Кога идва момента да ги оставим да се хранят сами?

  • 1 741
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 3 688
когато тръгна на ясла на 1г и 8месеца и категорично отказа някой друг да му слага храна в устата.на мен ми се искаше по дълго време да мога да го храня:)

# 16
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
като поискат  и имаш достатъ1но нерви;
Peace
Има любими ястия, които яде сама с лъжица. С вилица въобще не ми дава да я храня. Не я насилвам сама да се храни, нито настоявам аз да я храня.

# 17
  • Мнения: 948
От както можеше да държи лъжица, оперира с нея  Simple Smile В началото се мажеше ужасно (а аз я хранех) - но и тя участваше в процеса. От година и няколко месеца си се храни съвсем сама.

Много е важно да си има удобен стол - първо от високите, после от тези повдигащите, които са ти показали по-нагоре. Сяда на масата като голям човек, с всички нас, със салфетка, прибори, и т.н.

В някои английски детски градини на 4г се хранят с нож и вилица  Simple Smile

# 18
  • Мнения: 4 965
Ще ви споделя моето основно правило по отношение на децата и особено за храненето:
Ако вършиш нещо, вместо някой друг, дори и на 30 г. за първи път да го оставиш да се справи сам - няма да успее. Ако не даваш на детето да яд само, за да не /се/ изцапа, то и на 30 да му връчиш лъжицата или вилицата - няма начин да не се омаже при първите опити.
 Sunglasses

# 19
  • Мнения: 2 292
към годинка и 3 м. започнаха да излизат едни зъби и малкия отказа да го храня с л-жичка, аз почнах да му давам да се храни сам колкото може. Нищи на пюре , а на парченца и да си взима ...

# 20
  • Мнения: 3 423
аз му връчвам една лъжичка на детенцето ми от доста време
не ме притеснява,че се маже,нали се учи
 Hug

# 21
  • Мнения: 4 555
И предпочитам аз да го храня, а май и той предпочита така, понякога не иска да яде, но аз като му дам яде. До сега не е проявявал кой знае какво желание да се храни сам, когато е искал съм го оставяла, но се е случвало рядко. 
ooooh! На две години и четири месеца  #Crazy
Да, най-добре продължавай да го храниш ти, за да не цапа. Като стане време да тръгва на училище, няма начин някак си от самосебе си да се е научил да яде сам.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 999
Абе чудя се, аз ли съм изтървала момента или... 

Изтървала си го... поне първия момент  Mr. Green

Сега можеш да се оправиш едновременно с повече от 1 проблем: Да се научи да се храни сам, да излезе от категорията 'злояд' и да свикне да се храни заради храната, а не гледайки филмчета   Rolling Eyes

Пробвай...ако си достатъчно спокойна след максимум месец ще е ОК по всички параграфи.

# 23
  • Мнения: 4 406
почти на 3 години ,на яслата се храни сам.  у дома - само, когато е гладен, т.е. пропуснал едно хранене. ако опитам да сложа лигавник, настава драма, затова му обличам стара тениска преди да си седне в стола. ако внимава, не се цапа.
с вилица бодеше храната успешно на 1 г 6 мес. , с лъжицата- може би 2-3 месеца по- късно

# 24
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Много се учудих, че детето ти е на тази възръст, а ти задаваш такъв въпрос ConfusedМоето дете като стана на 1г.3м. го оставих да се учи да се храни сам.В началото цапаше много, но много скоро се научи да се храни чисто.

# 25
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
До две годинки вече беше усвоила почти самостоятелно хранене Wink....само с лъжицата, когато ядеше супа имаше фалове. В момента яде много чисто и много рядко има накапано по покривката Laughing, за дрехите даже не става дума - пази се Flutter.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
От момента, в който прояви интерес да държи лъжица и да си уцелва устата - на година и нещо беше. Прави ми впечатление /може и да греша, за което ме извини/, че не сте създали условия храненето да е удобно за детето -  казваш, че се храни на маса, която му е висока и стои на колене - за мен това е напълно погрешно, детето трябва да се чувства точно толкова добре на масата, колкото и възрастните - било то да яде в детско столче с маса отпред, или в пригоден стол към голямата маса, но задължително да му е удобно. И без цапане няма да мине - на детето не му пречи, колко е омазано - чистотата / в началото/ е удобна за родителя, не за детето.

# 27
  • Мнения: 2 757
Удобно столче на което да седи на масата с вас като човек, огромен мушамен лигавник на който поставяш купата с храната и го оставяш да се оправя. Не че е късно, не познавам възрастен майка му да го храни. Но е хубаво да се тренира. Аз не давах на моя син дълго време да се храни сам щото размахваше лъжицата и хрърляше чак по тавана, обръщаше паниците и т.н. Но в яслата се понаучи и сега иска само сам да яде. Пак цапа ама вече поне не хвърчи храна из цялата стая. Начи храни се сам от 1г и 6 месеца.

# 28
  • Мнения: 14 654
ooooh! На две години и четири месеца  #Crazy
Да, най-добре продължавай да го храниш ти, за да не цапа. Като стане време да тръгва на училище, няма начин някак си от самосебе си да се е научил да яде сам.
Карина, извинявай, но си написала страшна глупост!
Защо с такава ирония подхождаш към въпроса на Тинка? Разбира се, че ще се научи да се храни сам, за всяко нещо си има възраст, която пък е различна при различните деца. Някои махат памперсите на годинка и нещо, други ги носят до 3 и все пак идва момент, когато всички са без памперси. И с храненето също е така- моето дете започна да се храни самостоятелно, след като навърши 3 години - без да се капе и да заприличва на прасе в края на храненето- чисто и без лигавници.
Така че моят съвет към Тинка е да дава лъжичката в началото на храненето и ако детето не проявява желание, да го храни тя.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 345
Изявява желание от много малък, но стига до пет лъжици и се отказва и аз продължавам. Със супи още не се справя хич обаче

Общи условия

Активация на акаунт