За подаръците на учителките?

  • 14 726
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 999
Моите деца още не ходят на училище, но си мисля, че голям общ подарък е подходящ при завършване на някаква учебна степен, а не всяка година. Сега, завършвайки 4та група на детската, събрахме пари за първи път за подаръци на госпожите - на раздяла по нещо хубаво за спомен от този випуск. Събирахме по 20 лв. за всяко дете /за двете госпожи, лелката и директорката/. Иначе, по време на учебната година, всеки родител е подготвял по някой дребен сувенир за Коледа, а в началото и в края - букет цветя. Вижда ми се излишно да се подарява в края на всеки клас.

# 16
  • Мнения: 24 467
Остава да събираме и за Нова година, и за рожден ден, и за имен ден, и за Осми март, и за началото и края на учебната година... Празници има много.
Също намирам за подходящо да съберем пари за подарък за завършване на началната степен- ІV клас, но за всяка година много ще дойде.

# 17
  • София
  • Мнения: 10 825
И аз разсъждавам като baibibi.
Освен това подаряването на бижута ми се вижда изключително неподходящо. Смятам, че за учителката хубав подарък биха били - книга - надписана, хубава писалка или някаква ваза - гравирана, картина също - но тя вече идва доста по-скъпо.
И 10 лв от дете е много висока "цена" за завършване на 2-ри клас!

# 18
  • Мнения: 3 164
Аз в момента съм касиер на класа(1кл) на сина ми и останаха 50лв от общо събираните през годината пари и им купих на 2-те г-жи по една кристална ваза(малки са) и после всеки подарява и букет цветя-това за мен е напълно достатъчно.Но суми от рода на 5-10 лв на дете- са много и аз самата бих се почувствала неудобно да събирам по толкова пари от родителите Peace
А за Коледа им подарихме по един сувенир-свещ във формата на златна ябълка, но тогава имаше и за всяко дете подарък, както и сега-по една книжка Peace

# 19
  • Мнения: 4 841
Присъединявам се към мненията, че подаръка е удачен при преминаване на някакъв етап, а не всяка година. Златото е твърде задължаващо и на мен също ми изглежда като подкуп. Явно въпросната активна баба е решила да натрупа собствен актив на гърба на останалите родители (защото въпреки, че подаръка е общ, винаги става ясно кой е инициатора); аз на ваше място не бих го позволила. Като е толкова нахъсена, да й подари златно колие със собствени средства.
Пък и така в градация както сте я подкарали, следващата година ще трябва да купувате съд от Панагюрското съкровище...

# 20
  • София
  • Мнения: 4 294
Пък и така в градация както сте я подкарали, следващата година ще трябва да купувате съд от Панагюрското съкровище...

Това много ми хареса  Joy

# 21
  • Мнения: 994
И за мен е странно да се подарява злато на учителката, няма значение колко сте благодарни и колко е добра тя. Странно ми е, даже че е приела.
Не ми се е налагало да подарявам подарък на българска учителка. Аз съм в САЩ. Тук сме събирали по 2-3 $ на дете за общ подарък (винаги се купува специална карта за тези пари - тук има много удобна практика - влагаш пари в нещо като дебитна карта и получилия може да си купи каквото пожелае). Освен картата се купуват цветя. Винаги събираните суми са по желание.
Често някоя майка организира и друг вид подарък - прави се книжка (вързани перфорирани страници) с рисунки и пожелания от децата за учителката. Може и снимка да залепиш. Не съм учителка, но такъв подарък, направен от децата би имал далеч по-голяма стойност за мен - остава ти за спомен за цял живот.

А ако решим да участваме отделно, моите деца подаряват цвете, картичка (вече като са по-големи сами ги рисуват) и такава карта с пари за някой учителски магазин или книжарница.

Имахме една учителка (тук всяка година имат нова учителка, а не учат с една и съша от 1до 4ти клас), която още в началото на учебната година заяви, че ако й се правят подаръци иска да да са такива, които да използва в клас. За рожденния й ден бяхме събрали пари - около 70$ и за тях тя купи книжки и помагала, с които да учи нашите деца.

# 22
  • Мнения: 400
Малко офф, но може ли някой да предложи идея за картичка за г-жите в градината. Поводът е завършване на предучилищна.... Мерси.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Малко офф, но може ли някой да предложи идея за картичка за г-жите в градината. Поводът е завършване на предучилищна.... Мерси.

Предполагам става въпрос за собственоръчно направена картичка, защото за готовите варианти надали ти трябват идеи. Може да очертаеш ръката на детето и да украсите наоколо подходящо. Няколко мили думи и готово. Но тъй като малчуганите правят такива почти ежеминутно н ДГ, защо не се спреш на някой луксозен готов вариант?

# 24
  • София
  • Мнения: 1 511
Аз съм учител.(В частна езикова школа и затова може би е малко по-различно.)
Но ако на мен децата ми подарят злато под каквото и да е форма (макар че Панагюрското съкровище е прекрасно  Mr. Green ), бих се почувствала леко казано неудобно.
След което бих говорила с родителите и обяснила,че не са в рамките на нормалното такива подаръци...колкото и травиално да звучи подаръкът за една учителка са шестиците,а не злато,чаши или вази.
А това,че децата знаят,че учителката харесва злато означава,че в клас е обсъждан въпроса и едва ли не госпожата ги е подтикнала към избора на подърък. За мен това подаряване е абсурдно и нямам идея как дойде на мода.
Съвсем искрено казвам,че на мен ще ми е неудобно от подобни подаръци! Confused

# 25
  • София
  • Мнения: 4 294
А това,че децата знаят,че учителката харесва злато означава,че в клас е обсъждан въпроса и едва ли не госпожата ги е подтикнала към избора на подърък. За мен това подаряване е абсурдно и нямам идея как дойде на мода.


Децата не са обсъждали с учителката какво харесва и какво не  Naughty
Две от майките се познават с приятелка (също учителка в нашето училище) на нашата госпожа и чрез приятелката са разбрали, че тя харесва бижута .

Благодаря на всички които изказаха мнениети си bouquet, но днес вече дадох 10 лв. на дъщеря ми да предаде на бабата, която организира подаръка   

# 26
  • Мнения: 24 467
Много мазно ми звучат тези майки.

# 27
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Тази мода излезе отпреди 10-тина години.

В началото, когато разбрах за нея, бях меко казано шокирана.

И отново ставаше дума за златни бижута.

Но ми се струва абсурдно да се обвинява цял клас в подкуп. Подкупа се иска/дава за нещо конкретно. Тук едва ли става дума за това.

Макар че, не знам що за учител трябва да си, за да приемеш.
Това си е чиста проба облагодетелстване.
Защото за родителите на дете по 5 или 10 лв. не са сума, но за учителката 125/250 лв. са й месечната заплата, която тя едва ли би дала в цялост за златно бижу, защото после няма него да го обядва или вечеря.

# 28
  • Мнения: 1 761
Потресена съм!
Майка ми е учител повече от 30 години.Винаги е връщала скъпи подаръци.Но си пази всички снимки с ученици.Никога не би приела златно бижу от децата,както и никоя от учителките в училището и.Има няколко картини и сувенири,изработени собственоръчно от учениците и.
Сега има  10 деца,спечелили максимален брой точки на национална олимпиада и единственото, което я интересува е дали децата ще имат някаква награда от общината и училището.

А за въпросната учителка със златото...утре може някоя нейна приятелка да подметне,че освен злато ,харесва Мерцедеси и френско шампанско.....
Хора,събудете се!24 май е ден на българската култура!
Родителите, които нямат високи доходи как ли се чувстват....

А това един учител,лекар или съдия да си свършат работата е съвсем в реда на нещата.Не е нужно да се правят такива подаръци-стават навик.После всички страдаме,ако някой от тях не си е свършил работата,щото харесвал кристали Сваровски, а не всеки може да си позволи такъв подарък на човек, който не ти е роднина....

# 29
  • Мнения: 269
Аз съм учителка и от личен опит мога да кажа ,че се чувствам много неудобно ,когато учениците ми подаряват подарък. Смятам, че букет цветя е  напълно достатъчен като знак на уважение и благодарност .Но според мен е твърде крайно да се твърди , че това е подкуп - в края на учебната година няма за какво да бъде подкупван един учител , а пък вярвайте ми ,че ние учителите почти никога не разбираме кой е инициаторът , така че и да иска някой да се подмаже ,не се получава. От друга страна ,аз никога досега не съм връщала подарък , защото виждам радостта в очите на моите ученици от това ,че искат да ме изненадат и да ми благодарят чрез подаръка . Просто смятам ,че ще нараня децата ,ако им го  върна . Аз преподавам на големи ученици и инициативата винаги е била тяхна, а не народителите. Просто им благодаря и казвам,че няма нужда да се лишават от джобните си ,и че и без подарък усещам уважението и любовта им. След това на родителска среща отново благодаря, но категорично подчертавам ,че цветята са дотатъчен жест на уважение.
 А сега, на въпроса ти- 10 лв. сатвърде много за подарък . В класа на моя син събирахме по 4 лв за 24май, които също смятам за много, но това стана в последния момент и аз не успях да реагирам. Мамите купили златна гривна на госпожата( което смятам за неуместно), а тя беше много притеснена от това. За нем 2 лв. са допустимият максимум(общо 40-50лв) , с които да се купи сувенир или нещо ,което би могло да бъде в полза на учителя в учебния процес.

Общи условия

Активация на акаунт