Отговори
# 195
  • Мнения: 431
Все пак тези, които са гласували с "ДА" в анкетата, няма ли да се появят с аргументи, любопитно ми е...

# 196
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Аз гласувах с до някъде Sunglasses

# 197
  • София
  • Мнения: 1 877
Все пак тези, които са гласували с "ДА" в анкетата, няма ли да се появят с аргументи, любопитно ми е...

Ами като съдя по проявения негативизъм и по това как се заклеймиха всички свещеници и богослови, то просто няма смисъл да влизаме в безсмислени спорове. Както аз не разбирам горе цитираните становища, така и те няма да разберат моето, а време за губене нямам, нито нерви Peace.

# 198
  • Мнения: 24 467
Eiphnh, лично аз накратко се мотивирах защо съм ясно и категорично "против", без да закачам нито църквата, в частност БПЦ, нито свещениците и богословите, не съм и ги споменавала дори с нещо лошо. Така че ако е по съществото на темата можеш спокойно да изложиш и ти мотивите си.
Макар че съм "против" намесата на държавата в предаването на християнската вяра и то в светските училища лично аз бих възприела и други становища, не е задължително да ги приемам, но не бих те нападнала.

# 199
  • София
  • Мнения: 1 877
Eiphnh, лично аз накратко се мотивирах защо съм ясно и категорично "против", без да закачам нито църквата, в частност БПЦ, нито свещениците и богословите, не съм и ги споменавала дори с нещо лошо. Така че ако е по съществото на темата можеш спокойно да изложиш и ти мотивите си.
Макар че съм "против" намесата на държавата в предаването на християнската вяра и то в светските училища лично аз бих възприела и други становища, не е задължително да ги приемам, но не бих те нападнала.

Judy, аз към никого лично не съм се обърнала. Но в темата имаше такива коментари, че на мен ми настръхна косата... А и е факт, че форумът е пълен с нетолерантни членове, които само търсят повод за конфликт (пак никой не визирам, говоря принципно). А темата е прекалено сериозна (за мен поне), за да я превръщаме във фарс и в безкраен спор кой прав, кой крив и кой най-добре си гледа децата (както става с повечето теми).

# 200
  • Мнения: 24 467
За липсата на толерантност си права. Знам, че говориш общо за участници, които са грубички повече от нормалното. Просто никой не защити логично обратната теза, затова на мен специално би ми било интересно да чуя другата страна. /Професионален навик, какво да се прави!/

# 201
  • Мнения: 5 362
Категорично - не! Държавата няма право да се бърка в религиозните вярвания.
Но виж, БПЦ е в огромен дълг не само към родителите и децата им, но и към всички православни християни!
Къде са й училищата, къде са й болниците, къде са й предаванията, къда са й просветителите, къде са грижите за страдащите и онеправданите? Сал един отец Иван от Нови Пазар ли ще й мие лицето???
И да не се оправдават с нямане на пари - имат! Колкото и да е крадено, църквата ни продължава да е богата. Висшият клир живее като... Ще си спестя определението, че е грехота...  Sick
Напълно подкрепям мнението  Peace

# 202
  • Мнения: 25 818
Все пак тези, които са гласували с "ДА" в анкетата, няма ли да се появят с аргументи, любопитно ми е...

Ами като съдя по проявения негативизъм и по това как се заклеймиха всички свещеници и богослови, то просто няма смисъл да влизаме в безсмислени спорове. Както аз не разбирам горе цитираните становища, така и те няма да разберат моето, а време за губене нямам, нито нерви Peace.

Ако тези камъни са в моята градина, бих била много щастлива да ме обориш с факти, а не да се цупиш като малко дете.  Hug

# 203
  • Мнения: 1 615
Аз съм ЗА изучаването на Религия, а НЕ на конкретна такава. Но България Е православна християнска страна, колкото и да се пени маса народ за равноправие или да прокламира собствеия си атеизъм. Защо? Ами ето защо:
Има ли официални почивни дни за определени религиозни празници? Има. Кои са те? Май не е Курбан Байрям...
Лично за своето дете препочитам да възприеме повечко от християнстката ТРАДИЦИЯ и да запази вкус към уважаването именно на нея, защото съвсем честно признавам, че никак, ама НИКАК не ми се ще след 15-20 години някой фанатик да я убеди, че е прекрасно да бъде вярваща мюсюлманкаи да я забради и затвори някъде, само защото не съм я възпитала по друг начин от криворазбрано *право на свободен личен избор*...
А това няма да е никак трудно, ако тя е имала необходимост да вярва в нещо, ама аз - йок, тя ще избира сама! Няма такова нещо като избор, ако няма знание и култура. Нашето поколение стана жертва на сектите поради криворазбран соц-атеизъм ("Религията е опиум за народите", цитирам), а това на нашите деца рискуваме да направим жертва на ислямски фундаментализъм, ако така яростно отхвърляме основите, на които сме се съхранили като нация.


Бих подкрепила изучаването на предмет "религия" в УЧИЛИЩАТА, макар и незадължителен, и да, предпочитам да се наблегне на християнството, без да се пренебрегват или омаловажават другите световни религии, та дори и езическите вярвания

# 204
  • Мнения: 6 029
НИКАК не ми се ще след 15-20 години някой фанатик да я убеди, че е прекрасно да бъде вярваща мюсюлманкаи да я забради и затвори някъде, само защото не съм я възпитала по друг начин от криворазбрано *право на свободен личен избор*...

е ето това се получава като имаш идея само от собствената си религия и не знаеш нищо за исляма в случая. искрено се забавлявам с подобни мнения. Confused

# 205
  • София
  • Мнения: 1 877
Все пак тези, които са гласували с "ДА" в анкетата, няма ли да се появят с аргументи, любопитно ми е...

Ами като съдя по проявения негативизъм и по това как се заклеймиха всички свещеници и богослови, то просто няма смисъл да влизаме в безсмислени спорове. Както аз не разбирам горе цитираните становища, така и те няма да разберат моето, а време за губене нямам, нито нерви Peace.

Ако тези камъни са в моята градина, бих била много щастлива да ме обориш с факти, а не да се цупиш като малко дете.  Hug

Не бе, хора! Не ме разбирате правилно. Аз не се цупя, нито се сърдя на някой. Просто ми е болно, че в БГ така скептично се гледа на Православието - като на нещо лошо и порочно. И това е масовото мнение - промиване на мозъци, подкупни попове, църква-имоти и тнт. Не казвам, че няма примери, които да подкрепят тази теза, но пък вие не знаете какви страхотни свещеници и богослови има (ние имаме многоооо такива приятели и в България и в Македония - това са най-интелигентните, благи и свежи хора, които познавам, следващи и проповядващи истинските православни ценности), а слагате всички под един знаменател, като задължително общата група трябва да се очерни и оплюе.

А България е най-босата от всички православни страни като знание и ерудиция по отношение на религията, народът ни е силно игнорантен и невеж. Това естествено може да се обясни с 45-те години комунизъм, но пък не е извинение. Затова аз си мисля, че ако държавата може да помогне (аз също множество пъти съм се сблъсквала с неефективността на държавата като институция, но все пак...) да се разпространи истинското православие сред младите, ще е много добре. Само да кажа - не става дума за общочовешки ценности, които се възпитават в семейството, а за начин на живот проповядван от религията, за спасение на душата... Тук вече изниква въпроса за ВЯРАТА. Ако човек не е вярващ, няма как да му звучи разумно моята теза, а ако е вярващ няма да има нужда от убеждение - парадоксално... Точно за това казах, че не искам да се аргументирам, защото тук консенсус не може да се постигне.

Аз вярвам, че всеки решава сам за себе си, затова не съдя никой...
Надявам се, че сега поне стана ясно, че не се цупя Hug.

# 206
  • Мнения: 1 615
Julie, не вади точно тези мои думи от контекста. Ако ще се забавляваш, прочети всичко, което съм написала. Така написан, постът ти ми прилича на доста елементарно заяждане - ей така, просто за спорта. Излишно е да подчертаваш колко толерантна си ти, а колко проста и ограничена аз. Написала съм доста подробно, няма да се повтарям. Всеки, който е способен да прочете, разбере и запомни повече от едно изречение наведнъж, вероятно го е разбрал.

# 207
  • Мнения: 24 467
Eiphnh, виж не е толкова страшно да си изразиш становището. Пък и да те нападне някой- голям праз, дето се казва.
Аз също си имам определени виждания за мястото на религията. Просто въпросът е формулиран малко неточно "преподаване на християнската вяра". Аз дори и като християнин пак не съм съгласна с това, че вярата се "преподава" и то в училище, наред с химията, физическото и математиката. Това имам предвид, а предполагам и повечето участнички. И не държавата и училището са тези, които следва да запознават децата ми с една определена религия. А какво ще кажем за хората, които са атеисти или изповядват друга вяра? Техните права къде отиват? Твърдо съм "за" изучаване вероучение, напр., като СИП, нека да има такава възможност за желаещите. Нека има и избор за другите. Натрапване и задължения да няма, защото тогава става страшно. Нищо добро не е бивало налагано със сила. Вярата е нещо изключително положително, за мен тя е нещо основно от житейската ми философия, само че всичко хубаво в нея би се изродило чрез насилието. Пък представяте ли си оценки по "вяра"?
Това е накратко моята теза и мотивация. Нямам нищо против нито църквата, нито свещениците, още по- малко съм срещу богословите. Никога не съм поставяла всички под общ знаменател.
Така че не виждам някакво особено противоречие между всички участници. Само някои смятат, че го има.

# 208
  • Мнения: 6 029
Julie, не вади точно тези мои думи от контекста. Ако ще се забавляваш, прочети всичко, което съм написала. Така написан, постът ти ми прилича на доста елементарно заяждане - ей така, просто за спорта. Излишно е да подчертаваш колко толерантна си ти, а колко проста и ограничена аз. Написала съм доста подробно, няма да се повтарям. Всеки, който е способен да прочете, разбере и запомни повече от едно изречение наведнъж, вероятно го е разбрал.

прочетох целия ти пост. не се заяждам. толерантна съм към личния избор на хората - така съм възпитана. не казвам, че си проста - никъде не съм казала такова нещо. но смятам, че за да коментираш нещо, в случая исляма, е нужно да го познаваш. което не значи, разбира се, че аз го познавам. но имай предвид, че християнството е доста по-агресивна религия от исляма. няма да изпадам в подробности.

 Hug мир

# 209
  • Мнения: 1 615
Не за Ислям, а исл.финдаментализъм ставаше дума. И не против другите религии се изказах, а против непознаването на тази, към която традиционно принадлежим. Последното нека някой го обори - готова съм да чета с интерес. Не разбрах какво стана с официалните религиозни празници... За тях нещо се трае.

Общи условия

Активация на акаунт