Интересно ми е?

  • 2 346
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
С моите година и половина в чужбина, също не съм представителна извадка, ама да ти отговоря:

Скучно ли е да живееш в подредена държава /ако е подредена държавата , в която живееш/?
Не, не е скучно. Ако не се занимаваш денонощно с глупости, с измислени битки от лошото настроение на някой служител, ти се отваря много повече време за това, с което ти би искал да се занимаваш. Пък и за бюрокрацията Лиска е права. Вече три месеца чакам отговор на писмо от официална институция, като максималният срок е 4 месеца. Това ми е второто писмо по този въпрос, на първото след 1 месец получих отговор - моля, обърнете се към... , въпреки че писах до институцията, която се занимава с издаване на документа, от който имам нужда.

А иначе - в моята чужбина има всичко, предполагам, че навсякъде е така. Ако ми доскучее - отивам в Глазгоу и гледам хората. Джапанки с кожени якета, рокли на цветенца с презрамки с грозни сиви тениски под тях, за да не умрат от студ - при 8.5 градуса по Целзий. Как да ти е скучно?  Joy
Ако нямаш с кого да говориш на български дали го забравяш и на какъв език мислиш?
Ако искаш да си упражняваш българския, можеш да го правиш - има Скайп, има форуми, има имейли. Въпреки това, ако не говориш в ежедневието си български (като мен - аз нямам тази възможност), се улавяш, че казваш неща, преведени буквално от чуждия език, които звучат странно на български...  Като например "пътнически агент" вместо "туристическа агенция". Че има думи, които знаеш само на чуждия език - както аз - доста имена на птички и цветя - не съм ги виждала в България или не съм им знаела никога имената. Така че... усилия трябва да се правят...
Мъчно ли ти е за България?
Мъчно ми е - като се връщам и виждам, колко са отчайващи някои неща... Мъчно ми е, че в България нещата не се подобряват с по-бързи темпове.

А в другия смисъл - липсват ми кафетата и разговорите с приятели с часове. Тук ако намериш кафене, което да работи до 6 следобяд, е късмет. Другите затварят в 4 и половина или в 5.  Липсва ми, че не мога да се обадя на някого в 9 часа вечерта и да кажа - тъпо ми е, хайде да пием по едно кафе... Липсва ми шопската салата.  Такива работи.

# 16
  • Мнения: 2 195
1. Уредеността на една държава не може да ми докара скука .
2.Българския не го забравям защото мъжа ми е българин и имаме доста познати българи , че и бг. телевизия .
3.Не ми е много мъчно за България . Става ми мъчно само като идва лятото , но досега всяко лято сме там .

# 17
  • Мнения: 3 367
в странство съм от 97..
скуката е състояние на духа,не е въпрос на място за мен;и в 1ужбина има и театри и концерти Grinning; не ми е било никога прекалено подредено,винаги има нещо дето не е съвсем наред и професионално се развивам така както в Бг не бих могла
Бг има много,не забравям езика;мисля  и на на бг и на англ,зависи от контекста
мъ1но ми е само за приятели и нашите-за Бг като за Бг,както и за която и да е държава сама по себе си не може да ми примъ1нее,аз съм ужасен 1ергар и ако имам децата,работа,топла вода и покрив,и на луната да ме туриш ще съм ок..
*
много хора с к съм говорила страдат не по бг,а по студентски години,кафета,купони,палатки и пр..аз отдаван развен1ах тези митове,колегите ми се трепят пове1е от мен за да са добри там,за кафе в 9пм и дума няма-спят след нощтна,и на кино са били за последен път преди 3 години..

# 18
Скучно ли е да живееш в подредена държава /ако е подредена държавата , в която живееш/?

Италия не е подредена държава  Confused

Ако нямаш с кого да говориш на български дали го забравяш и на какъв език мислиш?


Не го забравям, но не следя развитието му. Понякога не намирам то4ната дума когато говоря.

 
Мъчно ли ти е за България?

Не

# 19
  • Мнения: 3 521
О понякога много ми писва и псувам колко ми е подредена държавата, като се прибера в София на първата седмица ми е много гот, на втората zапочвам да си търся билета zа връщане, а на третата вече се псувам от къде на къде ми е минало преz акъла да си давам парите zа самолет до таzи част на Европата...ако пък ми се наложи да оправям документи zа мен или детето, сценария е същия, но не от втората седмица, а от втория ден Rolling Eyes.
Еzика не го zабравям. Случва се да се zабави някоя дума в съzнанието ми, но zа zабравяне и дума не може да става, особенно при положение, че говоря на български и с детето.
Мъчно ми е не zа България, а zа хората, които съм оставила там и zа спомените.

# 20
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Не съм живяла никога в чужбина и ми е интересно да разбера: Скучно ли е да живееш в подредена държава /ако е подредена държавата , в която живееш/?
Ако нямаш с кого да говориш на български дали го забравяш и на какъв език мислиш?
Мъчно ли ти е за България?
Ей такива работи.

не, аз съм в Италия, подредена е колкото България, та и отгоре  Laughing
мисля на италиански и сънувам на него, българския не го забравям, ако става въпрос за разбиране. говоренето е друго неЩо  Confused
за България не ми е мъ4но, на 2 кра4ки е все пак, а пък аз не пускам корени... и от тук да си тръгна няма да ми е мъ4но.

(има неЩа, които ми липсват, но мисля, 4е и в България ве4е неЩата не са като преди 20години, така 4е, съмнявам се бих ги имала и там да си бях)

# 21
  • Мнения: 3 461
Въпреки културния шок, който изживях като се приземих в Саудитска Арабия, бременна при това, с бушуващи хормони, за момент не съм била нещастна, напротив, мисля, че имах и имам уникалната възможност, която малко хора имат, да опозная един друг свят, мистичен, загадъчен и чаровен. Нито един път не съм се почувствала ограбена духовно, обогатих се от допира до друга култура и ученето на арабски език. След раждането, под влияние на хормоните пак, имаше един период от 2-3 месеца, в който ми беше много мъчно за България, за дима на печени кебапчета и аромата на мазни баници. Но ми мина бързо. Страните от Гълфа, може би не минават за уредени държави в очите на много, но като се замисля стигам до обратното заключение. За мен родината е там, където си щастлив със семейството си. За скука и дума не може да става, защото на мен ми е чуждо да скучая независимо от обстановката и средата, винаги намирам с какво да се занимавам. Българският го упражнявам в къщи с майка ми и децата, но забелязвам как на Ния й обеднява речника от ден на ден, много често превежда буквално от английски или се затруднява при намирането на подходящата дума, от което произлизат много комични ситуации.

# 22
  • Мнения: 6 167
не, не ми е скучно.  за да ми е интересно, нямам нужда да изпитвам намесата на държавата.
мисля на 3 езика, според ситуацията, момента. с българи не ми се контактува, не ги търся.
българия за мен са роднините, приятелите, колегите. любимите места. липсват ми, да, но не се фиксирам в
такива мисли. полета е час и половина. евтино ми е,  и няма от какво да се оплаквам.
където и да живея ще съм щастлива, стига да съм с мъжа си.

Последна редакция: пн, 14 май 2007, 15:45 от Lennie

# 23
  • Мнения: 1 299
Живяла съм в чужбина 2 години. От тогава много често пътувам за по месец два.
Скучно ли е да живееш в подредена държава /ако е подредена държавата , в която живееш/? - на мен ми беше дразнещо и скучно, да!
Ако нямаш с кого да говориш на български дали го забравяш и на какъв език мислиш? - ако има българи около теб няма такъв проблем, или поне при мен нямаше. Друг е въпроса дали ти се общува с тия българи. Иначе Скайпа и чатовете са насреща.
Мъчно ли ти е за България? - Винаги, затова избрах да се върна тук
 Peace
Всеки човек си е различен. Едни са като мен, други не...Някои са си родени емигранти и всичко чуждо им е родно. На такива хора никога не им е мъчно за тук, а чуждата държава винаги е най-прекрасната Peace

Последна редакция: пн, 14 май 2007, 15:39 от Ланфеар

# 24
  • Мнения: 2 032
Скучно ли е да живееш в подредена държава /ако е подредена държавата , в която живееш/?

Скуката се поражда, ако човек няма цел/ смисъл и динамика в ежедневието си, това не е директно свързано с подредеността на една страна. В "неподредените" страни не им е страшно весело и интересно в гоненето на Михаля, нали.

Ако нямаш с кого да говориш на български дали го забравяш и на какъв език мислиш?

Винаги има с кого да говориш на Български, само да искаш. Ей този форум за какво е, например?

Мъчно ли ти е за България?

Не, само за родителите ми. Моят живот, децата ми, къщата, професията, приятелите и т.н. са тук.

# 25
Питам ви по този начин,защото имам дни , в които ми се иска да живея някъде,където не чакам с часове,за да подам една декларация ,например , а когато ми дойде реда да ми хлопнат вратата и да ми кажат "Елате утре".Или пък да си шофирам тихо и кротко по всички правила на играта и някой джигит в желанието си да се прави на МЪЖ да ме изправя на нокти.Или да си изведа детето на разходка и едно стадо рокери да му изкарат акъла с ревящите си мотори.Или пък да чакам при личния си лекар и поне трима да влязат с репликата: "Ама аз съм само за .......",на четвъртия вече ми се качва всичката кръв в главата.
За този род разнообразие става дума.

# 26
Питам ви по този начин,защото имам дни , в които ми се иска да живея някъде,където не чакам с часове,за да подам една декларация ,например , а когато ми дойде реда да ми хлопнат вратата и да ми кажат "Елате утре".Или пък да си шофирам тихо и кротко по всички правила на играта и някой джигит в желанието си да се прави на МЪЖ да ме изправя на нокти.Или да си изведа детето на разходка и едно стадо рокери да му изкарат акъла с ревящите си мотори.Или пък да чакам при личния си лекар и поне трима да влязат с репликата: "Ама аз съм само за .......",на четвъртия вече ми се качва всичката кръв в главата.
За този род разнообразие става дума.


не си за тук  Wink

# 27
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Питам ви по този начин,защото имам дни , в които ми се иска да живея някъде,където не чакам с часове,за да подам една декларация ,например , а когато ми дойде реда да ми хлопнат вратата и да ми кажат "Елате утре".Или пък да си шофирам тихо и кротко по всички правила на играта и някой джигит в желанието си да се прави на МЪЖ да ме изправя на нокти.Или да си изведа детето на разходка и едно стадо рокери да му изкарат акъла с ревящите си мотори.Или пък да чакам при личния си лекар и поне трима да влязат с репликата: "Ама аз съм само за .......",на четвъртия вече ми се качва всичката кръв в главата.
За този род разнообразие става дума.

вси4ко описано си го имаме в изобилие  Joy

# 28
  • Мнения: 7 914
чааак сега забелязвам тази тема  Crazy


Скучно ли е да живееш в подредена държава /ако е подредена държавата , в която живееш/?
не, даже много лесно се свиква да живееш в подредена държава...ама привикването към реда не винаги е много лесно  Mr. Green
( май не е много ясно, ама ако трябва ще доизяснявам)

Ако нямаш с кого да говориш на български дали го забравяш и на какъв език мислиш?
не мога да се усетя на какъв взик мисля, но аз говоря с приятелки ежедневно бг. език... но май не е достатучно понеже понякога месе бг. реч с някоя и друга английска дума  Peace

Мъчно ли ти е за България?
в какъв смисаъл да ми е мъчно за БГ?... мъчно ми е за родните спомени , местенца и тн... за БГ като цяло не ми е мъчно  Peace

я сега да видим какво се е изписало по темата  Mr. Green


допълвам:

Когато се връщаш в България струва ли ти се променена?
 разбира се , че винаги им апромяна... дори и приятел акто не видиш известно време , забелязваш промяна, камо ли в цяла страна  Peace

Питам ви по този начин,защото имам дни , в които ми се иска да живея някъде,където не чакам с часове,за да подам една декларация ,например , а когато ми дойде реда да ми хлопнат вратата и да ми кажат "Елате утре".Или пък да си шофирам тихо и кротко по всички правила на играта и някой джигит в желанието си да се прави на МЪЖ да ме изправя на нокти.Или да си изведа детето на разходка и едно стадо рокери да му изкарат акъла с ревящите си мотори.Или пък да чакам при личния си лекар и поне трима да влязат с репликата: "Ама аз съм само за .......",на четвъртия вече ми се качва всичката кръв в главата.
За този род разнообразие става дума.
Лимонада,
 може и да не срещнеш това тук...ама ти обещавам, че много друго неща ще те карат да  smile3511
 най ми прилича ,ч е ти се живее в Дриймленд...ама ако я намериш или чуеш за нея.. сподели с нас  Hug

Последна редакция: пн, 14 май 2007, 16:40 от звездичка

# 29
  • Мнения: 1 299
Да ти кажа Лимонада, честно, и аз в чужбина съм чакала с часове и после - елате утре... конкретно за тия неща съм имала много проблеми и бая нерви скъсани... Tired За шофирането си права Peace

Общи условия

Активация на акаунт