КОЙ ВЪЗПИТАВА ДЕЦАТА НИ ??

  • 3 026
  • 54
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 468
Децата много попиват едно от друго. И това не може да се предотврати по никакъв начин. Аз предпочитам детето ми да има приятели, отколкото да го държа в къщи, за да не научи нещо, което аз и моите набори Mr. Green не харесвам/е.

Детето ми, въпреки че е още малко, виждам, как попива поведението на други деца и после вече става и нейно. Никога не й е идвало на ума, че по дърветата може да се катериш. Един ден видя едно момче да се катери и следващата беше тя.
Веднъж едно 6 год. момче й дойде на гости. Гледаха "Маугли". Змията падна от дървото и момчето се разсмя: "Виж, как си счупи главата!"... Гери до ден днешен на тази сцена казва: "Ха ха, счупи си главата!"...
Ами това е то.
Кой възпитава децата ни?

# 16
  • Мнения: 1 017
А тази френска система, дето учат и сутрин и следобед + в събота, а са им оставили срядата свободна как ви се отразява??  /ако сте във France/
Май няма време за игра??


Имат си доста време за игра и в сряда, а в събота той все още не учи, това е за по-големите, имат и доста ваканции по 2 седмици през годината. Голямо междучасие след като обядват. Измислили са го хората.
Учат се вече да пишат букви и цифри(4/5 годишни), имат много разнообразна програма, непрекъснато ръкоделстжат нещо, а и много държат на контакта с родителите, а и тяхната помощ. Обръща се внимание на всяко дете персонално и ако нещо не върви веднага съобщават и дават съвети. През месец има ден на "Отворени врати" когато всеки родител отива в училище разглежда творенията на детето си и може да разговаря с учителката.

# 17
  • Мнения: 14 133
Преди всичко родителите възпитават децата си.На по-заден план са училището(съответно детска градина, ясла), приятелите, телевизията и т.н.
Моето мнение е , че ако децата получат стабилно и правилно възпитание у дома, трудно биха се поддали на негативно влияние на околната среда. Така че ми се струва леко пресилено цялото това остро възмущение какво бил казал някой си някъде пред детето и други неща от сорта.Ако то има представа кое е добро, кое не, това не би му повлияло. 
Peace

# 18
  • Мнения: 1 426
Ами всичко ги възпитава в една или друга степен.
Наша задача обаче е да направим децата си устойчиви към това, което смятаме за лошо.
Само че това не става с прости приказки и наставления.
Забелязали ли сте, че нещата, в които родителите ни твърдо са вярвали, са се пренасли и на нас, въпреки че може в последствие да мислим, че не са съвсем прави.
Елементарен пример: родителите ми бяха абсолютно убедени, че един път в седмицата човек трябва да излезе сред природата, и аз и до ден днешен всяка неделя, когато Витоша я гледам само от прозореца, чувствам угризения, че не съм намерила време за една екскурзийка.

# 19
  • Мнения: 1 896
И аз съм против наблягането върху конкурентния принцип - това прекалено отрано натоварва децата с очакванията на възрастните и им убива удоволствието от научаването на нови неща, от откриването на интересна информация и решаването на проблеми просто заради удовлетворението.
Тези, които се справят зле, са стигматизирани като лузъри още от малки, а тези които се справят добре, много често са мразени като зубрачи и изобщо страшна атмосфера за учене се получава и супер взаимоотношения.
Между другото училища, които не насърчават конкуренцията, като Монтесори училищата например, нямат никакви проблеми с училищно насилие и учениците им имат доста добри резултати. Аз лично такъв тип училище бих предпочела за детето си. Ама няма в България все още.
За детските градини не коментирам - точно затова не си давам детето на градина, за да си го възпитавам аз, а не някакви чужди лелки.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 867
Децата ми се възпитават основно в семейството. Разбира се, всяка среда, в която попадат, им влияе по един или друг начин, но това винаги е пречупено през нещата, които учат и виждат у дома. Няма тема, която да не обсъждаме, няма проблем, който да не разискваме и няма случай, в който да не изразим обосновано мнението си.
Как пък моите деца не промениха речника си и начина си на изразяване? Как не започнаха да слушат и да пеят чалга и не се възхитиха на разните кеч, поп-фолк и плейбой звезди? И смея да твърдя, че децата ми не са изключение.

И да, наказват ги, когато има защо. И ние понякога ги наказваме. И в училище понякога може да е трудно, но изискванията не са неизпълними. Със старание и постоянство приключва успешно и тази учебна година. И да, децата ми имат приятели, близки приятели на местата, където прекарват времето си. Няма неприязън спрямо учителите и системата, няма високомерно отношение.

Някой може да каже, че сме "случили на деца", но аз мисля, че добрата домашна основа е решаваща за възпитанието.

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
За пореден път съм абсолютно на една вълна с Янита. Ние, родителите, възпитаваме децата си. Ако нещо не ни харесва, ако не реагират адекватно /според нашите представи/, ако с нещо ни разочароват, вината ще търся само и единствено в себе си. Нито в лелката от ДГ /тя пък какво общо има за Бога с възпитанието на децата ми?/, нито в училището, нито в съседските деца.

И моите деца, като тези на Янита, досега не са донесли нито една неприлична дума, не са се вторачили в кеча и фолка, не съм ги чула да ругаят или виждала да плюят, оригат, хапят и т.н. И не защото не знаят какво е това, не са го чували или виждали. Защото така са възпитани. Защото всяка една секунда, прекарана с тях е оказала влияние и всяка дума е премерена. Защото всяко "отклонение" е обсъдено и аргументирано окачествено като такова. И това започва не от градинска възраст, а от мига, в който са се родили. За да няма после причина да соча с пръст наоколо. 

Контра аргумент към Ню. Този уикенд племенникът ми ухапа дъщеря ми. Яко при това. Двукратно. Е, ако следвам вашата логика, би трябвало да очаквам и тя да хапе - яко и многократно. През ума не й мина. Намери начин да се справи и без да къса месо. Тогава, на свой ред да запитам, кой възпитава децата ни???

# 22
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Янита и Дара, изпълнихте ми душата! Аплодисменти за такива майки!

# 23
  • Мнения: 5 468
Контра аргумент към Ню.
Tired
Защо? Моето дете, според мен, е добре възпитано за възрастта си и не ми създава никакви проблеми, както на мен, така и на други хора. Добра, послушна и сговорчива е. Имала е и своите моменти, но надявам се, че ги е израстнала вече. Много е добричка.

Казах, че децата много копират поведението на другите деца. Не е ли вярно? А дали ти ще стопираш тази имитация или не....
Като беше на 1 година, много обичаше да гледа ТВ "Планета" и играеше на фолк песните. На 2 г. като стана й омръзна и въобще не иска да й пускам този канал. Не се е сещала от 2 години за него. Не знам, как стана така, че го отказа. Не съм й забранявала да го гледа, както и не съм я насърчавала.
Всеки си има някакви методи.

Чак пък "контра аргумент към Ню"... нямам намерение да защитавам яростно някакви свои разсъждения или пък да влизам в дълги и отегчителни спорове.
И моето дете са го хапали, и то е хапало... отдавна не хапе и съм на 100% сигурна, че няма да го направи. Може би, заслугата е моя newsm78.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Идеята ми не е, че детето ти е възпитано или невъзпитано. Никога не съм го виждала. Просто те използвам за "сламка".  Simple Smile Ти даде пример как децата "попиват" едно от друго и колко решаващ фактор е това при тяхното възпитание. Аз дадох обратен пример - колко не-решаващ фактор е външното влияние, ако основата е добра. Надявам се, че сега вече си ме разбрала.

Не "стопирам имитация". Просто правя всичко възможно /аз - не съседката, не лелята от ДГ, не госпожата в училище/, така че да знам, че те успешно ще отличат примера, който им се демонстрира - добър или лош. 

# 25
  • Мнения: 2 839
Децата ми се възпитават основно в семейството. Разбира се, всяка среда, в която попадат, им влияе по един или друг начин, но това винаги е пречупено през нещата, които учат и виждат у дома.
Точно това е и моето мислене по въпроса!
Ма то и аз случих на деца  Mr. Green

Давам пример. В групата на децата ми има дете ... Ганчо да речем ... Та Ганчо в началото се опитваше да раздава шамари, да буйства. Това стана ясно на учителките още първите 1-2 месеца. ОТ там нататък, какво са правили не знам, но детето е спокойно и не тормози други деца в групата. Един следобед след градина оставаме на двора няколко майки с децата, за да поиграят. Майката на Ганчо не е до мен, на друга пейка е. Синът ми си стой ей така кротко сам, нещо си чопли, Ганчо отива и без никаква причина го поваля по лице на земята. Сина ми ревва, аз скачам, майката на Ганчо ... познай ... не помръдва.
Е? Според вас, при положение че Ганчо се държи възпитано в присъствието на госпожите от градината, дали извън сградата ще се държи възпитано?
Т.е. могат ли учителките да го възпитат? Или той отдавна вече има сигнал от майка си, че може да се разпорежда със сила?

Последна редакция: вт, 15 май 2007, 17:18 от DiVA

# 26
  • Мнения: 196
Възпитанието е първите седем години, и на ясли и градини да са децата, на тази възраст пак ние сме най-големият авторитет, тъй че и отговорността е наша.
Друг е въпросът, че много зависи от характера на самото дете - при сходно възпитание и среда едни ще повтарят лоши думи или ще пеят песни от фолк-репертоара, а други не.

# 27
  • София
  • Мнения: 4 867
Моите деца са много, ама много различни по характер, обаче общата среда им влияе еднакво. Макар да реагират различно на "възпитателните мерки", крайният резултат е еднакъв.

# 28
  • Мнения: 7 388
Възпитанието е първите седем години, и на ясли и градини да са децата, на тази възраст пак ние сме най-големият авторитет, тъй че и отговорността е наша.
За отговорността си права, нооооо за авторитетите може да се поспори.Всеки ден се виждат "авторитети" на родители пред децата им навсякъде и в колата,и в сладкарницата и т.н. Mr. Green
              Понякога се чудя на  подобни теми и на авторите им.Да зададеш този въпрос най-малкото което правиш  е, че показваш липсата на някоя от годините в училище. Mr. Green Всеки е учил ,че има НАСЛЕДСТВЕНОСТ,ВЪЗПИТАНИЕ И СРЕДА.Няма да чета лекция,но се замислете какво се разбира под СРЕДА !!!!!И ако авторката действително е на годините , които е обявила и е  babba ми се струва,че мъъъъъъъъъъъъъъъъъъничко е закъсняла с въпросчето  Mr. Green и това да не кажа достичка  Twisted Evil.
               Говорим за малки деца,но не е далеч времето когато всеки сам ще разбере какво мощно възпитателно въздействие имат някои от компонентите на средата и как бавно и упорито променят децата ви ,и как вие се опитвате да воювате с тази "чужда" за семейството ви среда и как в дадени моменти изпитвате ярост,че трудно я побеждавате или понякога не успявате.Такъв е живота  Laughing бориш се да възпиташ детето си и в някои от моментите викаш - това моето ли беше и кой го научи  на това?!?! Единственото ви предимство е ако успеете да направите от децата си приятели,в противен случай друг заема това място и конфликта е ужасяващ.Когато не си научил детето си да споделя с теб проблемите си и да знае ,че винаги си зад него като майка и в доброто ,и в лошото просто си загубил битката със средата. Mr. Green  bouquet

# 29
  • Мнения: 196
За отговорността си права, нооооо за авторитетите може да се поспори.Всеки ден се виждат "авторитети" на родители пред децата им навсякъде и в колата,и в сладкарницата и т.н. Mr. Green

Това да.  Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green
Но каквото родителите не успеят да "додялат", животът после ще доошлайфа - къде повече, къде по-малко - и пак ще са нормални хора.


Цитат
Единственото ви предимство е ако успеете да направите от децата си приятели,в противен случай друг заема това място и конфликта е ужасяващ.Когато не си научил детето си да споделя с теб проблемите си и да знае ,че винаги си зад него като майка и в доброто ,и в лошото просто си загубил битката със средата. Mr. Green  bouquet

Абсолютно!  Peace Понякога само ни се струва, че сме загубили битката - била съм свидетел, когато и наглед безнадеждни деца след тежък пубертет по две висши изкарват, и успешни кариери градят. Аз си оставам на тезата за първите седем - тях ако ги няма, вече е почти безнадеждно.

Общи условия

Активация на акаунт