Флуорно мляко

  • 27 992
  • 338
  •   1
Отговори
# 120
  • варна
  • Мнения: 193
В нашата ДГ също дават флуорирано мляко. вчера заявих, че не желая детето ми да яде флуорирано мляко. единствено то е в групата. сутринта ми заявиха, че няма да яде никакво мляко. след това подадох писмена декларация до директорката на която държах да ми сложат входящ номер. резултат имаше. като го вземах ми казаха, че ще поръчват за него отделно мляко. но се чудя как може да съм сигурна че в действителност не му дават флуорирано

# 121
  • Мнения: 386
 
че ще поръчват за него отделно мляко.

Доколкото разбрах готвят  всичко с това мляко - например заливката на мусаката и т.н. , та не ми е ясно как точно ще процедират с храната, но след като си декларирала отказ,И много правилно! са длъжни да го спазват.Ако имаш познати майки от градината, обясни и на тях - всъщност децата се предозират дори само с даваното им в градината ДЕЯ (5ppm).

# 122
  • варна
  • Мнения: 193
синът ми е в Звездичка, но не познавам никоя от майките. из цялата градина има листовки за това колко е полезно. майките,които ме чуха да изказвем мнението си за флуора бяха учудени и не взеха отношение.
права си, че те ако и готвят с това мляко ще е просто невъзможно.

# 123
  • Мнения: 386
Бях там и говорих с директорката. Градината и тя самата  участва отдавна в програмата за флуор. профилактика ; съответно е убедена в предимствата и. Каза ми ,че всички родители в градината (освен 2 деца на специални хр.режими) подписали съгласие ! Смята , че изцяло и добре информира родителите , което беше причината, поради която отказа да вземе нашите листовки.

# 124
  • Мнения: 2 652
....но се чудя как може да съм сигурна че в действителност не му дават флуорирано
Няма да посмеят, според мен, да му дават флуорирано на своя глава. А за готвенето ще трябва да готвят с обикновено, а флуорираното да го дават отделно като десерт с нещо. Така ще могат и по-лесно да се контролират количествата поне.

Много майки писаха тук, че са почти единствените в детските градини, които не искат флуорирано мляко. Но това все пак е нещо, някакво начало. Трябва да си отстояваме правата и интересите, дори и малко да сме, особено заради децата си.

......права си, че те ако и готвят с това мляко ще е просто невъзможно.

Няма невъзможни неща, стига да сме упорити и настоятелни. Трябва да се напомни на директорките, че те носят лична отговорност за децата, независимо, че им е вменено като задължение да дават флуорираното мляко. Има такъв юридически термин "бездействие" - т.е., че не само със своите действия, но и със своето бездействие могат да причинят определена вреда.

# 125
  • Мнения: 5 500
Смята , че изцяло и добре информира родителите , което беше причината, поради която отказа да вземе нашите листовки.
Shocked Shocked Shocked Изумена съм, нямам какво да кажа!!!

# 126
  • Varna
  • Мнения: 333
В нашата градина са много малко родителите, които не желаят децата им да приемат флуорно мляко. В декларацията въобще е нямало опция, че родителят не е съгласен детето му да приема флуорно мляко. Съпругът ми е задраскал съгласен съм и е писал че не е съгласен. Само още една майка от нашата група не е съгласна с " флуорната профилактика".
Друга майка питала зъболекаря си и той казал че   флуора не можел да се предозира.  #Crazy Госпожата го преразказва на родителите.
Всички ме гледат като полезно изкопаемо, че не искам да са здрави зъбките на детето. / Пък то милото вече има два кариеса / .
Днес питах  госпожата и сестрата какво мляко ще му дават, но никой не знае. Каквото решали от общината. Те и без това им давали само айрян, пък той бил много разреден. Можело да им дават чай, вместо мляко.   Crazy

# 127
  • Мнения: 503
Копирам си поста от варненската тема. В нашата група флуорирана храна сме отказали само аз и още една майка. В съседната- само една!  Tired Не ми се коментира овчедушието. Флуора, освен в киселото мляко, го слагат в застройката на супичките, в кифлите, млечните десерти и кой знае още къде (по информация от една учителка). Децата ни на практика са на различно меню от другите, но поне знам (или се надявам), че не приемат този химикал. Честно казано, изненада ме бързата реакция.

# 128
  • Мнения: 2 652
Ох, само аз ли толкова се паля, като чета.

Днес питах  госпожата и сестрата какво мляко ще му дават, но никой не знае. Каквото решали от общината.

Абе, как така не знаят?! Как така общината ще решава?! Какви са тези хора, държат се все едно им досаждаш с гупавите си претенции. Ох, спирам да пиша, че позеленявам вече.

# 129
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
И аз питах - друго мляко няма само ДЕЯ. И да искат няма какво да дадат на детето!   Прясното не знаеха какво е ,идвало в чайник.

# 130
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Какво значение има информирания избор,като на практика в градините друго мляко няма? Да не давам мляко на детето,за мен не е избор.

# 131
  • Мнения: 503
ДЕЯ имат и мляко без флуор. За мен също, както някой друг писа, няма значение на коя фирма ще е млякото, стига да е здравословно.

# 132
  • варна
  • Мнения: 193
нямат право да дават подобни "добавки" като флуора без съгласито на родителят. но са длъжни да осигурят рационално хранене. това е техен проблем. да намерят доставчик на мляко без флуор. дори да е и само за една кофичка. бъдете уверени и изисквайте, а не ги молете. те са ДЛЪЖНИ. това им го пише в рецептурниците и им се държи сметка за това

# 133
  • Мнения: 3 927
Общинските власти се активизират   Close
Севлиево организира флуорни мероприятия  Close

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=220299

# 134
  • Мнения: 3 927
Попаднах на стара информация от 2002 г, но въпреки това интересна. Защо и у нас не се мисли по този начин......

Белгийските власти въведоха забрана върху продажбата без рецепта на таблетки и дъвки, съдържащи флуор. Това съобщи Би Би Си, като уточни, че решението влиза в сила от края на този месец. Медиата обяснява необходимостта от безпрецедентната ограничителна мярка с опасенията на експерти в правителството на Белгия, че прекалената употреба на флуор може да предизвика сериозни здравословни проблеми. Представители от здравното министерство на кралството цитират изследване, проведено по тяхна поръчка, в което се констатира ръст на заболяванията от остеопороза и нервни разтройства сред хора, приемали високи дози флуор.

Родителите често купуват таблетки, дъвки и пасти за зъби, съдържащи флуор, за децата си, мислейки, че така предпазват зъбите им от кариес. След въвеждането на забраната медикаментите с флуор ще се продават само срещу рецепта от личния лекар. Белгийските власти са убедени, че ще успеят да накарат и останалите страни, членки на Европейския съюз, да въведат подобно ограничение.

Мнозина стоматолози и специалисти от други области на медицината обаче са скептично настроени към мярката. Те са твърдо убедени, че в умерени дози флуорът наистина помага при лечението на кариес и поставиха под въпрос методиката, по която е проведено изследването, предизвикало решението.

Общи условия

Активация на акаунт