Вадене на мъдрец...

  • 1 057 769
  • 3 855
  •   1
Отговори
# 1 845
  • Мнения: 260
Е, ние сме стоматолози, а не лични лекари, че да разпитваме за имунни системи и кой кога е боледувал (като някое дете което просто не му се ходи на училище и опитва всевъзможни начини за бележка) Mr. Green Mr. Green  Mr. Green
За имплант и гранулом - няма две мнения по въпроса. За изваждане на зъб, по-скоро принципно се прибягва към жабурене, а не към антибиотик, по скоро един аулин оправя работата. За мъдрец, аз съм с малко по-различно мнение, защото все пак, да вземем като пример - ретинирания, е операция си е и всички хора които познавам, които са били оперирани, приемали са антибиотик, зъболекари също са ми казвали, че е по-правилно да се прибегне към антибиотик. Мен това в случая не ме касае, защото аз надали ще бъда хирург и надали ще правя операци за мъдреци и няма да се затруднявам да го мисля,  този ми каза да предпиша антибиотик, пък другия ми е казал да не предписвам, еми съответно няма да се стига до такива размисли и страсти и съответно всякакъв вид спор и разни теории ми се обезсмислят, защото все пак това не ми влиза, а и няма да ми влиза в работа, но все пак от обща култура, а и от медици знам, че се предписват. Принципно конците са нерезорбируеми и почти винаги стоят 7 дена, до другата седмица и през това време е предписан антибиотик. Мой роднина му беше предписан Оспамокс 1000 за една седмица след ретинирания мъдрец който му извадиха онзи ден.

За всеки случай, не мисля, че се предписва. За всеки случай - това е несигурност, а несигурността в медицината е като да хванеш такси от Драгалевски до квартал Левски и накрая да се окаже, че си си забравил протфейла някъде - същата работа  Mr. Green Mr. Green

Последна редакция: ср, 30 мар 2016, 22:37 от Бъдещ Зъболекар

# 1 846
  • Варна
  • Мнения: 6 375
Бъдещи, замислих се, че при записването в нечий стоматологичен кабинет, попълваме данни. За заболявания, алергии и т. н.
Обаче никога по-натам след някоя година(в едната клиника навъртях към 10 години), не са ме питали как съм по принцип със здравето към момента на манипулация. Разчитат явно аз да си кажа, ако има нещо. Може и така да е правилно, не знам, но аз може да не се сетя, че някое заболяване, което съм придобила, е важно за нещо си. Размишлявам си, просто.
Аз бих казала даже предварително-мен даже стресниците на устната ме притесняват преди посещението.  Laughing
Що пък- и вие сте лекари! Общото състояние на човек е важно. Нямам предвид за пломба.  Crossing Arms
Ако ей сега ми се наложи интервенция в устата-ще пукна. Едва се съвзех от тежък грип.

Иии, веднъж ми се случи, но щях да пукна от упойката. Щеше да ми изхвръкне сърцето за половин час. Предозиране, предполагам.

Последна редакция: ср, 30 мар 2016, 22:53 от Стейси Грей

# 1 847
  • Мнения: 260
В интерес на истината, до сега не съм попълвал ама никога такива данни. Времената ли се измениха или аз явно вечно ги пропускам тези неща  Mr. Green
Лекари сме ама принципно логиката е, че, да предположим, че отиваш да ти извадият ретинирания мъдрец и съответно би трябвало да си добре подготвена психически, физически и здравословно щом си решила да се подложиш на това. Все пак няма да дойдеш на операция с гнойна ангина и 40 градуса температура  Laughing Laughing

Е тези стресници се надявам да изчезнат след като отворя стоматологичен кабинет във Варна  Mr. Green bouquet Hug

# 1 848
  • Варна
  • Мнения: 6 375
Аре де!  Hug Laughing Идвай във Варна.
Бъдещи, нищо чудно да се наложи интервения в устата в комплекс с други заболявания, някои може и да са нововъзникнали и да имат отражение и на твоята работа. Отваряйте си очите, пък. Вие сте лекарите, ще питате, за да сте максимално полезни.

# 1 849
  • Мнения: 414
Бъдещ Зъболекар, ама объркваш хората като кажеш нещо като "Лекари сме ама...". Имаш година преди да стигнеш до университет дори, години преди евентуално да станеш зъболекар, още си в училище и не си завършил средното си образование, ще е по-удачно да се въздържаш да се провъзгласяваш за лекар.

Антибиотиците в България все още сравнително често се дават профилактично - така лекарят се застрахова да не се получи някоя по-тежка инфекция, като антибиотика не елиминира риска от това, но все пак го намалява. Тенденцията в световен план е, да се намалява употребата на антибиотици до минимум и само в случаите, когато наистина се налага. Основните причини са, че антибиотиците имат и странични ефекти - няма смисъл да се натоварва организма с тях просто ей така, и по-важно - безразборната употреба на антибиотици води до получаване на резистентни щамове, а антибиотиците са ограничен брой. Това означава, че в един момент няма да имаме антибиотици, с които да борим реални инфекции.

Стейси Грей , обикновени грипове и настинки не нарушават работата на имунната система на здрав човек в толкова голяма степен, затова и не те разпитват зъболекарите за общото ти състояние. Дори и по-тежък грип няма да съществено значение, освен това повечето хора ще предпочетат да отложат със седмица-две работа по зъбите пред това да седнат на стола болни.
Значение биха имали сериозни заболявания - дълги и продължителни, тежки пневмонии, шарки, тежки анемии, все неща, които няма как да изпуснеш да си кажеш. За работата на зъболекарите (и на всякакви лекари) са важни и други заболявания, които компрометират имунната система, но това не е пролетния грип, а неща като рак, диабет тип 1, СПИН, пак болести, които едва ли ще забравиш, че си придобил.

# 1 850
  • Мнения: 4 270
Лекари сме ама принципно логиката е, че, да предположим, че отиваш да ти извадият ретинирания мъдрец и съответно би трябвало да си добре подготвена психически, физически и здравословно щом си решила да се подложиш на това. Все пак няма да дойдеш на операция с гнойна ангина и 40 градуса температура  Laughing Laughing

Е тези стресници се надявам да изчезнат след като отворя стоматологичен кабинет във Варна  Mr. Green bouquet Hug

Пише се извадят Peace
Би ли обяснил в медицината какво означава "Принципно логиката е..." и "Би трябвало"?
За мен такъв тип изказвания са несериозни.
Работа на съответния лекар е да прецени общото здравословно състояние на пациента и да реши дали е подходящ моментът за определена манипулация или лечение. Какво става, ако моята преценка е неправилна и "специалистът" разчита на нея, а не на собствената си експертиза? ooooh!

# 1 851
  • Мнения: 60
Мисля, че е добре преди по-сериозни манипулации да се направят съответните изследвания.

# 1 852
  • Мнения: 4 270
Мисля, че е добре преди по-сериозни манипулации да се направят съответните изследвания.

В общия случай, изследванията се правят по препоръка на лекар, а не когато пациентът прецени или във връзка със собствен каприз, особено преди по-сериозни манипулации. Малко хора имат съответната подготовка и здравна култура да се насочат правилно към конкретно изследване преди да отидат на лекар.

# 1 853
  • Мнения: 60
Мисля, че е добре преди по-сериозни манипулации да се направят съответните изследвания.

В общия случай, изследванията се правят по препоръка на лекар, а не когато пациентът прецени или във връзка със собствен каприз, особено преди по-сериозни манипулации. Малко хора имат съответната подготовка и здравна култура да се насочат правилно към конкретно изследване преди да отидат на лекар.



Имах предвид, че именно лекарят би трябвало да назначи изследванията. Най-важно от всичко е да се намери добър специалист. А това не е толкова лесно:)!

# 1 854
  • Мнения: 4 270
Мисля, че е добре преди по-сериозни манипулации да се направят съответните изследвания.

В общия случай, изследванията се правят по препоръка на лекар, а не когато пациентът прецени или във връзка със собствен каприз, особено преди по-сериозни манипулации. Малко хора имат съответната подготовка и здравна култура да се насочат правилно към конкретно изследване преди да отидат на лекар.

Имах предвид, че именно лекарят би трябвало да назначи изследванията. Най-важно от всичко е да се намери добър специалист. А това не е толкова лесно:)!

С това съм съгласна.

# 1 855
  • София
  • Мнения: 51
Днес ми извадиха долу вдясно мъдреца. Упойката ме хвана ама май не беше достатъчно пак си имаше болка, а и доктора трудно го измъкна. За 2 минути, но се поизмъчи. Бях при едно от светилата в този бранш Д-р Ради Венков (София). Преди да го извадя ме пратиха да си направя панорамна снимка(30 лева) на всички зъби не знам по каква причина, но си направих. Аз нали съм си наивен накрая разбрах колко ще ми излезе ваденето след като го извадиха. Доктора не работи по здравната каса и ми излезе вадене на мъдрец 60 лева. Надявам се, че всичко ще бъде наред, а пък парите здраве да е. Надявам се всичко да е наред, защото преди това от дясно се бях издул с възпаление и пия антибиотик Клиндамицин 300мг, а и преди това ходих при една некомпетентна докторица(с 25 годишен стаж като 2 години в Великобритания и залива интернет с ваучери) дето ми създаде доста ядове тя ме цепи там и ми го промива. Сега на мястото има огромен кратер и не знам дали ще се запълни? Пък предната дето ме цепна и там сигурно има дупка дано не се е насъбрала храна.  Какво препоръчвате след вадене на мъдрец ? Казаха ми 3 часа да не ям и да не приемам топли напитки и храни.  Каква храна да приемам ? Промивка с вода за уста и смрадлика да ползвам ли и след колко време? Миене на зъби? Simple Smile
Сега още ме държи упойката и не съм взимал обезболяващи после ще усетя тръпката. Изтръпнала ми е бузата, болка и леко гадно усещане към дясното ухо.
Благодаря, предварително за съветите, който ще ми дадете.  Embarassed

Аз освен панорамна снимка си правих пълни кръвни изследвания, както и изследване при алерголог заради упойката.


Всичко мина добре при мен. Възпалението на тъканта около извадения мъдрец изчезна. Дупката се затвори сама.

Който иска да бъде при професионалист в бранша да посети Д-р Ради Венков (София). Да, не работи с здравната каса, но здравето е най-важно. Аз останах много доволен от обслужването при него.  Peace

Разбрах и защо ми е била панорамната снимка. Да се види как са разположени нервите, дали има някакви други проблеми по зъбите и също така ако има други мъдреци или семена, който ще израснат след време. Най-важно е да знае точно къде се намират нервите като ти бие упойката да не стане някоя беля.

Защото бях чел тук във форума, че упойката крие своите опасности и то не са малко. Една от който ме стресна е наша колежка тук от форума се оплака, че някакъв зъболекар при биенето на упойката и нацелил нерв и оттам се получава пареза на език (нямаш вкус, усет и т.н.) доста неприятно усещане което има опасност да си остане до живот. Затова внимавайте при кой си правите зъбките.

# 1 856
  • Мнения: 22
Здравейте! Извадиха ми долен десен мъдрец за 220лв. Доволна съм от екипа и от свършената работа. Ако някой иска препоръки - ЛС.
Както споделих и преди, моят случай беше малко по-тежък, но хирургът много се постара да "излъже зъба", за да не се наложи прекалено пилене на костта. След интервенцията ми изписа антибиотик. Попитах дали може без, но той каза, че вероятността от  инфекция е прекалено голям и той не иска да поема такъв риск. Лично мнение: манипулацията е неприятна. Не заради болката, а заради чупенето на зъба и натиска докато го "избият". След събитието бях  с огромен оток, независимо че спазих всички предписания за лед и позиция на главата при сън. Челюстта ми беше много травмирана. Трябва да вадя още един мъдрец, но ще чакам до последно.

# 1 857
  • Мнения: 4 270
Здравейте! Извадиха ми долен десен мъдрец за 220лв. Доволна съм от екипа и от свършената работа. Ако някой иска препоръки - ЛС.
Както споделих и преди, моят случай беше малко по-тежък, но хирургът много се постара да "излъже зъба", за да не се наложи прекалено пилене на костта. След интервенцията ми изписа антибиотик. Попитах дали може без, но той каза, че вероятността от  инфекция е прекалено голям и той не иска да поема такъв риск. Лично мнение: манипулацията е неприятна. Не заради болката, а заради чупенето на зъба и натиска докато го "избият". След събитието бях  с огромен оток, независимо че спазих всички предписания за лед и позиция на главата при сън. Челюстта ми беше много травмирана. Трябва да вадя още един мъдрец, но ще чакам до последно.

Кое налага да се чупи зъба?

# 1 858
  • Мнения: 260
Ако мъдреца е имал извити или странични корени, а и ако е имало успожнение при екстракция, има случаи когато се изважда на парчета.
Напълно нормално е след събитието да сте с огромен оток и да имате някакъв дискомфорт. Това ще бъде в продължение на 2-3 дни.
Другия ако е ретиниран, защо да се чака до последно?  Shocked

# 1 859
  • Мнения: 4 270
Ако мъдреца е имал извити или странични корени, а и ако е имало успожнение при екстракция, има случаи когато се изважда на парчета.
Напълно нормално е след събитието да сте с огромен оток и да имате някакъв дискомфорт. Това ще бъде в продължение на 2-3 дни.
Другия ако е ретиниран, защо да се чака до последно?  Shocked

E, и? Ваден ми е изцяло ретиниран мъдрец с корени оплетени в долната си част. Не е чупен, какво остава да го "избиват" ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт