Кой отговаря за детските ясли?

  • 7 714
  • 29
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 029
Да бе жалба и след 3 месеца ще започнат да действат по жалбата , през това време тя ще е пребила още 10 деца. Директен разговор и заплаха

Жалба е хубаво да има, не защото ще почнат веднага да действат, а за да има черно на бяло, че си направил всичко възможно по законния ред.

А nani_ , предполагам че не бие само твоето дете? що не се събереш с останалите майки, ако трябва и от предишната ясла, в която е работила адашката? Ако сте повече хора сто процента ще има по-голям ефект все си мисля....

Почват да ми минават черни мисли за физическа саморазправа.

# 16
  • Бургас
  • Мнения: 6 326
 Ох, nani_,много неприятна случка , не оставяйте да и се размине !

И аз днес имах много неприятна случка в яслата  #Cussing out и съм бясна в момента. Имаме едни нови лели и днес стоях 10 мин и слушах как сина ми плаче , а те вместо да се опитат да го забаламосат нещо го затвориха сам в спалното. И с цялото си нахалство ме лъжат ,че си играл на кончето и сам искал да отиде там  #Cussing out

# 17
  • Мнения: 24 467
Най- големият проблем е не до кого да се отправи жалбата. Тя може да се изпрати едновмеренно до всички упоменати институции. Проблемът е с доказуемостта на твърденията на детенцето. От практиката го знам, имам и позната, която дори заведе съдебно дело и не успя да го спечели именно поради недоказуемост на факта.
Съвсем практически съвет- първо можете да помислите да преместите детето от тази ясла. Ако това не можете да направите по една или друга причина се замислете за вариянта за намиране на свидетел- възрастен пълнолетен човек, който да е минавал през дворчето на яслата, който да е видял подобно отношение към детето, предполагам ме разбираш какво искам да ти кажа. Ако не ме разбираш добре ми пиши на "лични", но мисля че съм ясна.
Дано това помогне. Аз лично настръхвам винаги когато се спомене за бой или дори за удряне или наказание на толкова малки деца от страна на разни лели и т.нар. "педагожки".

# 18
  • София
  • Мнения: 2 952
Пишете жалба, говорете с директорката, намери хора да ти бъдат свидетели.
И най-вече - говорете насаме със сестра Юлия - вие си знаете как. Не е честно децата да треперят от страх, а тя - не.
Потрисам се от хора, които трябва да обгрижват други - в болница, детско заведение, дом за възрастни, а се държат като фелдфебели - как спят, не знам?

# 19
  • Мнения: 24 467
Те не спят, защото "бдят" да не изпуснат нещо..

# 20
  • София
  • Мнения: 2 079
nani,
Съжалявам за всичко, което се случва на малката Петя! smile3518

И преди да ти отговоря на конкретния въпрос - май е по-добре за детето да го преместиш в другото ОДЗ или ясла, откъдето е напуснала вече сестрата Юлия. Peace
Помисли дали така не е по-добре! Peace  Така те съветват и някои от другите мами. Hug

Сега по темата. Детските ясли са към здравното министерство или към отдел "ЗДраве" към съответната община (различните ясли са със различен статут).
Но в твоя случай се касае за ОДЗ. Обединените детски заведения се управляват от директор, който всъщност е прекия ръководител на въпросната сестра Юлия. А Директорите на ОДЗ се назначават от кметовете на общините.
Та, във връзка с това, трябва да подадеш жалба първо до директорката на детското заведение за своеволията и лошото отношение на сестра Юлия към децата и по-специално към твоето дете. Naughty
(Изискай жалбата да се заведе с входящ номер и да ти се даде писмен отговор какви са мерките, за да не се стигне до подобно поведение на въпросната служителка с другите деца).
Което не изключва да подадеш и копия от същата (или подобна) жалба и до Софийска община (прекия началник на директорите на детските заведения в София - т. е. до г-жа Йорданка Фандъкова е ресорния заместник кмет на София), до отдел "Образование" - гр. София, до Агенцията за закрила на правата на детето (орган и отдел има и във вашата община, отдел "Социални грижи"), до Министерството на просветата и т.н. по редичката от органи.
Но ....
Мен ако питаш - започни от въпросната сестра Юлия.  Crossing Arms 
Поговорете си с нея на четири очи, по-точно - прати мъжът ти да си поговори с нея.  #2gunfire #2gunfire
А ако не разбере ... Действайте и с другите методи, както са ти написали по-горе. Tired

Желая ти успех! newsm51

# 21
  • Мнения: 639
Ето ме и мен за новини.
 Много мислих какво да направя... мъжа ми е готов да отиде да се разправя с въпросната сестра по не съвсем любезен начин, свекърва ми ме съветва да изчакам, да съм видела дали ще се повтори...мислих, мислих и реших, че детето ми не е сигурно и защитено ( както трябва да бъде) , а е тормозено и сърце не ми дава да си трая и да продължа да допускам тормоз над него!
Днес на обяд се обадих в градината, представих се и поисках от директорката да ми каже по кое време е удобно да дойда за да поговорим, кое е обичайното й приемно време. Тя ме попита за какво става въпрос и  аз й казах, че темата не е за по телефона и не търпи никакво отлагане и искам да се видим днес или утре на всяка цена! Тя обаче отговори, че се досеща и че сестра Теди ( това е нашата, добричката сестра, другата добра дето ще напуска е Ади) и е споменала нещо и дали не става дума за сестра Юлия. Естествено потвърдих и разказах цялата история. Ама всичко! Дори и това, че заради тази сестра детето не е в драгалевската градина. Казах й , че мъжа ми е бесен и е готов за саморазправа и няма да оставим нещата така.
Очаквах да ме нападне , да ми обяснява как на тази възраст децата си измислят и как съм единствената недоволна от тази прекрасна мед. сестра....
 Да, ама не!
Освен мен имало още недоволни майки, вече имало четири писмени оплаквания , сестрата не се сработвала с останалите служители  и тя била вече предприела мерки за по-горни инстанции с искане въпросната персона да бъде наказана и дисциплинарно уволнена. Помоли да и предам оплакването в писмен вид за да го приложи към другите и обеща да ги подава в кметството. Всъщност персонала в ОДЗ се ръководи от директора, но се назначава от кмета на общината и при нужда от персонал директорката подава искане в кметството и от там и "водят" такъв. Та в Драгалевската ясла сестрите били четири, а в нашата само две (Теди и Ади) и те автоматично прехвърлили Юлия. Парадоксалното е, че тя дори не е мед. сестра, а рехабилитатор и образователния й ценз не позволява да изпълнява длъжността сестра, не отговаря на трудовата й характеристика !
И след тази одисея сядам да пиша официална жалба и утре я връчвам!  Ще изчакам малко да видя след това развоя на събитията и ако няма ефект продължавам нагоре!

# 22
  • Мнения: 639
Как се пише жалба? Като молба ли се структурира със заглавие "ЖАЛБА" ? Малко странно ми се видя :" До г-жа Дирекорът на 46 ОДЗ "Жива вода", кв. Симеоново, общ. Витоша и после ЖАЛБА, от .... и ... родители на детето......
Г-жо директор ние...... имаме основания да твърдим, че детето ни .... е тормозено и бито от ......
На дата .... (да опиша случката). След като детето се успокои и започнахме да разговаряме то разказва ...... Опитахме да провокираме детето, за да установим дали е истина това, което казва с въпроси от типа "......." и отговорите които детето дава са ".......".
Голямата ни дъщеря беше на д.гр. в Драгалевци, но при проучване за яслата от.... и .... получихме мнение... за сестра Юлия.  Взимайки голямата дъщеря от градината в Драгалевци  лично съм била свидетел на удряне на малко, едва ходещо дете от сестрата.  Това ни накара да вземем решение за непостъпване на малката в яслата в Драгалевци.
Нашите изводи са че сестра .... системно тормози и бие децата от яслената група е нашето дете не е пощадено също. Молим Ви да се образува проверка по случая и да се вземат необходимите мерки.  Уверяваме Ви ,че при необходимост ще сезираме по-горни инстанции.
 подпис : майка...., баща...."
Дали това е начинът или не  newsm78, това за по-горните инстанции да го пиша ли?  Момичета моля ви помагайте!

# 23
  • Мнения: 5 228
Жалбата се пише като молба. От еди-кой-си до еди-кой-си, дата, и т.н. Според мен е по-добре да не пишеш това, че заради нея детето е записано в Симеонова,  да не излезе, че отдавна й имаш зъб или нещо такова. Конкретно и ясно за случката - какво се е случило. Пиши и това, че няма необходимия ценз и няма право да заема такава длъжност. В горния  край пиши до кого изпращаш копия.

# 24
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
Описваш конкретната случка и то не твърде подробно.
Жалбата е кратък документ. Трябва ясно и точно да напишеш от какво се жалваш - конкретни действия, злоупотреби, нанесени щети. Акцентираш върху факти, а не върху емоционална част. Колкото по-конкретно звучи, колкото по-ясно си написала порблемите - толкова по-точен отговор би трябвало да получиш.

# 25
  • Мнения: 843
Как се пише жалба? Като молба ли се структурира със заглавие "ЖАЛБА" ? Малко странно ми се видя :" До г-жа Дирекорът на 46 ОДЗ "Жива вода", кв. Симеоново, общ. Витоша и после ЖАЛБА, от .... и ... родители на детето......
Г-жо директор ние...... имаме основания да твърдим, че детето ни .... е тормозено и бито от ......
На дата .... (да опиша случката). След като детето се успокои и започнахме да разговаряме то разказва ...... Опитахме да провокираме детето, за да установим дали е истина това, което казва с въпроси от типа "......." и отговорите които детето дава са ".......".
Голямата ни дъщеря беше на д.гр. в Драгалевци, но при проучване за яслата от.... и .... получихме мнение... за сестра Юлия.  Взимайки голямата дъщеря от градината в Драгалевци  лично съм била свидетел на удряне на малко, едва ходещо дете от сестрата.  Това ни накара да вземем решение за непостъпване на малката в яслата в Драгалевци.
Нашите изводи са че сестра .... системно тормози и бие децата от яслената група е нашето дете не е пощадено също. Молим Ви да се образува проверка по случая и да се вземат необходимите мерки.  Уверяваме Ви ,че при необходимост ще сезираме по-горни инстанции.
 подпис : майка...., баща...."
Дали това е начинът или не  newsm78, това за по-горните инстанции да го пиша ли?  Момичета моля ви помагайте!
   Нани, както и да го напишеш  / възможно по- точно и конкретно... ситуации  дати.., гадно е, да.  / ще се заведе, прочете и  " пусне нататък", каквото и да означава това. / Звучи ми по Вонегът/, но не е така.     Няма да я има тази особа дълго..там.

# 26
  • Мнения: 639
Да ви кажа как се развиват събитията в яслата.
Жалбите - общо 4 - са от миналата седмица (от четвъртък) внесени при кмета на общината заедно с обясненията на сестрата. На моята жалба е написала, че с мен не била говорила и даже и една дума не сме си били разменили, с мен във въпросната вечер била говорила лелята  #Crazy . До момента нищо официално като становище не е излязло, очаквам среща между отговорните лица от кметството, сестрата и нас ( майките подали жалби). От днес сестрата е в отпуск по болест. Струва ми се , че това е за да отшуми бурята! Твърдо съм решена да не оставям нещата така! Моето дете след месец е във ваканция и после в първа група - там едва ли ще има контакт със сестрата, но други дечица ще страдат от възпитателните й методи и затова няма да се откажа!

# 27
  • Мнения: 6 029
Цитат
Моето дете след месец е във ваканция и после в първа група - там едва ли ще има контакт със сестрата, но други дечица ще страдат от възпитателните й методи и затова няма да се откажа!

евала!!! дано я уволнят и никога повече да не стъпи в детско заведение!

# 28
  • welcome to the Jungle
  • Мнения: 979
nani_ ,
аз пък съм скептично настроена  Sad.
Ако Юлката е назначена със срочен трудов договор - щом изтече срока, вероятно директорката няма да поднови договора. Това ще е ОК
Обаче, ако е назначена с БЕЗСРОЧЕН трудов договор, то обзалагам се, че няма да я уволнят лесно. Причината е, че в съда над 90% от уволненията се резюлират като неправомерни и връщат уволнените на работа. Отделни директорите се явяват като страна и масово не им се занимава с тези ангажименти...

Така, че каквото и да става, след месец стискам палци поне вие да забравите за този случай  Peace.

Най-лошото е, че такива като Юлия са много,  а едно уволнение няма да им спре работата в тази област, пък и те няма да се променят  Twisted Evil.

# 29
  • Мнения: 639
Силно се надявам Лъвичката да не е права, още повече, че сестрата всъщност не е медицинска сестра , а рехабилитатор и по този параграф не отговаря на изискванията заложени в трудовата характеристика.  Доколкото знам единствено акушерки могат да работят като мед. сестри, за рехабилитатори, пом. фармацевти и други специалности от мед. колежи това е недопустимо.
Ще се боря! Къде легално, къде нелегално...
 #2gunfire

Общи условия

Активация на акаунт