По-комплексирани ли са българите в сравнение с други нации?

  • 3 298
  • 70
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 700
За 45-те години живот в социалистическо общество съм по-съгласна, но турското робство... Още 500 години ли ще се оправдаваме с него?

Ами мисля, че оттам тръгва всичко. Ако сравним българите с чехи, унгарци, поляци, (все бивши соц. страни), всички тези нации са били под чуждо влияние, но австрийско или руско и годините на социализъм не можаха да ги обезличат.
Сравнени пък със сърбите (народ бил под турско робство), също сме по-комплексирани, може би заради не толкова реалния им социализъм (те за разлика от нас можеха да пътуват свободно и да работят в чужбина).
Така, че според мен сме комплексирани заради 1/ турското робство (вкоренената ни робска психика, стремежът да оцелеем като капсулираната патриархална клетка, липса на национално самосъзнание и идеали), 2/ комунизма (45 години застой и уравновиловка), 3/ бедността (като резултат от първите две).
Подходящо стечение на неподходящи обстоятелства...

# 31
  • Мнения: 5 622
Комплексирани сем.
И не сме виновни ние за това, възпитанието ни е такова...т.е. родителите ни са живяли на принципа "какво ще кажат хората", сега и ние го правим... Ние  не приемаме различното...не само дебели, космати, грозни и т.н., не приемаме дори болните.
Обаче не правим нищо за да си променим манталитета...  Rolling Eyes

Да.

# 32
  • Мнения: 494
Комплексарска нация-да,такива чувства ни набиваха в наивните глави много дълги години...айде стига вече!!!
И тия поговорки(те пък от кой знае кое време са)...
Много работа ще трябва да падне преди това да се промени!Ако изобщо на някой му пука,а няма пак, като с всички проблеми на нацията, просто да констатираме или плюем, ама да променим нещо...-няма желаещи,нито заинтересовани явно...

# 33
  • Мнения: 4 841
По-лошото според мен е не това, че сме комплексирани като цяло, а че това очевидно ни харесва. Когато някой (все едно по какви причини) започне на работи върху себе си и да се изгражда като нормален човек с цивилизовано поведение, веднага се започва: Абе тоя на к`ъв се пра`и ся, все едно не знам майка му и баща му какви са... А и баба му беше... Арееее, много му порасна работата, голям европеец се извъди беееее...

И вица за дяволите и казана не е случаен. Ама никак.

# 34
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Да, страшно много. Смесица е от много неща: история, култура и т.н.
 И това много пречи, когато живееш в друга среда. Когато започнах да уча, не смеех да започна работа към Университета, защото: как ще се справя?, какво ще кажат, ако сгреша и т.н. Сега съм почти на щат.

 Комплекси по отношение на облекло и начин на живот, са бели кахъри, според мен. Много по-страшни са тези с: какво мога, с какво съм по-добър. В БЪлгария растем с мисълта, че грешки са недопустими. Ако направим някаква, се комплексираме и ставаме неуверени. Трябваха ми безсънни нощи, за да проумея, че и аз съм човек, и аз правя грешки / винаги съм казвала, че един учител е безгрешен/.

По отношение на :какво ще кажат другите. Силно изразено е и при заобикалящите ни народи: гърци, турци, сърби. Страшното за мен е, че и днешните деца растат с това / толкова често го виждам и тук във форума/.  

# 35
  • Мнения: 2 891
Не знам как растат, ама не мога да резбера, как намират пари за най-скъпите възможни телефони, пък в джоба дрънкат семки и бонбонки...

# 36
  • Мнения: 3 268
Аз пък не съм комплексирана и никога не съм била.Възпитавам така и децата си и те растат с необходимата доза самочувствие.Уважавам хората със самочувствие,ама не от онова мутренското,просташкото от типа виж колко са ми кинтите.Ако мислите,че нацията ни е комплексирана,направете нещо поне децата ви да не са.За съжаление обаче комплексираните родители отглеждат комплексирани деца.Тогава започнете промяната от себе си. Peace

# 37
  • Мнения: 6 167
гласувах с не.
искам да уточня, обаче, че у 'българина' се крие ниското самочувствие на малък и потиснат векове  народ, което го кара да се бие в гърдите за щяло и нещяло колко е велик.   - от таратора, през странджа планина до джон атанасов. желанието да сме признати на всяка цена в очите на света , да сме велики - пронизва, като истеричен  писък позаспалото глобално село.
възхитително е това, как българите откриват във всяко важно световно събитие и постижение по някой българин и от 9 кладенеца вода носят, за да докажат българския произход на... библията например.
тези 'комплекси' обаче не тресат само нашия народ. 
наскоро зет ми се изцепи, че в екипа на всяко съвременно научно постижение има поне по един италианец.  Rolling Eyes

# 38
  • Мнения: 1 072
наскоро зет ми се изцепи, че в екипа на всяко съвременно научно постижение има поне по един италианец.  Rolling Eyes

не,  Naughty без македонец не става.

# 39
  • Мнения: 7 837
Оня ден гледах някаква комедия ("Моята голяма гръцка сватба") Та там, бащата на булката обясняваше, как коренът на почти всяка дума е от гръцки произход.
Балкански нрави, какво да правиш  Laughing

# 40
  • Мнения: 1 673
Цитат
По-комплексирани ли са българите в сравнение с други нации?

Не! Не! И пак не!
Въпрос на разбирания и гледна точка.
Просто България е на границата между Ориента и Запада.

В най-широкия смисъл на "комплексираност" в сравнение с арабските нации-кой ще кара по-бързо по-мощен джип, кой ще окичи жена си с повече злато и т.н., Южните съседи-кой ще вдигне по-голяма къща, кой ще върти повече сергии и т.н., индийските народи-кой ще направи по-богата сватба и т.н. сме даже съвсем малко комплексирани.

Относно външния вид в сравнение с руските народи-не знам кога последно сте виждали как се носят по улиците рускините, украинките, беларуските- сме пак по-малко комплексирани.

Белите западни нации, наблагям на "белите", си лекуват комплексите за лошо време, невъзможност да си направят истинска веселба, да си вдигнат адреналина до небето, да изразят с вик емоция, с пиене на чай, четене на книги и покупки на селски къщи в слънчеви страни.  

Американците си лекуват комплексите за наднормено тегло с масови пластични операции и яка индустрия на препарати за отслабване. Комплексите си, че живеят цял живот на кредит в жилища от картон, лекуват с надут патриотизъм. Комплексите си за липса на многовековна история лекуват като си пъхат навсякъде носа в новата история, барем ги запомнят с нещо и тях след години.

Японците и корейците си лекуват комплексите за миниатЮрност и липса на пространство с як работохолизъм, в което не виждам нищо лошо.

В общи линии сме в една категория с испанците, италианците, балканците. В златната среда сме. Спете спокойно!  Blush

ПП А иначе в цял свят е едно и също: някои ИНДИВИДИ са по-комплексирани от други, за нации не може да става въпрос.

# 41
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Срам ни е от себе си ... не от скромност , а заради всичко, което сме преживели, всички негативи, които запада е казал за нас и ние сме му повярвали, заради  ежедневието -  че живеем в кочина, че в живота ни няма ясни правила и възможности за прогнозиране, за ясно планиране.......срам ни е и от политиците ни ... и въпреки, че гласува или негласува, българина никога не е доволен..... срам ни е заради това, че се чувстваме безсилни... още повече ни липсва  национален дух, колективност и способност за подкрепа ... заради насилственото другаруване и задължението да сме загрижени за другарчето, сега махалото е в другата си крайна точка ... нихилизъм и дистанциране от съседа ... добри съседи няма... всички са гадове


Високите огради са заради крадците...на село много се краде..ама много

# 42
Хайде сега, тези дето са толкова убедени в комплексираността на нацията българска да дръпнат по един отчет къде, как и най-вече колко време са живяли в чужди нации (екскурзианти и командировани за по една седмица не се броят). Тази работа само с гледане от нашата камбанария няма да стане.

# 43
  • Мнения: 2 407
 Не!Напротив имаме си самочувствие.

# 44

Общи условия

Активация на акаунт