доста, но като го оставих в леглото му, пак се разплака. Взех го отново, за да не нарушава тишината на етажа. Изкарах така цялата нощ...
И следващия ден...
И следващата нощ...
И целия ми престой в болницата...
Имах бебе, което обичаше да похапва. Кърмата ми тъкмо се регулираше и то си хапваше честичко. Но това никой не ми го обясни тогава. А аз не знаех – не се бях поинтересувала!
От болницата отидох направо в дома на майка ми. Всеки път ме гледаше като кърмя, следеше стриктно храненето на бебето да става на 3 часа, без да нарушаваме режима, настояваше, че имам нехранителна! кърма и, че бебето плаче от глад. Наливаше ме с боза, вафли, мляко, много храна, кромид лук и не знам още какво си. Караше ме да цедя няколко капки (предната кърма) и ми сочеше колко водниста и слаба е кърмата ми, не ме остави, докато на 20-я ден не дадохме допълнително НАН. Веднъж, след като му го дадохме, тя не се спря да дава и без мое знание – НАН-а бил по-хранителен, по-витаминозен, по-засищащ. Кърмата ми не ставала за нищо. През следващия месец НАН-а стана основно хранене, а кърменето ми – нещо рядко. Бебето дори повръщаше след кърменето.
На 50-я ден от раждането, майка ми ме превърза през гърдите. Стегна ме силно с една платнена пелена, ползвана преди години от друго бебе, и каза в продължение на няколко дни да не пия течности и да избягвам да се храня. Същата седмица накупих от аптеката няколко хранителни шишета и биберони и изкуственото хранене започна.
Скоро, след като се успокои, че няма опасност да „преча” на детето си с кърма, майка ми измести НАН-а с кис.мляко, разредено. Бебето беше на два месеца. Сложи му и захар.
На два месеца и половина му предложи първата кашичка – кисело мляко с чаени бисквитки. И много захар. Така било по-хранително.
На три месеца му бе предложено и първото пюре с месо – пуешко. Седмица по-късно – заешко, а после и пилешкото. Веднъж, след като бе въведено пилешкото, не закъсня и пилешката супа. Майка ми си отдъхна. Най-накрая детето „порасна”. Сега щяхме да му даваме да яде всичко! Нощните шишета с кисело мляко и мноооооого захар не се брояха.
С огромно съжаление се сбогувах с гълъбчето ми (беше само на три месеца), и се прибрах в столицата. Наложи се да се върна на работа, немислимо беше да преживявам с майчинството – имах ипотека на мое име. Мъжът ми работеше двойно повече, само и само да свършим по-бързо с ремонта и да приберем бебето при нас. Майка ми остана в провинцията, с бебето. Колкото и трудно да й беше, пое отговорността да ми помогне. Разчитах изцяло на нейните познания, беше отгледала мен, сестра ми, племенничките ми – нямаше начин да не се справи. Не можеше да сбърка с моето дете!
Ходех на работа всекидневно, гледах си задълженията и отговорностите, но някъде в мен нещо все мислеше за него, за детето ми. И не спирах да звъня по два, по три пъти на ден – да чуя как е.
Един ден, на работата, се присетих да купя нещо на бебето. Не помня точно какво беше, но можеше да се поръча само в интернет-магазините. Влязох и пуснах търсачката. Отпрати ме към детски електронен магазин, обвързан с майчин форум. Наложи се да се регистрирам, въпреки, че не ми се искаше, не ми се отделяше това време. Но го направих. И така, без да го желая особено, вече бях регистрирана във форума... И никога не го посетих повече...до след една година, когато ми се наложи пак да потърся нещо, отново свързано с детето ми.
Имах доста време за убиване и реших да поразгледам форума. Една мама питаше дали да се превръзва – щяла да отбива. С удоволствие и услужливост й обясних как става, как е било при мен и публикувах отговора си. След което бях нападната от кърмачките във форума. Ама как, ама защо, наистина ли съм го направила - не вярваха, че някой все още го прави това, обясняваха ми безмислието и риска, който се криеше. Даваха ми препратки към други теми и разни лекции. Но нямах време да чета.
След време попаднах на тема за захранването. Разказах нашия опит. Резултатът беше същия.
Третата тема, в която бях нападната, беше за сядането. Александър го сложихме да седне на три месеца.
Спрях да публикувам отговори. Започнах само да чета и за отрицателно време ми настръхнаха косите – слагането в проходилка на четири месеца, пресните яйца във водата, неспирното наливане с боза, сокове, които се разреждат, захарта в морковения сок, всекидневният варен жълтък, даван от три месечна вързраст и сякаш всичко, което бяхме правили с МОЕТО дете, беше неправилно и рисково. Едно притеснение се засили в мене, започнах неспирно да плача всяка нощ у нас, дадох доста зор на мъжа ми и когато стана на една година и седем месеца, Александър се прибра у дома. Беше 1 часа през нощта, когато колата спря пред блока. Докарахме си го у нас, най-накрая!
На другия ден, в 7 часа сутринта го събудих, изкъпах, облякох го и тръгна на ясла.
Вече бяхме едно истинско семейство – заживяхме заедно!!!
Започнах да се грижа за качествената храна на детето си, въпреки че не можех да бъда 100% сигурна в храната, която ядеше в яслата...

Измина време и Александър стана на почти три години. Решихме, че искаме второ дете. Заченах от раз и се радвах на двете чертички от теста за бременност. Споделих първо със секретарката ни – най-добра приятелка. Тя ми напомни веднага да започна да чета във форума. Бях забравила за него, но реших да почета отново там.
Още същия ден влязох и веднага няколко теми грабнаха вниманието ми. Включих се. Започнах приятни разговори с мамите от цяла България. Споделяхме съвети, опита си, грешките си... За месец научих няколко пъти повече неща, отколкото за годините, на които беше Александър плюс деветте месеца бременност с него. Пристрастих се към форума. Започнах да го отварям все по-често. Разменях дори лични съобщения с някои мами. Намерих приятели, които да питам и на чийто отговори да разчитам.
От тема на тема, прехвърлиха ме момичетата към другия подфорум – „Кърмене и захранване”. Не ми се „ходеше” там, кърменето ми беше далечно, непознато, несвойно. Започнах с няколко теми. Четях и не вярвах. Продължих с още, и още, и още. Безсънните ми бременни нощи се занизаха в кърмаческия форум. Всяка изчетена тема ме амбицираше да кърмя. Почувствах се майка, в мен се разгори огромно желание да съм естествена жена, да кърмя и обичам детето си, да направя най-доброто за него, да съм красива кърмачка отстрани погледнато. Няколкото нощи пред компютъра ме досъсипаха. От екрана трудно се четеше, а и работех от сутрин пред него.
Разпечатах си всички лекции. Прочетох ги веднъж, копирах ги, сортирах ги, пак ги прочетох, подредих ги подред и си разпечатах книжка за кърменето. Стана жестока! Започнах да я чета отново. Всеки път, когато спирах да я чета, я слагах в сака за родилното -  не исках в бързината с контракциите да я забравя вкъщи. Щеше да ми е настолна след раждането. (В интерес на истината, контракциите ме свиха у нас, на леглото, - бях полегнала и четях същата книга ...)
Купих си помпа, стерилизатор за частите на помпата, силиконови зърна, подплънки, щитове и прочие... Не можах да подготвя предварително зърната си за кърмене, защото ми предизвикваха контракции. Просто зачаках - амбицирана, уверена и непоколебима!
Като цяло, бремеността с Момчил мина много по-трудно от първата. Беше тежка бременност, трудно я изкарах, имаше много странични ефекти, но в крайна сметка – свърши. Бебето се роди живо и здраво, едричко и сладичко. И добре похапващо!
Качиха ме в същото отделение, същата стая, другото легло, същата акушерка се оказа на смяна. Даде ми детето, аз си го взех и го сложих на гърдата. И тогава я погледнах с онзи поглед, с който тя ме погледна преди години – мен, невежата първескиня!
Започнах кърмене на детето си – правех всичко, както пишеше в книгата ми. Питах момичетата във форума, пак четях, пак споделях проблемите си, ходехме редовно на консултация с бебето, минах през рагади, болки, регулиране на кърмата, недостиг на кърма, колики, цедене, събиране на мляко като бучка (но не и мастит!) и разни още такива.
Сега, 14 месеца по-късно, все още се кърмим. Като се обърна назад и си спомня за тези месеци, имам чувството, че всичко това само ми помогна да надрасна себе си и всичко друго - лошо и неприятно, което ми се е случвало. Това са именно нещата, които ме сближиха с моето дете, нещата които ме накараха да се почувствам горда майка, истинска жена, всеотдаен родител, и най-вече привилегирована кърмачка!
Всички жени, които имат възможността да кърмят, и го правят, са богопомазани. Това е привилегия, която не бива да бъде нито отнемана, нито отхвърляна по никакъв начин. Раждането на детето е свързано повече с физическото усилие, оставило дори неприятен спомен у някои жени. Истинската наслада на майчинството, истинската нега, блаженството, красотата на младата жена - родилката,  се крият именно в кърменето – в тази непоклатима връзка между майката и детето. Природната сила на кърменето – това велико чудо, е неоспорима. Чарът на кърмачката, също.
Усещането за пълноценност, за здраве, щастие и близост е неописуемо само по себе си. Бъдете щастливи, кърмещи майки!
И вие, бременни майчета – не забравяйте да кърмите бебетата си, след като се родят. Помнете, че дори и в нашата малка държава има кой да ви подаде ръка и да ви обясни всичко за кърменето и за привилегиите, които ще изпитате от него. Само попитайте и момичетата са насреща. Просто не забравяйте да ги попитате. А те знаят доста. И ще ви разкажат с любов. За да бъдете вие по-стойностни и по-пълноценни за вашите бебета, отглеждани с безкрайна майчина любов.

Последна редакция: пт, 22 авг 2008, 14:57 от galaUSA

# 98
  • Мнения: 3 810
... Cry galaUSA поздравления за написаното....

  bouquet  bouquet  bouquet

# 99
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 751
... Cry galaUSA поздравления за написаното....

  bouquet  bouquet  bouquet

Благодаря ти, посвещавам го на всички момичета от Кърмаческия, които са така всеотдайни и толкова добри   bouquet   bouquet   bouquet

# 100
  • Мнения: 376
galaUSA,   bouquet и от мен!

Аз все още не искам да пиша история, надявам се още повечко да покърмя, а и има толкова неща, че не знам кое да избера. Само че не мога да не споделя с вас една друга история която и досега ми минава често през мислите, защото е невероятна. Много кратка и много невероятна. Как кърменето спаси живота на едно бебче тук в Китаи, по време на земетресението в провинция Съчуан на 12 маи тази година. Намериха бебчо и маика му затрупани, три дена (грешка, около 24 часа)след труса. Маика му си беше отишла, но кърмата и бе спасила живота на детето и, което продължило да суче до последно. Тогава получих наи-голямата подкрепа да науча детето си да суче. Когато мисля за този случаи се сещам и много и за песента която Хедра пусна като поздрав тук -  dar la teta e dar la via...giving the breast is giving life. И не в толкова директен смисъл съм уверена че е така, и затова поздравявам всички маики кърмачки за това което давате на децата си!

Последна редакция: вт, 02 сеп 2008, 17:16 от Martani

# 101
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 751
Маика му си беше отишла, но кърмата и бе спасила живота на детето и, което продължило да суче до последно.

Малееее!
Направо се разплаках ...
Историята е покъртителна, наистина. Жалко, че си е отишла майката.

Милото детенце!

# 102
  • София
  • Мнения: 137
Маика му си беше отишла, но кърмата и бе спасила живота на детето и, което продължило да суче до последно.

Малееее!
Направо се разплаках ...
Историята е покъртителна, наистина. Жалко, че си е отишла майката.

Милото детенце!
Историята е наистина покъртителна, но и малко невероятна Thinking. Как е продължила да отделя мляко след като е умряла и то цели 3 дни след това newsm78.  Може би нещо не съм доразбрала Blush, но е истина, че майчината любов няма граници и вярвам, че дори след смъртта, тази сила пак бди над децата.

# 103
  • Мнения: 376

Историята е наистина покъртителна, но и малко невероятна Thinking. Как е продължила да отделя мляко след като е умряла и то цели 3 дни след това newsm78

Ephrossina, права си, извинявам се за времето – сега прочетох отново новините оттогава и видях че са ги намерили на 13ти маи следобед – около 24 или малко повече часа след земетресението. Маиката е била прегъната като за поклон и държала в скута бебето си, успяла да го предпази непокътнато. Самата тя е пострадала от сградата над нея. Като намерили маиката, дори за малко да не видят бебче, то спало под нея, държеики зърното и в уста, с усмивка на лице. До ръката на маиката намерили телефона и, на които било изписано – Скъпо дете, ако оцелееш, помни че мама те обича.

Ето и линковете на новините – към телевизията и към една от многото интернет страници. За съжаление на китаиски.

http://v.youku.com/v_show/id_XMjc5NjY1MzY=.html


тук има и снимка на спасеното бебе.
http://xuxue913.blog.163.com/blog/static/30087619200842324013400/

Последна редакция: вт, 02 сеп 2008, 17:10 от Martani

# 104
  • София
  • Мнения: 137

Историята е наистина покъртителна, но и малко невероятна Thinking. Как е продължила да отделя мляко след като е умряла и то цели 3 дни след това newsm78

Ephrossina, права си, извинявам се за времето – сега прочетох отново новините оттогава и видях че са ги намерили на 13ти маи следобед – около 24 или малко повече часа след земетресението. Маиката е била прегъната като за поклон и държала в скута бебето си, успяла да го предпази непокътнато. Самата тя е пострадала от сградата над нея. Като намерили маиката, дори за малко да не видят бебче, то спало под нея, държеики зърното и в уста, с усмивка на лице. До ръката на маиката намерили телефона и, на които било изписано – Скъпо дете, ако оцелееш, помни че мама те обича.

Ето и линковете на новините – към телевизията и към една от многото интернет страници. За съжаление на китаиски.

http://v.youku.com/v_show/id_XMjc5NjY1MzY=.html


тук има и снимка на спасеното бебе.
http://xuxue913.blog.163.com/blog/static/30087619200842324013400/

newsm09 Това е още по-разтърсващо....ох, много ми стана мъчно Cry

Общи условия

Активация на акаунт