Rh несъвместимост

  • 3 912
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 377
Maminka-точно като вашите кръвни групи сме с мъжа ми!И аз разбрах когато бях за пръв път бременна и го загубих-още тогава не ми биха анти-Д.След като родих също-затова се притеснявам много.Мога ли сега преди да забременея евентуално да направя някои ислдвания или няма смисъл?

# 16
Аз преживях този кошмар два пъти - с дъщеря ми преди 3 години и със сина ми преди 10 дни. Лекарите ми обясниха, че кръвопреливането се прави, за да се възстановят бебета по-бързо. И ние със съпруга ми имаме Rh - несъвместимост и несъвместимост на кръвните групи. Мога да те успокоя с това, че всички изследвания на дъщеря ми, правени след кръвопреливането до сега са много добри и хемоглобина й е в норма. Добре е след месец да направите едно контролно изследване на бебчо, за да видите как е хемоглобина.

# 17
  • Мнения: 65
По време на  бременност се правят 2 или 3 пъти изследвания за антитела-това са антитела които rh-отрицателната майка произвежда при среща с  rh-антиген,т.е. трябва да е имало кръвопреливане на несъвместима кръв,аборт с rh-положителен плод или раждане на  rhположително бебе.Тъй като не е сигурно ,че такива събития не е имало ,винаги при бременност се изследват антитела.Ако са отрицателни бременността се развива нормално,а се правя няколко пъти ,защото макар и рядко може да се образуват антитела и с настоящата бременност.Винаги след раждане се изследва кръвта на майката за антитела и се определя кръвната група на новороденото.Ако то е rh-отрицателно ,всичко приключва с това,ако е rhположително -ДО 72 час се слага ампула анти-Агама глобулин-понякога липсва в болниците и трябва жените сами да си ги набавят,за съжаление.Смисъла на инжекцията е ако има преминали rhположителни еритроцити от плода,готовите антитела от инжекцията да ги прихванат и унищожат без майчиния организъм да произвежда свои антитела ,които остават в нея и при следваща бременност с rhположителен плод правят проблем-точно тях изследват в ЖК.Твоето бебе е имало вероятно по-високи стойности на билирубина -по-силна жълтеница.Това се случва често при rh-отрицателни майки.Прави се облъчване със синя лампа ,която превръща билирубина във форма позволяваща бързо отделяне от бебешкия организъм. Вече много рядко се прави обменно кръвопреливане-ако синята лампа няма достатъчно добър ефект или ако такава просто няма в болницата .На твоето бебе обменно кръвопреливане ли правиха или просто му преляха кръв?
Писах доста ,защото исках да ти обясня ,че проблема с детенцето едва ли е от пропуск в ЖК.А детенцето ще се възстанови ,просто тези деца престоява 10 дни в неонатология докато се възстановят всички показатели,Знам от опит.Успех. Hug

# 18
  • Мнения: 2 807
...Мога ли сега преди да забременея евентуално да направя някои ислдвания или няма смисъл?

Не съм сигурна...
Не можеш ли да попиташ в Cibalab например, като им обясниш подробно какво се е случило при теб...
А личен гинеколог имаш ли? Той също би трябвало да знае и да ти обясни как точно стоят нещата.

# 19
  • Мнения: 162
Много ви благодаря за отговорите. Това ме поуспокоява защото и лекарите така ми обясниха но исках да разбера дали има и други като мен и как са сега нещата при тях. На моето бебче му преливаха кръв не са му правили обменно кръвопреливане - просто му преляха кръв заради ниския хемоглубин а после го слагаха на тази лампа заради жълтеницата. Ще продължавам да влизам и да следя и за други мнения и преживявания. Благодаря ви много не знам какво бих правила без този форум.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 967
Не съм преживяла твоя кошмар, но не съм застрахована това да ми се случи, ако имам второ дете. Но като родих синът ми, а той взе моята кръв /-/ , беше с много тежка жълтеница и изкарахме 6 дни в МД. Беше на фототерапия и с много глюкозе вкъщи я преборихме жълтеницата. Слагаха ли ти ваксина след първото раждане?

# 21
Здравейте майчета, пиша ви относно темата Rh-, тъй като аз съм същата група а съпругът ми е Rh+, синът ми, който е на 3г. е Rh- . При мен преди да забременея със сина ми имах един спонтанен аборт, за който лекарите казаха, че най вероятно плода е бил увреден. След това забременях със сина ми и през бременноста ми правиха изследвания за антитела през всеки триместър. Сина ми го родих без усложнения и слава богу сега е жив и здрав, но миналата седмица отново направих спонтанен аборт бях във 9г.с. и се чувствах много добре, но прокървих и отидох в тина Киркова където ми казаха, че плодният сак е отлепен биха ми папаварин но във 5сутринта станах от леглото за да отида до тоалетна и изхвърлих всичко в тоалетната докторите бяха страшно нелюбезни и при всеки мой въпрос ми казваха, че не съм първата която прави аборт и щом е станало веднъж ще стане пак, най вероятно плода е бил увреден. Нали се сещате, че този отговор не ме задоволява. Дори не ми дадоха епикриза / нямали време да ми я напишат да отида след месец/ за това че съм лежала в болницата и ми е правен кюртаж, защото били останали ципи които трябва да се отстранят. Лекарката която ми следи бременноста ми изписа лекарства за свиване на матката и противовъзпалителни и каза след две седмици да отида отново. Въпреки че всички знаеха че съм Rh- никой не го взе под внимание и след аборта не са ми били инжекция анти-Д, а от Вас разбирам че след аборт също трябва да се бие. Посъветвайте ме какво да правя искаме да имаме още едно детенце, но ме е страх да не се повтори същото.

# 22
  • Мнения: 65
zarevа,съжалявам за случилото се .За да се профилактира евентуална изоимунизация от настоящата бременност и аборт, до 72-рия час от аборта е добре да се сложи антиД-гама глобулин..Но разбирам ,че си преминала вече този срок-говориш за миналата седмица.Ако е така мога само да те успокоя ,като ти кажа ,че изоимунизация се случва много рядко след раждане и аборт и едва ли това е причината за загубата на бебето.След 3-4 месеца като забременееш,още при първата консултация поискай да те изследват за антитела.А ако си много притеснена можеш да си ги изследваш и преди това...

# 23
  • Мнения: 4 392
И аз съм с - резус- фактор, а мъжът ми с +. Дъщеря ми взе неговата кръвна група и + резус.
Не ми биха серума, въпреки, че трябваше. (Първо раждане ми е, нямам аборти.) Защо да го правят, като могат да се направят на ударени #Cussing out  #2gunfire (Рядко ги използвам тези емотикони, но това ми е една от болните теми.)
Затова и до последно си мислех(не че много можех да мисля тогава, ама), че след като не ми го бият, значи детето е с отрицателен резус фактор..Пък то какво се оказа..

Притеснявам се за евентуална втора бременност...Но както и да е //

kati_95, важното е, че всичко е наред. Гледай позитивно.
Кърменето е изключително важно за детето ти, особено пък в този случай. Производството на кърма може да се стимулира. Влез в този форум:
 http://www.bg-mamma.com/index.php?board=8.0
и прочети материалите в библиотеката или питай кърмачките там. Ще получиш ценни съвети! Peace

gabriel2 , не може педиатърът да не знае кръвната група и резус- фактора на детето. На Симона и бяха написани в картона още в родилното. Като се роди детето, в такива случаи веднага му се взема кръв и се проверява за антитела, и ако нямало антитела, не се слага серум на майката. Така ме заубеждаваха в болницата няколко лекари. Което обаче е пълна простотия, защото при първо раждане почти никога няма антитела! Абортът се брои също. Трябвало е да ти бият Анти- Д- то още след него, но щом си нямала проблеми с раждането, много е вероятно детето да е взело твоята кръвна група и резус.
Да, при следваща бременност, се изследвай за антитела. (3 пъти по време на бременността по ЗК имаш право вече,преди се плащаха.)

Впрочем, споделих с хомеопат за проблема си и ме увери, че това инжектиране на серум не е най- доброто нещо и от една страна, трябва да се радвам, че съм го пропуснала.
Има успокоение- хомеопатията може да помогне. Не съм разпитвала подробно, просто ти го казвам за информация.

Така че, напред с бебеправенето! Laughing

Последна редакция: нд, 20 май 2007, 04:39 от Amarena

# 24
  • Мнения: 957
Впрочем, споделих с хомеопат за проблема си и ме увери, че това инжектиране на серум не е най- доброто нещо и от една страна, трябва да се радвам, че съм го пропуснала.
Има успокоение- хомеопатията може да помогне. Не съм разпитвала подробно, просто ти го казвам за информация.

Не отхвърлям хомеопатията, обаче съм много против да си прави човек експерименти по сериозни поводи, пък виж, че хомеопатията взела и помогнала. Коя ще е тая бъдеща *псевдо майка* ( така бих я нарекла по-благо, защото ми идват и по обидни епитети, но тук е форум все пак), която ще рискува живота на бъдещото си дете, щото видиш ли, хомеопатията май оправяла проблема с резус фактора. За какво ни е медицината всъщност като има хомеопатия, гледачки, врачки шамани и прочие!!! Аз някъде бях чела, че проблеми с резус фактора се " оправят" със самовнушение и хипноза, що да не опитаме!!! Thinking

Ще споделя практиката на " белите" държави, тъй като в момента съм бременна и износвам и ще родя в Австрия, освен това съм кръвна група А Rh- . В 26 г.с. ми направиха изследване за антитела - беше отрицателно, но докторът ми ми написа рецепта за Резогам и ми сложи инжекцията в средата на 27 гест. седмица. Питах го дали това ще е всичко и тои ми отговори , че след раждането независимо дали имам или нямам антитела в болницата трябва да ми сложат още една инжекция. Тук инжекцията я плаща касата и струва по-малко от 10 лева. Според мен в БГ си спестяват много неща и затова има такива проблеми и теми, които се дискутират във форума.

# 25
  • Мнения: 162
Здравейте момичета. Още един път благодаря че се отзовавате по темата. Слагайте си това анти Д не рискувайте здравето на децата си.Питайте разпитвайте и изисквайте от лекарите си.
Ние в петък бяхме на профилактичен преглед. Всичко с бебка е наред и ми казаха повече да не ходя на прегледи там. Ще следим нещата от тук. Стискайте ни палци всичко да е наред. Praynig
 Относно кърмата - аз не кърмя първо защото няма с какво от тези претеснения и второ защото не мисля че ще съм и полезна тъй като през цялата бременност пиех желязо защото го няма в достатъчно количество в организма ми. Сега сме на Аптамил 1 който е  обогатен с желязо. Миналата събота ни изписаха 3050 а в петък бяхме 3330 така че мисля че се справяме добре. Лек ден от мен и ще продължавам да следя темата

# 26
  • Мнения: 4 392
Коя ще е тая бъдеща *псевдо майка* ( така бих я нарекла по-благо, защото ми идват и по обидни епитети, но тук е форум все пак), която ще рискува живота на бъдещото си дете, щото видиш ли, хомеопатията май оправяла проблема с резус фактора.
Аз! 
Наистина спести си епитетите! Stop
 Май написах по- горе как постъпиха"сериозните авторитети"с мен! Sad
Този въпрос не ми даваше мира месеци наред след това. Ужасно тежко го преживях. Изгубих си съня.
Информацията , която написах, ми даде надежда и ме успокои.
Въпрос на гледна точка. Peace

Говоря от моята позиция. Аз не мога да върна времето назад. Който може да го предотврати и профилактира- трябва да го направи, за да спи спокойно! Който не може- търси алтернативи.Peace

Относно кърмата - аз не кърмя първо защото няма с какво от тези претеснения и второ защото не мисля че ще съм и полезна тъй като през цялата бременност пиех желязо защото го няма в достатъчно количество в организма ми.
И аз пиех желязо. Това нищо не значи. Нормално е да му падне количеството през бременността.  Можеш да кърмиш. Peace

Последна редакция: нд, 20 май 2007, 15:37 от Amarena

# 27
  • Мнения: 957
Амарена пропуснала съм предишния постинг със това  за сериозните авторитети, извинявай. Наистина грозно са постъпили. Нищо лично към теб насочено не съм целила със постинга си. Просто ми се струва много безразсъдно да се прибягва до методи, които може и да се окажат несигурни, независимо от това до колко обнадеждаващо и успокоително действие имат, след като има "утъпкан" от медицината път. За мен е голям риск и това си е, но ако наистина няма какво друго да се направи, както в твоя случай....наистина ти остава да разчиташ на
алтернативни методи.

Всъщност май никъде досега не ми е попадала информация дали има възможност ако не се сложи веднага след раждането  Анти Д, да се постави по късно...преди да започне следващото бебеправене, например или да се приложи някаква терапия на кръвта... newsm78

# 28
  • Мнения: 4 392

Всъщност май никъде досега не ми е попадала информация дали има възможност ако не се сложи веднага след раждането  Анти Д, да се постави по късно...преди да започне следващото бебеправене, например или да се приложи някаква терапия на кръвта... newsm78
Не. Единствено може да се следи за антитела при следваща бременност, но това не е достатъчно. Ако беше толкова просто, нямаше да инжектират Анти- Д- то до 72 часа след раждането, а направо щяха да чакат следващата бременност.  Sad
Успокоявам се, че винаги има и друга страна обаче и това ми дава сили да продължавам напред във всичко. Peace
Хомеопатията може да помогне на организма, да не произведе антитела при следваща бременност. Това е сламката, за която се хванах и с това исках да дам надежда на другите като мен
  bouquet

# 29
  • Мнения: 377
AMARENA-определено ще поразпитам за тия хомеопатични и за всички изследвания разбира се.Благодаря ти.Ще попитам също и за кръвната група на Гого(в картона не съм поглеждала изобщо -той беше болен като се роди и изобщо не ми е било до това да му гледам кръвната група, но сега вече е друго).През 3,4,5 месец от бременността си бях в Германия и там посещавах гинеколог и тя беше на мнение ,че независимо че няма анти тела към края на 6-ия мисля беше задължително е да се бие анти-Д , след раждане също.Там е така наистина , но тук са на друго мнение.Ще се молим само при евентуална втора бременност всичко да е наред!

Общи условия

Активация на акаунт